SDU-da Millət vəkili Akademik Ziyad Səmədzadənin “Azərbaycan iqtisadiyyatının dünəni, bu günü və sabahı barədə düşüncələr” mövzusunda onlayn formatda məharət dərsi keçirildi
Aprelin 15-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin doktorantları, magistrantları və bakalavriat pilləsində təhsil alan tələbələri üçün İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Millət vəkili akademik Ziyad Səmədzadənin “Azərbaycan iqtisadiyyatının dünəni, bu günü və sabahı barədə düşüncələr” mövzusunda onlayn formatda məharət dərsi keçirildi.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva giriş sözü ilə çıxış edərək, dəvəti qəbul edib, tələbə və müəllim kollektivi ilə görüşdə iştirak etdiyinə görə Millət vəkili akademik Ziyad Səmədzadəyə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynovun və fakültə əməkdaşları adından təşəkkürünü bildirdi, məharət dərslərinin ixtisas qruplarında keçirilməsinin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Qeyd etdi ki, akademik Ziyad Səmədzadə kimi dəyərli bir alimdən məharət dərsi dinləmək Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişaf xüsusiyyətləri, problemləri, prioritet istiqamətləri üzrə əlavə bilgilər qazandıracaq, bu istiqamətlərdə aparılan tədqiqatlara böyük stimul olacaqdır.
Əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə davam etdirilən uğurlu və mütərəqqi siyasət nəticəsində bu gün Azərbaycanda bütün sahələrdə mühüm nailiyyətlər əldə olunub. Prezident cənab İlham Əliyevin düşünülmüş və uzaqgörən siyasəti nəticəsində ölkə iqtisadiyyatı sürətli və dinamik inkişaf dövrünə qədəm qoyub. Müzəffər Ali Baş Komandanımızın rəhbərliyi və yenilməz Azərbaycan Ordusunun rəşadəti sayəsində ərazi bütövlüyümüzün təmin edilməsi ilə ölkəmizdə yeni dövrün başlandığını qeyd edən fakültə dekanı doğma Qarabağımızda irimiqyaslı bərpa və quruculuq işlərinə start verildiyini diqqətə çatdırdı.
Sonra söz Millət vəkili akademik Ziyad Səmədzadəyə verildi. Hörmətli akademik İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin bir qrup professor-müəllim, tələbə heyəti üzvləri ilə görüşməkdən məmnunluğunu ifadə edərək təşkil olunan tədbiri yüksək qiymətləndirdi. Məharət dərsinin mövzusunun aktuallığından danışan akademik tarixi Zəfərin qazanılması nəticəsində ölkəmizdə iqtisadi baxımdan yeni inkişaf mərhələsinə keçid üçün geniş imkanların yarandığını, Ali Baş Komandan, Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun bütün dünyaya öz qüdrətini göstərdiyini bildirdi. Qeyd etdi ki, şanlı qələbəmizlə ərazi bütövlüyümüz təmin edildi. Möhtərəm Prezidentimizin təsdiq etdiyi “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” strateji sənədində Böyük Qayıdışın ayrıca prioritetlərdən biri kimi müəyyən edildiyini diqqətə çatdıran akademik Qarabağın dirçəldilməsi istiqamətində həyata keçirilən düşünülmüş və sistemli dövlət tədbirlərindən danışdı. Xüsusilə vurğuladı ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yaradılacaq yeni iqtisadi dəyər Azərbaycan dövlətinin maliyyə xərclərini dəfələrlə üstələyəcəkdir. Bu ərazilərin bərpası ilə çoxlu sayda yeni iş yerləri açılacaq. Belə ki, yeni infrastruktur layihələrinin həyata keçirilməsi vətəndaşlarımızin işlə təminatına müsbət təsir göstərəcək. Müzəffər ordumuzun qələbəsi qeyri-neft sektorunun inkişafına, Azərbaycan iqtisadiyyatının daha da çiçəklənməsinə təkan verəcək.
Tədbirdə Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının müdiri dosent Məlahət Pənahəliyeva, həmin kafedranın professoru Şəfa Əliyev, İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dosent Lalə Mahmudova, Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri dosent Qalib Hüseynov akademik Ziyad Səmədzadə tərəfindən keçirilən məharət dərsi barədə yüksək fikirlərini bildirdilər və tədbirin xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd etdilər.
Akademik Ziyad Səmədzadə “Azərbaycan iqtisadiyyatının dünəni, bu günü və sabahı barədə düşüncələr” mövzusu ətrafında müəllim və tələbələrin ünvanladıqları sualları cavablandırdı.
Görüş iştirakçıların, doktorant, magistrant və bakalavriat pilləsində təhsil alan tələbələrin böyük marağına səbəb oldu.

Home | News | A MASTER CLASS OF MP ACADEMICIAN ZIYAD SAMADZADE AT SSU
On April 15, Sumgayit State University"s Faculty of Economics and Management organized an online master class by MP Academician Ziyad Samadzade for doctoral, master"s and bachelor"s students on "Thoughts on the past, present and future of the Azerbaijani economy."
Dean of the Faculty of Economics and Management, Associate Professor Aynura Yahyayeva thanked MP Ziyad Samadzadeh on behalf of the rector of Sumgayit State University, Professor Elkhan Huseynov and the staff of the faculty for the participation in the meeting with students and teachers. She noted that listening to a master class from such a valuable scientist as academician Ziyad Samadzade will provide additional information on the development features, problems and priorities of the Azerbaijani economy, and will be a great stimulus for research in these areas. As a result of the thoughtful and far-sighted policy of President Ilham Aliyev, the country"s economy has entered a period of rapid and dynamic development. Noting that a new era has begun in our country with the territorial integrity of our country thanks to the leadership of our Supreme Commander-in-Chief and the bravery of the invincible Azerbaijani Army, the dean of the faculty noted that large-scale restoration and construction work has begun in our native Karabakh.
Then the floor was given to MP Academician Ziyad Samadzade. The academician expressed his satisfaction with the meeting with a group of professors and students of the Faculty of Economics and Management and praised the event. Speaking about the urgency of the topic of the master class, the academician said that as a result of the victory, the country has ample opportunities to move to a new stage of economic development, and under the leadership of President Ilham Aliyev, the Azerbaijani Army has shown its strength to the world. Noting that the Great Return is one of the separate priorities in the strategic document "Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development" approved by the President, the academician spoke about the thoughtful and systematic state measures taken to revive Karabakh. He stressed that the new economic value to be created in the liberated territories will many times exceed the financial costs of the Azerbaijani state. The restoration of these areas will create many new jobs. Thus, the implementation of new infrastructure projects will have a positive impact on the employment of our citizens. The victory of our victorious army will give impetus to the development of the non-oil sector and the further prosperity of the Azerbaijani economy.
At the event, the head of the Department of World Economy and Marketing, Associate Professor Malahat Panahaliyeva, Professor Shafa Aliyev, Head of the Department of Economics, Associate Professor Lala Mahmudova, Head of the Department of Business Organization and Management, Associate Professor Galib Huseynov praised the master class conducted by academician Ziyad Samadzade.
Academician Ziyad Samadzade answered the questions of teachers and students on "Thoughts of the Azerbaijani economy about past, present and future."
The meeting aroused great interest among the participants, doctoral, master"s and bachelor"s students.