Aprelin 15-də Sumqayıt Dövlət Universitetində dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 880 illiyinə həsr olunmuş “Kimyanın müasir problemləri” mövzusunda onlayn formatda Respublika elmi konfransı keçirildi.
Konfransda ölkəmizdə fəaliyyət göstərən 11 ali təhsil müəssisəsindən və AMEA-nın 7 institutundan nümayəndələr iştirak etdilər.
Konfransı SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq, iştirakçılara rektor professor Elxan Hüseynovun salamını çatdırdı və konfransın mühüm elmi əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd etdi. Prorektor Müzəffər Ali Baş Komandanımızın və qəhrəman Azərbaycan əsgərinin sayəsində 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılan tarixi Qələbədən danışdı, qazanılan qələbənin xalqımızın iftixar və qürur mənbəyinə çevrildiyini diqqətə çatdırdı.
Vətən müharibəsi şəhidlərinin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Prorektor professor Ramazan Məmmədov Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 880 illiyinə həsr olunmuş “Kimyanın müasir problemləri” mövzusunda keçirilən konfransın əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, məqsəd kimya sahəsində son nailiyyətlərin müzakirəsi, yeni istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsi, elmi-tədqiqat institutları və ali təhsil müəssisələri arasında elmi əlaqələrin inkişaf etdirilməsidir. Professor onu da diqqətə çatdırdı ki, Sumqayıt Dövlət Universitetində onlayn formatda bütün elmi istiqamətlər üzrə respublika və beynəlxalq səviyyəli tədbirlər, konfranslar yüksək şəkildə təşkil olunur və bu proses uğurla davam edir.
Prorektor bildirdi ki, məhz ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətdə olduğu dövrdə Azərbaycan mədəniyyətinə, milli-mənəvi dəyərlərə hər zaman xüsusi diqqət yetirilib və bu siyasətin məntiqi davamıdır ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2021-ci il Azərbaycanda “Nizami Gəncəvi İli” elan olundu. Sərəncama əsasən Şərq poeziyasının görkəmli nümayəndəsi, dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin yubileyinin yüksək səviyyədə keçirilməsini təmin etmək məqsədilə genişmiqyaslı fəaliyyət planının həyata keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində silsilə tədbirlər həyata keçirilir. Prorektor konfransı açıq elan etdi və konfransın işinə uğurlar arzuladı.
AMEA-nın Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun “Reaktiv və dizel yanacaqları" laboratoriyasının dosenti Mütəllim Abbasov“Məktəb kimya kursunun tədrisində distant təlim texnologiyalarından istifadə metodologiyaları”, AMEA-nın Polimer Materialları İnstitutunun Biomimetik polimerlər laboratoriyasının müdiri dosent Sevil Maşayeva “Smart polimerlərin yeni nümayəndələri”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Kimya və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Musa Mustafayev “2-Propenil-5-metilfenolun alınması və katalitik hidrosililləşmə reaksiyasının tədqiqi”, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin Magistratura bölməsinin dekan müavini dosent Mətləb Atayev “Psevdoqaynar layda dənəvər materialların qurudulması prosesinin təkmilləşdirilməsi” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər.
Konfransın sonrakı işi haqqında məsul katib, Kimya və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Musa Mustafayev məlumat verdi. Bildirdi ki, konfransa 170-dək məqalə və tezis daxil olmuş, antiplagiat proqramından keçirilərək, 110 tezis və məqalə konfransın proqramına daxil edilmişdir.

SSU HOSTED AN ONLINE REPUBLICAN SCIENTIFIC CONFERENCE ON "MODERN PROBLEMS OF CHEMISTRY"
On April 15, Sumgayit State University hosted an online Republican scientific conference on "Modern problems of chemistry" dedicated to the 880th anniversary of the great Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi.
Representatives of 11 higher education institutions and 7 institutes of ANAS operating in our country took part in the conference.
Opening the conference, SSU Vice-Rector for Science and Innovations, Professor Ramazan Mammadov, conveyed the greetings of Rector Professor Elkhan Huseynov to the participants and noted the importance of the conference. The Vice-Rector spoke about the historic victory in the 44-day Patriotic War thanks to our Supreme Commander-in-Chief and the heroic Azerbaijani soldier, noting that the victory has become a source of pride and pride for our people.
The memory of the martyrs of the Great Patriotic War was commemorated with a minute of silence.
Vice-rector Professor Ramazan Mammadov spoke about the importance of the conference on "Modern problems of chemistry" dedicated to the 880th anniversary of the Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi. He said the aim was to discuss the latest achievements in the field of chemistry, identify new directions, develop scientific relations between research institutes and universities. The professor also noted that Sumgayit State University organizes events and conferences at the national and international levels in all scientific directions online, and this process continues successfully.
The Vice-Rector said that during the rule of National Leader Heydar Aliyev, special attention was always paid to Azerbaijani culture, national and spiritual values, and it is a logical continuation of this policy to declare 2021 "Nizami Ganjavi Year" in Azerbaijan by the order of President Ilham Aliyev. According to the order, a large-scale action plan is envisaged to ensure a high level of celebration of the jubilee of Nizami Ganjavi, a prominent representative of Eastern poetry, a great Azerbaijani poet.
Then Mutallim Abbasov, associate professor of "Reactive and diesel fuels" laboratory of the Institute of Petrochemical Processes of ANAS delivered speech on "Methods of using distance learning technologies in teaching school chemistry course", head of the Laboratory of Biomimetic Polymers of the Institute of Polymer Materials of ANAS Sevil Mashayeva on "New representatives of smart polymers", Head of the Department of Chemistry and its Teaching Methods of Sumgayit State University Associate Professor Musa Mustafayev on "Study of 2-Propenyl-5-methylphenol production and catalytic hydrolysis reaction", Deputy Dean of the Master's Department of Azerbaijan State University of Oil and Industry Matlab Atayev on "Improvement of the process of drying granular materials in the pseudo-hot layer".
Executive Secretary, Head of the Department of Chemistry and its teaching methods, Associate Professor Musa Mustafayev informed about the further work of the conference. He said that about 170 articles and theses submitted to the conference, 110 of them were included in the conference program through anti-plagiarism program.