Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Nizami Gəncəvi irsində pedaqoji fikirlər” mövzusunda onlayn formatda görüş keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 14 Aprel 2021 21:35
SDU-da “Nizami Gəncəvi irsində pedaqoji fikirlər” mövzusunda onlayn formatda görüş keçirildi
Aprelin 14-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Filologiya fakültəsinin Pedaqogika və psixologiya kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Nizami Gəncəvi irsində pedaqoji fikirlər” mövzusunda onlayn formatda görüş keçirildi.
Görüşdə Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva çıxış edərək rektor professor Elxan Hüseynovun salamlarını tədbir iştirakçılarına çatdırdı və görüşün keçirilməsində əməyi olan hər kəsə təşəkkürünü bildirdi.
Dekan “Nizami İli”nin əhəmiyyətindən və dahi şairin bənzərsiz irsindən bəhs etdi, “Nizami Gəncəvi İli” çərçivəsində Sumqayıt Dövlət Universitetində həyata keçirilən silsilə tədbirlər barədə məlumat verdi. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2021-ci ilin Azərbaycanda “Nizami Gəncəvi İli” elan edilməsinin ölkədə böyük sevinclə qarşılandığını, Sumqayıt Dövlət Universitetinin şəxsi heyətinin də böyük ruh yüksəkliyinə səbəb olduğunu, Prezident cənab İlham Əliyevin bu Sərəncamının dahi şair və mütəfəkkir Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 880 illiyi ərəfəsində bəşəri əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqqətə çatdırdı. Vurğuladı ki, Heydər Əliyevlə başlanan ənənələr Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən bu gün uğurla davam etdirilir. 2021-ci ilin “Nizami Gəncəvi İli”, işğaldan azad olunmuş Şuşanın isə Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı elan edilməsi və dövlətimizin başçısının çıxışlarında milli-mənəvi dəyərlərimizə xüsusi diqqət yetirməsi Heydər Əliyev siyasətinin uğurlu davamının göstəricisidir. İnanırıq ki, ölkə Prezidentinin imzaladığı bu xüsusi əhəmiyyətli dövlət sənədi, ilk növbədə, ədəbiyyatşünas alimlərimizin yeni tədqiqat sahələrini araşdırmaq üçün stimul olacaqdır.
Dosent Sevinc Həmzəyeva sonra proqramda nəzərdə tutulmuş mövzuları diqqətə çatdırdı və sözü məruzəçilərə verdi.
Tədbirdə Bakı Dövlət Universitetinin Psixologiya kafedrasının dosenti Təranə Babayeva “Nizaminin irsində insan konsepsiyası, şəxsiyyət problemi” mövzusunda çıxış edərək Nizami irsinin öyrənilməsi və təbliği baxımından tədbirin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğuladı. Bildirdi ki, Azərbaycan ədəbiyyatı klassikləri içərisində yaradıcılığı qeyd olunan cəhətlərə görə ciddi maraq doğuran və dərindən tədqiq edilməyə, öyrənilməyə layiq olan sənətkar, ilk növbədə, dahi şair və mütəfəkkir Nizami Gəncəvidir. Belə ki, Nizaminin təkcə Azərbaycan ədəbiyyatına deyil, ümumən Şərq ədəbi-ictimai və fəlsəfi-psixoloji fikir tarixinə gətirdiyi ən mühüm yeniliklərdən biri məhz təsvir etdiyi surətlərin daxili aləmini, mənəvi keyfiyyətlərini ön plana çəkməsi, onların davranış və hərəkətlərini psixoloji cəhətdən əsaslandırmasıdır.
SDU-nun Pedaqogika və psixologiya kafedrasının dosentləri: Şikar Hüseynov “Nizaminin yaradıcılığında musiqinin tərənnümü”, Sevinc Kərimova “Nizaminin pedaqoji irsində insanın yaş dövrləri”, Pedaqogika və psixologiya kafedrasının baş müəllimi Şəlalə Adıgözəlova “Nizaminin müəllim və onun şəxsiyyəti haqqında düşüncələri”, Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müəllimi Röyya İsmayılova “N. Gəncəvinin tərbiyə nəzəriyyəsində tərbiyə məsələləri (əxlaq, fiziki, ailə tərbiyəsi, ailə-övlad münasibətləri)” mövzularında çıxış edərək Azərbaycan poeziyasında dahi Nizaminin tərənnümündən, onun yaradıcılığında sənət və sənətkarlıqdan, ədəbi irsində pedaqoji fikirləri və fəlsəfəsindən, mütəfəkkirin ictimai görüşlərindən söhbət açdılar. Bildirdilər ki, dahi şair və böyük tərbiyəçi olan N.Gəncəvi təhsil, təlim, tərbiyənin bir sıra ümumi məsələləri haqqında elə dəyərli fikir və ideyalar irəli sürmüşdür ki, bu gün də öz əhəmiyyətini itirməmişdir. Nizami əsərlərində daima elmə, biliyə, yüksək əxlaqa qiymət vermiş, elmsiz insanın qüvvətsiz olduğunu bildirmişdir. Nizami xalqı öz taleyinə laqeyd qalmamağa, hüquqlarını başa düşüb, haqlarını tələb etmək üçün maarifə, biliklərə yiyələnməyə, həm də hər cür biliklərə deyil, insana xeyir gətirən, faydalı biliklərə yiyələnməyə çağırırdı.
Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent Aytəkin Məmmədova çıxış edərək dünya ədəbiyyatı xəzinəsinə böyük töhfələr vermiş dahi şairin zəngin ədəbi irsinin öyrənilməsi və təbliğinin aktuallığından danışdı, dahi şairin yubileyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlərin keçiriləcəyini diqqətə çatdırdı, məruzəçilərə təşəkkürünü bildirdi.

В СГУ состоялась онлайн-встреча «Педагогические идеи в наследии Низами Гянджеви»
14 апреля кафедра педагогики и психологии филологического факультета Сумгаитского государственного университета организовала онлайн-встречу на тему «Педагогические идеи в наследии Низами Гянджеви».
В своем выступлении декан филологического факультета доц. Севиндж Хамзаева передала участникам мероприятия приветствия ректора проф. Эльхана Гусейнова и поблагодарила всех, кто внес свой вклад в организацию встречи.
Декан подчеркнула значение «Года Низами», рассказала об уникальном наследии великого поэта и о серии мероприятий, проводимых в Сумгаитском государственном университете в рамках «Года Низами Гянджеви». Она отметила, что Распоряжение Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева о провозглашении 2021 года в Азербайджане «Годом Низами Гянджеви» приобретает накануне 880-летнего юбилея поэта общечеловеческое значение. Она так же отметила, что традиции, заложенные Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, сегодня успешно продолжают осуществляться президентом Ильхамом Алиевым. Провозглашение 2021 года Годом Низами Гянджеви и объявление освобожденной от оккупации Шуши культурной столицей Азербайджана, а также особое внимание, которое уделяет глава государства нашим национальным и духовным ценностям, является показателем продолжения политики Гейдара Алиева. Надеемся, что это распоряжение станет стимулом для наших литературоведов к поискам новых направлений в исследованиях.
Затем доц. Севиндж Хамзаева объявила программу встречи и предоставила слово докладчикам.
Доцент кафедры психологии Бакинского государственного университета Тарана Бабаева выступила с докладом «Концепция человека в наследии Низами, проблема личности». Она отметила, что среди классиков азербайджанской литературы художник, чье творчество вызывает большой интерес и заслуживает глубокого изучения с точки зрения названных выше проблем - это, прежде всего, великий поэт и мыслитель Низами Гянджеви. Таким образом, одним из важнейших нововведений, внесенных Низами не только в азербайджанскую литературу, но и в историю восточной литературно-общественной и философско-психологической мысли в целом, является выведение на первый план внутреннего мира, духовных качеств создаваемых им образов, психологическое обоснование их поведений и поступков.
С докладами выступили доценты кафедры педагогики и психологии СГУ Шикар Гусейнов «Воспевание музыки в творчестве Низами», Севиндж Керимова «Возраст человека в педагогическом наследии Низами», ст. преп. Шалала Адыгёзалова «Размышления Низами об учителе и его личности», преп. Роя Исмаилова «Вопросы воспитания в теории воспитания Н. Гянджеви (нравственное, физическое, семейное воспитание, отношения родителей и детей)». Они рассказали о философии его творчества, о его педагогических идеях и литературном наследии. Выступавшие отметили, что гениальный поэт и великий просветитель Н. Гянджеви высказал столь ценные мысли и идеи по ряду общих вопросов образования, обучения и воспитания, которые не утратили своей актуальности и сегодня. В своих произведениях Низами всегда ценил науку, знания, высокую нравственность и утверждал, что человек без науки бессилен. Низами призывал людей не оставаться равнодушными к своей судьбе, стремиться к полезным знаниям.
Заведующая кафедрой педагогики и психологии доц. Айтекин Мамедова рассказала об актуальности изучения и популяризации богатого литературного наследия великого поэта, внесшего большой вклад в сокровищницу мировой литературы и проинформировала о запланированных мероприятиях, посвященных юбилею великого поэта.