Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Nizami Gəncəvi irsində pedaqoji fikirlər” mövzusunda onlayn formatda görüş keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 14 Aprel 2021 21:35
SDU-da “Nizami Gəncəvi irsində pedaqoji fikirlər” mövzusunda onlayn formatda görüş keçirildi
Aprelin 14-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Filologiya fakültəsinin Pedaqogika və psixologiya kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Nizami Gəncəvi irsində pedaqoji fikirlər” mövzusunda onlayn formatda görüş keçirildi.
Görüşdə Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva çıxış edərək rektor professor Elxan Hüseynovun salamlarını tədbir iştirakçılarına çatdırdı və görüşün keçirilməsində əməyi olan hər kəsə təşəkkürünü bildirdi.
Dekan “Nizami İli”nin əhəmiyyətindən və dahi şairin bənzərsiz irsindən bəhs etdi, “Nizami Gəncəvi İli” çərçivəsində Sumqayıt Dövlət Universitetində həyata keçirilən silsilə tədbirlər barədə məlumat verdi. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2021-ci ilin Azərbaycanda “Nizami Gəncəvi İli” elan edilməsinin ölkədə böyük sevinclə qarşılandığını, Sumqayıt Dövlət Universitetinin şəxsi heyətinin də böyük ruh yüksəkliyinə səbəb olduğunu, Prezident cənab İlham Əliyevin bu Sərəncamının dahi şair və mütəfəkkir Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 880 illiyi ərəfəsində bəşəri əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqqətə çatdırdı. Vurğuladı ki, Heydər Əliyevlə başlanan ənənələr Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən bu gün uğurla davam etdirilir. 2021-ci ilin “Nizami Gəncəvi İli”, işğaldan azad olunmuş Şuşanın isə Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı elan edilməsi və dövlətimizin başçısının çıxışlarında milli-mənəvi dəyərlərimizə xüsusi diqqət yetirməsi Heydər Əliyev siyasətinin uğurlu davamının göstəricisidir. İnanırıq ki, ölkə Prezidentinin imzaladığı bu xüsusi əhəmiyyətli dövlət sənədi, ilk növbədə, ədəbiyyatşünas alimlərimizin yeni tədqiqat sahələrini araşdırmaq üçün stimul olacaqdır.
Dosent Sevinc Həmzəyeva sonra proqramda nəzərdə tutulmuş mövzuları diqqətə çatdırdı və sözü məruzəçilərə verdi.
Tədbirdə Bakı Dövlət Universitetinin Psixologiya kafedrasının dosenti Təranə Babayeva “Nizaminin irsində insan konsepsiyası, şəxsiyyət problemi” mövzusunda çıxış edərək Nizami irsinin öyrənilməsi və təbliği baxımından tədbirin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğuladı. Bildirdi ki, Azərbaycan ədəbiyyatı klassikləri içərisində yaradıcılığı qeyd olunan cəhətlərə görə ciddi maraq doğuran və dərindən tədqiq edilməyə, öyrənilməyə layiq olan sənətkar, ilk növbədə, dahi şair və mütəfəkkir Nizami Gəncəvidir. Belə ki, Nizaminin təkcə Azərbaycan ədəbiyyatına deyil, ümumən Şərq ədəbi-ictimai və fəlsəfi-psixoloji fikir tarixinə gətirdiyi ən mühüm yeniliklərdən biri məhz təsvir etdiyi surətlərin daxili aləmini, mənəvi keyfiyyətlərini ön plana çəkməsi, onların davranış və hərəkətlərini psixoloji cəhətdən əsaslandırmasıdır.
SDU-nun Pedaqogika və psixologiya kafedrasının dosentləri: Şikar Hüseynov “Nizaminin yaradıcılığında musiqinin tərənnümü”, Sevinc Kərimova “Nizaminin pedaqoji irsində insanın yaş dövrləri”, Pedaqogika və psixologiya kafedrasının baş müəllimi Şəlalə Adıgözəlova “Nizaminin müəllim və onun şəxsiyyəti haqqında düşüncələri”, Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müəllimi Röyya İsmayılova “N. Gəncəvinin tərbiyə nəzəriyyəsində tərbiyə məsələləri (əxlaq, fiziki, ailə tərbiyəsi, ailə-övlad münasibətləri)” mövzularında çıxış edərək Azərbaycan poeziyasında dahi Nizaminin tərənnümündən, onun yaradıcılığında sənət və sənətkarlıqdan, ədəbi irsində pedaqoji fikirləri və fəlsəfəsindən, mütəfəkkirin ictimai görüşlərindən söhbət açdılar. Bildirdilər ki, dahi şair və böyük tərbiyəçi olan N.Gəncəvi təhsil, təlim, tərbiyənin bir sıra ümumi məsələləri haqqında elə dəyərli fikir və ideyalar irəli sürmüşdür ki, bu gün də öz əhəmiyyətini itirməmişdir. Nizami əsərlərində daima elmə, biliyə, yüksək əxlaqa qiymət vermiş, elmsiz insanın qüvvətsiz olduğunu bildirmişdir. Nizami xalqı öz taleyinə laqeyd qalmamağa, hüquqlarını başa düşüb, haqlarını tələb etmək üçün maarifə, biliklərə yiyələnməyə, həm də hər cür biliklərə deyil, insana xeyir gətirən, faydalı biliklərə yiyələnməyə çağırırdı.
Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent Aytəkin Məmmədova çıxış edərək dünya ədəbiyyatı xəzinəsinə böyük töhfələr vermiş dahi şairin zəngin ədəbi irsinin öyrənilməsi və təbliğinin aktuallığından danışdı, dahi şairin yubileyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlərin keçiriləcəyini diqqətə çatdırdı, məruzəçilərə təşəkkürünü bildirdi.

Home | News | AN ONLINE MEETING ON "PEDAGOGICAL IDEAS IN THE LEGACY OF NIZAMI GANJAVI" AT SSU
An online meeting on "Pedagogical ideas in the legacy of Nizami Ganjavi" was organized by the Department of Pedagogy and Psychology of the Faculty of Philology at Sumgayit State University on April 14.
Speaking at the meeting, the Dean of the Faculty of Philology, Associate Professor Sevinj Hamzayeva conveyed the greetings of Rector Professor Elkhan Huseynov to the participants of the event and thanked everyone who contributed to the meeting.
The dean spoke about the importance of the "Year of Nizami" and the unique heritage of the great poet, informed about a series of events held at Sumgayit State University in the framework of the "Year of Nizami Ganjavi". She noted that the proclamation of 2021 as the "Year of Nizami Ganjavi" in Azerbaijan by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev was met with great joy in the country, and the staff of Sumgayit State University was very enthusiastic. She stressed that the traditions started with Heydar Aliyev successfully continued today by President Ilham Aliyev. The proclamation of 2021 as the "Year of Nizami Ganjavi" and the liberation of Shusha as the cultural capital of Azerbaijan and the special attention paid to our national and spiritual values in the speeches of the head of state are indicators of the successful continuation of Heydar Aliyev's policy. We believe that this particularly important state document signed by the President of the country will be, first of all, an incentive for our literary scholars to explore new areas of research.
Associate Professor Sevinj Hamzayeva then brought to the attention of the topics covered in the program and gave the floor to the speakers.
Speaking at the event, Tarana Babayeva, Associate Professor of Psychology, Baku State University, spoke on "The concept of man in Nizami's legacy, the problem of identity," emphasizing the importance of the event in terms of studying and promoting Nizami's legacy. She noted that among the classics of Azerbaijani literature, the artist, whose work is of great interest and deserves to be studied in depth, is, first of all, the great poet and thinker Nizami Ganjavi.
Afterwards Associate professors of the Department of Pedagogy and Psychology of SSU Shikar Huseynov spoke on "Praise of music in Nizami's creativity", Sevinj Karimova on "Age of man in Nizami's pedagogical heritage", senior teacher of the Department of Pedagogy and Psychology Shalala Adigozalova on "Nizami's thoughts on teacher and his personality", Roya Ismayilova, a teacher of the Department of Pedagogy and Psychology, spoke on "Educational issues in Nizami Ganjavi's theory of education (moral, physical, family education, family-child relations)." They noted that N. Ganjavi, a genius poet and a great educator, put forward such valuable thoughts and ideas on a number of general issues of education, training and upbringing that have not lost their significance today. In his works, Nizami always valued science, knowledge, high morals, and stated that a person without science is powerless. Nizami called on the people not to be indifferent to their fate, to understand their rights, to acquire enlightenment and knowledge in order to claim their rights, but also to acquire not all kinds of knowledge, but useful knowledge.
Head of the Department of Pedagogy and Psychology, Associate Professor Aytekin Mammadova spoke about the urgency of studying and promoting the rich literary heritage of the great poet, who made great contributions to the treasury of world literature, noted a series of events dedicated to the anniversary of the great poet.