Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da РИНЦ eLibrary.ru elektron məlumat bazasından istifadə qaydaları üzrə təlimlərə start verildi
Yerləşdirilmə tarixi : 13 Aprel 2021 20:44
SDU-da РИНЦ eLibrary.ru elektron məlumat bazasından istifadə qaydaları üzrə təlimlərə start verildi
Aprelin 13-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşları üçün РИНЦ eLibrary.ru elektron məlumat bazasından istifadə qaydaları üzrə treninqlərin ilk təlimi keçirildi. Təlimlər SDU-nun rektoru prof. E.B.Hüseynovun 16.03.2021-ci il tarixli R-13/1 saylı əmrinə əsasən keçirilir.
Təlimi aparan Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov fakültə nümayəndələrinə eLibrary.ru-da istifadəçi qismində və “Science Index” sistemində müəllif qismində qeydiyyatdan keçmək qaydaları barədə ətraflı məlumat verdi və təlim iştirakçılarının hər biri tədbir zamanı bu qaydalara riayət edərək, sözügedən elektron elmi bazasına giriş etdi.
Samir Orucov eyni zamanda РИНЦ platformasında elmi yeniliklər, müasir elm dünyasında boyük nüfuza malik elmi jurnallar haqqında məlumatları mütəmadi olaraq izləmək, bu jurnallarda nəşr olunan məqalələr ilə tanış olmaq, onlara rəy vermək və bir müəllif olaraq onlarda məqalə çap etdirmək üçün qeydiyyatdan keçməyin zəruri olduğunu əməkdaşların diqqətinə çatdırdı.
Üç pillədən ibarət olan davamlı təlimlərdə dinləyicilər aşağıdakı bacarıqları mənimsəyəcəklər:
Birinci pillədə:
· eLibrary.ru – da istifadəçi qismində qeydiyyat
· “Science Index” sistemində müəllif qismində qeydiyyat
· “НАВИГАТОР” – dan istifadə qaydaları
· “Şəxsi kabinet”dən istifadə qaydaları
İkinci pillədə:
· “Kаталог журналов” – dan istifadə qaydaları
· eLibrary.ru – da “Elmi xəbərlər” jurnalının səhifəsindən istifadə qaydaları
· Saytda mövcud alətlərdən istifadə qaydaları (elmi məqalələrə baxış, yükləmə, seçmə qrupuna daxiletmə və s.)

Главная страница | Новости | В СГУ начались тренинги по использованию электронной базы данных РИНЦ eLibrary.ru
Yerləşdirilmə tarixi : 13 Апрель 2021 20:44
В СГУ начались тренинги по использованию электронной базы данных РИНЦ eLibrary.ru
13 апреля сотрудники Сумгаитского государственного университета приняли участие в первом тренинге по правилам использования электронной базы данных РИНЦ eLibrary.ru. Тренинги проводятся в соответствии с распоряжением ректора СГУ проф. Э.Б. Гусейнова № РБ-13/1 от 16.03.2021 г.
Заведующий научным отделом доц. Самир Оруджев подробно проинформировал представителей факультетов о правилах регистрации в качестве пользователя на eLibrary.ru и в качестве автора в системе Science Index, и в ходе тренинга каждый участник, следуя этим правилам, осуществил вход в электронную научную базу данных.
Самир Оруджев отметил, как необходимо регулярно следить на платформе РИНЦ за сведениями о научных нововведениях, просматривать информацию о научных журналах, пользующихся большим авторитетом в современном научном мире, знакомиться с опубликованными в этих журналах статьями, комментировать их и самим регистрироваться как автор.
В тренинге, состоящем из трех этапов, слушатели приобретут следующие навыки:
На первом этапе:
• Регистрация в качестве пользователя на eLibrary.ru
• Регистрация в качестве автора в системе Science Index
• Правила пользования «НАВИГАТОРОМ»
• Правила пользования «Личным кабинетом»
На втором этапе:
• Правила пользования «Каталогом журналов»
• Правила использования страницы журнала «Научные новости» на eLibrary.ru
• Правила использования инструментов доступных на сайте (просмотр научных статей, скачивание, включение в группу избранных и т. д.)