Əsas səhifə | Xəbərlər | ERASMUS + EQAC heyəti növbəti beynəlxalq tədbirdə iştirak etdilər
Martın 15-dən18-dək Sumqayıt Dövlət Universitetinin də tərəfdaş olduğu “Ali təhsil müəssisələrində Keyfiyyət Təminatı Mərkəzlərinin yaradılması və təkmilləşdirilməsi” ERASMUS+EQAC beynəlxalq layihəsi çərçivəsində növbəti təlimlər baş tutdu. ERASMUS+ EQAC layihəsinin Avropa tərəfdaşlarından biri olan İspaniyanın Alicante Universitetinin Keyfiyyət Təminatı mütəxəssislərinin iştirakı ilə 4 gün keçirilən təlimlər xarici qiymətləndirməyə həsr olunmuşdu.
Tədbiri koordinator universitet olan Bakı Biznes Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Eşqin Bayramov giriş nitqi ilə açaraq, iştirakçıları ERASMUS+EQAC layihəsinin ümumi fəaliyyəti ilə bağlı məlumatlandırdı. Daha sonra Alicante Universitetinin mütəxəssisi Luis Gomes de Membrillera İspaniyada akkreditasiya proseslərinin təşkilinə dair icmal xarakterli məlumatla çıxış etdi. Təlimin növbəti günü panel qiymətləndiricilərin seçmə prosesi və əməliyyatının detallarına həsr olunmuşdu. Sessiyanı Alicante Universitetinin professoru və Bolonya prosesinin İspaniya mütəxəssis qrupunun təmsilçisi, Ali Təhsilin modernləşməsi üzrə Avropa komissiyasının üzvü Guillermo Bernabeu idarə edərək, İspaniyanın ANECA təşkilatının (Keyfiyyət Qiymətləndirməsi və Akkreditasiya üzrə Milli Agentlik) akkreditasiya prosesinin təcrübəsini iştirakçılarla bölüşdü.
Tədbir distant şəkildə həyata keçirildiyi üçün iştirakçıların fəaliyyətinin dinamikliyini və məhsuldarlığını artırmaq məqsədilə interaktiv ünsiyyət vasitəsilə təlimçilərə suallar ünvanlamaq mümkün oldu. Təlimlərdə Sumqayıt Dövlət Universitetini Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri, layihənin SDU tərəfindən meneceri t.f.d. Samirə Məmmədova, Keyfiyyət Təminatı Mərkəzinin müdiri Nihad Hüseynov və Qiymətləndirmə və keyfiyyətə nəzarət bölməsinin metodisti Sədaqət Fətullayeva təmsil etmişdir.

Home | News | ERASMUS + EQAC DELEGATION TOOK PART IN THE NEXT INTERNATIONAL EVENT
From March 15 to 18, the next trainings were held within the framework of the international project ERASMUS + EQAC "Establishing and developing Quality Assurance Centers in Higher Education Institutions". The 4-day training was dedicated to external evaluation with the participation of Quality Assurance experts from the University of Alicante, Spain, one of the European partners of the ERASMUS + EQAC project.
The event was opened by Eshgin Bayramov, Vice-Rector for International Relations of Baku Business University, the coordinating university, who informed the participants about the general activities of the ERASMUS + EQAC project. Luis Gomes de Membrillera, a specialist at the University of Alicante, gave a summary of the organization of accreditation processes in Spain.
The next day of the training was dedicated to the details of the panel evaluators' selection process and operation. The session was moderated by Guillermo Bernabeu, a professor at the University of Alicante and a representative of the Spanish expert group of the Bologna Process, a member of the European Commission for Modernization of Higher Education, who shared his experience of the accreditation process with ANECA (National Agency for Quality Assessment and Accreditation).
Due to the remote implementation of the event, it was possible to address questions to the trainers through interactive communication in order to increase the dynamism and productivity of the participants. Sumgayit State University was represented at the training by the head of the Department of International Cooperation and International Students, project manager by SSU, Ph.D. Samira Mammadova, Nihad Huseynov, Head of the Quality Assurance Center, and Sadagat Fatullayeva, Methodist of the Evaluation and Quality Control Department.