Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun rektoru, professor Elxan Hüseynovun “Novruz bayramı” münasibəti ilə təbriki
Yerləşdirilmə tarixi : 19 Mart 2021 14:26
SDU-nun rektoru, professor Elxan Hüseynovun “Novruz bayramı” münasibəti ilə təbriki
Hörmətli professor-müəllim heyəti,
Əziz tələbələr və əməkdaşlar,
Sizi yer üzünə yenilik, torpağa oyanış, insanlara xoş əhval-ruhiyyə gətirən Novruz bayramı münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edirəm!
Bir xalqın tarixi onun adət-ənənələri, mədəniyyəti, qədimliyi ilə ölçülür. Azərbaycan xalqının çoxəsrlik mədəni sərvətlər xəzinəsində Novruz bayramının xüsusi yeri var. Tariximizin və mədəniyyətimizin daşıyıcısı olan Novruz bayramı həm də ictimai həyatda canlanma, təmizlik, mehribanlıq və xeyirxahlığı tərənnüm edir. Belə yüksək dəyərləri olan bayramı gələcək nəsillərə çatdırmaq hər birimizin borcudur.
Novruz bayramı 2009-cu ildə YUNESKO tərəfindən qeyri-maddi mədəni irs siyahısına daxil edilmiş, 2010-cu ildə isə BMT Baş Assambleyasının 64-cü sessiyasının iclasında 21 mart tarixi “Beynəlxalq Novruz Günü” elan edilmişdir.
Novruz bayramı Azərbaycan xalqının humanist, mütərəqqi dəyərlərinin, minillik adət-ənənələrinin məcmusudur. Novruz insan və təbiətin möhkəm bağlılığına əsaslanır. Fəsil dəyişikliyi insanların düşüncəsində böyük fəlsəfi mahiyyət kəsb edərək müxtəlif rituallarda özünü göstərmişdir. 4 çərşənbə axşamı: Su, Od, Yel, Torpaq çərşənbələrinin qeyd edilməsi kainatın qanunauyğun nizamından xəbər verir və bu mənada yeni gün, yeni başlanğıc Novruzu təyin edən əsas göstəricidir. İnsanları birliyə, bərabərliyə, paylaşmaya, saflığa və fəaliyyətə səsləyən Novruzun aşıladığı humanist dəyərlər çağdaş insanlığın da ehtiyac duyduğu əhəmiyyətli çağırışlardır. İstər astroloji, istər fəlsəfi, istər bioloji cəhətdən Novruz yeni ilin başlanğıcı, təbiətin oyanışı zamanıdır. Simvolik baxımdan bu il Novruz bizim xalqımız, Azərbaycan dövləti üçün də böyük dəyişikliklə müşayiət olunur. Ali Baş Komandanımızın riyazi dəqiqiliklə sərrast yönəldilən hərbi idarəetməsi sayəsində böyük və inanılmaz möcüzə yaşadıq. Gözmuncuğu, baş tacımız olan gözəl Şuşamıza qovuşduq. Bu tarixi hadisə bütün Türk dünyası üçün yeni gün, yeni başlanğıcdır. Xalqımız öz Vətənini, torpağını düşməndən azad etmək üçün döyüşlər apardı. Neçə-neçə qəhrəman döyüşçülərimiz, qeyrətli oğullarımız bu döyüşlərdə torpağımızı, Vətənimizi müdafiə edərək şəhid oldu. Bu bayram günlərində mən şəhid olmuş övladlarımızı yad edir və onların ruhu qarşısında baş əyirəm. İnanıram ki, şəhidlərin xatirəsi qəlbimizdə daim yaşayacaqdır. Vətən bu fədakarlığı heç vaxt unutmayacaqdır!
Qədimdən bəri qeyd etdiyimiz Novruz bayramı Azərbaycan Respublikasının dövlət bayramıdır. Lakin biz bu il Novruz bayramını ənənəvi şəraitdə keçirmirik. Ancaq heç bir şərait və vəziyyət xalqımızın milli adətinə bağlılığı və ənənsinə sədaqətini əngəlləyə bilməz. Evimizdə cücərtdiyimiz səmənidən tutmuş, rəmzi kosmik fəza cismlərinin: şəkərbura, paxlava, qoğalın hazırlanmasına qədər hər birimiz sevimli bayramımızı hər zamankı kimi böyük sevgi və həvəslə qarşılamağa hazırıq. Nəfəsində həyat, rişəsində canlılıq, duyğusunda doğmalıq yaşadan Bahar bayramınız mübarək! Sizin hər birinizə, ailə üzvlərinizə və yaxınlarınıza bu Müqəddəs bayram ərəfəsində möhkəm cansağlığı, firavanlıq, xoşbəxtlik, bahar əhval-ruhiyyəsi, ruzi-bərəkət, şəxsi həyatınızda xoş yeniliklər arzulayıram! Qoy Novruz bayramı hər bir ailəyə səadət, hər bir Azərbaycan vətəndaşına xoşbəxtlik, doğma vətənimizə tərəqqi və inkişaf gətirsin!

Home | News | CONGRATULATIONS OF THE RECTOR OF SSU, PROFESSOR ELKHAN HUSEYNOV ON THE OCCASION OF "NOVRUZ HOLIDAY"
Yerləşdirilmə tarixi : 19 March 2021 14:26
CONGRATULATIONS OF THE RECTOR OF SSU, PROFESSOR ELKHAN HUSEYNOV ON THE OCCASION OF "NOVRUZ HOLIDAY"
Dear professor-teaching staff,
Dear students and staff of SSU,
I sincerely congratulate you on the occasion of "Novruz holiday", which brings innovation to the world, awakening to the land, good mood to people!
The history of a nation is measured by its traditions, culture and antiquity.
Novruz holiday has a special place in the centuries-old treasury of cultural heritage of the Azerbaijani people.
Novruz holiday, which is the carrier of our history and culture, also expresses the revival, purity, and kindness in public life.
It is the duty of each of us to pass on such a high-value holiday to future generations.
Novruz holiday was included in the list of intangible cultural heritage by UNESCO in 2009, and in 2010 at the 64th session of the UN General Assembly, March 21 was declared "International Novruz Day". Novruz holiday is a combination of humanistic, progressive values and millennial traditions of the Azerbaijani people. Novruz is based on the strong connection between man and nature. The change of seasons has a great philosophical significance in people's thinking and has manifested itself in various rituals. 4 Tuesdays (Charshanba) - Water, Fire, Wind, Earth marks the order of the universe, and in this sense, a new day, a new beginning is the main indicator that determines Novruz. The humanistic values instilled by Novruz, which calls people to unity, equality, sharing, purity and activity, are important challenges that modern humanity needs. Symbolically, this year Novruz is accompanied by great changes for our people and the Azerbaijani state. We have experienced a great and incredible miracle thanks to the military management of our Supreme Commander-in-Chief, which is well-directed with mathematical accuracy. We met our beautiful Shusha, which is our eye bead and crown. This historic event is a new day, a new beginning for the whole Turkic world. Our people fought to liberate their homeland from the enemy. Many of our heroic warriors and zealous sons were martyred in these battles defending our land and homeland. During these holidays, I remember our martyred children and bow before their souls. I believe that the memory of the martyrs will always live in our hearts. The motherland will never forget this sacrifice!
Novruz holiday, which we have been celebrating since ancient times, is a state holiday of the Republic of Azerbaijan. However, this year we do not celebrate Novruz in traditional conditions. However, no circumstances can prevent our people from adhering to the national customs and traditions. From the malt we germinate in our homes to the preparation of symbolic cosmic objects - şəkərbura, paklava, göğal, each of us is ready to celebrate our favorite holiday with great love and enthusiasm as usual. Happy Spring Holiday, which gives life in its breath, vitality in its roots, and nativeness in its feelings! On the eve of this holy holiday, I wish each of you, your family members and loved ones good health, prosperity, happiness, spring mood, prosperity and pleasant innovations in your personal life!
Let the "Novruz holiday" bring happiness to every family, happiness to every citizen of Azerbaijan, progress and development to our homeland!
I wish each of you great success in education and training for the development of a powerful Azerbaijan!