Azərbaycan Respublikası İqtisadiyat Nazirliyi Dövlət Vergi Xidmətinin Tədris Mərkəzi tərəfindən ali məktəblərdə “Sahibkarlığın təşviqində vergi siyasətinin rolu” mövzusunda onlayn seminar keçirildi
Martın 17-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin müəllim və tələbə heyəti Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi Dövlət Vergi Xidmətinin Tədris Mərkəzinin təşkil etdiyi “Sahibkarlığın təşviqində vergi siyasətinin rolu” mövzusunda onlayn seminarda iştirak etdilər.
Dövlət Vergi Xidmətinin Tədris Mərkəzinin rəisi vəzifəsini icra edən Mirəli Kazımov seminarı giriş sözü ilə açaraq, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Milli Ordumuzun qəhrəmanlığı sayasində erməni işğalçıları üzərində qazanılmış qələbənin əhəmiyyətindən, dövlət tərəfindən qarşıya qoyulan vəzifələrin yerinə yetirilməsinə daha məsuliyyətlə yanaşılmasından, müəllim və tələbələr üçün keçirilən təlim və seminarların mövcud faydalarından bəhs etdi.
Seminarda Sumqayıt Dövlət Universitetinin Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev çıxış edərək bildirdi ki, Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi Dövlət Vergi Xidməti ilə Sumqayıt Dövlət Universiteti arasında olan ikitərəfli əməkdaşlığın nəticəsi olaraq müəllim və tələbə heyətinin vergi siyasətinin təşviqi ilə bağlı təlimlərə dəvət olunması mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Loğman Abdullayev onu da bildirdi ki, seminarda Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin 30 nəfərdən ibarət müəllim, tələbə heyəti iştirak edirlər.
Çıxışlardan sonra Tədris Mərkəzinin təlimçiləri: Orxan Balayev və Aqşin Əliyev sahibkarlıq fəaliyyətinin hüquqi normaları, hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı, vergi ödəyicilərinin uçotu, sahibkarlığın dövlət tənzimlənməsi, bu istiqamətdə dövlətin apardığı uğurlu islahatlar və sahibkarlığın təşviq edilməsində vergi siyasətinin rolu mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər.

Проведён онлайн семинар в вузах на тему «Роль налоговой политики в стимулировании предпринимательства», организованный Образовательным центром Государственной налоговой службы Министерства экономики Азербайджанской Республики
17 марта преподавательский и студенческий состав факультета Экономики и управления СГУ приняли участие в онлайн семинаре «Роль налоговой политики в стимулировании предпринимательства», организованном Образовательным центром Государственной налоговой службы Министерства экономики АР.
Семинар открыл и.о.начальника Образовательного центра Мирали Казымов. Он рассказал о значении победы, одержанной нашей страной под руководством Президента, Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, выполнении задач, поставленных государством перед народом, значении тренингов и семинаров для повышения качества знаний студентов.
На семинаре выступил зав.кафедрой финансов и бухгалтерского учета доц. Логман Абдуллаев. Он сказал, что между СГУ и Государственный налоговой службой Министерства экономики успешно ведется двустороннее сотрудничество и сегодняшнее участие преподавателей и студентов в семинаре, связанном со стимулированием предпринимательства, имеет огромное значение. Было отмечено, что в семинаре участвуют 30 представителей преподавательского и студенческого состава СГУ.
Далее с докладами выступили инструкторы Образовательного центра Орхан Балаев и Агшин Алиев. В своих докладах они информировали о правовых нормах предпринимательской деятельности, госрегистрации юридических лиц, учете налогоплательщиков, госрегулировании предпринимательства, успешных реформах, проводимых государством в этой области, роли налоговой политики в стимулировании предпринимательства.