Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun rektoru, professor Elxan Hüseynovun 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibəti ilə təbriki
Yerləşdirilmə tarixi : 04 Mart 2021 15:58
SDU-nun rektoru, professor Elxan Hüseynovun 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibəti ilə təbriki
Rektor professor Elxan Hüseynov 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə universitetdə çalışan bütün xanım əməkdaşları təbrik etdi.
Əziz xanımlar!
Sizi 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə təbrik edir və ən xoş arzularımı bildirirəm!
Azərbaycan qadını öz ağlı, zəkası, müdrikliyi, sədaqəti, qəhrəmanlığı, vəfası, yüksək analıq keyfiyyəti ilə bizim xalqımızı, millətimizi daim ucaldıbdır. Azərbaycan qadını tarix boyu müqəddəs ana şərəfini uca tutaraq öz mübarizliyi ilə tanınmış, qadınlarımız ölkənin ictimai-siyasi, mədəni həyatında daim fəal iştirak etmişdir. Qeyd etmək yerinə düşər ki, Sumqayıt Dövlət Universitetində də qadınlar həm universitetin idarə olunmasında, həm də pedaqoji heyətin tərkibində olduqca əhəmiyyətli yer tuturlar. Belə ki, universitetin 7 fakültəsindən üçünün dekanı, 29 kafedrasından 9-nun müdiri qadınlardır. Son illər fəlsəfə və elmlər doktoru proqramı üzrə doktoranturaya qəbul olunmuş əməkdaşların əksəriyyətini qadınlar təşkil edir. Bizim analarımız, bacılarımız, tarix boyu öz oğulları, qardaşları, həyat yoldaşları ilə istər döyüşdə, istər ictimai-siyasi, sosial və mədəni həyatda, istərsə də ailədə daim birlikdə addımlamış, həyatın onların qarşısına çıxardığı bütün çətinliklərə rəğmən çiyin-çiyinə rəşadətlə mübarizə aparmışlar. Bizim cəmiyyətdə qadınlara hər zaman tolerant münasibət bəslənib. 80-ci illərin sonu, 90-cı illərin əvvələrində respublikada cərəyan edən mürəkkəb proseslərdə qadınlar da kişilərlə bərabər iştirak etmişlər.Tank sürücüsü Sarışın ləqəbli Sevil Abbasova, Sərçə ləqəbli snayper atıcısı Nahidə Qarayeva, İlk şəhid jurnalist qadın Salatın Əsgərova, Qəhrəmanov Kamal adı ilə qeydiyyata düşən Kəmalə Qəhrəmanova və daha neçə-neçə qadınlarımız zərifliyin arxasında böyük güc və əzmləri ilə düşmənə qan uddurmuş, həm I, həm də II Qarabağ müharibəsində adlarını tarixin yaddaşına qızıl hərflərlə yazmışlar. Tarix ötən ilin sonlarına doğru cəmiyyətimizi ağır bir sınağa çəkdi. Heç bir müharibə itkisiz ötüşmür. Biz bu müharibəni də şəhidlərimizin qanı bahasına qələbə ilə başa vurduq. Bu qəhrəmanların hər birini dünyaya bəxş edən, onları vətənpərvərlik ruhunda yetişdirən, gözünü qırpmadan Vətən, torpaq uğrunda şəhid verən analarımız dərin hörmətə layiqdir. Biz qazandığımız qələbəni şəhidlərimiz qədər onlara da borclu və minnətdarıq.
Tarixi nöqteyi-nəzərdən qısa bir zamanda Azərbaycanda qadınlar cəmiyyətdə, həyatın bütün sahələrində özlərinə məxsus olan yeri tutdu. Biz fəxr edirik ki, Azərbaycan qadını həm elmdə, mədəniyyətdə, təhsildə, səhiyyədə, həm də iqtisadiyyatın bütün sahələrində: – sənayedə, kənd təsərrüfatında, ticarətdə – hər sahədə özlünü göstərdi və ölkəmizin, millətimizin inkişafına öz töhfəsini verdi. Məhz qadınların bu cür geniş fəaliyyəti nəticəsində Azərbaycanda qısa müddətdə təhsil inkişaf etdi, insanlar savadlandı və Azərbaycan təhsili belə yüksək səviyyəyə qalxdı. Qadınlar cəmiyyətdə, həyatda göstərdikləri bütün başqa xidmətlərlə yanaşı, ona görə ən yüksək qiymətə layiqdirlər ki, onlar anadırlar.
Dövlət müstəqilliyimizin bərpasından sonra Azərbaycan qadını milli dövlət quruculuğu prosesinin fəal iştirakçısına çevrilmiş, ölkəmizin sosial-iqtisadi və mədəni potensialının artırılması üçün dəyərli töhfələr vermişdir. Qadınlar doğma torpaqlarımızın bir qisminin işğal altında olduğu bir dövrdə gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunması və onların xalqa, cəmiyyətə layiqli övlad kimi yetişməsi naminə üzərlərinə düşən ağır yükü şərəflə daşıyırlar.
Bu gün, bu bayram günü mən sizə, Azərbaycanın bütün qadınlarına cansağlığı, bütün işlərində uğurlar arzulayıram! Gözləriniz qəm görməsin, əziz xanımlar! Sevgi qəlbinizə fərəh, yolunuza işıq salsın!

Главная страница | Новости | Поздравление ректора СГУ профессора Эльхана Гусейнова в честь Международного женского дня - 8 Марта
Поздравление ректора СГУ профессора Эльхана Гусейнова в честь Международного женского дня - 8 Марта
Ректор профессор Эльхан Гусейнов поздравил сотрудниц СГУ с праздником 8 Марта
Дорогие женщины!
Поздравляю вас с Международным женским днем – 8 Марта и выражаю вам свои самые добрые пожелания.
Азербайджанская женщина своим интеллектом, мудростью, преданностью, героизмом, верностью и материнскими качествами всегда возвышала наш народ. На протяжении всей истории азербайджанская женщина отличалась своим боевым духом и материнской честью. Наши женщины всегда активно участвовали в общественно–политической и культурной жизни страны. Следует отметить, что и женщины Сумгаитского государственного университета играют важную роль и в управлении вузом, и в педагогической деятельности. Так, на 3-х из 7-ми факультетов деканами являются женщины, а 9 из 29 кафедр заведуют женщины. За последние годы из числа поступивших в докторантуру по программе доктора философии и доктора наук большинство составляют женщины. Наши матери и сестры всегда шагали в ногу со своими сыновьями, братьями и мужьями и в семье, и в бою, и общественно-политической, социальной и культурной жизни. Они плечом к плечу боролись рядом с мужчинами, преодолевая все трудности.
В нашем обществе к женщинам всегда было толерантное отношение. В сложных процессах, протекающих в стране в конце 80-х начале 90-х годов, наряду с мужчинами принимали участие и женщины. В I и II Карабахской войне свои имена золотыми буквами вписали в историю танкист Севиль Аббасова, снайпер Нахида Гараева, первая женщина–шехид журналистка Салатын Аскерова, боец Кямаля Гахраманова. В конце прошлого года на долю нашего народа выпало ещё одно испытание –Отечественная война за освобождение азербайджанских земель от армянской оккупации. Наш народ с честью преодолел и эту войну, освободив свои территории. На войне Азербайджан потерял сотни своих лучших сыновей, ставших шехидами. Наши матери, воспитавшие своих сыновей в духе патриотизма, достойны самого большого уважения. За победу, которую мы одержали в этой войне, мы благодарны не только шехидам, но и их матерям.
За короткий с исторической точки зрения период женщины в Азербайджане заняли достойное место в обществе и во всех областях жизни. Мы гордимся тем, что азербайджанская женщина проявляет себя в науке, культуре, образовании, здравоохранении и во всех областях экономики. Именно в результате такой деятельности женщин за короткое время в Азербайджане нашло своё развитие образование, возросла грамотность населения.
Наряду со всеми заслугами женщин в обществе и жизни, самой высокой оценки она достойна как мать.
После восстановления государственной независимости азербайджанская женщина стала активным участником процесса национально-государственного строительства, внесла свой достойный вклад в повышение социально-экономического и культурного потенциала республики. Наши женщины достойно выполняют свою миссию по воспитанию молодого поколения в духе патриотизма и любви к Родине.
Сегодня в этот праздничный день я желаю всем азербайджанским женщинам здоровья и успехов во всём. Счастья вам, милые женщины! Пусть любовь освещает ваши сердца и жизнь!