Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da TGT-nin təşəbbüsü ilə "Xocalıya ədalət!" beynəlxalq təbliğat-təşviqat kampaniyası çərçivəsində fləşmob keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 25 Fevral 2021 15:24
SDU-da TGT-nin təşəbbüsü ilə "Xocalıya ədalət!" beynəlxalq təbliğat-təşviqat kampaniyası çərçivəsində fləşmob keçirildi
Respublikamızın hər yerində olduğu kimi, Sumqayıt Dövlət Universitetində də Xocalı faciəsinin 29-cu ildönümü ilə əlaqədar olaraq silsilə tədbirlər keçirilir. Universitetin bütün fakültələrində ilk dərslər Xocalı faciəsinə, soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə həsr edilib.
Fevralın 25-də “ZOOM” platforması üzərindən SDU-nun Tələbə Gənclər Təşkilatının təşəbbüsü ilə Xocalı faciəsinin iyirmi doqquzuncu ildönümünə həsr olunmuş"Xocalıya ədalət!" beynəlxalq təbliğat-təşviqat kampaniyası çərçivəsində fləşmob keçirildi. Fləşmobda iştirak edən 613 tələbənin hər biri Xocalıda qətlə yetirilən 613 nəfər soydaşımızın şərəfinə adlarını onların adları ilə əvəzləyərək xatirələrini yad etdilər. Qeyd edək ki, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan silahlı qüvvələri keçmiş sovet ordusunun Xankəndi şəhərində yerləşən 366-cı motoatıcı alayının şəxsi heyətinin iştirakı ilə Xocalı şəhərinə hücum edərək, məqsədyönlü şəkildə qocalar, uşaqlar, hamilə qadınlar da daxil olmaqla, 613 nəfər mülki əhalini xüsusi qəddarlıq və amansızlıqla qətlə yetiriblər. Xocalı şəhəri ağır hərbi texnikadan şiddətli atəşlər nəticəsində yerlə-yeksan edilib, əhalinin 150 nəfəri itkin düşüb, 1275 nəfər əsir götürülərək ağır işgəncələrə məruz qalıb, vəhşicəsinə qətlə yetirilən dinc sakinlərin meyitlərinə ağlasığmaz həqarətlər edilib. Xalqımız bu soyqırımı aktını heç vaxt unutmayacaq. Xocalı haqqında həqiqətlərin dünyaya çatdırılması, bu faciənin xalqımıza qarşı soyqırımı aktı kimi tanınması üçün Azərbaycan dövləti bütün zəruri addımları atır. Bu sahədə məqsədyönlü fəaliyyətə ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycanda siyasi hakimiyyətə qayıdandan sonra başlanılıb. Məhz Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra Xocalı faciəsi əsl siyasi və hüquqi qiymətini aldı. 1994-cü ildə Ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycan parlamenti 26 fevralı Xocalı Soyqırımı Günü kimi qəbul etdi. O dövrdən başlayaraq dünya azərbaycanlıları soyqırımının bütün dünyada tanıdılması istiqamətində fəallığa çağırıldı, bununla əlaqədar onlara müraciət edildi. Bu gün Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə erməni millətçilərinin xalqımıza qarşı törətdikləri cinayətlər, o cümlədən Xocalı faciəsi haqqında həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, onun soyqırımı kimi tanınması istiqamətində məqsədyönlü və ardıcıl iş aparılır. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə yaradılmış "Xocalıya ədalət!" beynəlxalq kampaniyası bu istiqamətdə çox uğurlu təbliğat aparır və artıq dünyanın əksər ölkələrində Xocalı faciəsi qurbanlarının anım mərasimləri qeyd olunur.

Главная страница | Новости | По инициативе СМО СГУ состоялся флешмоб в рамках международной пропагандистской кампании «Справедливость Ходжалы!»
Yerləşdirilmə tarixi : 25 Февраль 2021 15:24
По инициативе СМО СГУ состоялся флешмоб в рамках международной пропагандистской кампании «Справедливость Ходжалы!»
В Сумгаитском государственном университете, как и по всей нашей республике, проводятся мероприятия, посвященные 29-й годовщине Ходжалинской трагедии. Первые уроки на всех факультетах университета были посвящены Ходжалинской трагедии и памяти жертв геноцида.
25 февраля на площадке ZOOM состоялся флешмоб, организованный по инициативе Студенческой молодежной организации СГУ в рамках международной пропагандистской кампании «Справедливость Ходжалы!» и посвященный двадцать девятой годовщине Ходжалинской трагедии.
613 студентов, принявших участие во флешмобе, почтили память 613 человек, убитых в Ходжалы, заменив свои имена именами жертв геноцида.
Напомним, что в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года вооруженные силы Армении при участии личного состава 366-го мотострелкового полка бывшей советской армии, дислоцированной в Ханкенди, атаковали город Ходжалы. 613 мирных жителей были убиты с особой жестокостью. Город Ходжалы был разрушен тяжелой военной техникой, 150 человек пропали без вести, 1275 человек были взяты в плен и подверглись жестоким пыткам. Наш народ никогда не забудет этот акт геноцида. Азербайджанское государство предпринимает все необходимые шаги, чтобы донести до мира правду о Ходжалы, чтобы страны мира признали эту трагедию актом геноцида против нашего народа. После возвращения Общенационального лидера Гейдара Алиева к политической власти в Азербайджане Ходжалинской трагедии была дана политическая и правовая оценка. В 1994 году по инициативе Общенационального лидера Гейдара Алиева парламент Азербайджана объявил 26 февраля Днем Ходжалинского геноцида. Сегодня под руководством президента Ильхама Алиева проводится целенаправленная и последовательная работа по информированию мировой общественности о преступлениях, совершенных армянскими националистами против нашего народа, в том числе о Ходжалинской трагедии, и признании ее геноцидом. Пропагандистская кампания «Справедливость Ходжалы!» организованная по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой ведет в этом направлении очень успешную работу и День памяти жертв Ходжалинской трагедии уже отмечается в большинстве стран мира.