Xocalı Soyqırımını Unutmadıq! Unutmarıq!
Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan xalqının başına gətirilən ən dəhşətli faciələrdən biri olan Xocalı soyqırımının 29-cu ildönümü ilə bağlı onlayn formatda silsilə tədbirlər keçirilir.
Universitetin bütün fakültələrində ilk dərslər Xocalı faciəsinə, soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə həsr edilib. Dərslərdə müəllimlər Xocalı sakinlərinə qarşı erməni silahlı birləşmələrinin və sovet ordusunun 366-cı motoatıcı alayının iştirakı ilə törədilən faciənin dəhşətləri haqqında məlumat veriblər.
Fevralın 24-də SDU-nun Mühəndislik fakültəsində “Xocalı soyqırımını unutmadıq! Unutmarıq” adlı onlayn formatda tədbir keçirildi. Tədbir Xocalı qurbanlarının əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlandı və faciəni əks etirən video-çarx nümaiş etdirildi.
Tədbiri fakültə dekanı dosent Ulduz Ağayev açaraq bildirdi ki, hər kəsin ürək ağrısı ilə müşahidə etdiyi bu videoçarxa baxdıqca erməni millətçi-şovinistlərinin dinc əhaliyə etdiyi ən qorxunc terror aktını gördük. Məhz bu Azərbaycan xalqının 200 il ərzində erməni millətçi-şovinistlərinin davamlı olaraq etnik təmizləmə, soyqrımı siyasətinə məruz qalmasını göstərir. Ümummilli lider Heydər Əliyev Xocalı soyqırmının on illiyi münasibətilə Azərbaycan xalqına müraciətində demişdir: "Bu amansız və qəddar soyqırımı aktı insanlıq tarixinə ən qorxulu kütləvi terror aktlarından biri kimi daxil oldu". Ulu öndərin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Respublikasının Milli məclisində ilk dəfə bu məsələyə siyasi qiymət verildi. Bunun nəticəsidir ki, hər il faciənin ildönümü istər respublikada, istərsə də onun hüdudlarından kənarda geniş qeyd olunur, dünya ictimaiyyətinə ermənilərin əsl simaları göstərilir.
Tələbə Gənclər Təşkilatənın fakültə üzrə sədri Kazımova Şəfiqə erməni terrorçularının və Müstəqil Dövlətlər birliyinə məxsus 366-cı motoatıcı alayın hərbiçilərininin iştirakı ilə dinc əhaliyə edilən soyqırımı mövzusunda çıxış edərək tədbir iştitakçılarına geniş məlumat verdi.
625 saylı qrupun tələbəsi Qüdrət Ağazadə yazıçı-jurnalist David Verdiyanın “Xaç uğrunda” kitabında, yazıçı-şair Zori Balayanın "Ruhumuzun dirçəlişi" adlı kitabında qeyd edilən erməni faşizminin Azərbaycana qarşı törətdiyi amansız cinayətlərdən söhbət açdı. 639 saylı qrupun tələbəsi Məhbubə Məmmədova “Ay bəlalı Xocalı “ şeirini səsləndirdi.
Sonda dekan Ulduz Ağayev onuda qeyd etdi ki, xalqımız Xocalı Soyqırımını və digər faciələri heç bir zaman unutmayacaq. Bu gün fəxrlə deyə bilərik ki, Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusu canı-qanı bahasına Ermənistan Ordusunun məğlubedilməzliyi barədə illərdir formalaşdırılmış mifi 44 günə dağıtdı, bütün qüvvələri Azərbaycan xalqının iradəsi ilə hesablaşmağa vadar etdi, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa olundu. Bu qələbə azərbaycanlılar haqqında məğlub xalq sindromunu sındırdı, xalqın inamını özünə qaytardı. Bütün dünya gördü ki, Azərbaycan xalqı heç vaxt məğlubiyyətlə barışmayacaq və gec-tez öz amalına qovuşacaqdır. Azərbaycan xalqı bundan sonra da öz liderinə böyük etimad göstərərək təmkin nümayiş etdirəcək, hərbi qələbəni siyasi qələbə kimi möhkəmlədirəcək, yumruq kimi Azərbaycan Prezidentinin ətrafında birləşəcək.

Главная страница | Новости | Мы не забыли Ходжалинский геноцид!
Сумгаитский государственный университет проводит серию онлайн-мероприятий, посвященных 29-й годовщине Ходжалинского геноцида.
24 февраля на Инженерном факультете СГУ прошло онлайн-мероприятие «Мы не забыли Ходжалинский геноцид!»
Мероприятие началось минутой молчания в память о жертвах Ходжалы, после которого был показан видеоролик о событиях в Ходжалы.
Открывая мероприятие, декан факультета доц. Улдуз Агаев сказал, что невозможно смотреть этот видеоролик без боли в сердце. Это самый ужасный террористический акт, совершенный армянскими националистами и шовинистами против мирного населения. В своем обращении к азербайджанскому народу по случаю десятой годовщины Ходжалинского геноцида Общенациональный лидер Гейдар Алиев сказал: «Этот безжалостный и жестокий акт геноцида вошел в историю человечества как один из самых ужасных актов массового террора». По инициативе Гейдара Алиева Милли Меджлис Азербайджанской Республики впервые дал политическую оценку этому вопросу. В результате этого ежегодно 26-го февраля отмечается годовщина Ходжалинской трагедии как у нас в республике, так и за ее пределами.
Председатель Студенческой молодежной организации Казымова Шафига рассказала о геноциде мирного населения при участии армянских террористов и солдат 366-го мотострелкового полка Содружества Независимых Государств.
Студент группы 625 Гудрат Агазаде рассказал о зверских преступлениях, совершенных армянским фашизмом против Азербайджана, описанных в книге писателя-журналиста Давида Вердияна «За крест» и в книге писателя Зори Балаяна «Возрождение духа». Студентка группы 639 Махбуба Мамедова прочла стихотворение «Беда Ходжалы».
В заключение декан доц. Улдуз Агаев отметил, что наш народ никогда не забудет Ходжалинский геноцид и другие трагедии. Сегодня мы можем с гордостью сказать, что за 44 дня под руководством Верховного Главнокомандующего Президента Ильхама Алиева, азербайджанская армия развеяла давний миф о непобедимости армянской армии и завоевала славную победу. Эта победа показала всему миру, что азербайджанский народ никогда не смирится с поражением и рано или поздно восстановит справедливость. Азербайджанский народ и дальше будет оказывать доверие своему лидеру, укреплять военную и политическую победу и объединяться вокруг Президента Азербайджана в единый кулак.