SDU-nun rektoru peyvənd olundu
Yeni növ koronavirus Yer üzündəki bütün xəstəlikləri arxa plana keçirərək bəşəriyyətin bir nömrəli probleminə çevrilib. Hazırda hər bir dövlət pandemiya ilə mübarizə aparır və öz vətəndaşını maksimum ağır vəziyyətdən minimum itkilərlə çıxarmağa çalışır. Artıq bu prosesin yeni – vaksinasiya mərhələsi başlamışdır. Əlbəttə ki, Azərbaycan dövləti də həmişə olduğu kimi, insanların sağlamlığını qorumaq üçün bütün zəruri tədbirləri görür.
Yanvarın 18-dən etibarən ölkəmiz Cənubi Qafqazda ilk olaraq vaksinasiya işlərinə start verib. Eyni zamanda dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi və uzaqgörən siyasəti nəticəsində bu istiqamət üzrə ölkəmiz həm də bölgədə ilk sırada dayanan dövlətlərdən biridir. “Azərbaycan Respublikasında COVID–19 xəstəliyi əleyhinə 2021–2022-ci illər üçün Vaksinasiya Strategiyası”na uyğun olaraq, fevralın 9-dan Sumqayıt Dövlət Universitetinin 65 yaşdan yuxarı əməkdaşlarının vaksinasiya prosesinə başlanılıb. Bu haqda məlumat SDU-nun rəsmi internet portalında verilmiş və hər üç tədris binasının foyesində məlumatlandırıcı lövhələr asılmışdır. Artıq universitetin 65 yaşdan yuxarı əməkdaşlarının əksəriyyəti vaksinasiya prosesindən keçib. Bu gündən isə ölkədə 50 yaşdan yuxarı şəxslərin vaksinasiyasına başlanılıb. Bu kateqoriyadan olan universitet əməkdaşları vaksinasiya prosesinə qatılıblar.
Fevralın 17-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov, prorektorlar: Natiq Talıbov və Ramiz Hüseynov COVID–19 əleyhinə peyvənd olundular. Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşlarının vaksinasiya prosesi uğurla davam edir.
Qeyd edək ki, peyvəndin birinci dozası vurulduqdan 28 gün sonra ikinci dozanın vurulması üçün təkrar qeydiyyatdan keçməyə ehtiyac yoxdur. Çünki ilkin müraciət zamanı artıq ikinci doza üçün də eyni saat aralığına və məkana avtomatik elektron növbə verilir.

Главная страница | Новости | Ректору СГУ была сделана прививка вакцины от COVID-19
Распространение коронавируса нового типа стало главной проблемой во всем мире. В настоящее время все государства мира борются с пандемией пытаясь защитить своих граждан и выйти из создавшейся ситуации с минимальными потерями. В рамках этой борьбы во многих странах начался процесс вакцинации населения. В Азербайджане так же принимаются все необходимые меры для защиты здоровья людей. 18 января наша страна первой на Южном Кавказе начала проводить компанию по вакцинации. Благодаря мудрой политике Президента Ильхама Алиева наша страна является одной из ведущих стран региона, где ведутся непрерывные работы в этом направлении.
9 февраля в СГУ начался процесс вакцинации сотрудников старше 65 лет в соответствии со «Стратегией вакцинации против COVID-19 в Азербайджанской Республике на 2021-2022 годы». Информация об этом была размещена на доске объявлений всех трех учебных корпусов университета и на официальном сайте СГУ. Большинство сотрудников вуза старше 65 лет уже вакцинированы.
Сегодня в стране началась вакцинация людей старше 50 лет. Сотрудники университета попадающие под эту категорию приняли участие в процессе вакцинации.
17 февраля прививкой от COVID-19 были вакцинированы ректор Сумгаитского государственного университета проф.Эльхан Гусейнов и проректоры Натиг Талыбов и Рамиз Гусейнов. Процесс вакцинации сотрудников Сумгаитского государственного университета продолжается.
Отметим, что нет необходимости вторично проходить регистрирацию для повторной вакцинации через 28 дней после первой прививки. Это связано с тем, что во время первого обращения автоматически создается электронная очередь и для приема второй дозы вакцины в то же время и в том же месте.