SDU-nun rektoru peyvənd olundu
Yeni növ koronavirus Yer üzündəki bütün xəstəlikləri arxa plana keçirərək bəşəriyyətin bir nömrəli probleminə çevrilib. Hazırda hər bir dövlət pandemiya ilə mübarizə aparır və öz vətəndaşını maksimum ağır vəziyyətdən minimum itkilərlə çıxarmağa çalışır. Artıq bu prosesin yeni – vaksinasiya mərhələsi başlamışdır. Əlbəttə ki, Azərbaycan dövləti də həmişə olduğu kimi, insanların sağlamlığını qorumaq üçün bütün zəruri tədbirləri görür.
Yanvarın 18-dən etibarən ölkəmiz Cənubi Qafqazda ilk olaraq vaksinasiya işlərinə start verib. Eyni zamanda dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi və uzaqgörən siyasəti nəticəsində bu istiqamət üzrə ölkəmiz həm də bölgədə ilk sırada dayanan dövlətlərdən biridir. “Azərbaycan Respublikasında COVID–19 xəstəliyi əleyhinə 2021–2022-ci illər üçün Vaksinasiya Strategiyası”na uyğun olaraq, fevralın 9-dan Sumqayıt Dövlət Universitetinin 65 yaşdan yuxarı əməkdaşlarının vaksinasiya prosesinə başlanılıb. Bu haqda məlumat SDU-nun rəsmi internet portalında verilmiş və hər üç tədris binasının foyesində məlumatlandırıcı lövhələr asılmışdır. Artıq universitetin 65 yaşdan yuxarı əməkdaşlarının əksəriyyəti vaksinasiya prosesindən keçib. Bu gündən isə ölkədə 50 yaşdan yuxarı şəxslərin vaksinasiyasına başlanılıb. Bu kateqoriyadan olan universitet əməkdaşları vaksinasiya prosesinə qatılıblar.
Fevralın 17-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov, prorektorlar: Natiq Talıbov və Ramiz Hüseynov COVID–19 əleyhinə peyvənd olundular. Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşlarının vaksinasiya prosesi uğurla davam edir.
Qeyd edək ki, peyvəndin birinci dozası vurulduqdan 28 gün sonra ikinci dozanın vurulması üçün təkrar qeydiyyatdan keçməyə ehtiyac yoxdur. Çünki ilkin müraciət zamanı artıq ikinci doza üçün də eyni saat aralığına və məkana avtomatik elektron növbə verilir.

THE SSU RECTOR VACCINATED
The new type of coronavirus has become the number one problem of mankind, overshadowing all diseases on Earth. At present, each state is fighting a pandemic and trying to get its citizens out of the maximum difficult situation with minimal losses. A new stage of this process - vaccination - has already begun. Of course, the Azerbaijani state, as always, takes all necessary measures to protect human health. On January 18, our country launched the first vaccination campaign in the South Caucasus. At the same time, as a result of the leadership and far-sighted policy of President Ilham Aliyev, our country is one of the leading countries in the region in this direction.
In accordance with the "Strategy of Vaccination against COVID-19 in the Republic of Azerbaijan for 2021-2022", the vaccination process of employees over 65 years of age of Sumgayit State University began on February 9. This information was given on the official website of SSU and information boards were hung in the lobby of all three educational buildings. Most of the university's employees over the age of 65 have already been vaccinated.
Vaccination of people over 50 has started in the country today. University employees from this category participated in the vaccination process.
Rector of Sumgayit State University, Professor Elkhan Huseynov, Vice-Rectors Natig Talibov and Ramiz Huseynov were vaccinated against COVID-19 on February 17.
The vaccination process of Sumgayit State University continues successfully.
It should be noted that there is no need to re-register for the second dose 28 days after the first dose. This is because during the first application, an automatic electronic queue is given for the second dose at the same time interval and place.