Fevralın 10-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi Şurasının növbəti onlayn formatda iclası keçirildi.Universitetin rektoru, Elmi Şuranın sədri professor Elxan Hüseynov iclası giriş sözü ilə açaraq, gündəlikdə olan məsələləri iştirakçıların nəzərinə çatdırdı və universitetin tədris və elmi fəaliyyətinin bütün istiqamətlər üzrə inkişafından danışdı.
Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki , 65 yaşdan yuxarı vətəndaşların vaksinasiya prosesinə başlanılıb. Bununla əlaqədar olaraq Təhsil Nazirliyinin bütün ali məktəblərin rektorları ilə onlayn formatda iclası keçirildi. Rektor bu məsələni ciddi nəzarətdə saxlanılmasını bütün struktur rəhbərlərinə tövsiyə etdi. Qeyd etdi ki, universitet üzrə Kadrlar şöbəsinin müdiri Nofəl Əhmədov hər gün vaksinasiya ilə bağlı məlumat verməli, həmçinin həftəlik məlumatı Təhsil Nazirliyinə təqdim etməlidir.
2020-2021-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasının nəticələri barədə bakalavriat üzrə Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru baş müəllim Faiq Şirinov, magistratura səviyyəsi üzrə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov Elmi Şura üzvlərinə geniş məlumat verdilər, ayrı-ayrı fakültələrin müvəffəqiyyət göstəriciləri və digər statistik məlumatlarını diqqətə çatdırdılar. SDU-nun nəzdindəki Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin direktoru dosent Mətanət Pirquliyeva imtahanların təşkili,keçrilməsi və nəticələri barədə məlumat verərək bildirdi ki, kollecdə yaz semestrinin imtahanları onlayn formatda müvafiq təlimatlara uyğun həyata keçirildi.
2021-2025-ci illər üzrə SDU-da yerinə yetiriləcək elmi-tədqiqat işlərinin planının təsdiqi barədə Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov məlumat verdi.Qeyd etdi ki, SDU -da 2021-2015-ci illərdə 42 problem,41 mövzu və 390 iş üzrə elmi-tədqiqat işləri aparılacaq. Aparılan müzakirələrdən sonra Elmi- tədqiqat işlərinin 5 illik planı təsdiq edildi.
Azərbaycan Respublikasında 2021-ci ilin “Nizami Gəncəvi ili” elan edilməsi ilə əlaqədar olaraq Sumqayıt Dövlət Universitetində keçiriləcək tədbirlər haqqında Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov ətraflı məruzə ilə çıxış etdi və tədbirlər planı təsdiq olundu.
Xüsusi karantin rejimi dövründə SDU-da Dissertasiya Şuralarının fəaliyyətinin təşkili barədə Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov çıxış edərək bildirdi ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının 27.12.2019-cu il tarixli (protokol 14-R) qərarı ilə SDU-nun nəzdində fəlsəfə doktoru dissertasiyalarının müdafiəsinin təşkili üçün hər birində 2 ixtisas olmaqla 3 dissertasiya şuraları:FD 2.23- Dissertasiya şurası (2306.01- “Üzvi kimya, 2314.01- “Neft kimyası” ixtisasları üzrə), FD 2.24 Dissertasiya şurası (5706.01- “Azərbaycan dili”, 5716.01- “Azərbaycan ədəbiyyatı” ixtisasları üzrə) və FD 2.25 - Dissertasiya şurası (3337.01- “İnformasiya-ölçmə və idarəeetmə sistemləri”, 3338.01- “Sistemli analiz, idarəetmə və informasiyanın işlənməsi” ixtisasları üzrə) yaradılmışdır. Prorektor qeyd olunan Dissertasiya Şuralarının fəaliyyətinin xüsusi karantin rejimi dövründə təşkili barədə geniş məlumat verdi.
Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdi. Bildirdi ki, Elmi Şuraya 4 tədris vəsaiti daxil olub. Onlardan 2-si dərs vəsaiti və 2-si fənn proqramıdır.
Aparılan müzakirələrdən sonra tədris vəsaitlərinin nəşr olunmasına icazə verildi.Bununla Elmi Şuranın iclası başa çatdı.

Главная страница | Новости | В СГУ состоялось очередное онлайн-заседание Ученого совета
10 февраля состоялось очередное онлайн-заседание Ученого совета Сумгаитского государственного университета. Заседание открыл ректор университета, председатель Ученого совета проф. Эльхан Гусейнов. Он озвучил повестку дня и рассказал о развитии образовательной и научной деятельности университета по всем направлениям.
Ректор также отметил, что начался процесс вакцинации граждан старше 65 лет. В связи с этим ректор поручил руководителям всех структур строго контролировать этот процесс. Начальник отдела кадров университета Нофель Ахмедов должен ежедневно предоставлять информацию о вакцинации и отправлять еженедельный отчет об этом в Министерство образования.
Директор Учебно-методического центра по бакалавриату ст. преп. Фаиг Ширинов и руководитель отдела докторантуры и магистратуры доц. Сабир Халилов проинформировали членов Ученого совета об итогах экзаменационной сессии осеннего семестра 2020-2021 учебного года, представили отчет о показателях качества по каждому факультету и другие статистические данные. Директор Сумгаитского государственного технического колледжа при СГУ доц. Метанет Пиргулиева проинформировала об организации, проведении и результатах экзаменов и сообщила, что экзамены осеннего семестра в колледже были проведены в соответствии с существующей инструкцией в онлайн  формате.
Руководитель научного отдела доц. Самир Оруджев сообщил об утверждении плана научно-исследовательских работ в СГУ на 2021-2025 годы. Он отметил, что в 2021-2025 годах в СГУ будут вестись работы по 42 проблемам, 41 теме и 390 исследовательских работ. По итогам обсуждений был утвержден пятилетний план научно-исследовательских работ.
С подробным докладом о мероприятиях, которые пройдут в Сумгаитском государственном университете в связи с провозглашением 2021 года в Азербайджанской Республике «Годом Низами Гянджеви» выступил проректор по гуманитарным вопросам доц. Рамиз Гусейнов после чего был утвержден план мероприятий.
Проректор по науке и инновациям проф. Рамазан Мамедов подробно рассказал об организации деятельности диссертационных советов в СГУ в период особого карантинного режима. Он отметил, что решением Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики от 27.12.2019 г. (протокол 14-Р) для организации защиты докторских диссертаций в СГУ были созданы 3 диссертационных совета по 2 специальностям в каждом: диссертационный совет FD 2.23 - (по специальностям 2306.01- Органическая химия, 2314.01- Нефтехимия), диссертационный совет FD 2.24 (по специальностям 5706.01- Азербайджанский язык, 5716.01 - Азербайджанская литература) и диссертационный совет FD 2.25 - (по специальностям 3337.01 - Информационно-измерительные и управленческие системы, 3338.01 - Системный анализ, управление и обработка информации).
Ученый секретарь проф. Мухтар Самедов проинформировал о предоставлении права (гриф) на издание учебных пособий. Он отметил, что на обсуждение Ученого совета представлены 4 учебных пособия. Из них 2 учебника и 2 предметные программы.
После обсуждений было дано разрешение на издание учебных пособий. На этом заседание Ученого совета завершило свою работу.