Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da rektorluğun növbəti iclası onlayn formatda keçirildi
Fevralın 3-də Sumqayıt Dövlət Universitetində rektorluğun koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar 2020–2021-ci tədris ilində keçiriləcək pedaqoji, istehsalat və elmi-tədqiqat, elmi-pedaqoji təcrübələrinə hazırlığın bakalavriat və magistratura səviyyəsi üzrə vəziyyəti, 2020–2021-ci tədris ilinin yaz semestrinə hazırlığın vəziyyəti, Sumqayıt Dövlət Universitetinin perspektiv inkişafına dair irəli sürülən təkliflərin müzakirəsinə həsr olunmuş növbəti iclası onlayn formatda keçirildi. SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov iclas iştirakçılarını salamlayaraq, gündəlikdə olan məsələləri iştirakçıların nəzərinə çatdırdı. SDU-da tədrisin mövcud vəziyyətdə də yüksək səviyyədə həyata keçirildiyini qeyd etdi və universitetin tədris və elmi fəaliyyətinin bütün istiqamətlər üzrə inkişafından danışdı.
2020–2021-ci tədris ilində bakalavriat səviyyəsi üzrə keçiriləcək pedaqoji, istehsalat və elmi-tədqiqat, elmi-pedaqoji təcrübələrə hazırlığın vəziyyəti barədə Tədris Metodik Mərkəzin direktoru, baş müəllim Faiq Şirinov çıxış etdi. Bildirdi ki, fevralın 16-dan mayın 25-i də daxil olmaqla istehsalat təcrübəsi keçirilməsi planlaşdırılır. Pandemiya şəraiti ilə əlaqədar təcrübə keçmək mümkün olmadığı üçün fakültə dekanları tələbələrə ixtisaslarına uyğun mövzular verilməsini və tələbələrin 25-30 səhifəlik referat hazırlamalarını təklif edirlər. Həftədə 1gün təcrübə rəhbərlərinin təşkilatçılığı ilə onlayn formatda qrupların ixtisasına uyğun slaydlarla dərslər keçirilməsi təklif olundu. Pedaqoji təcrübə müddətində pandemiya ilə əlaqədar tələbələrimiz orta məktəblərdə ənənəvi olaraq 3 gün olacaq. Rayon və regionlarda olan tələbələr isə 2 gün onlayn formatda təcrübəyə qatılacaqlar. Həftədə 1 dəfə isə təcrübə rəhbərləri ilə onlayn dərs keçiriləcəkdir. İstehsalat təcrübəsi keçən tələbələrə texnoloji avadanlıqlar slayd şəklində təqdim olunacaq. Onlara bu avadanlıqların iş mexanizmi, onlarla necə davranma qaydaları haqqında məlumat veriləcək. Əgər pandemiya aprelin 1-dən aradan qaldırılsa, təcrübə ənənəvi qaydada aparılacaq.
2020–2021-ci tədris ilində magistratura səviyyəsi üzrə keçiriləcək elmi-tədqiqat və elmi-pedaqoji təcrübələrə hazırlığın vəziyyəti barədə magistratura səviyyəsi üzrə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov çıxış etdi. Bildirdi ki, COVID–19 infeksiyası ilə bağlı ölkədə mövcud sanitary-epidemioloji vəziyyət nəzərə alınaraq, magistratura səviyyəsində təcrübələrin keçirilməsi aşağıdakı kimi planlaşdırılır. 16 fevraldan 15 martadək elmi-tədqiqat, martın 16-dan aprelin12-dək elmi-pedaqoji təcrübə keçiriləcək: 1.Magistr dissertasiyasının tədqiqat hissəsinə aid referat hazırlanacaq. Bunun üçün elmi rəhbərin nəzarəti ilə referatın təqvim-tematik planı hazırlanmalı, təcrübənin sonunda referat kafedaraya təhvil verilməlidir; 2. Elmi-pedaqoji təcrübə üçün dərs cədvəli hazırlanır və kafedrada təsdiqlənir. Magistrant iş cədvəli ilə onlayn dərslərdə iştirak etməli və ən azı, bir-iki dəfə açıq dərs təşkil etməlidir.
Gündəlikdəki məsələrlə bağlı fakültə dekanları çıxış edərək bildirdilər ki, ənənəvi təcrübə üzrə bütün işlər həyata keçirilib, təcrübədə iştirak edəcək tələbələrin siyahısı hazırlanmış və bu barədə tələbələrə məlumat verilmişdir. Pedaqoji təcrübədə olan tələbələr Sumqayıt şəhərində yerləşən orta məktəblərdə təcrübə keçəcəklər.
2020–2021-ci tədris ilinin yaz semestrinə hazırlığın vəziyyəti barədə də fakültə dekanları məlumat verdilər. Bildirdilər ki, yaz semestrinə hazırlıq işləri yekunlaşmaq ərəfəsindədir. Dərs cədvəlləri üzrə işlər tamamlanmışdır.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin perspektiv inkişafına dair irəli sürülən təkliflər barədə Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov çıxış etdi. Bildirdi ki, universitetin Strateji inkişaf planı 2020–2025-ci illəri əhatə edir və universitetin inkişaf perspektivləri nəzərə alınaraq hazırlanmışdır. Prorektor onu da qeyd etdi ki, universitetin Strateji inkişaf planında prioritet istiqamətlər üzrə hədəflər nəzərə alınaraq, illik fəaliyyət planı müzakirə olunmalı, yeni təkliflər təqdim olunmalıdır. Sonra bu istiqamətdə fikir mübadiləsi aparıldı, rektor görüləcək işlərlə bağlı tapşırıq və tövsiyələrini verdi. Universitetin Strateji inkişaf planı istiqamətində İşçi qrupun yaradılmasına göstəriş verdi. Rektor onu da qeyd etdi ki, universitetin yataqxanasında təmir işləri sürətləndirilib, növbəti tədris ilində tələbələrin ixtiyarına veriləcək və yataqxanada yerləşdiriləcək tələbələrin hər biri akademik qrup üzrə qrup tələbələrinin iştirakı ilə seçiləcəkdir.
İclasın sonunda qeyd olundu ki, bütün təkliflər sistemləşdirilsin, yaxın gələcək və uzaq gələcəyə nəzərdə tutulmuş təkliflər müəyyənləşdirilsin və bu təkliflərin yerinə yetirilməsi istiqamətində bütün mümkün imkanlardan maksimum səmərəli istifadə edilsin.

Home | News | THE NEXT MEETING OF THE RECTOR'S OFFICE AT SSU HELD ONLINE
On February 3, Sumgayit State University hosted the next meeting of the rector"s office on the state of preparation for pedagogical, production and research, scientific and pedagogical internships at the bachelor"s and master"s levels to be held in the 2020/2021 academic year in connection with the coronavirus pandemic, the state of preparation for the spring semester of the 2020/2021 academic year, the discussion of proposals on the perspective development of Sumgayit State University. Rector of SSU, Professor Elkhan Huseynov greeted the participants and informed them about the issues on the agenda. He noted that teaching at SSU is carried out at a high level in the current situation and spoke about the development of teaching and scientific activities of the university in all areas.
Director of the Teaching Methodological Center Faig Shirinov spoke about the state of preparation for pedagogical, production and research, scientific and pedagogical practices to be held at the undergraduate level in the 2020/2021 academic year. He said that the internship is planned to be held from February 16 to May 25. As it is not possible to have an internship due to the pandemic, the deans of the faculties suggest that students be given topics appropriate to their specialties and that students prepare a 25-30-page essay. Due to the pandemic, our students will traditionally spend 3 days in high school during the pedagogical practice. Students in the districts and regions will participate in the internship for 2 days online. Once a week, there will be an online lesson with practice leaders. Students undergoing internships will be presented with a slide of technological equipment. They will be informed about the working mechanism of this equipment, the rules of how to deal with them. If the pandemic is eliminated from April 1, the experiment will be carried out in the traditional way.
Associate Professor Sabir Khalilov, Head of the Doctoral and Master"s Department at the Master"s level, spoke about the state of preparation for scientific research and scientific-pedagogical practices to be held at the master"s level in the 2020/2021 academic year. He noted that taking into account the current sanitary-epidemiological situation in the country (COVID-19), it is planned to conduct experiments at the master"s level as follows. From February 16 to March 15 - Scientific research, from March 16 to April 12 will be scientific pedagogical practice. 1. An abstract on the research part of the master"s dissertation will be prepared. For this purpose, a calendar-thematic plan of the abstract should be prepared under the supervision of the supervisor, and at the end of the internship the abstract should be handed over to the department. 2. Lesson schedule for scientific pedagogical practice is prepared and approved by the department. The master"s student attends online classes with a work schedule and must organize open classes at least once or twice. Speaking on the issues of the agenda, the deans of the faculties said that all the work on the traditional internship has been carried out, a list of students who will participate in the internship has been prepared and the students have been informed about it. Students in pedagogical practice will have an internship in secondary schools in Sumgayit.
Deans of faculties spoke about the state of preparation for the spring semester of the 2020/2021 academic year. They said that preparations for the spring semester are nearing completion. Work on lesson schedules has been completed. Natig Talibov, Vice-Rector for Teaching Organization and Training Technologies, spoke about the proposals on the perspective development of Sumgayit State University. He noted that the University"s Strategic Development Plan covers the years 2020-2025 and was developed taking into account the development prospects of the university. The Vice-Rector also noted that the annual action plan should be discussed and new proposals should be submitted, taking into account the goals in the priority areas of the University"s Strategic Development Plan. Then there was an exchange of views in this direction, the rector gave instructions and recommendations on the work to be done. He instructed to establish a working group on the Strategic Development Plan of the University. The rector also noted that the repair work in the university dormitory has been accelerated, and in the next academic year, each student will be selected with the participation of students in the academic group. At the end of the meeting, it was noted that all proposals should be systematized, proposals for the near and distant future should be identified and all possible opportunities should be used to implement these proposals as effectively as possible. Thus, the meeting of the rector"s office ended.