Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da rektorluğun növbəti iclası onlayn formatda keçirildi
Fevralın 3-də Sumqayıt Dövlət Universitetində rektorluğun koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar 2020–2021-ci tədris ilində keçiriləcək pedaqoji, istehsalat və elmi-tədqiqat, elmi-pedaqoji təcrübələrinə hazırlığın bakalavriat və magistratura səviyyəsi üzrə vəziyyəti, 2020–2021-ci tədris ilinin yaz semestrinə hazırlığın vəziyyəti, Sumqayıt Dövlət Universitetinin perspektiv inkişafına dair irəli sürülən təkliflərin müzakirəsinə həsr olunmuş növbəti iclası onlayn formatda keçirildi. SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov iclas iştirakçılarını salamlayaraq, gündəlikdə olan məsələləri iştirakçıların nəzərinə çatdırdı. SDU-da tədrisin mövcud vəziyyətdə də yüksək səviyyədə həyata keçirildiyini qeyd etdi və universitetin tədris və elmi fəaliyyətinin bütün istiqamətlər üzrə inkişafından danışdı.
2020–2021-ci tədris ilində bakalavriat səviyyəsi üzrə keçiriləcək pedaqoji, istehsalat və elmi-tədqiqat, elmi-pedaqoji təcrübələrə hazırlığın vəziyyəti barədə Tədris Metodik Mərkəzin direktoru, baş müəllim Faiq Şirinov çıxış etdi. Bildirdi ki, fevralın 16-dan mayın 25-i də daxil olmaqla istehsalat təcrübəsi keçirilməsi planlaşdırılır. Pandemiya şəraiti ilə əlaqədar təcrübə keçmək mümkün olmadığı üçün fakültə dekanları tələbələrə ixtisaslarına uyğun mövzular verilməsini və tələbələrin 25-30 səhifəlik referat hazırlamalarını təklif edirlər. Həftədə 1gün təcrübə rəhbərlərinin təşkilatçılığı ilə onlayn formatda qrupların ixtisasına uyğun slaydlarla dərslər keçirilməsi təklif olundu. Pedaqoji təcrübə müddətində pandemiya ilə əlaqədar tələbələrimiz orta məktəblərdə ənənəvi olaraq 3 gün olacaq. Rayon və regionlarda olan tələbələr isə 2 gün onlayn formatda təcrübəyə qatılacaqlar. Həftədə 1 dəfə isə təcrübə rəhbərləri ilə onlayn dərs keçiriləcəkdir. İstehsalat təcrübəsi keçən tələbələrə texnoloji avadanlıqlar slayd şəklində təqdim olunacaq. Onlara bu avadanlıqların iş mexanizmi, onlarla necə davranma qaydaları haqqında məlumat veriləcək. Əgər pandemiya aprelin 1-dən aradan qaldırılsa, təcrübə ənənəvi qaydada aparılacaq.
2020–2021-ci tədris ilində magistratura səviyyəsi üzrə keçiriləcək elmi-tədqiqat və elmi-pedaqoji təcrübələrə hazırlığın vəziyyəti barədə magistratura səviyyəsi üzrə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov çıxış etdi. Bildirdi ki, COVID–19 infeksiyası ilə bağlı ölkədə mövcud sanitary-epidemioloji vəziyyət nəzərə alınaraq, magistratura səviyyəsində təcrübələrin keçirilməsi aşağıdakı kimi planlaşdırılır. 16 fevraldan 15 martadək elmi-tədqiqat, martın 16-dan aprelin12-dək elmi-pedaqoji təcrübə keçiriləcək: 1.Magistr dissertasiyasının tədqiqat hissəsinə aid referat hazırlanacaq. Bunun üçün elmi rəhbərin nəzarəti ilə referatın təqvim-tematik planı hazırlanmalı, təcrübənin sonunda referat kafedaraya təhvil verilməlidir; 2. Elmi-pedaqoji təcrübə üçün dərs cədvəli hazırlanır və kafedrada təsdiqlənir. Magistrant iş cədvəli ilə onlayn dərslərdə iştirak etməli və ən azı, bir-iki dəfə açıq dərs təşkil etməlidir.
Gündəlikdəki məsələrlə bağlı fakültə dekanları çıxış edərək bildirdilər ki, ənənəvi təcrübə üzrə bütün işlər həyata keçirilib, təcrübədə iştirak edəcək tələbələrin siyahısı hazırlanmış və bu barədə tələbələrə məlumat verilmişdir. Pedaqoji təcrübədə olan tələbələr Sumqayıt şəhərində yerləşən orta məktəblərdə təcrübə keçəcəklər.
2020–2021-ci tədris ilinin yaz semestrinə hazırlığın vəziyyəti barədə də fakültə dekanları məlumat verdilər. Bildirdilər ki, yaz semestrinə hazırlıq işləri yekunlaşmaq ərəfəsindədir. Dərs cədvəlləri üzrə işlər tamamlanmışdır.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin perspektiv inkişafına dair irəli sürülən təkliflər barədə Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov çıxış etdi. Bildirdi ki, universitetin Strateji inkişaf planı 2020–2025-ci illəri əhatə edir və universitetin inkişaf perspektivləri nəzərə alınaraq hazırlanmışdır. Prorektor onu da qeyd etdi ki, universitetin Strateji inkişaf planında prioritet istiqamətlər üzrə hədəflər nəzərə alınaraq, illik fəaliyyət planı müzakirə olunmalı, yeni təkliflər təqdim olunmalıdır. Sonra bu istiqamətdə fikir mübadiləsi aparıldı, rektor görüləcək işlərlə bağlı tapşırıq və tövsiyələrini verdi. Universitetin Strateji inkişaf planı istiqamətində İşçi qrupun yaradılmasına göstəriş verdi. Rektor onu da qeyd etdi ki, universitetin yataqxanasında təmir işləri sürətləndirilib, növbəti tədris ilində tələbələrin ixtiyarına veriləcək və yataqxanada yerləşdiriləcək tələbələrin hər biri akademik qrup üzrə qrup tələbələrinin iştirakı ilə seçiləcəkdir.
İclasın sonunda qeyd olundu ki, bütün təkliflər sistemləşdirilsin, yaxın gələcək və uzaq gələcəyə nəzərdə tutulmuş təkliflər müəyyənləşdirilsin və bu təkliflərin yerinə yetirilməsi istiqamətində bütün mümkün imkanlardan maksimum səmərəli istifadə edilsin.

Главная страница | Новости | В СГУ состоялось очередное онлайн-заседание ректората
3 февраля в Сумгаитском государственном университете состоялось очередное онлайн-заседание ректората. На заседании обсуждались вопросы подготовки к педагогической, производственной и научно-исследовательской практике в бакалавриате и магистратуре, а также вопросы подготовки к весеннему семестру 2020/2021 учебного года в условиях пандемии коронавируса. Так же на заседании обсуждались предложения по дальнейшему перспективному развитию Сумгаитского государственного университета. Ректор СГУ проф. Эльхан Гусейнов приветствовал участников и объявил повестку дня. Он отметил, что, несмотря на сложившуюся в связи с пандемией ситуацию, обучение в СГУ осуществляется на высоком уровне и рассказал о развитии научной и образовательной деятельности вуза по всем направлениям. Директор Учебно-методического центра ст. преп. Фаиг Ширинов рассказал о состоянии подготовки к педагогической, производственной и научно-исследовательской практике в бакалавриате в 2020/2021 учебном году. Он сообщил, что производственную практику планируется провести с 16 февраля по 25 мая. Поскольку из-за условий пандемии пройти производственную практику традиционным способом невозможно, деканы факультетов предлагают дать студентам темы по специальностям для подготовки студентами реферата на 25–30 страниц. Так же предлагалось руководителям производственной практики один раз в неделю организовать онлайн-занятия по специальностям со слайдами. В связи с пандемией педагогическая практика студентов будет проходить в школе 3 дня в неделю. Студенты из районов и областей примут участие в организованной для них двухдневной онлайн-практике. Студентам, проходящим производственную практику техническое оборудование будет представлено на слайдах. Им дадут информацию о механизме работы этого оборудования и о правилах обращения с ним. Если карантинный режим будет отменен, то с 1 апреля производственная практика продолжится традиционным способом. Руководитель отдела докторантуры и магистратуры доц. Сабир Халилов проинформировал о состоянии подготовки к проведению научно-исследовательских и научно-педагогических практик в магистратуре в 2020/2021 учебном году. Он отметил, что с учетом нынешней санитарно-эпидемиологической ситуации в стране в связи с COVID-19 практику в магистратуре планируется провести следующим образом: с 16 февраля по 15 марта проводятся научные исследования, а с 16 по 12 апреля состоится научно-педагогическая практика. 1. Необходимо подготовить реферат по теме исследования магистерской
диссертации. Для этого под руководством научного руководителя должен быть подготовлен календарно-тематический план реферата. По окончании практики реферат будет сдан на кафедру. 2. Следует составить и утвердить на кафедре график занятий для научно-педагогической практики. Магистр должен посещать онлайн-занятия согласно рабочему графику и дать как минимум одно-два открытых урока. Деканы факультетов сообщили, что работа по проведению традиционной практики проведена, составлен список студентов, которые будут участвовать в практике, и студенты проинформированы об этом. Студенты, проходящие педагогическую практику, будут проходить ее в средних школах Сумгаита. Далее деканы факультетов рассказали о состоянии подготовки к весеннему семестру 2020/2021 учебного года. Они сказали, что подготовка к весеннему семестру близится к завершению. Завершена работа над расписанием занятий. Проректор по организации учебного процесса и технологиям обучения доц. Натиг Талыбов рассказал о предложениях по перспективному развитию Сумгаитского государственного университета. Он отметил, что Стратегический план развития университета рассчитан на 2020-2025 годы и разработан с учетом перспектив развития вуза. Проректор также отметил, что необходимо обсудить годовой план мероприятий и внести новые предложения с учетом приоритетных направлений Стратегического плана развития университета. Затем состоялся обмен мнениями по этому вопросу и ректор дал поручения и рекомендации по работе, которую предстоит проделать и поручил создать рабочую группу. Ректор также отметил, что ремонтные работы в общежитии университета ускорены и в следующем учебном году общежитие будет сдано в эксплуатацию. Студенты, которые будут размещены в общежитии, будут отбираться самими студентами групп. В конце заседания было подчеркнуто, что все предложения должны быть систематизированы для максимально эффективной реализации этих предложений. На этом заседание ректората завершилось.