Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Elmi Şuranın növbəti onlayn iclası keçirildi
Universitetin rektoru, Elmi Şuranın sədri professor Elxan Hüseynov iclası giriş sözü ilə açaraq, gündəlikdə olan məsələləri iştirakçıların nəzərinə çatdırdı və şanlı qələbə münasibətilə onları təbrik etdi. Bildirdi ki, Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi, ordumuzun rəşadəti sayəsində mənfur düşmənin tapdağı altında qalan dədə-baba torpaqlarımızın 30 illik işğalına son qoyuldu. Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü bərpa etdi və biz qalib ölkənin qalib vətəndaşları kimi tarixi torpaqlarımıza, doğma Qarabağımıza qayıdırıq. Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarında iştirak etmiş və hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların icrası zamanı vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirərək Şəhid olmuş tələbə və məzunlarımız Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin sərəncamı ilə “Vətən uğrunda” medalı ilə təltif olundular. Bu, Müzəffər Ali Baş Komandanın “Qarabağ Azərbaycandır!” nidası ilə tarix yazan əsgərinə ehtiramının nümunəsidir! İndi təkcə biz – Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyi, professor-müəllim və tələbə heyəti deyil, ölkəmiz, xalqımız onlarla fəxr edir! Şəhidlərimizin ruhu qarşısında baş əyirik!
Rektor COVID-19 pandemiyasının tədrisdə yaratdığı çətinliklər, Vətən Müharibəsi dövründə onlayn dərslərin təşkilində yaranmış texniki problemlər, cəbhə bölgəsində yaşayan, onlayn dərslərə müntəzəm qoşula bilməyən tələbələr nəzərə alınaraq SDU-nun Elmi Şurasının iclasında ötən imtahan sessiyasında olduğu kimi, bu imtahan sessiyasında da tələbəyönümlü qərarlar qəbul olunduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, Azərbaycan Respublikası Təhsil nazirinin Ali və orta ixtisas müəssisələrində 2020–2021-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasının təşkil edilməsi barədə F-530 saylı 11.12.2020-ci il tarixli əmrinə uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində payız semestrinin imtahan sessiyasında tələbələrin öz bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirməsi üçün hər cür şərait yaradılıb. SDU-da 2020–2021-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasının onlayn rejimdə təşkili nəzərə alınaraq, imtahan sessiyasının mövcud qaydalara uyğun təşkil edilməsi, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın və obyektivliyin təmin edilməsi, imtahanların mövcud normativ sənədlər əsasında keçirilməsi, təhsil müəssisələrində imtahan qərargahlarının yaradılması, bu qərargahlara daxil olan hər bir şikayətin qısa müddətdə çevik şəkildə araşdırılaraq lazımi tədbirlərin görülməsi məqsədilə sessiya başlamazdan öncə fakültə dekanları, kafedra müdirləri qarşısında konkret vəzifələr qoyulub.
Sonra gündəliyə çıxarılan SDU-da 2020–2021-ci tədris ilinin payız imtahan sessiyasına hazırlığın vəziyyəti müzakirə olundu.
Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent NatiqTalıbov bakalavriat səviyyəsi barədə məlumat verərək bildirdi ki, mövcud şəraitə uyğun olaraq, bütün tələbələrin cari semestrdə tədris olunan fənlər üzrə imtahanlara buraxılması qərara alınmışdır. Pandemiyanın yaratdığı çətinliklərlə əlaqədar olaraq, tələbələrə kömək məqsədilə 2020–2021-ci tədris ilinin payız semestrində cari qiymətləndirmənin həyata keçirilməsində Elmi Şuranın qərarı ilə bir sıra sədələşdirilmiş qaydaların tətbiq olunacağını diqqətə çatdırdı:
1.Davamiyyətə görə tətbiq olunan 50%-lik limit ləğv olunur və bütün tələbələr imtahanlara buraxılır.
2.Əvvəlcədən müəyyən edilmiş sərbəst işlərin sayı 10-dan 2-yə endirilərək azaldılır.
3. İmtahana giriş balı kimi tələbələrə 20 bal verilir, bunlardan 10 bal sərbəst işə görə, 10 bal isə məşğələ və laboratoriya dərslərinə görə. Məşğələ və laboratoriya dərslərinin hər birinə 5 bal olmaqla, əgər bu dərslərdən hər hansı biri olmazsa, digəri üçün 10 bal verilir.
4.İmtahan sualları azaldılaraq, 90 suala endirilir və imtahan suallarının maksimum sayı 90 sual olacaq.
Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov magistratura səviyyəsi ilə bağlı, “Fakültə Elmi Şuralarında magistrant, doktorant və dissertantların attestasiyasının nəticələri”, Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov “SDU-da 2020-ci ildə yerinə yetirilmiş elmi-tədqiqat işlərinin hesabatının təsdiqi” barədə ətraflı məlumat verdilər.
Elmi katib professor Muxtar Səmədov “Elmi Şuranın qərarlarının yerinə yetirilməsi” ilə bağlı ətraflı çıxış etdi. Bildirdi ki, pandemiya ilə əlaqədar mart ayının 3-dən tətbiq olunan məhdudiyyətlərə baxmayaraq, universitetimizdə Elmi Şuranın iclasları müntəzəm olaraq hər ay keçirilmişdir. 2020–2021-ci tədris ilinin I semestrində Elmi Şuranın iclasları onlayn formada ardıcıl keçirilmiş, bugünki iclasın qərarlarını da nəzərə almaqla, I semestr ərzində Elmi Şuranın iclaslarında 76 qərar qəbul edilmişdir. Bu qərarlar bütün dekanlıqlar, kafedralar və digər struktur rəhbərləri tərəfindən diqqət mərkəzində saxlanılır və yerinə yetirilir.
Cari məsələlərlə əlaqədar qeyd olundu ki, Elmi Şuraya nəşr hüququ (qrif) verilməsi üçün bir dərs vəsaiti və altı fənn proqramı daxil olmuşdur.

The next online meeting of the Scientific Council of Sumgayit State University was held on December 22.
Rector of the University, Chairman of the Scientific Council, Professor Elkhan Huseynov opened the meeting with an introductory speech, informed the participants about the issues on the agenda and congratulated them on the glorious victory. He said that under the leadership of Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, the 30-year occupation of our ancestral lands, which had been trampled by the hated enemy, was ended thanks to the bravery of our Army. Azerbaijan has restored its territorial integrity, and we, as the victorious citizens of the victorious country, return to our historical lands, our native Karabakh. Our students and graduates, who took part in military operations to ensure the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan and were martyred in honor of the military unit, were awarded the Medal "For the Motherland" by the order of the Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev. This is an example of respect for the soldier of the Supreme Commander-in-Chief! Now not only we - the leadership, faculty and students of Sumgayit State University, but also our country and people are proud of them! We bow before the souls of our martyrs!
Rector noted that taking into account the difficulties created by COVID-19 pandemic in education, technical problems in the organization of online classes during the Patriotic War, students living in the frontline, students who can not regularly attend online classes, as in the previous exam session, student-oriented decisions were made in this exam session. He noted that in accordance with the order of the Minister of Education of the Republic of Azerbaijan dated 11.12.2020 F-530 on the organization of the examination session of the autumn semester of 2020/2021 academic year online in higher and secondary special education institutions, all conditions have been created for students to demonstrate their knowledge and skills. Taking into account the organization of the examination session of the autumn semester of 2020-2021 academic year at SSU in accordance with the existing rules, ensuring transparency and objectivity in the assessment of students" knowledge, conducting the examination session on the basis of existing normative documents, establishing exam headquarters in educational institutions , in order to promptly investigate each complaint received by these headquarters and take the necessary measures, specific tasks were set before the deans of faculties and heads of departments before the start of the session.
Then, the state of preparation for the autumn exam session of the 2020-2021 academic year at SSU was discussed.
Natig Talibov, Vice-Rector for Teaching Organization and Training Technologies, informed about the bachelor"s degree and said that in accordance with the existing conditions, SSU decided to allow all students to take exams in the subjects taught in the current semester. He noted that due to the difficulties caused by the pandemic, in order to help students in the fall semester of the 2020-2021 academic year, a number of simplified rules will be applied in the implementation of the current assessment by the decision of the Scientific Council:
1. The 50% attendance limit is abolished and all students are admitted to the exams.
2. The number of pre-determined independent work is reduced from 10 to 2.
3. Students are given 20 points as an entrance exam, of which 10 points for independent work, and 10 points for classes and laboratory classes. Each lesson and laboratory lesson is given 5 points, if none of these lessons is given, 10 points are given for the other.
4. Exam questions are reduced to 90 questions and the maximum number of exam questions is 90 questions.
The head of the Scientific Section, associate professor Samir Orujov, gave detailed information on "Approval of the report on research work done at SSU in 2020", the head of the Doctoral and Master"s department, associate professor Sabir Khalilov on "Results of attestation of masters, doctoral students and dissertators in the Scientific Councils".
Scientific Secretary Professor Mukhtar Samadov made a detailed speech on "Implementation of the decisions of the Scientific Council." He noted that despite the restrictions imposed since March 3 due to the pandemic, meetings of the Scientific Council were held regularly at our university every month. In the first semester of the 2020/2021 academic year, the meetings of the Scientific Council were held online, and taking into account the decisions of today"s meeting, 76 decisions were made at the meetings of the Scientific Council during the first semester. These decisions are kept in the spotlight and implemented by all deans, departments and other heads of structures.
In connection with current issues, it was noted that the Scientific Council received one textbook and six subject programs for the right of publication