Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Elmi Şuranın növbəti onlayn iclası keçirildi
Universitetin rektoru, Elmi Şuranın sədri professor Elxan Hüseynov iclası giriş sözü ilə açaraq, gündəlikdə olan məsələləri iştirakçıların nəzərinə çatdırdı və şanlı qələbə münasibətilə onları təbrik etdi. Bildirdi ki, Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi, ordumuzun rəşadəti sayəsində mənfur düşmənin tapdağı altında qalan dədə-baba torpaqlarımızın 30 illik işğalına son qoyuldu. Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü bərpa etdi və biz qalib ölkənin qalib vətəndaşları kimi tarixi torpaqlarımıza, doğma Qarabağımıza qayıdırıq. Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarında iştirak etmiş və hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların icrası zamanı vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirərək Şəhid olmuş tələbə və məzunlarımız Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin sərəncamı ilə “Vətən uğrunda” medalı ilə təltif olundular. Bu, Müzəffər Ali Baş Komandanın “Qarabağ Azərbaycandır!” nidası ilə tarix yazan əsgərinə ehtiramının nümunəsidir! İndi təkcə biz – Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyi, professor-müəllim və tələbə heyəti deyil, ölkəmiz, xalqımız onlarla fəxr edir! Şəhidlərimizin ruhu qarşısında baş əyirik!
Rektor COVID-19 pandemiyasının tədrisdə yaratdığı çətinliklər, Vətən Müharibəsi dövründə onlayn dərslərin təşkilində yaranmış texniki problemlər, cəbhə bölgəsində yaşayan, onlayn dərslərə müntəzəm qoşula bilməyən tələbələr nəzərə alınaraq SDU-nun Elmi Şurasının iclasında ötən imtahan sessiyasında olduğu kimi, bu imtahan sessiyasında da tələbəyönümlü qərarlar qəbul olunduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, Azərbaycan Respublikası Təhsil nazirinin Ali və orta ixtisas müəssisələrində 2020–2021-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasının təşkil edilməsi barədə F-530 saylı 11.12.2020-ci il tarixli əmrinə uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində payız semestrinin imtahan sessiyasında tələbələrin öz bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirməsi üçün hər cür şərait yaradılıb. SDU-da 2020–2021-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasının onlayn rejimdə təşkili nəzərə alınaraq, imtahan sessiyasının mövcud qaydalara uyğun təşkil edilməsi, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın və obyektivliyin təmin edilməsi, imtahanların mövcud normativ sənədlər əsasında keçirilməsi, təhsil müəssisələrində imtahan qərargahlarının yaradılması, bu qərargahlara daxil olan hər bir şikayətin qısa müddətdə çevik şəkildə araşdırılaraq lazımi tədbirlərin görülməsi məqsədilə sessiya başlamazdan öncə fakültə dekanları, kafedra müdirləri qarşısında konkret vəzifələr qoyulub.
Sonra gündəliyə çıxarılan SDU-da 2020–2021-ci tədris ilinin payız imtahan sessiyasına hazırlığın vəziyyəti müzakirə olundu.
Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent NatiqTalıbov bakalavriat səviyyəsi barədə məlumat verərək bildirdi ki, mövcud şəraitə uyğun olaraq, bütün tələbələrin cari semestrdə tədris olunan fənlər üzrə imtahanlara buraxılması qərara alınmışdır. Pandemiyanın yaratdığı çətinliklərlə əlaqədar olaraq, tələbələrə kömək məqsədilə 2020–2021-ci tədris ilinin payız semestrində cari qiymətləndirmənin həyata keçirilməsində Elmi Şuranın qərarı ilə bir sıra sədələşdirilmiş qaydaların tətbiq olunacağını diqqətə çatdırdı:
1.Davamiyyətə görə tətbiq olunan 50%-lik limit ləğv olunur və bütün tələbələr imtahanlara buraxılır.
2.Əvvəlcədən müəyyən edilmiş sərbəst işlərin sayı 10-dan 2-yə endirilərək azaldılır.
3. İmtahana giriş balı kimi tələbələrə 20 bal verilir, bunlardan 10 bal sərbəst işə görə, 10 bal isə məşğələ və laboratoriya dərslərinə görə. Məşğələ və laboratoriya dərslərinin hər birinə 5 bal olmaqla, əgər bu dərslərdən hər hansı biri olmazsa, digəri üçün 10 bal verilir.
4.İmtahan sualları azaldılaraq, 90 suala endirilir və imtahan suallarının maksimum sayı 90 sual olacaq.
Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov magistratura səviyyəsi ilə bağlı, “Fakültə Elmi Şuralarında magistrant, doktorant və dissertantların attestasiyasının nəticələri”, Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov “SDU-da 2020-ci ildə yerinə yetirilmiş elmi-tədqiqat işlərinin hesabatının təsdiqi” barədə ətraflı məlumat verdilər.
Elmi katib professor Muxtar Səmədov “Elmi Şuranın qərarlarının yerinə yetirilməsi” ilə bağlı ətraflı çıxış etdi. Bildirdi ki, pandemiya ilə əlaqədar mart ayının 3-dən tətbiq olunan məhdudiyyətlərə baxmayaraq, universitetimizdə Elmi Şuranın iclasları müntəzəm olaraq hər ay keçirilmişdir. 2020–2021-ci tədris ilinin I semestrində Elmi Şuranın iclasları onlayn formada ardıcıl keçirilmiş, bugünki iclasın qərarlarını da nəzərə almaqla, I semestr ərzində Elmi Şuranın iclaslarında 76 qərar qəbul edilmişdir. Bu qərarlar bütün dekanlıqlar, kafedralar və digər struktur rəhbərləri tərəfindən diqqət mərkəzində saxlanılır və yerinə yetirilir.
Cari məsələlərlə əlaqədar qeyd olundu ki, Elmi Şuraya nəşr hüququ (qrif) verilməsi üçün bir dərs vəsaiti və altı fənn proqramı daxil olmuşdur.

Главная страница | Новости | В СГУ в режиме онлайн состоялось очередное заседание Ученого совета
22 декабря состоялось очередное онлайн-заседание Ученого совета Сумгаитского государственного университета.
Заседание открыл ректор университета, председатель Ученого совета, проф. Эльхан Гусейнов. В своей вступительной речи он поздравил участников заседания со славной победой и огласил повестку дня. Далее он отметил, что под руководством Верховного Главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева наша храбрая армия положила конец 30-летней оккупации и освободила от врага земли наших предков. Азербайджан восстановил свою территориальную целостность, и мы как победители, граждане страны-победительницы возвращаемся на наши исторические земли, в родной Карабах. Наши студенты и выпускники, принимавшие участие в боевых действиях по обеспечению территориальной целостности Азербайджанской Республики и погибшие при выполнении поставленных командованием задач, приказом Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева награждены медалью «За Родину». Это знак уважения Верховного Главнокомандующего к своему солдату, который под лозунгом «Карабах - это Азербайджан!» вписал славные страницы в историю своей страны! Теперь не только мы - руководство, профессорско-преподавательский состав и студенты Сумгаитского государственного университета, но и вся наша страна и народ гордятся ими! Мы преклоняемся перед памятью наших шехидов!
Далее в своем выступлении ректор подчеркнул, что принимая во внимание проблемы в образовании, созданные пандемией COVID-19, технические проблемы, возникшие при организации онлайн-занятий в период Отечественной войны, студентов, проживающих в прифронтовой зоне, студентов, не имеющих возможность регулярно посещать онлайн-занятия, на заседании Ученого Совета СГУ, так же как и в прошлом году, на экзаменах зимней сессии были приняты решения в пользу студентов. Он отметил, что в соответствии с приказом Министра образования Азербайджанской Республики № F-530 от 11.12.2020 об организации экзаменационной сессии осеннего семестра 2020-2021 учебного года в высших и средних специальных учебных заведениях, для студентов были созданы все условия, чтобы они могли продемонстрировать свои знания и умения.
Учитывая, что экзаменационная сессия осеннего семестра 2020-2021 учебного года в СГУ будет организована в онлайн-режиме, еще до начала сессии перед деканами факультетов и заведующими кафедрами были поставлены конкретные задачи по организации экзаменационной сессии в соответствии с действующими правилами, обеспечению прозрачности и объективности в оценке знаний студентов, проведению экзаменационной сессии на основе действующих нормативных документов, созданию в учебных заведениях экзаменационного штаба для оперативного расследования каждой поступившей в штаб жалобы и принятия соответствующих решений. После этого члены Совета обсудили вынесенный на повестку дня вопрос о состоянии подготовки к осенней экзаменационной сессии 2020-2021 учебного года в СГУ.
Проректор по организации учебного процесса и технологии обучения доц. Натиг Талыбов отметил, что на бакалавриате в соответствии со сложившейся ситуацией было принято решение в текущем семестре допустить до экзаменов всех студентов по всем предметам. Он также сказал, что в связи с трудностями, вызванными пандемией, в целях оказания помощи студентам решением Ученого совета в осеннем семестре 2020-2021 учебного года при проведении текущего оценивания будут применены ряд упрощенных правил:
1. Отменяется 50%-ный лимит за посещаемость и все студенты допускаются к экзаменам.
2. Количество запланированных ранее самостоятельных работ сокращено с 10 до 2.
3. Студентам выставляется 20 баллов в качестве проходного бала на экзамен, из них 10 баллов за самостоятельную работу и 10 баллов за практические и лабораторные занятия. Каждое практическое и лабораторное занятие оценивается в 5 баллов, если одного из этих занятий не будет, то другой оценивается в 10 баллов.
4. Количество экзаменационных вопросов сокращается до 90 вопросов и максимальное количество вопросов на экзамене должно быть не более 90.
Далее с докладами выступили руководитель отдела докторантуры и магистратуры доц. Сабир Халилов «О текущем состоянии дел в магистратуре», руководитель Научной части доц. Самир Оруджев «Утверждение отчета о научно-исследовательских работах, проделанных в СГУ в 2020 году», руководитель отдела докторантуры и магистратуры доц.
Сабир Халилов «Итоги аттестации магистрантов, докторантов и диссертантов на факультетских Ученых Советах».
Ученый секретарь проф. Мухтар Самедов выступил с подробным докладом «Выполнение решений Ученого совета». Он отметил, что несмотря на ограничения, введенные с 3 марта в связи с пандемией, заседания Ученого совета в нашем университете проводятся регулярно каждый месяц. В первом семестре 2020-2021 учебного года заседания Ученого совета последовательно проводились в режиме онлайн, и вместе с решениями сегодняшнего заседания на заседаниях Ученого совета в течение первого семестра было принято 76 решений. Деканы, заведующие кафедрами и другие руководящие структуры очень внимательно относятся к этим решениям и выполняют их. В связи с текущими вопросами было отмечено, что в Ученый Совет для получения права на издание (гриф) были представлены одно учебное пособие и шесть предметных программ. По итогам обсуждений было выдано разрешение на издание учебных пособий.