Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin Fəxri professoru seçildi
Yerləşdirilmə tarixi : 20 Dekabr 2020 18:32
Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin Fəxri professoru seçildi
Dekabrın 18-də Sumqayıt Dövlət Universiteti (SDU) ilə Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti (UDNTU) arasında Rusiya–Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının fəaliyyətinin 5 illiyinə həsr olunmuş telekörpü keçirildi.
UDNTU-nun rektoru Oleq Aleksandroviç Baulin tədbiri açaraq, Assosiasiyanın Azərbaycan tərəfindən həmsədri SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynovu və telekörpü iştirakçılarını salamladı, Azərbaycan Respublikası (AR) ilə Rusiya Federasiyası (RF) arasında olan iqtisadi, mədəni, möhkəm dostluq əlaqələrindən, öz ölkəsində elm və təhsil sahəsində həyata keçirilən islahatlardan danışdı, əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini vurğuladı.
Rusiya Federasiyasının Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin Elmi Şurasının qərarı ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru, Rusiya–Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Azərbaycan tərəfdən həmsədri professor Elxan Hüseynova UDNTU-nun Fəxri professoru adı verildiyi elan olundu.
Assosiasiyanın Azərbaycan tərəfindən həmsədri SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov öz növbəsində tədbir iştirakçılarını salamladı və UDNTU-nun rektoru O.A.Baulini rektor vəzifəsinə seçilməsi münasibətilə təbrik etdi. AR ilə RF arasında bütün sahələrdə əlaqələrin bir nümunə olduğunu bildirdi. Professor Elxan Hüseynov UDNTU-nun Fəxri professoru adına layiq görülməsindən məmnunluğunu ifadə etdi və fəxri ada görə təşəkkür etdi. Bundan sonra da Rusiya və Azərbaycan arasında elm və təhsil sahəsində əlaqələrin gücləndirilməsinə çalışacağını bildirdi. Elxan Hüseynova Fəxri professor diplomu, medal və mantiya onlayn təqdim olundu.
Qeyd edək ki, 2015-ci ildə SDU ilə UDNTU arasında əməkdaşlıq müqaviləsi bağlanmışdır. Əməkdaşlıq müqaviləsinə üyğun olaraq, Rusiya–Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Azərbaycan tərəfdən həmsədri professor Elxan Hüseynovun rəhbərliyi altında SDU-nun rəhbər işçiləri, professor-müəllim heyəti, tələbələri dəfələrlə Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetində olmuş, elmi konfranslarda, Rusiya–Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Forumlarında, tələbə forumlarında iştirak etmişlər. Eyni zamanda UDNTU-nun əməkdaşları mütəmadi olaraq SDU-da təşkil olunan elmi konfranslarda iştirak etmiş, elmi-tədqiqat işlərinin nəticələri qarşılıqlı olaraq hər iki universitetin elmi jurnallarında nəşr olunmuşdur. Sumqayıt Dövlət Universiteti Təhsil Nazirliyinin dəstəyi, Rusiya–Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə 14–21 iyul 2019-cu il tarixlərində “Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” adlı Yay məktəbinə yüksək səviyyədə ev sahibliyi etmişdir. Burada RF və yerli ali təhsil müəssisələrinin ümumilikdə 70-ə yaxın tələbəsi iştirak etmişdi. “Yay məktəbi” çərçivəsində tələbələr müxtəlif seminar, görüşlər, dəyirmi masa, əlverişli turizm məkanlarına ekskursiyada iştirak etdilər, ölkəmizin təbiəti, tarixi-memarlıq abidələri, milli mətbəxi ilə tanış oldular. 5 il ərzində keçirilmiş tədbirlər Azərbaycan və Rusiya ali məktəbləri arasında qarşılıqlı əlaqələrin möhkəmlənməsində böyük təkan olmuş, bir sıra mühüm məsələlər müzakirə edilmiş, müxtəlif mövzularda diskussiyalar aparılmış və təhsil sahəsində əməkdaşlığın intensivləşdirilməsi istiqamətində birgə razılığa gəlinmişdir.

Главная страница | Новости | Ректор Сумгаитского государственного университета избран почетным профессором Уфимского государственного нефтяного технического университета
Yerləşdirilmə tarixi : 20 Декабрь 2020 18:32
Ректор Сумгаитского государственного университета избран почетным профессором Уфимского государственного нефтяного технического университета
18 декабря между Сумгаитским государственным университетом и Уфимским государственным нефтяным техническим университетом состоялся телемост, посвященный 5-летию Ассоциации вузов России и Азербайджана.
Мероприятие открыл ректор УГНТУ Олег Александрович Баулин. Он приветствовал сопредседателя ассоциации от Азербайджана, ректора СГУ профессора Эльхана Гусейнова и участников телемоста и рассказал об экономических, культурных и крепких дружественных отношениях между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией, о реформах, проводимых в области науки и образования в его стране, и подчеркнул важность расширения сотрудничества.
Далее было объявлено, что решением Ученого совета Уфимского государственного нефтяного технического университета Российской Федерации сопредседателю Российско-Азербайджанской Ассоциации университетов со стороны Азербайджана, ректору Сумгаитского государственного университета профессору Эльхану Гусейнову присвоено звание Почетного профессора УГНТУ.
Сопредседатель Ассоциации от Азербайджана ректор СГУ, профессор Эльхан Гусейнов в свою очередь приветствовал участников и поздравил ректора УГНТУ О.А. Баулина с избранием на должность ректора. Он отметил, что всесторонние взаимоотношения между Азербайджаном и Россией могут стать примером для многих. Э.Гусейнов выразил свое удовлетворение в связи с присвоением ему звания Почетного профессора УДНТУ и поблагодарил за это коллектив университета. Он сказал, что продолжит работу по укреплению связей между Россией и Азербайджаном в области науки и образования. Эльхану Гусейнову онлайн вручили диплом почетного профессора, медаль и мантию.
Отметим, что в 2015 году между СГУ и УГНТУ было подписано соглашение о сотрудничестве. В рамках этого соглашения о сотрудничестве, при содействии сопредседателя Российско-Азербайджанской ассоциации университетов с азербайджанской стороны, проф. Эльхана Гусейнова, руководящие работники, профессорско-преподавательский состав и студенты СГУ неоднократно посещали Уфимский государственный нефтяной технический университет, участвовали в научных конференциях, форумах Российско-Азербайджанской ассоциации университетов, студенческих форумах. В то же время сотрудники УГНТУ регулярно участвовали в научных конференциях, проводимых в СГУ, а результаты научно-исследовательских работ были опубликованы в научных журналах обоих университетов. 14-21 июля 2019 года в Сумгаитском государственном университете прошла организованная Российско-Азербайджанской Ассоциацией высших учебных заведений при поддержке Министерства образования Летняя школа «Путешествие в страну огней –Азербайджан». В ней приняли участие около 70 студентов из России и местных вузов. В рамках Летней школы для студентов были организованы различные семинары, встречи, круглые столы, туристические экскурсии, чтобы ознакомить их с природой, историческими и архитектурными памятниками, национальной кухней нашей страны. Проведенные за последние 5 лет мероприятия способствовали укреплению взаимоотношений между азербайджанскими и российскими вузами, были обсуждены ряд важных вопросов, проведены дискуссии на различные темы и достигнута совместная договоренность об активизации сотрудничества в сфере образования.