Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin Fəxri professoru seçildi
Yerləşdirilmə tarixi : 20 Dekabr 2020 18:32
Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin Fəxri professoru seçildi
Dekabrın 18-də Sumqayıt Dövlət Universiteti (SDU) ilə Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti (UDNTU) arasında Rusiya–Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının fəaliyyətinin 5 illiyinə həsr olunmuş telekörpü keçirildi.
UDNTU-nun rektoru Oleq Aleksandroviç Baulin tədbiri açaraq, Assosiasiyanın Azərbaycan tərəfindən həmsədri SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynovu və telekörpü iştirakçılarını salamladı, Azərbaycan Respublikası (AR) ilə Rusiya Federasiyası (RF) arasında olan iqtisadi, mədəni, möhkəm dostluq əlaqələrindən, öz ölkəsində elm və təhsil sahəsində həyata keçirilən islahatlardan danışdı, əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini vurğuladı.
Rusiya Federasiyasının Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin Elmi Şurasının qərarı ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru, Rusiya–Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Azərbaycan tərəfdən həmsədri professor Elxan Hüseynova UDNTU-nun Fəxri professoru adı verildiyi elan olundu.
Assosiasiyanın Azərbaycan tərəfindən həmsədri SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov öz növbəsində tədbir iştirakçılarını salamladı və UDNTU-nun rektoru O.A.Baulini rektor vəzifəsinə seçilməsi münasibətilə təbrik etdi. AR ilə RF arasında bütün sahələrdə əlaqələrin bir nümunə olduğunu bildirdi. Professor Elxan Hüseynov UDNTU-nun Fəxri professoru adına layiq görülməsindən məmnunluğunu ifadə etdi və fəxri ada görə təşəkkür etdi. Bundan sonra da Rusiya və Azərbaycan arasında elm və təhsil sahəsində əlaqələrin gücləndirilməsinə çalışacağını bildirdi. Elxan Hüseynova Fəxri professor diplomu, medal və mantiya onlayn təqdim olundu.
Qeyd edək ki, 2015-ci ildə SDU ilə UDNTU arasında əməkdaşlıq müqaviləsi bağlanmışdır. Əməkdaşlıq müqaviləsinə üyğun olaraq, Rusiya–Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Azərbaycan tərəfdən həmsədri professor Elxan Hüseynovun rəhbərliyi altında SDU-nun rəhbər işçiləri, professor-müəllim heyəti, tələbələri dəfələrlə Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetində olmuş, elmi konfranslarda, Rusiya–Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Forumlarında, tələbə forumlarında iştirak etmişlər. Eyni zamanda UDNTU-nun əməkdaşları mütəmadi olaraq SDU-da təşkil olunan elmi konfranslarda iştirak etmiş, elmi-tədqiqat işlərinin nəticələri qarşılıqlı olaraq hər iki universitetin elmi jurnallarında nəşr olunmuşdur. Sumqayıt Dövlət Universiteti Təhsil Nazirliyinin dəstəyi, Rusiya–Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə 14–21 iyul 2019-cu il tarixlərində “Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” adlı Yay məktəbinə yüksək səviyyədə ev sahibliyi etmişdir. Burada RF və yerli ali təhsil müəssisələrinin ümumilikdə 70-ə yaxın tələbəsi iştirak etmişdi. “Yay məktəbi” çərçivəsində tələbələr müxtəlif seminar, görüşlər, dəyirmi masa, əlverişli turizm məkanlarına ekskursiyada iştirak etdilər, ölkəmizin təbiəti, tarixi-memarlıq abidələri, milli mətbəxi ilə tanış oldular. 5 il ərzində keçirilmiş tədbirlər Azərbaycan və Rusiya ali məktəbləri arasında qarşılıqlı əlaqələrin möhkəmlənməsində böyük təkan olmuş, bir sıra mühüm məsələlər müzakirə edilmiş, müxtəlif mövzularda diskussiyalar aparılmış və təhsil sahəsində əməkdaşlığın intensivləşdirilməsi istiqamətində birgə razılığa gəlinmişdir.

Home | News | RECTOR OF SUMGAYIT STATE UNIVERSITY ELECTED AN HONORARY PROFESSOR OF UFA STATE OIL TECHNICAL UNIVERSITY
Yerləşdirilmə tarixi : 20 December 2020 18:32
RECTOR OF SUMGAYIT STATE UNIVERSITY ELECTED AN HONORARY PROFESSOR OF UFA STATE OIL TECHNICAL UNIVERSITY
A teleconference dedicated to the fifth anniversary of the activity of Association of Russian-Azerbaijani Universities was held between Sumgayit State University (SSU) and Ufa State Oil Technical University (USOTU) on December 18.
Opening the event, USOTU Rector Oleg Alexandrovich Baulin greeted the Association"s co-chair from Azerbaijan, SSU Rector Professor Elkhan Huseynov and the participants of the teleconference. He spoke about the economic, cultural and strong friendly relations between the Republic of Azerbaijan (AR) and the Russian Federation (RF), reforms in science and education in his country, and stressed the importance of expanding cooperation.
By the decision of the Scientific Council of Ufa State Oil Technical University of the Russian Federation, it was announced that the rector of Sumgayit State University, co-chair of the Russian-Azerbaijani University Association, Professor Elkhan Huseynov was named an honorary professor of USOTU.
The Azerbaijani co-chair of the association, the rector of SSU, Professor Elkhan Huseynov, in turn, greeted the participants and congratulated the rector of USOTU O.A. Bauli on his election as rector. He noted that the relations between Azerbaijan and Russia are exemplary in all areas. Professor Elkhan Huseynov expressed satisfaction with the awarding of the title of Honorary Professor of USOTU and thanked for the honorary title. He said he would continue to work to strengthen ties between Russia and Azerbaijan in the field of science and education. Elkhan Huseynov was awarded an honorary professor"s diploma, medal and mantle online.
He noted that in 2015, a Cooperation Agreement was signed between USOTU and SSU. In accordance with the cooperation agreement, thanks to the leadership of the Azerbaijani co-chair of the Russian-Azerbaijani Universites’ Association, Professor Elkhan Huseynov, SSU administration, staff members and students have repeatedly visited Ufa State Oil Technical University, participated in scientific conferences, forums of the Russian-Azerbaijani Universities’ Association, and Student Forums. At the same time, employees of USOTU regularly participated in scientific conferences organized at SSU, the results of research work were published in the Scientific journals of both universities. Sumgayit State University hosted the Summer School "Journey to the Land of Fire to Azerbaijan" on July 14-21, 2019 with the support of the Ministry of Education, organized by the Association of Azerbaijani-Russian Higher Education Institutions. It was attended by about 70 students from Russia and local universities. Within the framework of the "Summer School", students organized various seminars, meetings, round tables, excursions to suitable tourist destinations and got acquainted with the nature, historical and architectural monuments, national cuisine of our country.
The events held for 5 years were a great impetus in strengthening relations between Azerbaijani and Russian universities, a number of important issues were discussed, discussions were held on various topics and a joint agreement was reached to intensify cooperation in the field of education.