Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti arasında telekörpü keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 19 Dekabr 2020 00:40
Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti arasında telekörpü keçirildi
Dekabr ayının 18-də Sumqayıt Dövlət Universiteti (SDU) ilə Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti (UDNTU) arasında Rusiya‒Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının fəaliyyətinin 5 illiyinə həsr olunmuş telekörpü keçirildi.
UDNTU-nin rektoru Oleq Aleksandroviç Baulin tədbiri açaraq Assosiasiyanın Azərbaycan tərəfindən həmsədri, SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynovu və telekörpünün iştirakçılarını salamlayaraq, Azərbaycan Respublikası (AR) ilə Rusiya Federasiyası (RF) arasında olan iqtisadi, mədəni, möhkəm dostluq əlaqələrindən, ölkələrində elm və təhsil sahəsində həyata keçirilən islahatlardan danışaraq əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini vurğuladı.
Assosiasiyanın Azərbaycan tərəfindən həmsədri, SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov öz növbəsində RF tərəfdən tədbir iştirakçılarını salamladı və UDNTU-nun rektoru O.A.Baulini rektor vəzifəsinə seçilməsi münasibətilə təbrik etdi. AR ilə RF arasında bütün sahələrdə əlaqələrin bir nümunə olduğunu bildirdi.
Prof.E.Hüseynov çıxışında SDU-nun fəaliyyətindən, beynəlxalq əlaqələrindən, dünyanın bir çox universitetləri ilə sıx əlaqələr qurmasından danışdı. Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının postsovet məkanında unikal təşkilat olduğunu qeyd etdi. Assosiasiyanın yaradılmasını hər iki ölkənin təhsil həyatında mühüm hadisə kimi qiymətləndirən rektor 5 illik fəaliyyəti dövründə elm və təhsil sahəsində əməkdaşlıq ideyalarının praktik olaraq reallaşdırılmasına, beynəlxalq təcrübənin mənimsənilməsilə təhsil islahatlarının vahid təhsil məkanının və humanitar əməkdaşlığın qorunması və inkişafına yönələn tədbirləri həyata keçirməsinə diqqəti çəkdi. Rektor çıxışında SDU-nun rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti, tələbələrinin dəfələrlə Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetində olduğunu, elmi konfranslarda, Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Forumlarında, Tələbə Forumlarında iştirak etdiyini bildirdi. Eyni zamanda UDNTU-nun əməkdaşlarının mütəmadi olaraq SDU-da təşkil olunan elmi konfranslarda iştirak etdiyini, elmi-tədqiqat işlərinin nəticələrinin qarşılıqlı olaraq hər iki universitetin “Elmi” jurnallarında nəşr olunduğunu diqqətə çatdırdı. Sumqayıt Dövlət Universiteti Təhsil Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycan-Rusiya Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə 14‒21 iyul 2019-cu il tarixlərində “Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” adlı Yay məktəbinə yüksək səviyyədə ev sahibliyi etdi. Burada RF və yerli ali təhsil müəssisələrinin ümumilikdə 70-ə yaxın tələbəsi iştirak etmişdir. Yay məktəbi çərçivəsində tələbələrin müxtəlif seminar, görüşlər, dəyirmi masa, əlverişli turizm məkanlarına ekskursiyası təçkil olundu, onlar ölkəmizin təbiəti, tarixi-memarlıq abidələri, milli mətbəxi ilə tanış oldular.
Telekörpülərin mütəmadi keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayan rektor bildirdi ki, bu cür tədbirlər Azərbaycan və Rusiya ali məktəbləri arasında qarşılıqlı əlaqələrinin möhkəmlənməsində böyük rol oynayır, belə görüşlərdə bir sıra mühüm məsələlər müzakirə edilir, müxtəlif mövzularda diskussiyalar aparılır və təhsil sahəsində əməkdaşlığın intensivləşdirilməsi istiqamətində birgə razılığa gəlinir.
SDU-nun rektoru həmkarlarına üz tutaraq Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərinin azad edilməsi ilə bağlı son hadisələr barədə qısaca məlumat vermək istədiyini bildirərək vurğuladı: “Hörmətli həmkarlar! Bildiyiniz kimi, Ermənistan Azərbaycan ərazilərinin 20 faizini işğal edib. BMT Təhlükəsizlik Şurası işğal olunmuş ərazilərin dərhal azad edilməsini tələb edən 4 qərar qəbul edib. Təəssüf ki, 30 ilə yaxındır ki, bu qətnamələr yerinə yetirilmir. ATƏT-in Minsk Qrupu, bu qrupun həmsədrləri məhz bu məqsədə xidmət etdiklərinə baxmayaraq, münaqişənin həlli və BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin icrası üçün praktik olaraq heç bir iş görməyiblər. 30 il ərzində həmsədrlər tərəflərin saysız-hesabsız görüşlərini keçirmişlər, lakin göründüyü kimi, bu görüşlər danışıqlar prosesini təqlid etmək məqsədilə keçirilmişdir. Ermənistan cidd-cəhdlə prosesi uzatmağa və bununla o dövrdə mövcud olan status-kvonu qorumağa çalışır, həmsədrlər isə öz fəaliyyətsizlikləri ilə buna zəmin yaradırdılar. Ermənistanın həm keçmiş, həm də indiki rənbərliyi hər vəchlə yeni bir müharibənin başlanmasına təhrik edirdilər: Ermənistanın keçmiş prezidenti Serj Sarkisyan Qarabağdakı azərbaycanlıların məhv edilməsində şəxsən iştirak etdiyini fəxrlə bəyan etdi. Bildirdi ki, Xocalıda (Xocalı soyqırımında) ermənilər dinc, silahsız azərbaycanlıları öldürə biləcəklərini göstərdilər. Ermənistan müdafiə naziri erməni diasporunun nümayəndələri ilə söhbətində belə dedi: “Yeni müharibə və yeni ərazilər haqqında düşünürük”. Ermənistanın hazırkı Baş Naziri Nikol Paşinyan dedi: “ Qarabağ Ermənistandır və nöqtə!" Faktiki olaraq, o, danışıqlar prosesinə son qoydu. Bu ilin iyul ayında Ermənistan Qarabağdan uzaqda yerləşən Tovuz istiqamətində hücuma başladı. Bununla da, müdafiə nazirinin yeni müharibə və yeni ərazilər üçün çağırışını həyata keçirmiş oldular. İkinci Qarabağ müharibəsi ərəfəsində Ermənistan terror aktları törətmək üçün təxribat qrupu göndərdi. Təxribat qrupu aşkar edildi, bir hissəsi Ermənistana qaçdı, qrupun başçısı tutuldu və hazırda ifadə verir. Sentyabrın 27-də erməni tərəfi Azərbaycan mövqelərinə və kəndlərinə atəş etdi. Azərbaycan Silahlı Qüvvələri cavab addımları atdı. 44 günlük müharibə nəticəsində Azərbaycanın Silahlı Qüvvələri işğal olunmuş ərazilərin çoxunu azad etdi. 8 noyabrda Azərbaycanın mədəniyyət mərkəzlərindən biri olan Şuşa şəhəri azad edildi. Azərbaycan Silahlı Qüvvələri artıq Xankəndinin divarları qarşısında idilər. Rusiya Federasiyasının müdaxiləsindən sonra sizə də məlum olan üçtərəfli bəyanat imzalandı. Xüsusi olaraq vurğulayım ki, Ermənistan təmas xəttindən yüzlərlə kilometr məsafədə olan Gəncə, Mingəçevir, Xızı, Bərdə və Tərtər şəhərləri də daxil olmaqla, Azərbaycanın şəhər və kəndlərini atəşə tutdu. Erməni generalları fəxrlə xəbər verirdilər ki, atəş meydanında “Toçka –U” raketləri, ballistik raketlər və digərlərindən də istifadə ediblər. Ürək ağrısı ilə qeyd edim ki, yalnız Gəncə şəhərində atəş nəticəsində, 1 nəfər Rusiya Federasiyası vətəndaşı da daxil olmaqla, 24 nəfər həlak oldu. Təxminən 30 il əvvəl Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş şəhərlər və kəndlər vəhşicəsinə talanmış və dağıdılmışdır. Bu ərazilərdəki 67 məsciddən 63-ü dağıdılaraq məhv edilmişdir. Ermənilər müsəlman əhalinin hisslərini təhqir edərək məscidlərdə donuz saxlamışlar. Keçən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində işğal etdikləri ərazilərdən çıxan ermənilər onlara məxsus olmayan, vaxtilə azərbaycanlılara məxsus olan, zorla aldıqları evləri yandırmış, dağıtmışdır. Azərbaycanın Vətən müharibəsi dövründə Assosiasiyaya üzv olan bütün universitet rektorlarına məlumat məktubu göndərdim. Ancaq düşündüm ki, bu gün Rusiya–Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının həmsədri olaraq öz çıxışımda bu məsələ barədə mütləq məlumat verim. Çünki verməyə bilməzdim. İşğaldan azad olunan bölgələrin vəziyyətini gördükcə düşünürsən ki, doğrudan da bu 30 ildə dünyanın gözü qarşısında ən böyük cinayət işlənib, terror aktına imza atılıb. Amma bütün bunlara baxmayaraq, xalqımız, dövlətimiz özündə güc tapıb, yaşayıb, inkişaf edib. Müharibədə qazanılan qələbə Azərbaycanın əsgər və zabitlərinin qəhrəmanlığı, Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin hərbi liderlik istedadı nəticəsində mümkün oldu. Bu qələbə həm də müharibənin xarakteri ilə təmin edildi. Azərbaycan üçün bu müharibə, sözün əsl mənasında, Vətən, Qurtuluş Müharibəsi idi”.
SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov çıxışını daha nikbin notlarla başa vuraraq qeyd etdi: “Hörmətli həmkarlar, əziz dostlar! Bu gün biz hamımız 2021-ci ilin astanasındayıq. Ümid edirik ki, üzümüzə gələn ildə ölkələrimiz ötən ildəki bəlanın – koronavirus pandemiyasının öhdəsindən uğurla gələcək. Ümid edirik ki, yeni ildə ənənəvi – əyani ünsiyyət və əməkdaşlıq formatına qayıdacağıq. Ümid edirəm ki, hörmətli rektor Oleq Aleksandroviç Baulininin başçılığı altında UDNTU-nun nümayəndə heyəti universitetimizə gələcək və bizim gələcək əməkdaşlıq yollarını müəyyənləşdirmək imkanımız olacaq.
Möhtərəm dostlar! Qarşıdan gələn Yeni il münasibətilə sizi və şəxsən Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin bütün çoxminli kollektivini ürəkdən təbrik edirəm, hamınıza cansağlığı, firavanlıq və yeni-yeni nailiyyətlər arzulayıram! Diqqətiniz üçün təşəkkür edirəm!”
Assosiasiyanın Rusiya tərəfindən həmsədri, UDNTU-nun birinci prorektoru akademik Ramil Baxtizin telekörpü iştirakçılarını salamladı. Qeyd etdi ki, “2015-ci ildə UDNTU ilə SDU arasında Əməkdaşlıq müqaviləsi bağlanmışdır. Müqavilənin müvafiq bəndlərinə uyğun olaraq, SDU-nun rəhbər işçiləri, alimləri, tələbələri dəfələrlə UDNTU-nun dəvəti ilə Ufa şəhərində ezamiyyətdə olmuş, elmi konfranslarda, forumlarda iştirak etmiş, Ufa şəhərində fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələrinin maddi-texniki bazaları ilə tədrisin idarə olunması təşkil edilmiş, kafedralarda elmi-tədqiqat işləri aparılmış, tələbələr elmi tədqiqatlara qatılmışlar. Eyni zamanda Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin rəhbər işçiləri, professor-müəllim heyətinin nümayəndələri və tələbələri Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrinin elm və təhsil sahələrində fəaliyyətləri, ölkəmizin tarixi və mədəniyyəti ilə tanış olmuşlar. Bir neçə dəfə SDU-nun qonağı olaraq universitetin əməkdaşları və tələbələri ilə görüşmüş, ustad dərsləri keçmişik”. Akademik R.Baxtizin SDU-da olmaqdan və universitetin professor-müəllim heyəti ilə görüşməkdən böyük şərəf hissi keçirdiyini bildirdi və ona SDU-nun Fəxri doktoru adı verilməsinin onun üçün böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırdı.
Rusiya Federasiyasının Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin Elmi Şurasının qərarı ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru , Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Azərbaycan tərəfindən həmsədri professor Elxan Hüseynova UDNTU-nun Fəxri professoru adı verildiyi elan olundu. Bu ada layiq görülməsindən məmnunluğunu ifadə edən professor Elxan Hüseynov UDNTU-nun Elmi Şurasına təşəkkür etdi. Bundan sonra da Rusiya və Azərbaycan arasında elm və təhsil sahəsində əlaqələrin gücləndirilməsinə çalışacağını bildirdi. Elxan Hüseynova fəxri professor diplomu, medal və mantiya onlayn şəkildə təqdim olundu.
Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov "UDNTU ilə SDU arasında elmi əlaqələr haqqında" mövzusunda çıxış etdi. SDU-nun Rusiyanın ali təhsil müəssisələri ilə əlaqələrinin tarixindən, bugünkü vəziyyətindən danışdı.Qeyd etdi ki, bu iki dövlət universitetləri assosiasiyası təhsil və elmi yaradıcılıq sahəsində qarşılıqlı əlaqələrin möhkəmləndirməsində bir körpüdür. Elm və təhsil sahəsində universitetlərin əməkdaşlığının yüksəlməsinə xidmət göstərən assosiasiya, həm də ölkələrimizin intellektual potensialının artmasına kömək edir.
UDNTU-nun Neft kimyası texnologiyası kafedrasının müdiri T.R.Prosoçkina "UDNTU və SDU-nun neft-qaz-kimya sahəsində əməkdaşlığının mövcud vəziyyəti və perspektivləri", Proseslərin Avtomatlaşdırılması kafedrasının müdiri prof. C.F.Məmmədov "SDU-nun innovativ fəaliyyəti haqqında", SDU Tələbə Elmi Cəmiyyətinin rəhbəri dosent L.N.Bünyatova "UDNTU-nun tələbələrinin TEC xətti ilə elmi əlaqələri haqqında", SDU-nun tələbəsi, “Heç kim unudulmur, heç nə yaddan çıxmır” müsabiqəsinin iştirakçısı Məryəm Ənsar, UDNTU-nun Rus dili və ədəbiyyatı kafedrasının müdiri A.K. Süleymanova "UDNTU və SDU-nun dil kafedralarının əməkdaşlığı: mövcud vəziyyət və perspektivlər" mövzularında çıxış etdilər. Qeyd etdilər ki, belə əlaqələr qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinə, birgə innovativ layihələrin reallaşmasına zəmin yaradır, bu isə öz növbəsində ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlığa, ümumilikdə təhsilin keyfiyyətinə müsbət təsir göstərir. 2019-cu ildə Yay məktəbinin iştirakçısı olan UDNTU-nun tələbəsi Marina Aleksandrova çıxış edərək Sumqayıt Dövlət Universitetinin “Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” adlı Yay məktəbinə yüksək səviyyədə ev sahibliyi etdiyini vurğuladı. Mehriban qarşılanmaya görə təşkilatçılara və könüllülərə, eləcə də bütün Azərbaycan xalqına qonaqpərvərliyi, xeyirxahlığı və gülərüzlülüyünə görə təşəkkür etdi. Tədbirin proqramının çox maraqlı və yaddaqalan olduğunu vurğulayaraq, əməkdaşlığın bundan sonra da uğurla davam edəcəyini əminliklə bildirdi.
UDNTU-nun 3 nəfər tələbəsinə akademik A.X.Mirzəcanzadə adına təqaüd və sertifikatlar elmi-texniki konfransların və olimpiadaların qaliblərinə isə akademik A.X.Mirzəcanzadə adına Fəxri diplomlar təqdim edildi.
Telekörpüdə iki universitet arasında müəllim və tələbə mübadiləsinin genişləndirilməsi çərçivəsində əməkdaşlıq müqaviləsinin icrası ilə bağlı qarşıda duran digər vəzifələr müzakirə edildi. Əldə olunan uğurların universitetlər arasında tələbə-müəllim mübadiləsinin, əməkdaşlığın inkişafına töhfə verəcəyini qeyd etdilər.

Yerləşdirilmə tarixi : 19 December 2020 00:40
A teleconference dedicated to the fifth anniversary of the activity of Association of Russian-Azerbaijani Universities was held between Sumgayit State University (SSU) and Ufa State Oil Technical University (USOTU) on December 18.
Opening the event, USOTU rector Oleg Alexandrovich Baulin greeted the Association"s co-chair from Azerbaijan, rector of SSU  professor Elkhan Huseynov and the participants of the teleconference. He spoke about the economic, cultural and strong friendly relations between the Republic of Azerbaijan (AR) and the Russian Federation (RF), reforms in science and education in his country, and stressed the importance of expanding cooperation.
The Azerbaijani co-chair of the association, the rector of SSU professor Elkhan Huseynov, in turn, greeted the participants and congratulated the rector of USOTU O.A. Baulin on his election as rector. He noted that the relations between Azerbaijan and Russia are exemplary in all areas.
In his speech, prof. E. Huseynov spoke about the activities of SSU, its international relations, the establishment of close relations with many universities around the world. He noted that the Association of Russian-Azerbaijani Universities is a unique organization in the post-Soviet space. Evaluating the establishment of the association as an important event in the educational life of both countries, the rector drew attention to the practical implementation of ideas of cooperation in science and education during its 5 years of activity, implementation of educational reforms aimed at protecting and developing a single educational space and humanitarian cooperation.
In his speech, the rector stressed that SSU administration, staff and students have repeatedly visited the Ufa State Oil Technical University, participated in scientific conferences, forums of the Association of Russian-Azerbaijani Universities, Student Forums. At the same time, the staff of USOTU regularly participated in scientific conferences organized at SSU, the results of their scientific research were published in the "Scientific" journals of both universities. Sumgayit State University, with the support of the Ministry of Education, organized by the Azerbaijani-Russian Association of Higher Education Institutions, hosted a high-level Summer School "Journey to the Land of Fire to Azerbaijan" on July 14-21, 2019. It was attended by about 70 students from Russia and local universities. Within the framework of the "Summer School", students got acquainted with various seminars, meetings, round tables, excursions to suitable tourist destinations, the nature of our country, historical and architectural monuments, national cuisine.
Addressing his colleagues, the rector of SSU said he wanted to give brief information about the recent events related to the liberation of the Azerbaijani territories occupied by Armenia as you know  Armenia has occupied 20 percent of territory of  Azerbaijan". The UN Security Council has adopted four resolutions calling for the immediate liberation of the occupied territories. Unfortunately, these resolutions have not been implemented for almost 30 years. The OSCE Minsk Group, despite the fact that its co-chairs serve this purpose, has done virtually nothing to resolve the conflict and implement UN Security Council resolutions. They have held countless meetings, but apparently to imitate the negotiation process. Armenia has been working hard to prolong the process, thereby maintaining the status quo at the time, and the co-chairs have acted with inaction. Both the past and present leadership of Armenia were inciting a new war: Former Armenian President Serzh Sargsyan proudly declared his personal participation in the extermination of Azerbaijanis in Karabakh. He said that in Khojaly (Khojaly genocide) Armenians showed that they could kill peaceful, unarmed Azerbaijanis. Speaking to representatives of the Armenian Diaspora, the Armenian Defense Minister said: "We are thinking about a new war and new territories." Incumbent Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said: "Karabakh is Armenia and the point!" In fact, he ended the negotiation process. Armenia launched an attack in the direction of Tovuz, far from Karabakh, fulfilling the Defense Minister"s call for a new war and new territories. On the eve of the Second Karabakh War, Armenia sent a provocation group to commit terrorist acts. A provocation group was discovered, some fled to Armenia. On September 27, the Armenian side fired on Azerbaijani positions and villages. The Azerbaijani Armed Forces responded. As a result of the 44-day war, the Azerbaijani Armed Forces liberated most of the occupied territories. On November 8, the city of Shusha, one of the cultural centers of Azerbaijan, was liberated. The Azerbaijani Armed Forces were already in front of the walls of Khankendi. After the intervention of the Russian Federation, a tripartite statement was signed, as you know. I would like to emphasize that Armenia fired on Azerbaijani cities and villages, including the cities of Ganja, Mingachevir, Khizi, Barda and Tartar, hundreds of kilometers from the line of contact. Armenian generals proudly reported that they used Tochka-U missiles, ballistic missiles and others on the firing range. I would like to note with heartache that 24 people, including one citizen of the Russian Federation, were killed in the shooting in Ganja alone. About 30 years ago, the cities and villages occupied by Armenia were savagely looted and destroyed. Of the 67 mosques in these areas, 63 were destroyed. Armenians kept pigs in mosques, insulting the feelings of the Muslim population. Armenians, who left the occupied territories in the early 1990s, burned and destroyed houses that did not belong to them and were forcibly taken from Azerbaijanis. I sent an information letter to all university rectors who were members of the Association during the Patriotic War of Azerbaijan. However, I thought that today, in my speech as co-chair of the Russian-Azerbaijani Universities Association, I would definitely inform about this issue. When you look at the situation in the liberated areas, you think that in the last 30 years, the greatest crime has been committed in the eyes of the world, an act of terrorism has been committed. But in spite of all this, our people and state have found strength, lived and developed. Victory in the war was made possible by the heroism of Azerbaijani soldiers and officers, the military leadership talent of President Ilham Aliyev. This victory was also ensured by the nature of the war. For Azerbaijan, this war was, in the true sense of the word, the motherland, the war of Salvation. Rector of SSU, professor Elkhan Huseynov  concluded his speech with more optimistic notes: “Dear colleagues, dear friends! Today we are all on the threshold of 2021. We hope that next year our country  will be able to successfully cope with last year"s disaster - the coronavirus pandemic. We hope that in the new year we will return to the traditional format of face-to-face communication and cooperation. Dear friends! I sincerely congratulate you and personally all the  staff of Ufa State Oil Technical University on the upcoming New Year and wish you all good health, prosperity and new achievements!
Thank you for your attention! ”
The co-chair of the association from Russia, the first vice-rector of USOTU, academician Ramil Bakhtiz greeted the participants of the teleconference. He noted that in 2015, a Cooperation agreement was signed between USOTU and SSU. In accordance with the relevant clauses of the agreement, SSU executives, scientists, students repeatedly visited Ufa at the invitation of USOTU, participated in scientific conferences, forums, provided material and technical bases of higher education institutions in Ufa. At the same time, senior officials, faculty members and students of Ufa State Oil Technical University got acquainted with the activities of Azerbaijani higher education institutions in the field of science and education, the history and culture of our country. As a guest of SSU several times, we met with staff and students of the university and held master classes.
By the decision of the Scientific Council of Ufa State Oil Technical University of the Russian Federation, it was announced that the rector of Sumgayit State University, co-chair of the Russian-Azerbaijani Universities Association, professor Elkhan Huseynov was awarded the title of honorary professor of USOTU. Elkhan Huseynov thanked the Scientific Council of USOTU for the title of honorary professor. He said he would continue to work to strengthen ties between Russia and Azerbaijan in the field of science and education. Elkhan Huseynov was awarded an honorary professor"s diploma, medal and mantle online.
Vice-rector for Science and Innovations professor Ramazan Mammadov spoke on "Academic relations between USOTU and SSU." He spoke about the history of SSU"s relations with Russian universities and the current situation. He noted that the Association of two State Universities is a bridge in strengthening relations in the field of education and scientific creativity. The association, which serves to increase cooperation between universities in the field of science and education, also helps to increase the intellectual potential of our countries.
Afterwards the speakers delivered speech: the head of the department of petrochemical technology of USOTU T.R. Prosochkina on "Current state and prospects of cooperation between USOTU and SSU in the field of petrochemistry", the head of the department of process automation prof. J.F. Mammadov "On the innovative activity of SSU", "On scientific relations of students of USOTU with SSS line" by the scientific head of Student Scientific Society of  SSU, associate professor L.N. Bunyatova; Maryam Ansar, a student of SSU, a participant of the contest "Nobody is forgotten, nothing is forgotten", the head of the department of Russian language and literature of USOTU A.K. Suleymanova "Cooperation of language departments of USOTU and SSU: current situation and prospects" Marina Alexandrovna, a student of USOTU, who participated in the Summer school in 2019, said that Sumgayit State University hosted the Summer school "Journey to the Land of Fire to Azerbaijan" at a high level. She thanked the organizers and volunteers for the welcome, as well as all the people of Azerbaijan for their hospitality, kindness and cheerfulness. Noting that the program of the event was very interesting and memorable, she expressed confidence that cooperation will continue successfully.
Scholarship certificates named after academician A.H. Mirzajanzade were awarded to 3 students of USOTU and honorary diplomas named after academician A.H. Mirzajanzadeh were awarded to the winners of scientific and technical conferences and Olympiads.
The teleconference discussed the expansion of teacher and student exchanges between the two universities, as well as other tasks related to the implementation of the cooperation agreement. They noted the success of the student-teacher exchange between the universities, which will contribute to the development of cooperation.
At the end of the teleconference, a musical contribution of SSU students to the USOTU team was presented.