Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU- da Ulu öndər Heydər Əliyevin Anım gününə həsr olunmuş videokonfrans formatında elmi-praktik konfrans keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 11 Dekabr 2020 12:59
SDU- da Ulu öndər Heydər Əliyevin Anım gününə həsr olunmuş videokonfrans formatında elmi-praktik konfrans keçirildi
Dekabrın 11-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Ulu öndər Heydər Əliyevin Anım gününə həsr olunmuş “Heydər Əliyev – Müstəqil Azərbaycan Respublikasının yaradıcısı” mövzusunda videokonfrans formatında elmi-praktik konfrans keçirildi.
Əvvəlcə Dahi şəxsiyyətin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Konfransı giriş sözü ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq konfrans iştirakçılarını salamladı, şanlı qələbə münasibətilə təbrik etdi. Bildirdi ki, torpaqlarımızın azadlığı uğrunda Vətən müharibəsi xalqımızın qəhrəmanlıq salnaməsinə çevrildi. 44 günlük bu müharibədə Azərbaycan döyüş meydanında düşməni darmadağın etməklə, 30 ilə yaxın davam edən işğala son qoydu. Bu qalibiyyətin fonunda bütün dünya güclü Azərbaycan dövlətini gördü. Beynəlxalq ictimaiyyət xalqımızın öz haqqı uğrunda mərdliklə mübarizə aparmaq əzminə şahidlik etdi. Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident cənab İlham Əliyev bu Qələbə ilə qalib Azərbaycan dövlətini dünyaya təqdim etdi. 44 günlük tarixi savaş ilə məğlubedilməz Xalqın Lideri olduğunu bəşəriyyətə sübut etdi!
Bizim işimiz haqq işidir! Biz zəfər çaldıq! Qarabağı aldıq! “Qarabağ Azərbaycandır!” – dedik. Azərbaycanın Ali Baş Komandanının iradəsi, Müzəffər Ordusunun cəsarəti Şəhidlərimizin al qanı ilə tarixi ədaləti bərpa etdi! Biz qüdrətli, əyilməz, cəsarətli xalqıq. Ən çətin məqamlarda yumruq kimi bir olub birləşə bilirik. Biz bunu 1988-ci ilin Meydan Hərəkatında, Milli İstiqlala imza atanda, 20 Yanvar dəhşətləri ilə sınağa çəkiləndə, Xocalı faciəsini yaşayanda, Ulu öndər Heydər Əliyevlə birlikdə Qayıdış, Qurtuluş dastanı yazanda yaşadıq! Ümummilli lider Heydər Əliyev xalqa müraciətində demişdir: "İnanıram ki, mənim axıra çatdıra bilmədiyim taleyüklü məsələləri, planları, işləri sizin köməyiniz və dəstəyinizlə İlham Əliyev başa çatdıra biləcək. Mən ona özüm qədər inanıram və gələcəyinə böyük ümidlər bəsləyirəm”. Prezident cənab İlham Əliyev ümummilli lider Heydər Əliyevin dövlətçilik irsini inkişaf etdirərək yeni, modern Azərbaycan dövləti qurmuşdur. Ulu öndər Azərbaycanı parçalanmaq, dağılmaq, siyasi xəritədən silinmək təhlükəsindən xilas edib davamlı inkişaf yoluna çıxarmışdısa, İlham Əliyev Azərbaycanı qüdrətli bir dövlətə çevirməyi, dövlətin bütün resurslarını ərazi bütövlüyümüzün bərpası üçün səfərbər edib böyük uğurlar əldə etməyi bacardı. Prezidentin noyabrın 8-də Şəhidlər xiyabanında etdiyi çıxışda dediyi kimi, bu vəsiyyət yerinə yetirildi, Şuşa azad olundu, noyabrın 10-da isə Vətən müharibəsi Qələbə ilə başa çatdı. Müzəffər Ali Baş Komandanın vurğuladığı kimi, Ordumuzun parlaq Qələbəsi təkcə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası deyil, bu, şərlə xeyir qüvvələrinin mübarizəsində xeyirin, dağıdıcılıq stixiyası üzərində qurucu ruhun qazandığı qələbədir. Azərbaycan işğalçı vandalların dağıtdığı bütün infrastrukturu yenidən bərpa edəcək, Qarabağın dağıdılmış bütün dini-tarixi-mədəni abidələri dövlətin himayəsi altında olacaq, Qarabağ yenidən Vətənimizin gur inkişaf edən dilbər guşəsinə çevriləcək. Azərbaycan xalqı döyüş meydanlarında olduğu kimi, quruculuq sahəsində də bir daha öz böyüklüyünü göstərəcək.
Konfransda Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Heydər Əliyev Azərbaycanın dövlətçilik tarixində”, Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının baş müəllimi iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Gülbəz Rüstəmova “Müstəqil Azərbaycan Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafında Heydər Əliyevin rolu”, Xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova “Heydər Əliyevin hakimiyyəti dövründə Azərbaycanda təhsil sahəsinin inkişafı”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti, Karyera mərkəzinin müdiri Əmirxan İsayev “Heydər Əliyevin ordu quruculuğu fəaliyyətinin nəticəsi bu gün”, Mühəndislik fakültəsinin I kurs tələbəsi Məhbubə Məmmədova “Heydər Əliyevin siyası ideyalarını gerçəkləşdirən İlham Əliyev” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər. Azərbaycan dövlətinin qurucusu, memarı olan Heydər Əliyevin şərəfli həyat yolundan, ölkəmizə rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə əldə olunan uğurlardan, müstəqil Azərbaycan dövlətinin və dövlətçiliyinin möhkəmləndirilməsində Ulu Öndərin müstəsna xidmətlərindən danışdılar. Qeyd etdilər ki, hazırda ölkəmizdə Ulu öndər Heydər Əliyevin böyük ideyaları ardıcıllıqla və dönmədən, uğurla həyata keçirilir. Prezident cənab İlham Əliyev müstəqil Azərbaycanı yaradıcılıqla, yeni epoxanın reallıqlarına uyğun şəkildə böyük sürətlə inkişaf etdirərək yeni sabahlara doğru aparır. Vətən müharibəsindəki Qələbə isə Azərbaycanın beynəlxalq mövqelərinin daha da möhkəmlənməsində, nüfuzunun yüksəlməsində böyük rol oynadı.

Главная страница | Новости | В СГУ состоялась научно-практическая видеоконференция, посвященная Дню памяти Общенационального лидера Гейдара Алиева
Yerləşdirilmə tarixi : 11 Декабрь 2020 12:59
В СГУ состоялась научно-практическая видеоконференция, посвященная Дню памяти Общенационального лидера Гейдара Алиева
11 декабря в Сумгаитском государственном университете в формате онлайн состоялась научно-практическая конференция «Гейдар Алиев - основатель независимой Азербайджанской Республики», посвященная Дню памяти Общенационального лидера Гейдара Алиева.
В начале минутой молчания почтили память Общенационального лидера.
Конференцию открыл ректор Сумгаитского государственного университета профессор Эльхан Гусейнов. Он приветствовал участников конференции и поздравил их со славной победой, отметив, что Отечественная война за освобождение наших земель стала героической летописью нашего народа. В этой 44-дневной войне Азербайджан положил конец почти 30-летней оккупации, сокрушив Армению на поле боя. На фоне этой победы весь мир увидел сильное Азербайджанское государство. Международное сообщество стало свидетелем решимости нашего народа отважно бороться за свои права. Верховный главнокомандующий, Президент Ильхам Алиев за 44 дня победоносной войны показал всему миру, что является лидером непобедимого народа!
Наше дело правое! Мы победили! Карабах наш! Карабах - это Азербайджан! Воля Верховного Главнокомандующего Азербайджана, мужество победившей армии восстановили историческую справедливость кровью наших шехидов! Мы сильный, несгибаемый и смелый народ. В самые сложные моменты мы можем объединиться в единый кулак. Это единение было и в народном движении 1988 года, когда мы объявили Национальную независимость, и когда видели ужасы 20 Января, и когда пережевали Ходжалинскую трагедию, и когда мы вместе с великим лидером Гейдаром Алиевым вписывали в страницу нашей истории День национального спасения и Возвращение великого лидера! В одном из своих последних обращений к народу Общенациональный лидер Гейдар Алиев сказал: «Я верю, что с вашей помощью и поддержкой Ильхам Алиев сможет решить судьбоносные вопросы, планы и работу, которую я не успел завершить. Я верю в него так же, как себе и возлагаю большие надежды на его будущее». Развивая идеи государственности Гейдара Алиева, Ильхам Алиев основал новое современное азербайджанское государство. Если общенациональный лидер спас Азербайджан от опасности распада как государства и стирания с политической карты мира, то Ильхам Алиев превратил Азербайджан в могущественное государство, мобилизовал все государственные ресурсы для восстановления нашей территориальной целостности. Президент Ильхам Алиев в своем выступлении 8 ноября на Аллее шехидов сказал: «Воля Гейдара Алиева была выполнена, Шуша была освобождена, а 10 ноября Отечественная война завершилась нашей победой». Далее Верховный Главнокомандующий Ильхам Алиев отметил, что этот успех состоит не только в восстановлении территориальной целостности, но и свидетельствует о победе созидательного духа над стихией разрушения. В Карабахе будет восстановлена вся разрушенная вандалами инфраструктура, все разрушенные религиозные, исторические и культурные памятники, а сам Карабах вновь станет процветающим, прекрасным уголком нашей страны. Восстановив Карабах, азербайджанский народ еще раз продемонстрирует свое величие также, как он продемонстрировал его на полях сражений.
В конференции приняли участие зав. кафедрой истории народов Азербайджана и стран Восточной Европы проф. Ширхан Салимов «Гейдар Алиев в истории азербайджанской государственности», ст. преп. кафедры мировой экономики и маркетинга д.ф.э. Гюльбес Рустамова «Роль Гейдара Алиева в социально-экономическом развитии независимой Азербайджанской Республики», зав. кафедрой иностранных языков проф. Нигяр Искендерова «Развитие образования в Азербайджане в период правления Гейдара Алиева», доцент кафедры истории народов Азербайджана и Восточной Европы, руководитель Центра карьеры Амирхан Исаев «Итоги деятельности Гейдара Алиева по армейскому строительству сегодня», студентка первого курса инженерного факультета Махбуба Мамедова «Осуществляющий политические идеи Гейдара Алиева – Ильхам Алиев». Они рассказали о славной жизни Гейдара Алиева, основателя и архитектора Азербайджанского государства, о достижениях в период руководства нашей страной, об исключительных заслугах Великого Вождя в укреплении независимого Азербайджанского государства и строительства государственности. Они отметили, что в нашей стране и сегодня реализуются идеи великого лидера Гейдара Алиева. Президент Ильхам Алиев ведет независимый Азербайджан к новому завтрашнему дню, развивая его в соответствии с реалиями новой эпохи. Победа в Отечественной войне сыграет большую роль в дальнейшем укреплении международных позиций Азербайджана и повышении его престижа.