SDU-da “Cəmiyyətə inteqrasiya və sosial adaptasiya: nəzəri və praktik aspektlər”mövzusunda videokonfrans formatında Respublika elmi konfransı öz işinə başladı
Noyabrın 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetində “Cəmiyyətə inteqrasiya və sosial adaptasiya: nəzəri və praktik aspektlər” mövzusunda videokonfrans formatında Respublika elmi konfransı öz işinə başladı.
Konfransı universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq, konfrans iştirakçılarını görməkdən məmnunluğunu bildirdi, rektor professor Elxan Hüseynovun salamlarını çatdırdı, konfransın işinə uğurlar dilədi. Qeyd etdi ki, konfransımız respublikamız üçün çox əlamətdar hadisələrin baş verdiyi dövrə təsadüf edir. Azərbaycan xalqı ən şərəfli dövrünü yaşayır. Bu günlərdə tarixi ədalət bərpa olundu. Azərbaycan Ordusunun qələbə çalması hər bir Azərbaycan vətəndaşı tərəfindən böyük sevinclə qarşılandı. Biz bu müharibəni həm də Vətən savaşı adlandırırıq. Çünki bu, torpaqlarımızın azad edilməsi, ərazi bütövlüyümüzün təmini uğrunda xalqımızın milli mübarizəsi, haqq davası idi. Azərbaycan vətəndaşları kimliyindən, sosial statusundan, əqidəsindən asılı olmayaraq, bu mübarizədə bir yumruq kimi birləşdilər, Ali Baş Komandanın yanında bir əsgər kimi dayandılar və bütün dünyaya milli həmrəyliyin ən mükəmməl nümunəsini nümayiş etdirdilər. 44 gün sürən İkinci Qarabağ müharibəsinin yekunu olaraq qalib Azərbaycan Ermənistanı məğlubiyyət aktına imza atmağa məcbur etdi. Xalqımız bu müharibədən şərəflə və ləyaqətlə çıxdı. Prorektor konfrans iştirakçıları adından bu möhtəşəm qələbə münasibətilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevi və xalqımızı təbrik etdi.
Konfransın əhəmiyyətindən bəhs edən prorektor diqqətə çatdırdı ki, konfransın mövzusu geniş əhatəlidir. Pandemiya ilə əlaqədar olaraq, SDU-da tədris Nazirlər Kabinetinin qərarına uyğun olaraq, onlayn şəkildə təşkil olunub, tədbirlər və konfranslar da onlayn formatda həyata keçirilir və universitetdə təhlükəsizlik tədbirlərinə ciddi şəkildə əməl olunur. Bildirdi ki, koronavirus son vaxtlar dünya gündəmində geniş yer tutan pandemiyadır. Virusun təsir dairəsi günbəgün artmaqla yanaşı, insanlarda müxtəlif psixoloji narahatlıqların da yaranmasına səbəb olur. Bütün dünyada koronavirus (COVID-19) pandemiyası ilə bağlı sosial-iqtisadi çətinliklər yaşanır. Hətta ən inkişaf etmiş ölkələr belə mövcud təhlükə ilə bağlı əhalinin sağlamlığının qorunması ilə yanaşı, həm də onların qarşılaşdıqları problemlərin həllinə cəhd göstərir. Azərbaycanda da koronavirus təhlükəsi ilə bağlı sosial və iqtisadi sahədə tədbirlər planı həyata keçirildi. Bu tədbirlər planı bir çox sahələri, o cümlədən təhsil sahəsini də əhatə etdi. Belə ki, sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrin üzvü olan tələbələrin təhsil haqqı xərclərinin ödənilməsi buna bariz nümunədir.
Prorektor onu da qeyd etdi ki, sosial-iqtisadi həyatın bütün sahələrində tərəqqi proseslərinin geniş vüsət aldığı Azərbaycanda sosial cəhətdən həssas əhali qruplarının hüquqlarının etibarlı müdafiəsi, onların maddi və mənəvi tələbatlarının ödənilməsi, dolğun həyat şəraitinin təmin edilməsi istiqamətində reallaşdırılan tədbirlərin əhatə dairəsi ilbəil genişlənir. Bu kateqoriyadan olan şəxslərlə bağlı həyata keçirilən siyasətin əsas məqsədi onların da cəmiyyətin digər üzvləri kimi bərabərhüquqlü, dolğun həyat şəraitinə malik olmalarının və cəmiyyətə tam inteqrasiya olunmalarının təmin edilməsidir. Bu istiqamətdə SDU-da inklüziv təhsil mühitinin yaradıldığını, əlilliyi olan tələbələr üçün mərkəz təşkil edildiyini və universitetin bir neçə beynəlxalq layihələrdə tərəfdaş qismində uğurla işini davam etdirdiyini diqqətə çatdırdı. Vurğuladı ki, universitetin inklüziv təhsil sahəsində müvafiq təcrübəsi, potensialı və mütəxəssisləri var. Sumqayıt Dövlət Universiteti bu istiqamətdə təşkil olunan layihəyələrə daima dəstək verir.
Konfransın plenar iclasında Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Ümumi psixologiya kafedrasının müdiri psixologiya elmləri doktoru, professor Ramiz Əliyev “Dağlıq Qarabağ müharibəsi və onun sosial psixoloji təhlili”, ADPU-nun İbtidai təhsil fakültəsinin dekanı professor Fərrux Rüstəmov “Şagirdlərdə öyrənmə fəaliyyətinin stimullaşdırılması”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aytəkin Məmmədova “Azərbaycanda ibtidai təhsil sahəsində elmi-pedaqoji tədqiqatların əsas istiqamətləri”, SDU-nun Pedaqogika və psixologiya kafedrasının dosenti Ceyhun Məmmədov “Müəllim-tələbə münasibətlərinin formalaşmasında temperamentin rolu”, SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov “Fonetik mövqe şagirdlərin tərbiyəçisi rolunda” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər.
Konfransın sonrakı işi haqqında məsul katib dosent Aytəkin Məmmədova məlumat verdi. Bildirdi ki, respublikamızın 20-dən çox ali və orta təhsil müəssisəsindən daxil olmuş 103 məruzə, tezis Proqram komitəsi tərəfindən seçilərək, plagiatlılığı yoxlanılmış və konfransın gündəliyinə 78 məruzə daxil edilmişdir.

В CГУ в формате видеоконференции начала свою работу Республиканская научная конференция «Интеграция в общество и социальная адаптация: теоретические и практические аспекты»
26 ноября в Сумгаитском государственном университете в формате видеоконференции прошла Республиканская научная конференция на тему «Интеграция в общество и социальная адаптация: теоретические и практические аспекты».
Открывая конференцию, проректор по науке и инновациям проф. Рамазан Мамедов сказал, что рад встрече с участниками конференции, передал приветствия ректора университета проф. Эльхана Гусейнова и пожелал успехов в работе конференции. Он отметил, что азербайджанский народ переживает славный период истории: восстановлена историческая справедливость. Победу азербайджанской армии с большой радостью встретил каждый гражданин Азербайджана. Мы называем эту войну Отечественной войной, потому что это было борьбой за справедливость, за освобождение наших земель, за обеспечение нашей территориальной целостности. Граждане Азербайджана объединились в этой борьбе в единый кулак независимо от своей национальности, социального положения и убеждений. Сплотившись вокруг Верховного Главнокомандующего, они продемонстрировали миру самый совершенный пример национальной солидарности. В результате 44-дневной Второй Карабахской войны победивший Азербайджан вынудил Армению подписать акт поражения. Наш народ вышел из этой войны с честью и достоинством. От имени участников конференции проректор поздравил Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами господина Ильхама Алиева и наш народ с этой великой победой.
Говоря о важности конференции, проректор отметил, что тема конференции обширна. В связи с пандемией обучение в СГУ проводится в режиме онлайн в соответствии с решением Кабинета Министров, мероприятия и конференции проводятся в режиме онлайн, а в университете строго соблюдаются меры безопасности. Он отметил, что пандемия коронавируса, широко распространившаяся в мире в последнее время, вызывает так же и различные психологические расстройства у людей. Весь мир столкнулся с социально-экономическими трудностями, связанными с пандемией коронавируса (COVID-19). Развитые страны мира, кроме планов по защите здоровья населения, предпринимают попытки решить возникшие перед людьми проблемы, связанные с угрозой заражения. В Азербайджане реализуется план социально-экономических действий по борьбе с угрозой коронавируса. Этот план действий охватывает многие области, в том числе образование. Оплата государством обучения студентов, которые являются членами семей, принадлежащих к социально уязвимым группам, является наглядным примером этого.
Проректор также отметил, что объем принимаемых мер по защите прав социально незащищенных слоев населения, удовлетворению их материальных и духовных потребностей, обеспечению полноценных условий жизни в Азербайджане увеличивается с каждым годом, в связи с чем и наблюдается прогресс во всех сферах социально-экономической жизни. Основная цель политики, проводимой в отношении этой категории лиц, - обеспечить им, как и другим членам общества, равные, полноценные условия жизни и полную интеграцию в общество. Для этой цели в СГУ создана инклюзивная образовательная среда, создан центр для студентов с ограниченными возможностями, и университет продолжает успешно работать в качестве партнера в нескольких международных проектах. Он подчеркнул, что вуз имеет соответствующий опыт, потенциал и специалистов в области инклюзивного образования. Сумгаитский государственный университет всегда поддерживает организованные в этом направлении проекты.
На пленарном заседании конференции с докладами выступили заведующий кафедрой Общей психологии Азербайджанского государственного педагогического университета доктор наук по психологии проф. Рамиз Алиев «Нагорно-карабахская война и ее социально-психологический анализ», декан факультета Начального образования АГПУ проф. Фаррух Рустамов «Стимулирование учебной деятельности у учащихся», заведующая кафедрой Педагогики и психологии СГУ доктор философии по педагогике доц. Айтекин Мамедова «Основные направления научно-педагогических исследований в области начального образования в Азербайджане», доц. кафедры Педагогики и психологии СГУ Джейхун Мамедов «Роль темперамента в формировании взаимоотношений учитель-студент», проректор по науке и инновациям проф. Рамазан Мамедов «Фонетическая позиция в роли воспитателя учеников».
Ответственный секретарь конференции доц. Айтекин Мамедова проинформировала о дальнейшей работе конференции. Она отметила, что на конференцию поступило 103 доклада из 20 высших и средних учебных заведений страны. Из них после проверки на плагиат 78 докладов были отобраны Программным комитетом и включены в программу конференции.