Dövlət Miqrasiya Xidməti ali təhsil ocaqlarının nümayəndələri ilə onlayn görüş keçirdi
Noyabrın 10-da Dövlət Miqrasiya Xidməti Təhsil Nazirliyi, eləcə də ölkəmizdə fəaliyyət göstərən ali təhsil ocaqlarının məsul əməkdaşları və nümayəndələri ilə videokonfrans formatında ənənəvi iclas keçirdi.
Tədbirdə çıxış edən DMX-nin Miqrasiya proseslərini tənzimləmə baş idarəsinin rəis müavini, miqrasiya xidməti müşaviri Tamilla Hacıyeva koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar ölkəmizdə təhsil alan əcnəbi müəllim və tələbə heyəti üçün miqrasiya sahəsində tətbiq olunan güzəştlər barədə məlumat verərək bildirdi ki, əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər ölkədə faktiki yaşayış yeri üzrə qeydiyyata alınmalıdırlar. Respublikada müvəqqəti yaşamaq üçün icazə almış əcnəbi yaşayış yerini dəyişdikdə 10 gündən gec olmayaraq yeni yaşayış yeri üzrə qeydiyyata alınması üçün DMX-yə müraciət etməlidir. Xaric olunan əcnəbilər haqqında 3 iş günü ərzində Təhsil Nazirliyinə, yaşayış yeri dəyişən əcnəbi tələbə və müəllimin 10 gün ərzində müvafiq quruma məlumat verilməli olduğunu qeyd etdi.
Həmçinin xatırlatdı ki, 60 günədək müvəqqəti qalma müddəti uzadılmış əcnəbilər həmin müddət bitdikdən sonra belə müvəqqəti yaşama icazəsi üçün müraciət etdikdə inzibati məsuliyyətə cəlb edilmirlər. Vətəndaşlar bununla, eləcə də miqrasiya qanunvericiliyi ilə bağlı suallarını Dövlət Miqrasiya Xidmətinin 919 - Çağrı mərkəzinə və onun “onlayn bələdçi” xidmətinə, xidmətin rəsmi "Facebook", "İnstagram" və “Twitter” səhifələri vasitəsilə də ünvanlayıb məlumat ala bilərlər.
Pandemiya dövrü ilə əlaqədar olaraq, pasportunun vaxtı bitən əcnəbilərin müvəqqəti yaşama və qalma üçün müraciət etmələri prosesinə güzəşt tətbiq edilməsi də vurğulandı. Qazaxıstan, Albaniya, Qırğızıstan, İraq, Böyük Britaniya vətəndaşlarının pasportlarının müddəti bitərsə, miqarsiyaya müraciət edənlərin yaşama izni 60 gün uzadılacaqdır.
Sonra DMX-nin İT əməkdaşı elektron ərizə-anketlə bağlı təqdimatla çıxış etdi. İştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırıldı.
SDU tərəfdən onlayn keçirilən iclasda Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri t.f.d. Samirə Məmmədova iştirak etdi.

Home | News | STATE MIGRATION SERVICE HELD AN ONLINE MEETING WITH THE REPRESENTATIVES OF HIGHER EDUCATION INSTITUTIONS
Yerləşdirilmə tarixi : 20 November 2020 14:12
STATE MIGRATION SERVICE HELD AN ONLINE MEETING WITH THE REPRESENTATIVES OF HIGHER EDUCATION INSTITUTIONS
On November 10, State Migration Service held a meeting with Ministry of Education, as well as representatives of higher education institutions of our country in video conference format.
Speaking at the event, Tamilla Hajiyeva, deputy head of the Migration Service of the State Migration Service, Migration Service Advisor, informed about the benefits provided to foreign teachers and students studying in our country in connection with the coronavirus pandemic and said that foreigners and stateless persons must be registered at the actual place of residence in the country. A foreigner who has received a temporary residence permit in the Republic must apply to the State Migration Service for registration of a new place of residence no later than 10 days in case of change of residence. He noted that the Ministry of Education, foreign students and teachers who change their place of residence should be informed about the expelled foreigners within 3 working days, and the relevant agency within 10 days.
She also reminded that foreigners whose temporary stay has been extended for up to 60 days are not held administratively liable when they apply for a temporary residence permit even after that period. Citizens can also ask questions about migration legislation by contacting the 919 Call Center of the State Migration Service and its "online guide" service, the official Facebook, Instagram and Twitter pages of the Service.
It was also stressed that due to the pandemic period, foreigners whose passports have expired will be given a discount on the process of applying for temporary residence and stay. If the passports of citizens of Kazakhstan, Albania, Kyrgyzstan, Iraq and the United Kingdom expire, the residence permit will be extended for 60 days by applying to the migration service.
Then the IT employee of SMS made a presentation on the electronic application form. The questions of the participants were answered.
The head of the Department of International Cooperation and Foreign Students of SSU, Ph.D. Samira Mammadova participated in the online meeting.