Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun tələbələri “Azərişıq” ASC-nin Tədris və İnnovasiyalar Mərkəzində təşkil olunmuş Mühəndis kurslarına cəlb olunublar
Yerləşdirilmə tarixi : 27 Avqust 2020 12:35
SDU-nun tələbələri “Azərişıq” ASC-nin Tədris və İnnovasiyalar Mərkəzində təşkil olunmuş Mühəndis kurslarına cəlb olunublar
Ölkə iqtisadiyyatının, onun sosial həyatının istər ötən əsrin 70−80-ci illərindəki, istərsə də müstəqillik dövründəki dinamik inkişafı bir çox mühüm amillərlə yanaşı, elektrik enerjisi sisteminə də sirayət edir. Elektrik energetikasında sürətli inkişafı təmin etmək məqsədilə hələ 1970/80-ci illərdə təxirəsalınmaz tədbirlər həyata keçirildi, bir sıra irimiqyaslı layihələr reallaşdırıldı. Məhz həmin illərdə Heydər Əliyev respublikanın elektrik enerjisinə olan tələbatını yerli imkanlar hesabına ödəməyi qarşıya məqsəd qoyaraq, bu istiqamətdə gərgin fəaliyyət göstərdi. Demək olar ki, Azərbaycanda enerji təhlükəsizliyi sisteminin təməli həmin illərdə qoyuldu. Bütün bu işləri görməklə Ulu öndər Heydər Əliyev Azərbaycanın bu gününü əvvəlcədən görürdü və hesab edirdi ki, vaxt gələcək, bu işlər müstəqil Azərbaycan dövlətinə və xalqına xidmət edəcək. Həmin dövrdə bir-birinin ardınca yeni elektrik stansiyalarının, yüksəkgərginlikli elektrik verilişi xətlərinin və yarımstansiyaların inşa edilib istifadəyə verilməsi respublikanın sənaye potensialının artırılmasında mühüm addım oldu. Elektroenergetikanın inkişafı sahəsində Heydər Əliyev ideyalarını uğurla davam etdirən, onun siyasi kursunun layiqli davamçısı Prezident cənab İlham Əliyevin diqqət və qayğısı da elektroenergetika sahəsindən yan keçmədi, üstəlik bir qədər də canlandırdı. Elektroenergetika bu gün Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən müxtəlif vaxtlarda təsdiq olunmuş Dövlət Proqramları çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində daha da inkişaf etdirilərək, dünya standartlarına uyğun səviyyədə yenidən qurulmaqdadır. Bu sahədə görülmüş işlər beynəlxalq qurumlar tərəfindən də yüksək qiymətləndirilir. Davos Ümumdünya İqtisadi Forumunun hesabatında Azərbaycan elektrik enerjisinin əlçatanlıq indeksinə görə dünyada ikinci yerdədir. Ölkəmizi belə bir səviyyəyə yüksəldən davamlı islahatlar kursunun real nəticələridir. Azərbaycanın müasir inkişafının təməlində dayanan enerji sektoru da bu sahədə aparılan islahatlarla ölkənin daha rəqabətqabiliyyətli göstəriciləri üçün əsaslı zəmin formalaşdırır.
Son illər milli ali təhsil sisteminin inkişaf etdirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, dünya ali təhsil məkanında baş verən dəyişikliklər, universitetlərin cəmiyyət həyatındakı missiyasının köklü şəkildə yenilənməsi universitetlərdə müasir idarəetmə metodlarının tətbiqini zərurətə çevirmişdir.
İşəgötürənlərin gələcək mütəxəssislərə irəli sürdüyü müasir tələblər energetika ixtisasları üzrə peşə hazırlığının məqsədinin, məzmununun və funksiyalarının ciddi şəkildə dəyişilməsini diktə edir. Hal-hazırda mühəndis hazırlığının böyük problemi tələbələrin ali məktəbdə aldıqları nəzəri bilikləri ilə işəgötürənlərin və əmək bazarının onlardan gözlədikləri praktiki vərdişlər arasındakı fərqlilikdir. Bu problemin həlli istiqamətlərindən biri də Avropa ölkələrində geniş tətbiq olunan kadrların dual sistem üzrə hazırlanmasıdır. Peşə hazırlığının dual sisteminin baş konsepsiyası mütəxəssis hazırlığı zamanı tədris və istehsalat proseslərinin sintezi ilə praktiki yönümlü olmasının gücləndirilməsinə əsaslanır, bu isə ali məktəblərin məzunlarının peşə mobilliyi imkanını artırır. Sumqayıt Dövlət Universitetində energetika sahəsində kadr hazırlığında tədricən dual təhsilə keçmək məqsədilə 2017-ci il tarixində tədris prosesinin inkişaf etmiş Avropa ölkələrinin qabaqcıl tədris texnologiyası olan dual tədris prinsipinə əsaslanması nəzərə alınaraq, “Azərişıq” ASC-nin Tədris və İnnovasiyalar Mərkəzi ilə əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanmışdır. Müqavilə çərçivəsində Tədris və İnnovasiyalar Mərkəzində Elektromexanika kafedrasının filialı açılmışdır. Kafedranın filialının açılmasında əsas məqsədlərdən biri bəzi fənlərin dual sistem üzrə tədris olunması idi. 2018−2019-cu tədris ilində elektrik və elektron aparatları və kommutasiya qurğuları və aparatları fənlərinin mühazirə dərsləri Sumqayıt Dövlət Universitetində, laboratoriya dərsləri isə Tədris və İnnovasiyalar Mərkəzinin bazasında keçirilmişdir.
2019-cu ildə Sumqayıt Dövlət Universiteti və “Azərişıq” ASC-nin Tədris və İnnovasiyalar Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə bir neçə xarici ölkə alimlərinin də iştirakı ilə “Energetika ixtisasları üzrə kadr hazırlığının aktual məsələləri” mövzusunda Respublika elmi konfransı keçirilmiş və konfransda “Dual təhsil” mövzusunda dəyirmi masa təşkil edilmişdir. Dəyirmi masa iştirakçıları Atırau Dövlət Neft və Qaz Universitetində və “Azərişıq” ASC-nin Tədris və İnnovasiyalar Mərkəzində təşkil edilmiş dual təsil sistemi ilə tanış olmuşlar. Fikir mübadilələri nəticəsində universitet məzunları ilə yanaşı, tələbələrin də “Azərişıq” ASC-nin Tədris və İnnovasiyalar Mərkəzində təşkil olunmuş Mühəndis kurslarına cəlb olunmaları məqsədəuyğun hesab edilmişdir. Artıq 2020-ci ilin avqust ayında təklif həyata keçirilmişdir. Aparılmış online müsahibə nəticəsində Sumqayıt Dövlət Universitetinin 16 məzunu ilə yanaşı, 11 tələbəsi də dual təhsil sistemi üzrə keçiriləcək 4 aylıq təqaüdlü Mühəndis kurslarında iştirak etmək hüququ əldə etmişlər. Kursları müvəffəqiyyətlə başa vurmuş müdavimlər “Azərişıq” ASC-nin Kadr ehtiyat bankına qeyd olunaraq, gələcəkdə işlə təmin olunacaqlar.
Ümumiyyətlə, yüksək intellektli, dərin savadlı, geniş dünyagörüşlü, güclü şəxsiyyət və əsl vətənpərvər mütəxəssislər yetişdirmək Sumqayıt Dövlət Universitetinin əsas hədəfidir.

Home | News | SSU STUDENTS TAKE ENGINEERING COURSES, ORGANIZED AT THE TRAINING AND INNOVATION CENTER OF AZERISHIG OJSC
Yerləşdirilmə tarixi : 27 August 2020 12:35
SSU STUDENTS TAKE ENGINEERING COURSES, ORGANIZED AT THE TRAINING AND INNOVATION CENTER OF AZERISHIG OJSC
The dynamic development of the country"s economy and its social life, both in the 70-80s of the last century and during the period of independence, along with many important factors, also affects the energy system. To ensure the rapid development of the electric power industry in the 1970s-1980s, urgent measures were taken, a number of large-scale projects were implemented. It was in those years that Heydar Aliyev worked a lot in this direction, trying to meet the needs of the republic in electricity at the expense of local resources. It can be said that in those years the foundations of the energy security system of Azerbaijan were laid. By doing all this, the great leader Heydar Aliyev foresaw the present day of Azerbaijan and believed that the time would come when this work would serve the independent state and people of Azerbaijan. During that period, the construction and commissioning of new power plants, high-voltage power lines and substations was an important step in increasing the industrial potential of the republic. The attention and care of President Ilham Aliyev, a successful successor of Heydar Aliyev"s ideas and a worthy successor of his political course in the field of electric power development, did not go unnoticed in the field of electric power. Today, the power industry is being further developed and reconstructed in accordance with world standards as a result of measures taken under the State Programs approved by President Ilham Aliyev at various times. The work done in this area is also highly appreciated by international organizations. According to the report of the Davos World Economic Forum, Azerbaijan ranks second in the world in terms of electricity availability index. These are the real results of the course of sustainable reforms that have raised our country to such a level. The energy sector, which is the basis of Azerbaijan"s modern development, also forms a solid basis for the country"s more competitive performance through reforms in this area.
The measures taken in recent years to develop the national higher education system, the changes in the world higher education space, the radical renewal of the mission of universities in public life have made it necessary to apply modern management methods in universities. The modern requirements set by employers for future specialists dictate a significant change in the purpose, content and functions of vocational training in energy specialties. Currently, the big problem of engineering training is the difference between the theoretical knowledge that students acquire in high school and the practical skills that employers and the labor market expect from them. In order to gradually move to dual education in Sumgayit State University in 2017, a cooperation agreement was signed with the Training and Innovation Center of Azerishig OJSC, taking into account that the educational process is based on the principle of dual education, which is an advanced educational technology in developed European countries. Within the framework of the agreement, a branch of the "Electromechanics" department was opened at the Training and Innovation Center. One of the purposes of opening a branch of the department was to teach some subjects in a dual system. In the 2018/2019 academic year, lectures on "Electrical and electronic devices" and "Switching devices and apparatus" were held at Sumgayit State University, and laboratory classes were held on the basis of the Training and Innovation Center.
In 2019, Sumgayit State University and “Azerishig” Training and Innovation Center jointly organized the Republican Scientific Conference on “Actual issues of personnel training in energy specialties” with the participation of several foreign scientists and held a conference on “Dual education” and round table was organized. The participants of the round table got acquainted with the dual education system organized at Atyrau State Oil and Gas University and the Training and Innovation Center of “Azerishig” OJSC. As a result of the exchange of views, along with university graduates, it was considered expedient to involve students in Engineering courses organized at the Training and Innovation Center of “Azerishig” OJSC. The proposal has already been implemented in August 2020. As a result of the online interview, along with 16 graduates of Sumgayit State University, 11 students also received the right to participate in 4-month Engineering courses with scholarship on dual education. Participants who successfully complete the courses will be registered with the Personnel Reserve Bank of Azerishig OJSC and will be provided with jobs in the future.
In general, the main goal of Sumgayit State University is to train highly intelligent, well-educated, broad-minded, strong personality and true patriotic specialists.