Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun tələbələri “Azərişıq” ASC-nin Tədris və İnnovasiyalar Mərkəzində təşkil olunmuş Mühəndis kurslarına cəlb olunublar
Yerləşdirilmə tarixi : 27 Avqust 2020 12:35
SDU-nun tələbələri “Azərişıq” ASC-nin Tədris və İnnovasiyalar Mərkəzində təşkil olunmuş Mühəndis kurslarına cəlb olunublar
Ölkə iqtisadiyyatının, onun sosial həyatının istər ötən əsrin 70−80-ci illərindəki, istərsə də müstəqillik dövründəki dinamik inkişafı bir çox mühüm amillərlə yanaşı, elektrik enerjisi sisteminə də sirayət edir. Elektrik energetikasında sürətli inkişafı təmin etmək məqsədilə hələ 1970/80-ci illərdə təxirəsalınmaz tədbirlər həyata keçirildi, bir sıra irimiqyaslı layihələr reallaşdırıldı. Məhz həmin illərdə Heydər Əliyev respublikanın elektrik enerjisinə olan tələbatını yerli imkanlar hesabına ödəməyi qarşıya məqsəd qoyaraq, bu istiqamətdə gərgin fəaliyyət göstərdi. Demək olar ki, Azərbaycanda enerji təhlükəsizliyi sisteminin təməli həmin illərdə qoyuldu. Bütün bu işləri görməklə Ulu öndər Heydər Əliyev Azərbaycanın bu gününü əvvəlcədən görürdü və hesab edirdi ki, vaxt gələcək, bu işlər müstəqil Azərbaycan dövlətinə və xalqına xidmət edəcək. Həmin dövrdə bir-birinin ardınca yeni elektrik stansiyalarının, yüksəkgərginlikli elektrik verilişi xətlərinin və yarımstansiyaların inşa edilib istifadəyə verilməsi respublikanın sənaye potensialının artırılmasında mühüm addım oldu. Elektroenergetikanın inkişafı sahəsində Heydər Əliyev ideyalarını uğurla davam etdirən, onun siyasi kursunun layiqli davamçısı Prezident cənab İlham Əliyevin diqqət və qayğısı da elektroenergetika sahəsindən yan keçmədi, üstəlik bir qədər də canlandırdı. Elektroenergetika bu gün Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən müxtəlif vaxtlarda təsdiq olunmuş Dövlət Proqramları çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində daha da inkişaf etdirilərək, dünya standartlarına uyğun səviyyədə yenidən qurulmaqdadır. Bu sahədə görülmüş işlər beynəlxalq qurumlar tərəfindən də yüksək qiymətləndirilir. Davos Ümumdünya İqtisadi Forumunun hesabatında Azərbaycan elektrik enerjisinin əlçatanlıq indeksinə görə dünyada ikinci yerdədir. Ölkəmizi belə bir səviyyəyə yüksəldən davamlı islahatlar kursunun real nəticələridir. Azərbaycanın müasir inkişafının təməlində dayanan enerji sektoru da bu sahədə aparılan islahatlarla ölkənin daha rəqabətqabiliyyətli göstəriciləri üçün əsaslı zəmin formalaşdırır.
Son illər milli ali təhsil sisteminin inkişaf etdirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, dünya ali təhsil məkanında baş verən dəyişikliklər, universitetlərin cəmiyyət həyatındakı missiyasının köklü şəkildə yenilənməsi universitetlərdə müasir idarəetmə metodlarının tətbiqini zərurətə çevirmişdir.
İşəgötürənlərin gələcək mütəxəssislərə irəli sürdüyü müasir tələblər energetika ixtisasları üzrə peşə hazırlığının məqsədinin, məzmununun və funksiyalarının ciddi şəkildə dəyişilməsini diktə edir. Hal-hazırda mühəndis hazırlığının böyük problemi tələbələrin ali məktəbdə aldıqları nəzəri bilikləri ilə işəgötürənlərin və əmək bazarının onlardan gözlədikləri praktiki vərdişlər arasındakı fərqlilikdir. Bu problemin həlli istiqamətlərindən biri də Avropa ölkələrində geniş tətbiq olunan kadrların dual sistem üzrə hazırlanmasıdır. Peşə hazırlığının dual sisteminin baş konsepsiyası mütəxəssis hazırlığı zamanı tədris və istehsalat proseslərinin sintezi ilə praktiki yönümlü olmasının gücləndirilməsinə əsaslanır, bu isə ali məktəblərin məzunlarının peşə mobilliyi imkanını artırır. Sumqayıt Dövlət Universitetində energetika sahəsində kadr hazırlığında tədricən dual təhsilə keçmək məqsədilə 2017-ci il tarixində tədris prosesinin inkişaf etmiş Avropa ölkələrinin qabaqcıl tədris texnologiyası olan dual tədris prinsipinə əsaslanması nəzərə alınaraq, “Azərişıq” ASC-nin Tədris və İnnovasiyalar Mərkəzi ilə əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanmışdır. Müqavilə çərçivəsində Tədris və İnnovasiyalar Mərkəzində Elektromexanika kafedrasının filialı açılmışdır. Kafedranın filialının açılmasında əsas məqsədlərdən biri bəzi fənlərin dual sistem üzrə tədris olunması idi. 2018−2019-cu tədris ilində elektrik və elektron aparatları və kommutasiya qurğuları və aparatları fənlərinin mühazirə dərsləri Sumqayıt Dövlət Universitetində, laboratoriya dərsləri isə Tədris və İnnovasiyalar Mərkəzinin bazasında keçirilmişdir.
2019-cu ildə Sumqayıt Dövlət Universiteti və “Azərişıq” ASC-nin Tədris və İnnovasiyalar Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə bir neçə xarici ölkə alimlərinin də iştirakı ilə “Energetika ixtisasları üzrə kadr hazırlığının aktual məsələləri” mövzusunda Respublika elmi konfransı keçirilmiş və konfransda “Dual təhsil” mövzusunda dəyirmi masa təşkil edilmişdir. Dəyirmi masa iştirakçıları Atırau Dövlət Neft və Qaz Universitetində və “Azərişıq” ASC-nin Tədris və İnnovasiyalar Mərkəzində təşkil edilmiş dual təsil sistemi ilə tanış olmuşlar. Fikir mübadilələri nəticəsində universitet məzunları ilə yanaşı, tələbələrin də “Azərişıq” ASC-nin Tədris və İnnovasiyalar Mərkəzində təşkil olunmuş Mühəndis kurslarına cəlb olunmaları məqsədəuyğun hesab edilmişdir. Artıq 2020-ci ilin avqust ayında təklif həyata keçirilmişdir. Aparılmış online müsahibə nəticəsində Sumqayıt Dövlət Universitetinin 16 məzunu ilə yanaşı, 11 tələbəsi də dual təhsil sistemi üzrə keçiriləcək 4 aylıq təqaüdlü Mühəndis kurslarında iştirak etmək hüququ əldə etmişlər. Kursları müvəffəqiyyətlə başa vurmuş müdavimlər “Azərişıq” ASC-nin Kadr ehtiyat bankına qeyd olunaraq, gələcəkdə işlə təmin olunacaqlar.
Ümumiyyətlə, yüksək intellektli, dərin savadlı, geniş dünyagörüşlü, güclü şəxsiyyət və əsl vətənpərvər mütəxəssislər yetişdirmək Sumqayıt Dövlət Universitetinin əsas hədəfidir.

Студенты СГУ проходят инженерные курсы, организованные в Учебно-инновационном центре ОАО «Азеришыг»
Динамичное развитие экономики и социальной жизни страны в 70-80-е годы прошлого века и в период независимости наряду со многими важными областями затрагивает и энергосистему. Для обеспечения быстрого развития электроэнергетики в 1970-1980-х годах были приняты срочные меры, реализован ряд масштабных проектов. Именно в те годы Гейдар Алиев много работал в этом направлении, стремясь обеспечить потребности республики в электроэнергии за счет местных ресурсов. Можно сказать, что в те годы были заложены основы системы энергетической безопасности Азербайджана. Тем самым великий лидер Гейдар Алиев предвидел сегодняшний день Азербайджана и верил, что придет время, когда эта работа послужит независимому государству и народу Азербайджана. В этот период строительство и ввод в эксплуатацию новых электростанций, высоковольтных линий электропередач и подстанций явились важным шагом в повышении промышленного потенциала республики. Благодаря вниманию и заботе Президента Ильхама Алиева, успешно продолжившего дело Гейдара Алиева в развитии электроэнергетики и утвердившего ряд Государственных программ, сегодня электроэнергетика развивается и перестраивается в соответствии с мировыми стандартами, что получило высокую оценку международных организаций. Согласно отчету Давосского Всемирного экономического форума Азербайджан занимает второе место в мире по индексу доступности электроэнергии. Это реальные результаты курса устойчивых реформ, которые подняли нашу страну на такой уровень. Энергетический сектор, который является основой современного развития Азербайджана, также формирует прочную основу для повышения конкурентоспособности страны за счет реформ в этой области.
Принятые в последние годы меры по развитию национальной системы высшего образования, изменения в мировом пространстве высшего образования, радикальное обновление миссии университетов в общественной жизни сделали необходимым применение современных методов управления в университетах. Современные требования, предъявляемые работодателями к будущим специалистам, диктуют существенное изменение цели, содержания и функций профессионального обучения по энергетическим специальностям. В настоящее время большой проблемой инженерной подготовки является разница между теоретическими знаниями, которые студенты получают в университете, и практическими навыками, которые от них ожидают работодатели и рынок труда. Один из способов решения этой проблемы - обучение персонала по дуальной системе, которая широко применяется в европейских странах. Общая концепция дуальной системы профессионального образования основана на усилении практической направленности учебного процесса за счет синтеза учебного и производственного процессов, что увеличивает возможности профессиональной мобильности выпускников вузов. В целях постепенного перехода на дуальное образование в Сумгаитском государственном университете в 2017 году было подписано соглашение о сотрудничестве с Учебно-инновационным центром ОАО «Азеришыг». В рамках соглашения в Учебно-инновационном центре открыт филиал кафедры «Электромеханика». Открытие филиала кафедры преследует цель преподавать некоторые из предметов по дуальной системе. В 2018/2019 учебном году в Сумгаитском государственном университете читались лекции на темы «Электрические и электронные устройства» и «Коммутационные устройства и аппараты», а на базе Учебно-инновационного центра велись лабораторные занятия.
В 2019 году Сумгаитский государственный университет и Учебно-инновационный центр «Азеришыг» совместно организовали Республиканскую научную конференцию «Актуальные вопросы подготовки кадров по энергетическим специальностям» с участием ряда зарубежных ученых и провели обсуждение за круглым столом на тему «Дуальное образование». Участники круглого стола ознакомились с системой дуального образования, организованной в Атырауском государственном нефтегазовом университете и Учебно-инновационном центре ОАО «Азеришыг». В результате было принято решение о привлечении студентов на инженерные курсы, организованные в Учебно-инновационном центре ОАО «Азеришыг». Предложение уже реализовано в августе 2020 года. В результате онлайн-собеседования вместе с 16 выпускниками Сумгаитского государственного университета 11 студентов также получили право участвовать в четырехмесячных стипендиальных инженерных курсах, которые будут проходить в системе дуального образования. Студенты, успешно окончившие курсы, будут зарегистрированы в Кадровом резерве ОАО «Азеришыг» и будут обеспечены работой в будущем.