Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun Filologiya fakültəsində magistrantların onlayn növbəti müdafiəsi keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 24 İyun 2020 14:43
SDU-nun Filologiya fakültəsində magistrantların onlayn növbəti müdafiəsi keçirildi
İyunun 23-də Filologiya fakültəsində elmi-pedaqoji təcrübələrini uğurla başa vurmuş II kurs magistrantlarının magistr dissertasiyasının növbəti müdafiəsi keçirildi. Mövcud vəziyyətin tələblərinə uyğun olaraq, müdafiə onlayn formada “Zoom” proqramı vasitəsilə aparıldı.
Müdafiədə Filologiya fakültəsinin dekanı, dosent, Sevinc Həmzəyeva, Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov, kafedra müdirləri və elmi rəhbərlər iştirak etdilər. Müdafiəyə qonaq qismində xalq şairi, millət vəkili Sabir Rüstəmxanlı və prezident təqaüdçüsü, şair Əşrəf Veysəlli də dəvət olunmuşdu. Müəyyən səbəblərdən müdafiəyə qoşula bilməyən Sabir Rüstəmxanlı öncədən zəng edib dəvət üçün təşəkkürünü bildirmiş, magistrantlara uğurlar diləmiş, universitet rəhbərliyinə təşəbbüs və diqqət üçün minnətdarlıq etmişdi. Müdafiənin digər qonağı şair Əşrəf Veysəlli isə sonadək onlayn izləmədə iştirak etdi.
İlk olaraq fakültənin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva koronavirus (COVID-19) pandemiyasının yaratdığı mövcud vəziyyətə uyğun olaraq, universitetdə, eləcə də Filologiya fakültəsində tədrisin məsafədən, onlayn formada təşkil edildiyini söylədi və bunun üçün universitet rəhbərliyi tərəfindən bütün texniki imkanların yaradıldığını bildirdi. Hal-hazırda bakalavr və magistratura səviyyəsində davam edən imtahan sessiyası ilə bağlı tələbələrin xeyrinə bir sıra mühüm qərarlar verildiyini söyləyən Sevinc xanım buna görə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova xüsusi minnətdarlığını bildirdi, onun hər zaman tələbə və müəllimlərə qarşı qayğı və diqqətini vurğuladı. Müdafiə edən gənclərə uğurlar arzulayandan sonra söz müzakirəni aparmaq üçün müdafiənin sədri Azərbaycan və dünya ədəbiyyatı kafedrasının professoru Rafiq Əliyevə verildi.
Müdafiədə Azərbaycan ədəbiyyatı ixtisasından M-914 saylı qrupun magistrantları: Nağızadə Səkinə Elmar qızı, Abdullayev Müğdət Cabbar oğlu və Şəbizadə Vüsal Əli oğlunun işləri müzakirəyə çıxarıldı.
Magistrant Vüsal Şəbizadə “Sabir Rüstəmxanlının publisistikası” adlı elmi işini təqdim etdi, Azərbaycan ədəbiyyatı və publisistikasının görkəmli nümayəndəsi Sabir Rüstəmxanlının ümumi yaradıcılığı fonunda publisistik yaradıcılığı, problemlər fonunda isə araşdırmaları barədə məlumat verdi.
Digər magistrant Səkinə Nağzadə “Əşrəf Veysəllinin poeziyası” mövzusunda elmi işi barədə çıxış edərək, şair Əşrəf Veysəllinin yaradıcılıq yolunun ilk dəfə olaraq sistemli şəkildə təhlil olunduğunu vurğuladı. Tədqiqat işində həmçinin müəllifin poeziyası mövzu-mündəricə və ideya-problem baxımından araşdırılması, ədəbi mövqeyi də diqqət çəkdi.
Sonda Müğdət Abdullayev “Nizami Gəncəvi yaradıcılığında atəşpərəstliyin izləri” adlı dissertasiya işi barədə məlumat verdi.
Hər üç magistrant elmi işlərini müdafiəyə tələblərə uyğun şəkildə təqdim etdi.
Müdafiə ilə bağlı komissiya üzvləri öz fikirlərini bildirdilər və dissertasiya işlərinin aktuallığından söz açdılar.
Qonaq qismində iştirak edən şair Əşrəf Veysəlli də sonda söz alaraq, müdafiədən razı qaldığını bildirdi, magistratura səviyyəsini bitirən gəncləri təbrik etdi, belə yüksək biliyə sahib olan gənclərin gələcəkdə ixtisaslı kadr kimi çalışmalarını arzuladı.
Gənclər çıxışlarında rektor professor Elxan Hüseynova, fakültə dekanı Sevinc Həmzəyevaya və müəllimlərinə təhsil aldıqları müddətdə göstərdikləri diqqət və qayğıya görə təşəkkürlərini bildirdilər və burada əldə etdikləri bilik və təcrübənin onların gələcək fəaliyyətlərində mühüm rol oynayacağına əminliklərini ifadə etdilər.

THE NEXT ONLINE DEFENSE OF MASTER STUDENTS WAS HELD AT THE FACULTY OF PHILOLOGY OF SSU
On June 23, the next defense of the dissertation of the second-year masters who successfully completed their scientific and pedagogical practice was held at the Faculty of Philology. In accordance with the requirements of the current situation, the defense was conducted online through the Zoom program.
Dean of the Faculty of Philology, associate professor, Sevinj Hamzayeva, head of the Doctoral and Master"s Department, associate professor Sabir Khalilov, heads of departments and academic supervisors took part in the defense. Poet, Member of Parliament Sabir Rustamkhanli and presidential pensioner, poet Ashraf Veysalli were also invited to the defense as guests. Sabir Rustamkhanli, who could not join the defense for some reason, called in advance and thanked for the invitation, wished success to the masters, and thanked the university administration for the initiative and attention. Another guest of the defense, poet Ashraf Veysalli, took part in the online viewing until the end.
First of all, the dean of the faculty, associate professor Sevinj Hamzayeva said that in accordance with the current situation caused by the coronavirus pandemic (COVID-19), distance learning was organized online at the university, as well as at the Faculty of Philology, and all technical facilities were created by the university administration. Sevinj Hamzayeva said that a number of important decisions were made in favor of students in connection with the ongoing exam sessions at the bachelor"s and master"s levels. She thanked the rector of the university Elkhan Huseynov for his care and attention to students and teachers. After wishing success to the young defenders, the floor was given to the chairman of the defense, Professor of the Department of Azerbaijan and World Literature Rafig Aliyev.
The works of Nagizade Sakina Elmar gizi, Abdullayev Mughdat Jabbar oglu and Shabizade Vusal Ali oglu, masters of M-914 group on the specialty of Azerbaijani literature were discussed in the defense.
Master Vusal Shabizade presented his scientific work "Journalism of Sabir Rustamkhanli", gave information about the journalistic creativity and research of Sabir Rustamkhanli, a prominent representative of Azerbaijani literature and journalism.
Speaking about the scientific work "Ashraf Veysalli"s poetry", another master Sakina Nagizade noted that for the first time the creative path of the poet Ashraf Veysalli was systematically analyzed. The research work also drew attention to the author"s poetry from the point of view of subject-content and idea-problem, literary position.
At the end, Mughdat Abdullayev informed about the dissertation work "Traces of fire-worship in Nizami Ganjavi"s works".
All three master"s theses were submitted to the defense in accordance with the requirements.
Members of the commission expressed their views on the defense and spoke about the relevance of the dissertation.
Poet Ashraf Veysalli, who attended as a guest, also expressed his satisfaction with the defense, congratulated the young people who graduated from the master"s degree, and wished young people with such high knowledge to work as qualified personnel in the future.
In their speeches, the young people thanked the rector, Professor Elkhan Huseynov, the dean of the faculty Sevinj Hamzayeva and their teachers for their attention and care during their studies, and expressed confidence that the knowledge and experience gained here will play an important role in their future activities.