SDU-da “Ekologiya və həyat fəaliyyətinin mühafizəsi: nailiyyətlər və problemlər” mövzusunda onlayn formatında Respublika elmi konfrans keçirildi
İyunun 5-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “Ekologiya və həyat fəaliyyətinin mühafizəsi: nailiyyətlər və problemlər” mövzusunda onlayn formatında Respublika elmi konfransı keçirildi.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq, tədbir iştirakçılarını salamladı və xüsusilə kənar təşkilatlardan konfransa qoşulan qonaqları, o cümlədən SOCAR Ekologiya idarəsinin Elm və texnika üzrə rəis müavini professor Əflatun Həsənovu, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyevi, Sumqayıt şəhər 4 saylı Regional Ekologiya və Təbii Sərvətlər idarəsinin rəisi Mübariz Vəliyevi, Mikrobiologiya İnstitutunun direktoru AMEA-nın müxbir üzvü, professor Pənah Muradovu, BDU-nun Ekologiya və torpaqşünaslıq fakültəsinin dekanı professor Nazim Şamilovu iştirakçılara təqdim etdi.
Rektor konfransın əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, insanların sağlam ətraf mühitdə yaşamaq hüququnun təmin edilməsi və təbii sərvətlərdən səmərəli istifadəsi ölkədə aparılan sosial islahatların mühüm tərkib hissələrindən biridir. Azərbaycanda ətraf mühitin mühafizəsi, ekoloji problemlərin həlli istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər ötən əsrin 70-ci illərindən etibarən daha intensiv xarakter aldı. Ümummilli liderimizin rəhbərliyi ilə bu dövrdə ekoloji problemlərin həlli sahəsində mühüm qərarlar qəbul edildi, ictimaiyyətin diqqəti ətraf mühitin mühafizəsinə yönəldildi, geniş yaşıllaşdırma tədbirləri aparıldı. 1993-cü ildə Ulu öndər Heydər Əliyevin xalqın təkidli tələbi ilə hakimiyyətə qayıdışından sonra digər sahələrlə yanaşı, ətraf mühitin mühafizəsi sahəsinə göstərdiyi diqqət nəticəsində ölkəmizdə yeni ekoloji siyasət formalaşdı. Ümummilli liderin tövsiyələri rəhbər tutularaq, müstəqil Azərbaycanın zəngin təbiətini, təbii sərvətlərini qorumaq və bərpa etmək istiqamətində işlər bu gün də uğurla davam etdirilir, yeni-yeni layihələr həyata keçirilir, ekoloji problemlərin həllinə cəmiyyətin, yerli və beynəlxalq təşkilatların diqqətinin daha da artırılması istiqamətində maarifləndirici tədbirlər reallaşdırılır. Bu silsilə tədbirlərin davamı olaraq 2010-cu il Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən ölkəmizdə “Ekologiya İli” elan edildi. Prezident cənab İlham Əliyevin qayğısı nəticəsində ölkəmizdə ekoloji problemlərin həlli istiqamətində mühüm işlər görülür, ekoloji cəhətdən dayanıqlı sosial-iqtisadi inkişafa, meşələrin bərpa edilməsi və artırılmasına dair milli proqramlar yerinə yetirilir.
Rektor onu da qeyd etdi ki, müasir dövrdə sənayenin durmadan inkişafının elmi-texniki tərəqqinin nailiyyətləri ilə uzlaşması nəticəsində yeni infrastrukturlar yaradılmış, iş yerləri açılmış, bir sözlə, ölkə sənayesi növbəti inkişaf mərhələsinə qədəm qoymuşdur. Elmi-texniki inqilabın, sənayenin, nəqliyyatın sürətlə inkişafı ekoloji tarazlığın pozulmasına səbəb olur.Cəmiyyət və təbiətin qarşılıqlı münasibətinin harmoniyasının nəzəri təhlili bu prinsipi bir daha təsdiq edir ki, insanlarla təbiətin qarşılıqlı əlaqəsi ictimai
münasibətdir. Bu, o deməkdir ki, ekoloji problemin həllinə hər cür yanaşma qanunauyğun olaraq siyasi və ideoloji məna kəsb edir. Müasir ekoloji şəraitin ictimai proseslərin təhlili aspektində ümumbəşəri perspektivləri baxımından tədqiqi olduqca zəruri və əhəmiyyətlidir. Bu istiqamətdə Heydər Əliyev Fondunun ekologiyanın, ətraf mühitin qorunmasına xidmət edən “Hərəmiz bir ağac əkək” layihəsi də bu sahəyə böyük töhfələr verdi. Fondun prezidenti, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən bu layihə çərçivəsində ölkəmizdə hektarlarla sahə yaşıllaşdırıldı. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə İDEA – Ətraf Mühitin Mühafizəsi üzrə Beynəlxalq Dialoq Kampaniyası çərçivəsində ölkəmizdə ətraf mühitin qorunması sahəsində görülən işlər Azərbaycanda ekoloji problemlərə verilən önəmin göstəricisidir. Təbii ki, ölkədə ətraf mühitin mühafizəsi tədbirlərinin səmərəliliyinin artırılması üçün gənclər arasında əlaqələndirilmiş kütləvi maarifləndirmə sisteminin yaradılmasına, onlara təbiətdən səmərəli istifadə olunması vərdişlərinin aşılanmasına böyük ehtiyac var. Ekoloji təbliğat və maarifləndirmə tədbirlərində universitetimiz hər il müvafiq plana əsasən bir sıra tədbirlər yerinə yetirir.
Müasir dövrdə ekologiya elmi sahəsində qazanılmış nəticələrin təbliğ edilməsi və əyani vəsaitlərin çapı çox vacibdir. Bu vacib məsələ üçün dərs vəsaitlərinin, elmi-tədqiqat işlərinin nəticələrinin və elmi-kütləvi kitabların nəşr edilərək geniş miqyasda yayılmasının böyük əhəmiyyəti vardır. Bu sahə üzrə alimlərin yeni ekoloji ideyalarını bir-biri ilə paylaşması üçün konfransların keçirilməsi günün aktual tələblərindən biridir. Elə bu zərurətdən də 1998-ci ildən başlayaraq Sumqayıt Dövlət Universitetində “Ekologiya və həyat fəaliyyətinin mühafizəsi” mövzusuna həsr edilmiş beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi konfranslar keçirilir. Son illərdə təbiəti mühafizə və ətraf mühitdən səmərəli istifadə edilməsi sahəsində Azərbaycanda xeyli işlər görülmüş və görülməkdədir. Respublikamızın böyük şəhərlərində, xüsusən Bakı və Sumqayıt şəhərlərində ekoloji məsələlərə çox ciddi diqqət yetirilir və bir sıra tədbirlər həyata keçirilir.
Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, ölkə Prezidentinin sərəncamı və regionların sosial-iqtisadi inkişafı proqramına uyğun olaraq, müasir dünya standartlarının tələblərinə uyğun texnologiya ilə işləyən müəssisələr üçün ixtisaslı kadr ehtiyacını təmin etmək məqsədini hədəf tutan Sumqayıt Dövlət Universiteti öz nailiyyətləri ilə nəinki regionun, həmçinin ölkənin nüfuzlu elm-tədris mərkəzinə çevrilmişdir. Bu ali təhsil müəssisəsi bir çox layihələrə imza ataraq, beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrini yüksək səviyyəyə çatdırmaqla, mükəmməl bir ali təhsil müəssisəsi modelini yaratmışdır. Bir sözlə, beynəlxalq əlaqələrini ildən-ilə genişləndirən universitet bu gün ölkəmizin dünyaya inteqrasiyasında önəmli bir körpü rolunu oynayaraq, Xəzəryanı Dövlət Universitetləri və Rusiya–Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyalarının həmsədridir. Ölkəmizin gələcək inkişaf modelini formalaşdıran əsas amil kimi təhsilin inkişafı daha da sürətlənmiş, insan kapitalının formalaşmasına xidmət edən ən mühüm sahə olmuşdur. Bu gün Neft kapitalını intellektual mülkiyyətə yönəltməyi başlıca məqsəd hesab edən ölkə başçısının milli təhsilin inkişafına istiqamətlənən strategiyası fəal vətəndaş mövqeyi və ziyalı məsuliyyəti ilə icra olunur. Həyata keçirilən dövlət proqramları çərçivəsində ölkənin bütün regionlarında ümumi təhsilin infrastrukturu əhəmiyyətli şəkildə yenilənmiş, təhsilin müasir tələblərə cavab verən normativ hüquqi bazası yaradılmışdır. Sumqayıt şəhərinin yeganə ali təhsil müəssisəsi olan Sumqayıt Dövlət Universiteti yarandığı dövrdən günümüzə qədər bir çox beynəlxalq layihələrə imza atmış, xarici universitetlərlə əlaqələrinin gücləndirilməsinə xüsusi diqqət yetirmiş, müəllim-tələbə mübadiləsi, birgə elmi-tədqiqatlar aparılması, beynəlxalq konfrans və konqreslərdə, təhsil proqramlarında iştirak etməklə, tarixi uğurlara imza atmışdır. O cümlədən “Ekologiya və həyat fəaliyyətinin mühafizəsi: nailiyyətlər, problemlər” mövzusunda bu gün keçirdiyimiz konfrans yuxarıda qeyd olunanları bir daha təsdiqləyir.
SOCAR Ekologiya idarəsinin Elm və texnika üzrə rəis müavini professor Əflatun Həsənov “Sağlamlıq, sağlam həyat tərzi”, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev “Abşeronun Çuxurdərə və keçmiş yod brom zavodu ərazisində ekoloji problemlərin həlli yolları”, Sumqayıt şəhər 4 saylı Regional Ekologiya və Təbii Sərvətlər İdarəsinin rəisi Mübariz Vəliyev “Sumqayıt şəhərində tullantıların idarə olunmasının vəziyyəti”, SDU-nun Ekologiya kafedrasının müdiri dosent Rəhilə Əhmədova “Plastik tullantılar və onların innovativ idarə olunması” mövzularında məruzələrlə çıxış etdilər. Məruzəçilər son illərdə Azərbaycanda ekoloji problemlərin həlli istiqamətində görülən işlər, həyata keçirilən irimiqyaslı layihələr və bu sahədə dövlətimizin başçısı tərəfindən qəbul edilmiş qərarlardan geniş söhbət açdılar.
Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov konfransın əhəmiyyəti və gedişatı barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, bugünkü konfransa 18 təşkilatdan 134 məqalə və tezis daxil olmuş, antiplagiat proqramından keçirilərək, 94 tezis və məqalə konfransın proqramına daxil edilmişdir.

Home | News | REPUBLICAN SCIENTIFIC CONFERENCE ON "ECOLOGY AND PROTECTION OF LIFE ACTIVITIES: ACHIEVEMENTS AND PROBLEMS" WAS HELD AT SSU IN ONLINE FORMAT
Yerləşdirilmə tarixi : 05 June 2020 15:40
REPUBLICAN SCIENTIFIC CONFERENCE ON "ECOLOGY AND PROTECTION OF LIFE ACTIVITIES: ACHIEVEMENTS AND PROBLEMS" WAS HELD AT SSU IN ONLINE FORMAT
On June 5, Sumgayit State University hosted an online Republican scientific conference on "Ecology and protection of life activities: achievements and problems."
Opening the conference, the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, greeted the participants and especially the guests from outside organizations, including SOCAR, Deputy Head of Ecology, Science and Technology, Professor Aflatun Hasanov, Director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, Corresponding Member of ANAS, Professor Alovsat Guliyev, Head of Sumgayit Regional Department of Ecology and Natural Resources Mubariz Valiyev, Director of the Institute of Microbiology, Corresponding Member of ANAS, Professor Panah Muradov, Dean of the Faculty of Ecology and Soil Science of BSU Professor Nazim Shamilov.
The rector spoke about the importance of the conference. He noted that ensuring the right of people to live in a healthy environment and efficient use of natural resources is one of the important components of social reforms in the country. The measures taken in Azerbaijan to protect the environment and solve environmental problems have become more intensive since the 1970s. During this period, under the leadership of our national leader, important decisions were made in the field of solving environmental problems, public attention was focused on environmental protection, and extensive landscaping measures were taken. After the return of the great leader Heydar Aliyev to power in 1993 at the insistence of the people, as a result of his attention to the protection of the environment, among other areas, a new environmental policy was formed in our country. Guided by the recommendations of the national leader, the work to protect and restore the rich nature and natural resources of independent Azerbaijan continues successfully today, new projects are being implemented, enlightenment measures are being taken to increase public, local and international organizations" attention to environmental problems. As a continuation of this series of events, 2010 was declared the "Year of Ecology" by the President of the Republic of Azerbaijan. As a result of the care of President Ilham Aliyev, important work is being done in our country to solve environmental problems, and national programs are being implemented for      environmentally sustainable socio-economic development, restoration and reforestation.
The rector also noted that as a result of the constant development of industry in modern times in line with the achievements of scientific and technological progress, new infrastructures have been created, jobs have been created, in short, the country"s industry has entered the next stage of development. The study of modern environmental conditions in terms of the analysis of social processes from the point of view of universal perspectives is very necessary and important. In this regard, the Heydar Aliyev Foundation"s "Let"s plant a tree" project, which serves to protect the ecology and the environment, has also made great contributions to this area. Within the framework of this project initiated by the President of the Foundation, First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, hectares of land in our country have been planted with greenery. The work done in our country in the field of environmental protection within the IDEA - International Dialogue Campaign for Environmental Protection on the initiative of Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva is an indicator of the importance given to environmental problems in Azerbaijan. Naturally, in order to increase the effectiveness of environmental protection measures in the country, there is a great need to create a coordinated mass education system among young people, to instill in them the skills of effective use of nature. In modern times, it is very important to promote the results achieved in the field of ecological science and the publication of visual aids. The publication and dissemination of textbooks, research results and scientific books are of great importance for this important issue. Holding conferences to share new environmental ideas of scientists in this field is one of the urgent requirements of the day. Since 1998, Sumgayit State University has been holding international and national scientific conferences on "Ecology and protection of life activities." In recent years, much has been done and is being done in Azerbaijan in the field of nature protection and efficient use of the environment. In the big cities of the country, especially in Baku and Sumgayit, very serious attention is paid to environmental issues and a number of measures are being taken.
Rector also noted that in accordance with the decree of the President and the program of socio-economic development of the regions, Sumgayit State University aims to meet the needs of qualified personnel for enterprises working with technology in accordance with modern world standards. Within the framework of the implemented state programs, the infrastructure of general education in all regions of the country has been significantly renewed, the normative legal base of education meeting modern requirements has been created. Sumgayit State University, the only higher education institution in Sumgayit, has signed many international projects since its establishment, has paid special attention to strengthening relations with foreign universities, teacher-student exchange, joint research, participation in international conferences and congresses, educational programs. In particular, today"s conference on "Ecology and protection of life activities: achievements, problems" once again confirms the above.
Then SOCAR, Deputy head of Ecology Department, on Science and Technology, Professor Aflatun Hasanov made a report on “Health, healthy lifestyle”, Director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, Corresponding Member of ANAS, Professor Alovsat Guliyev "Ways to solve environmental problems in the area of Chukhurdere and the former Iodine Bromine Plant in Absheron", Mubariz Valiyev, the head of Sumgayit Regional Department of Ecology and Natural Resources No. 4, made a report on “The state of waste management in Sumgayit”, Rahila Ahmadova, the head of the Department of Ecology of SSU, “Plastic waste and their innovative management”.
The speakers spoke about the work done in Azerbaijan in recent years to address environmental problems, large-scale projects and decisions taken by the President in this area.
Vice-rector for Science and Innovations, Professor Ramazan Mammadov informed about the importance and progress of the conference. He noted that 134 articles and theses from 18 organizations were included in today"s conference, 94 theses and articles were included in the conference program through the anti-plagiarism program.