SDU-da “Ekologiya və həyat fəaliyyətinin mühafizəsi: nailiyyətlər və problemlər” mövzusunda onlayn formatında Respublika elmi konfrans keçirildi
İyunun 5-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “Ekologiya və həyat fəaliyyətinin mühafizəsi: nailiyyətlər və problemlər” mövzusunda onlayn formatında Respublika elmi konfransı keçirildi.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq, tədbir iştirakçılarını salamladı və xüsusilə kənar təşkilatlardan konfransa qoşulan qonaqları, o cümlədən SOCAR Ekologiya idarəsinin Elm və texnika üzrə rəis müavini professor Əflatun Həsənovu, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyevi, Sumqayıt şəhər 4 saylı Regional Ekologiya və Təbii Sərvətlər idarəsinin rəisi Mübariz Vəliyevi, Mikrobiologiya İnstitutunun direktoru AMEA-nın müxbir üzvü, professor Pənah Muradovu, BDU-nun Ekologiya və torpaqşünaslıq fakültəsinin dekanı professor Nazim Şamilovu iştirakçılara təqdim etdi.
Rektor konfransın əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, insanların sağlam ətraf mühitdə yaşamaq hüququnun təmin edilməsi və təbii sərvətlərdən səmərəli istifadəsi ölkədə aparılan sosial islahatların mühüm tərkib hissələrindən biridir. Azərbaycanda ətraf mühitin mühafizəsi, ekoloji problemlərin həlli istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər ötən əsrin 70-ci illərindən etibarən daha intensiv xarakter aldı. Ümummilli liderimizin rəhbərliyi ilə bu dövrdə ekoloji problemlərin həlli sahəsində mühüm qərarlar qəbul edildi, ictimaiyyətin diqqəti ətraf mühitin mühafizəsinə yönəldildi, geniş yaşıllaşdırma tədbirləri aparıldı. 1993-cü ildə Ulu öndər Heydər Əliyevin xalqın təkidli tələbi ilə hakimiyyətə qayıdışından sonra digər sahələrlə yanaşı, ətraf mühitin mühafizəsi sahəsinə göstərdiyi diqqət nəticəsində ölkəmizdə yeni ekoloji siyasət formalaşdı. Ümummilli liderin tövsiyələri rəhbər tutularaq, müstəqil Azərbaycanın zəngin təbiətini, təbii sərvətlərini qorumaq və bərpa etmək istiqamətində işlər bu gün də uğurla davam etdirilir, yeni-yeni layihələr həyata keçirilir, ekoloji problemlərin həllinə cəmiyyətin, yerli və beynəlxalq təşkilatların diqqətinin daha da artırılması istiqamətində maarifləndirici tədbirlər reallaşdırılır. Bu silsilə tədbirlərin davamı olaraq 2010-cu il Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən ölkəmizdə “Ekologiya İli” elan edildi. Prezident cənab İlham Əliyevin qayğısı nəticəsində ölkəmizdə ekoloji problemlərin həlli istiqamətində mühüm işlər görülür, ekoloji cəhətdən dayanıqlı sosial-iqtisadi inkişafa, meşələrin bərpa edilməsi və artırılmasına dair milli proqramlar yerinə yetirilir.
Rektor onu da qeyd etdi ki, müasir dövrdə sənayenin durmadan inkişafının elmi-texniki tərəqqinin nailiyyətləri ilə uzlaşması nəticəsində yeni infrastrukturlar yaradılmış, iş yerləri açılmış, bir sözlə, ölkə sənayesi növbəti inkişaf mərhələsinə qədəm qoymuşdur. Elmi-texniki inqilabın, sənayenin, nəqliyyatın sürətlə inkişafı ekoloji tarazlığın pozulmasına səbəb olur.Cəmiyyət və təbiətin qarşılıqlı münasibətinin harmoniyasının nəzəri təhlili bu prinsipi bir daha təsdiq edir ki, insanlarla təbiətin qarşılıqlı əlaqəsi ictimai
münasibətdir. Bu, o deməkdir ki, ekoloji problemin həllinə hər cür yanaşma qanunauyğun olaraq siyasi və ideoloji məna kəsb edir. Müasir ekoloji şəraitin ictimai proseslərin təhlili aspektində ümumbəşəri perspektivləri baxımından tədqiqi olduqca zəruri və əhəmiyyətlidir. Bu istiqamətdə Heydər Əliyev Fondunun ekologiyanın, ətraf mühitin qorunmasına xidmət edən “Hərəmiz bir ağac əkək” layihəsi də bu sahəyə böyük töhfələr verdi. Fondun prezidenti, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən bu layihə çərçivəsində ölkəmizdə hektarlarla sahə yaşıllaşdırıldı. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə İDEA – Ətraf Mühitin Mühafizəsi üzrə Beynəlxalq Dialoq Kampaniyası çərçivəsində ölkəmizdə ətraf mühitin qorunması sahəsində görülən işlər Azərbaycanda ekoloji problemlərə verilən önəmin göstəricisidir. Təbii ki, ölkədə ətraf mühitin mühafizəsi tədbirlərinin səmərəliliyinin artırılması üçün gənclər arasında əlaqələndirilmiş kütləvi maarifləndirmə sisteminin yaradılmasına, onlara təbiətdən səmərəli istifadə olunması vərdişlərinin aşılanmasına böyük ehtiyac var. Ekoloji təbliğat və maarifləndirmə tədbirlərində universitetimiz hər il müvafiq plana əsasən bir sıra tədbirlər yerinə yetirir.
Müasir dövrdə ekologiya elmi sahəsində qazanılmış nəticələrin təbliğ edilməsi və əyani vəsaitlərin çapı çox vacibdir. Bu vacib məsələ üçün dərs vəsaitlərinin, elmi-tədqiqat işlərinin nəticələrinin və elmi-kütləvi kitabların nəşr edilərək geniş miqyasda yayılmasının böyük əhəmiyyəti vardır. Bu sahə üzrə alimlərin yeni ekoloji ideyalarını bir-biri ilə paylaşması üçün konfransların keçirilməsi günün aktual tələblərindən biridir. Elə bu zərurətdən də 1998-ci ildən başlayaraq Sumqayıt Dövlət Universitetində “Ekologiya və həyat fəaliyyətinin mühafizəsi” mövzusuna həsr edilmiş beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi konfranslar keçirilir. Son illərdə təbiəti mühafizə və ətraf mühitdən səmərəli istifadə edilməsi sahəsində Azərbaycanda xeyli işlər görülmüş və görülməkdədir. Respublikamızın böyük şəhərlərində, xüsusən Bakı və Sumqayıt şəhərlərində ekoloji məsələlərə çox ciddi diqqət yetirilir və bir sıra tədbirlər həyata keçirilir.
Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, ölkə Prezidentinin sərəncamı və regionların sosial-iqtisadi inkişafı proqramına uyğun olaraq, müasir dünya standartlarının tələblərinə uyğun texnologiya ilə işləyən müəssisələr üçün ixtisaslı kadr ehtiyacını təmin etmək məqsədini hədəf tutan Sumqayıt Dövlət Universiteti öz nailiyyətləri ilə nəinki regionun, həmçinin ölkənin nüfuzlu elm-tədris mərkəzinə çevrilmişdir. Bu ali təhsil müəssisəsi bir çox layihələrə imza ataraq, beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrini yüksək səviyyəyə çatdırmaqla, mükəmməl bir ali təhsil müəssisəsi modelini yaratmışdır. Bir sözlə, beynəlxalq əlaqələrini ildən-ilə genişləndirən universitet bu gün ölkəmizin dünyaya inteqrasiyasında önəmli bir körpü rolunu oynayaraq, Xəzəryanı Dövlət Universitetləri və Rusiya–Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyalarının həmsədridir. Ölkəmizin gələcək inkişaf modelini formalaşdıran əsas amil kimi təhsilin inkişafı daha da sürətlənmiş, insan kapitalının formalaşmasına xidmət edən ən mühüm sahə olmuşdur. Bu gün Neft kapitalını intellektual mülkiyyətə yönəltməyi başlıca məqsəd hesab edən ölkə başçısının milli təhsilin inkişafına istiqamətlənən strategiyası fəal vətəndaş mövqeyi və ziyalı məsuliyyəti ilə icra olunur. Həyata keçirilən dövlət proqramları çərçivəsində ölkənin bütün regionlarında ümumi təhsilin infrastrukturu əhəmiyyətli şəkildə yenilənmiş, təhsilin müasir tələblərə cavab verən normativ hüquqi bazası yaradılmışdır. Sumqayıt şəhərinin yeganə ali təhsil müəssisəsi olan Sumqayıt Dövlət Universiteti yarandığı dövrdən günümüzə qədər bir çox beynəlxalq layihələrə imza atmış, xarici universitetlərlə əlaqələrinin gücləndirilməsinə xüsusi diqqət yetirmiş, müəllim-tələbə mübadiləsi, birgə elmi-tədqiqatlar aparılması, beynəlxalq konfrans və konqreslərdə, təhsil proqramlarında iştirak etməklə, tarixi uğurlara imza atmışdır. O cümlədən “Ekologiya və həyat fəaliyyətinin mühafizəsi: nailiyyətlər, problemlər” mövzusunda bu gün keçirdiyimiz konfrans yuxarıda qeyd olunanları bir daha təsdiqləyir.
SOCAR Ekologiya idarəsinin Elm və texnika üzrə rəis müavini professor Əflatun Həsənov “Sağlamlıq, sağlam həyat tərzi”, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev “Abşeronun Çuxurdərə və keçmiş yod brom zavodu ərazisində ekoloji problemlərin həlli yolları”, Sumqayıt şəhər 4 saylı Regional Ekologiya və Təbii Sərvətlər İdarəsinin rəisi Mübariz Vəliyev “Sumqayıt şəhərində tullantıların idarə olunmasının vəziyyəti”, SDU-nun Ekologiya kafedrasının müdiri dosent Rəhilə Əhmədova “Plastik tullantılar və onların innovativ idarə olunması” mövzularında məruzələrlə çıxış etdilər. Məruzəçilər son illərdə Azərbaycanda ekoloji problemlərin həlli istiqamətində görülən işlər, həyata keçirilən irimiqyaslı layihələr və bu sahədə dövlətimizin başçısı tərəfindən qəbul edilmiş qərarlardan geniş söhbət açdılar.
Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov konfransın əhəmiyyəti və gedişatı barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, bugünkü konfransa 18 təşkilatdan 134 məqalə və tezis daxil olmuş, antiplagiat proqramından keçirilərək, 94 tezis və məqalə konfransın proqramına daxil edilmişdir.

В СГУ состоялась научная конференция «Экология и защита жизнедеятельности: достижения, проблемы» в режиме онлайн
5 июня в Сумгаитском государственном университета в режиме онлайн была проведена научная конференция «Экология и защита жизнедеятельности: достижения, проблемы» . Конференцию открыл ректор университета профессор Эльхан Гусейнов. Он поприветствовал её участников и особо представил гостей из других организаций. В том числе, зам.начальника по науке и технике Управления экологии SOCAR профессора Афлатуна Гасанова, директора Института почвоведения и агрохимии, член-корра НАНА профессора Аловсата Гулиева, начальника Регионального управления экологии и природных ресурсов №4 города Сумгаита Мубариза Велиева, директора Института микробиологии, член-корра НАНА профессора Панаха Мурадова, декана факультета экологии и почвоведения БГУ профессора Назима Шамилова.
Ректор рассказал о значении конференции. Он отметил, что обеспечение права граждан на проживание в здоровой окружающей среде и эффективное использование природных ресурсов является важной составной частью проводимых в стране социальных реформ. Мероприятия по защите окружающей среды и решению экологических проблем в Азербайджане приобрели более интенсивный характер с 70-ых годов прошлого века. Под руководством общенационального лидера Гейдара Алиева в этот период были приняты важные решения по проблемам экологии, направлению внимания общественности на защиту окружающей среды, озеленению территорий. После возвращения к руководству страной Гейдара Алиева по настоятельному требованию народа в 1993-ем году в стране стала формироваться новая экологическая политика. Руководствуясь рекомендациями общенационального лидера, наше государство и сегодня успешно продолжает работу по защите и восстановлению богатых природных запасов Азербайджана. С этой целью осуществляются новые важные проекты, реализуются просветительные мероприятия для привлечения внимания к решению экологических проблем общественности страны, местных и зарубежных организаций. Как продолжение этих работ 2010-ый год в Азербайджане был объявлен «Годом экологии». Под руководством Президента Ильхама Алиева в стране проводятся важные работы по решению экологических проблем, выполняются национальные программы по устойчивому социально-экологическому развитию и восстановлению лесов для улучшения экологической обстановки.
Ректор также отметил, что развитие промышленности, достижения научно-технического прогресса приводят к созданию новых инфраструктур, открытию рабочих мест. Научно-техническая революция, стремительное развитие промышленности и транспорта приводят к нарушению экологического равновесия. Теоретический анализ гармонии взаимоотношений общества и природы еще раз подтверждает, что взаимоотношение человека с природой –это общественные отношения. Это значит, что всякое отношение к решению экологической проблемы, являясь закономерным, имеет политическое и идеологическое значение.
Очень важным является исследование современной экологической обстановки в аспекте анализа общественных процессов с точки зрения перспектив всего человечества. В этом отношении большую роль играет проект «Посади одно дерево!» Фонда Гейдара Алиева, служащего защите окружающей среды. В рамках этого проекта, проводимого по инициативе президента Фонда, Первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан ханум Алиевой в стране озеленены гектары территорий. Большая работа по охране и защите окружающей среды проводится в рамках Международной диалоговой кампании и по защите окружающей среды- İDEA под руководством вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы ханум Алиевой. Естественно, для повышения эффективности мероприятий по охране окружающей среды необходимо наладить координацию среди молодежи, проводить просветительную работу. В Сумгаитском государственном университете ежегодно проводятся мероприятия по экологической пропаганде и просвещению согласно соответствующему плану.
Большое значение на современном этапе имеет издание наглядных средств по защите экологии. Необходимо подготовить учебные пособия, публиковать результаты научно-исследовательских работ в этой области, издавать научно-массовую литературу. Для обмена опытом и новыми экологическими идеями актуальным является проведение научных конференций, посвященных проблемам экологии. Именно поэтому с 1998-го года в СГУ проводятся республиканские и международные конференции на тему «Экология и охрана жизнедеятельности». В крупных городах республики, в частности Баку и Сумгаите, проводятся мероприятия по улучшению экологической обстановки.
Ректор подчеркнул, что согласно Распоряжению Президента страны, а также Программе социально-экономического развития регионов в Сумгаитском государственном университете проводится подготовка кадров для предприятий, работающих по современным технологиям, отвечающим современным мировым стандартам. Благодаря своим успехам университет превратился в один из авторитетных центров образования не только региона, но и страны. Вуз участвует во многих международных проектах, налаживает связи сотрудничества с международными университетами и организациями. Сегодня СГУ является сопредседателем Ассоциации прикаспийских университетов и Ассоциации Российско-Азербайджанских вузов. Как основной фактор формирования модели будущего развития страны образование в республике служит развитию человеческого капитала. Президент Ильхам Алиев, считающий основной задачей превращение нефтяного капитала в человеческий, уделяет образованию большое внимание. В рамках осуществляемых государственных программ в стране обновлена инфраструктура образования, создана нормативно-правовая база, отвечающая современным требованиям.
Сумгаитский государственный университет, являясь единственным вузом города, со дня своего основания активно участвует во многих международных проектах, расширяет научные связи с зарубежными университетами, проводит обмен преподавателями и студентами, совместные научно-исследовательские работы, участвует в научных конференциях и конгрессах и учебных программах.
Выступили: зам.начальника по науке и технике Управления экологии SOCAR профессор Афлатун Гасанов с докладом «Здоровье, здоровой образ жизни», директор Института почвоведения и агрохимии, член-корр НАНА профессор Аловсат Гулиев –с докладом «Пути решения экологических проблем на территории Чухурдаре Апшерона и бывшего йодо-бромного завода», начальник Регионального управления экологии и природных ресурсов №4 города Сумгаита Мубариз Велиев –с докладом «Состояние по регулированию отходов в городе Сумгаите», зав.кафедрой экологии СГУ доцент Рахиля Ахмедова –с докладом «Пластические отходы и инновативное регулирование».
Докладчики рассказали о работах, проводимых в области решения экологических проблем в Азербайджане за последние годы и решениях, принятых в этой области главой нашего государства.
Проректор по науке и инновациям СГУ профессор Рамазан Мамедов информировал участников о значении и ходе конференции. Он отметил, что на конференцию было представлено 134 тезиса и доклада из 18 организаций. После проверки через антиплагиат в программу конференции было включено 94 доклада и тезиса .