Əsas səhifə | Xəbərlər | Fizika və elektroenergetika fakültəsində Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə 28 May–Respublika Gününə həsr olunmuş onlayn tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 26 May 2020 23:06
Fizika və elektroenergetika fakültəsində Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə 28 May–Respublika Gününə həsr olunmuş onlayn tədbir keçirildi
May ayı Azərbaycan xalqının XX əsr tarixində ən əlamətdar, ən fəxarətli, uğurlu hadisələrlə, gözəl bayramlarla zəngin bir aydır. Bu gözəl may günlərindən biri də respublikamızın hər yerində təntənəli şəkildə qeyd olunan, öyrənilən, yenidən yaşadılan və ölməzlik qazanan 28 May Respublika Günü―Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin əsasının qoyulduğu gündür. Bu münasibətlə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fizika və elektroenergetika fakültəsində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 102-ci ildönümünə həsr olunmuş onlayn tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova açaraq bildirdi ki,xalqımızın azadlıq və müstəqillik mübarizəsi tarixinə qızıl hərflərlə həkk olunmuş 1918-ci il mayın 28-i hər bir Azərbaycan vətəndaşının milli qürur hissi duyduğu, arzularının çiçək açdığı bir gündür. Əsrlərlə azadlıq və müstəqillik arzusu ilə yaşayan Azərbaycan xalqı ötən əsrin əvvəllərində may günündə arzusuna qovuşdu. Şərqdə ilk dəfə azad, demokratik, dünyəvi dəyərlərə söykənən müstəqil bir respublikanın yarandığı dünyaya bəyan edildi. Xalqımız 1918-ci il mayın 28-də çar Rusiyasının bir əsrdən artıq davam edən müstəmləkə əsarətindən azad oldu, Şərqin ilk demokratik respublikasının təməlini qoydu. 1918-ci ilin mayından 70 il keçəndən sonra Azərbaycan xalqı yenidən ayağa qalxdı, öz haqqını, azadlığını, müstəqilliyini və bütövlüyünü tələb etdi. 1918-ci il may ayının 28-də Azərbaycanın müstəqilliyini bəyan edən İstiqlal Bəyannaməsi qəbul edildi. Yeni qurulan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti öz üzərinə götürdüyü çətin tarixi vəzifəni imkanlarının ən son həddində çalışaraq, şərəflə yerinə yetirdi. Azərbaycanın ilk parlamenti və hökuməti, dövlət aparatı təşkil edildi, ölkənin sərhədləri müəyyənləşdirildi, bayrağı, himni və gerbi yaradıldı, ana dili dövlət dili elan edildi, dövlət quruculuğu sahəsində ciddi tədbirlər həyata keçirildi. Ölkənin ərazi bütövlüyü və milli təhlükəsizliyi təmin edildi, qısa müddətdə yüksək döyüş qabiliyyətli hərbi hissələr yaradıldı, milli tələblərə və demokratik prinsiplərə uyğun dövlət orqanları quruldu, maarifin və mədəniyyətin inkişafına xüsusi diqqət yetirildi, Azərbaycanın ilk universiteti təsis olundu, təhsil milliləşdirildi, xalqın sonrakı illərdə mədəni yüksəlişi üçün zəmin hazırlayan, ictimai fikir tarixi baxımından müstəsna əhəmiyyətli işlər görüldü. Cümhuriyyət parlamentinin il yarımlıq fəaliyyəti boyunca qəbul etdiyi qanunlar milli dövlətin müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsinə, siyasi və iqtisadi inkişafa, mədəniyyət və maarif sahələrində sürətli irəliləyişə imkan verdi. Dekan onu da diqqətə çatdırdı ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti təcavüzə məruz qaldığı üçün qarşıya qoyduğu məqsədlərə tam müvəffəq ola bilmədən süquta uğrasa da, onun şüurlarda bərqərar etdiyi müstəqillik ideyası unudulmadı. Azərbaycan xalqı ötən dövr ərzində milli dövlətçilik atributlarının bir çoxunu qoruyub-saxlaya bildi. Ümummilli lider Heydər Əliyevin respublikada uğurla gerçəkləşdirdiyi siyasət xalqımızın tarixi-mədəni yaddaşını özünə qaytararaq, milli mənlik şüurunu inkişaf etdirdi, azərbaycançılıq məfkurəsi işığında müstəqillik arzularının güclənməsi və yaxın gələcəkdə yenidən həqiqətə çevrilməsinə zəmin yaratdı. 1991-ci ildə müstəqilliyinin bərpasına nail olarkən müasir Azərbaycan Respublikası özünün qədim dövlətçilik ənənələrinə sadiq qaldığını göstərdi, Xalq Cümhuriyyətinin siyasi və mənəvi varisi olmaqla, onun üçrəngli bayrağını, gerbini, himnini qəbul etdi. Xalqımız cümhuriyyətin istiqlalını dünyaya yaydığı 28 may gününü həmin vaxtdan Respublika Günü olaraq təntənə ilə qeyd edir.
1993-cü ilin may-iyun aylarında hökumət böhranının son dərəcə kəskinləşməsi ilə ölkədə vətəndaş müharibəsinin baş verməsi və müstəqilliyin itirilməsi təhlükəsi yarananda xalqın çağırışı ilə ümummilli lider Heydər Əliyev ikinci dəfə hakimiyyətə gətirildi və Azərbaycan müstəqilliyinin yeni mərhələsinə qədəm qoydu. Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpasından sonra Heydər Əliyevin yenidən ölkə rəhbərliyinə qayıdışı ilə Azərbaycanın ictimai-siyasi, sosial, iqtisadi, elmi-mədəni həyatında, beynəlxalq əlaqələrində əsl dönüş yarandı, elmi əsaslara, beynəlxalq norma və prinsiplərə uyğun dövlət quruculuğu prosesi başlandı. Bu gün Ulu öndərin layiqli davamçısı, ölkə başçısı cənab İlham Əliyev müstəqillik yolu ilə irəliləyən Azərbaycanı daha böyük zirvələrə çatdırır və ölkəmiz bütün dünyada güclü dövlət kimi tanınır.
Fakültənin 504-cü qrup tələbəsi Günay Məmmədova Azərbaycanın dövlət və ictimai xadimi, siyasətçi və publisist, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (1918-1920) banisi Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin həyatı, 506-cı qrup tələbəsi Məqsəd Möhzümzadə Azərbaycan Cümhuriyyətinin liderlərindən və qurucularından olan tanınmış dövlət xadimi Fətəli Xan Xoyski haqqında ətraflı məlumat verərək, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasından, fəaliyyətindən, demokratik hüquq və azadlıqların bərqərar olmasından ətraflı söz açdılar. Tələbələr: Səmra Babayeva, Nisə Məmmədova və Gülarə İsgəndərovanın ifalarında vətənpərvərlik mövzusunda şeirlər səsləndirildi.

Home | News | AN ONLINE EVENT DEDICATED TO MAY 28 - REPUBLIC DAY WAS ORGANIZED BY THE STUDENT YOUTH ORGANIZATION AT THE FACULTY OF PHYSICS AND ELECTROENERGETICS
AN ONLINE EVENT DEDICATED TO MAY 28 - REPUBLIC DAY WAS ORGANIZED BY THE STUDENT YOUTH ORGANIZATION AT THE FACULTY OF PHYSICS AND ELECTROENERGETICS
May is a month rich with the most significant, proud, successful events and beautiful holidays in the history of the Azerbaijani people of the XX century. One of these beautiful days - May 28 Republic Day - the day of the foundation of the Azerbaijan Democratic Republic, which is solemnly celebrated, studied, revived and gained immortality throughout the country. In this regard, an online event dedicated to the 102nd anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic was held at the Faculty of Physics and Electroenergetics of Sumgayit State University.
Opening the event, dean of the Faculty of Physics and Electroenergetics, associate professor Tamella Ahmadova said that May 28, 1918, engraved in golden letters in the history of our people"s struggle for freedom and independence, is a day when every Azerbaijani citizen feels national pride. The people of Azerbaijan, who have been dreaming of freedom and independence for centuries, achieved their dream on May day at the beginning of the last century. For the first time in the East, a free, democratic, independent republic based on secular values was announced to the world. On May 28, 1918, our people were liberated from the colonial slavery of Tsarist Russia, which lasted more than a century, and laid the foundation of the first democratic republic in the East. On May 28, 1918, the Declaration of Independence was adopted, declaring the independence of Azerbaijan. The newly established Azerbaijan Democratic Republic has honorably fulfilled its difficult historical task by working to the best of its ability. The first Parliament and Government of Azerbaijan, the state apparatus were organized, the country"s borders were defined, the flag, anthem and coat of arms were created, the mother tongue was declared the state language, and serious measures were taken in the field of state building. The country"s territorial integrity and national security were ensured, high-capacity military units were established in a short time, state bodies were established in accordance with national requirements and democratic principles, special attention was paid to the development of education and culture, Azerbaijan"s first university was established. The dean also noted that although the Azerbaijan Democratic Republic failed due to the aggression and failed to achieve its goals, the idea of independence, was not forgotten. The people of Azerbaijan have been able to preserve many attributes of national statehood over the past period. The policy successfully pursued by national leader Heydar Aliyev in the republic has restored the historical and cultural memory of our people, developed a sense of national identity, strengthened the desire for independence in the light of the Azerbaijani ideology and laid the foundation for its realization in the near future. When it regained its independence in 1991, the modern Republic of Azerbaijan showed its commitment to the ancient traditions of statehood, and as the political and spiritual successor of the Democratic Republic, adopted its tricolor flag, coat of arms and anthem. Our people have been solemnly celebrating May 28, the day of the Republic"s independence, as the Republic Day. After the restoration of Azerbaijan"s state independence, with the return of Heydar Aliyev to the country"s leadership, a real turn occurred in the socio-political, social, economic, scientific and cultural life of Azerbaijan, international relations, the process of state building in accordance with scientific principles, international norms and principles. Today, the worthy successor of the great leader, President Ilham Aliyev, has brought Azerbaijan to greater heights on the path to independence, and our country is recognized as a strong state throughout the world.
Afterwards 504th group student of the faculty Gunay Mammadova gave detailed information about the life of Azerbaijani statesman and public figure, politician and publicist, the founder of the Azerbaijan Democratic Republic (1918-1920) Mahammad Amin Rasulzade, 506th group student Maqsad Mohzumzade about one of the leaders and founders of the Azerbaijan Republic, well-known statesman Fatali Khan Khoyski, they spoke in detail about the establishment and activities of the Azerbaijan Democratic Republic, the establishment of democratic rights and freedoms.
Poems on patriotism were performed by students Samra Babayeva, Nisa Mammadova and Gulara Isgandarova.