Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun Kimya və biologiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə “Biomüxtəliflik qloballaşan problemlər əhatəsində” mövzusunda vebinar keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 22 May 2020 22:48
SDU-nun Kimya və biologiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə “Biomüxtəliflik qloballaşan problemlər əhatəsində” mövzusunda vebinar keçirildi
Mayın 22-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Kimya və biologiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Beynəlxalq Biomüxtəliflik Gününə həsr olunan “Biomüxtəliflik qloballaşan problemlər əhatəsində” mövzusunda vebinar keçirildi.
Tədbiri Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq, qonaqları salamladı, Ulu öndərin Azərbaycan tarixindəki əvəzsiz rolunu, dövlətimizin qurulması və möhkəmlənməsindəki xidmətlərini, eləcə də ölkəmizin ekoloji vəziyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində fəaliyyətini qeyd etdi. Vebinarın həsr olunduğu sahənin problemlərinin dünyanın nüfuzlu tədqiqatçılarının iştirakı ilə müzakirəsinin əhəmiyyətini vurğuladı.
Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradov 22 May―Beynəlxalq Biomüxtəliflik Gününün əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, bu barədə qərar 20 dekabr 2000-ci ildə BMT-nin Baş Assambleyası tərəfindən elan edilib. Bu günün qeyd edilməsində əsas məqsəd dünyanın diqqətini təbii və antropogen faktorların təsirinə məruz qalan biomüxtəlifliyin qorunmasına yönəltməkdir. Dekan onu da qeyd etdi ki, 1992-ci ildə Keniyanın Nayrobi şəhərində Bioloji müxtəliflik haqqında Beynəlxalq Konvensiya qəbul olunub. Konvensiya dünya miqyasında planetin bioloji irsinin mühafizəsi məqsədilə yaradılıb. Bioloji müxtəlifliyin qorunması sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığı genişləndirmək məqsədilə Azərbaycan Respublikası 2000-ci ildə BMT-nin "Bioloji müxtəliflik haqqında" Konvensiyasına qoşulmuşdur. Konvensiyanın təməl prinsiplərinə uyğun olaraq, respublika ərazisində bioloji müxtəlifliyin qorunması ilə bağlı xüsusi mühafizə olunan təbiət ərazilərinin mövcud şəbəkəsi genişləndirilib, yeni milli parklar, dövlət təbiət qoruqları yaradılıb, həmin ərazilərdə mühafizə rejiminin gücləndirilməsi, bu sahədə hüquqi bazanın möhkəmləndirilməsi və mövcud qanunvericiliyin beynəlxalq hüquq normalarına uyğunlaşdırılması istiqamətində müvafiq tədbirlər görülüb.
Dekan onu da bildirdi ki, Prezident cənab İlham Əliyev də ətraf mühitin mühafizəsi və əhalinin sağlamlığı məsələlərinə daim böyük diqqət yetirir. Dövlətimizin başçısının təşəbbüsü ilə 2010-cu ilin ölkəmizdə “Ekologiya İli” elan edilməsi əsasən Bakı və ətraf ərazilərdə torpaqların çirklənməsi və yaşıllaşdırma ilə bağlı olmuşdur. ”Ekologiya İli” çərçivəsində Bakı şəhərinin atmosfer havasının təmizlənməsi məqsədilə üç milyondan çox ağac əkilmişdir. Ölkəmizdə genişmiqyaslı yaşıllaşdırma kampaniyasına başlanılmışdır. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə başlanılan İDEA–Ərtaf Mühit üzrə Beynəlxalq Dialoq Kampaniyası tərəfindən həyata keçirilən aksiyalar və layihələr bu kampaniyanın əhəmiyyətini daha da artırır. Bunlarla yanaşı, meşələrin bərpa edilməsi və artırılmasına dair milli proqramlar və dövlət proqramları həyata keçirilir. Azərbaycan dövlətinin əsas hədəflərindən biri ekoloji cəhətdən dayanıqlı sosial-iqtisadi inkişafa nail olmaqdır. Biomüxtəlifliyin qorunması, yanacaq-enerji kompleksinin ətraf mühitə mənfi təsirinin neytrallaşdırılması, dənizin və onun akvatoriyasının çirklənməsinin aradan qaldırılması, yaşıl ərazilərin bərpası və mövcud resursların səmərəli mühafizəsi istiqamətində zəruri tədbirlər gələcəkdə də davam etdiriləcəkdir.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Baytarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Parazitologiya şöbəsinin müdiri b.f.d. Aygün Əzizova “Heyvandarlığın inkişafında biomüxtəlifliyin qorunması və epidemik risklər”, Türkiyənin Erciyes Universitetinin Ziraat fakültəsinin və Vaşinqton Dövlət Universitetinin Veterinar Mikrobioloji və Pataloji bölümünün Adjunt fakültəsinin professoru Dr. Mehmet Ulaş Çinar “Türkiye çiftlik hayvanlarında biyoçeşitlilik ve onun önemi”, AMEA YAP ərazi təşkilatının sədri, Gənc Alim və Tədqiqatçılar Şurasının katibi, AMEA Biologiya və tibb elmləri bölməsinin məsul katibi, AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun aparıcı elmi işçisi b.f.d., dosent Ulduzə Qubanova “Fotosintezin bitkilərdə biomüxtəlifliyin yaranmasında rolu”, AMEA-nın İnsan və Heyvan Fiziologiyası İnstitutunun Gənc alim və tədqiqatçılar şurasının sədri b.f.d., dosent Zenfira Qədimova “Biomüxtəlifliyin zirvəsində duran insan və onun saqlamlığına təsir edən amillər”, SDU-nun Biologiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Aysel Ağayeva “Biomüxtəlifliyin saxlanması və beynəlxalq ekoloji qanunçuluq”, Türkiyənin Melikgazi-Kayseri Erciyes Universitetinin Ziraat fakultəsinin Zootexniki bölməsinin professoru Yusuf Konca “Hayvancılık, tarımın teminatı ve sigortasıdır” mövzularında məruzə etdilər. Məruzəçilər biomüxtəlifliyin qeydolunma tarixindən, ölkəmizdə və qardaş Türkiyədə ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən danışdılar. Bildirdilər ki, təbiəti mühafizə və təbii ehtiyatlardan səmərəli istifadəyə dair qəbul edilən bir sıra sənədlər, təbiətin qorunması sahəsində atılan mühüm praktiki addımlar bioloji müxtəlifliyin qorunması baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Natiqlər ölkəmizin zəngin bitki örtüyü, heyvanat aləmi və təbii sərvətlərindən söz açaraq, bu diyarın zəngin büomüxtəlifliyinin qorunması və bərpası istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində bu gün regionda əlverişli ekoloji mühitin yaradıldığını bildirdilər. Qeyd etdilər ki, Azərbaycan müstəqillik əldə etdikdən sonra ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində bir çox beynəlxalq konvensiyalara və sazişlərə qoşulub, bununla bağlı üzərinə götürdüyü öhdəliklərin yerinə yetirilməsi istiqamətində zəruri addımlar atıb. Son illər bu sahədə beynəlxalq təşkilatlarla əlaqələr genişlənib, birgə layihələr hazırlanaraq həyata keçirilib, ekoloji tarazlığın təmin edilməsinə, ətraf mühitin çirkləndirilməsinin qarşısının alınmasına yönəldilmiş bir sıra dövlət proqramlarının icrasına başlanılıb, nadir və nəsli kəsilmək təhlükəsi qarşısında olan flora və fauna növlərinin qorunub-saxlanılması məqsədilə milli parklar, dövlət təbiət qoruqları və dövlət təbiət yasaqlıqları yaradılıb. Bütün bunlar Ulu öndərimiz tərəfindən həyata keçirilən ekoloji siyasətin bəhrələridir.
Türkiyədən qatılan professorlar: Mehmet Ulaş Çinar, Yasemin Öner, Yusuf Konca belə görüşlərin keçrilməsinin vacibliyini qeyd etdilər, gələcəkdə bu görüşün universitetlərarası dostluğa çevrilməsi üçün bir başlanğıc olduğunu vurğuladılar və bu vebinarın təşkil olunmasında, onlarla əlaqələrin yaradılmasında Aysel Ağayevaya təşəkkürlərini bildirdilər. Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov və Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov çıxışçılara təşəkkürlərini bildirdilər, vebinarın beynəlxalq konfrans kimi keçirildiyini və hər iki dövlətin alim və tələbələri üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğuladılar.

WEBINAR ON "BIODIVERSITY IN THE CONTEXT OF GLOBALIZING PROBLEMS" WAS ORGANIZED BY THE FACULTY OF CHEMISTRY AND BIOLOGY OF SSU
On May 22, the Faculty of Chemistry and Biology of Sumgayit State University organized a webinar on "Biodiversity in the context of globalizing problems" dedicated to the International Biodiversity Day.
Opening the event, vice-rector for Science and Innovations of Sumgayit State University, Professor Ramazan Mammadov greeted the guests, noting the invaluable role of the great leader in the history of Azerbaijan, his contribution to the establishment and strengthening of our state, as well as his work to improve the environment. He stressed the importance of the webinar in terms of discussing the problems of the field with the participation of leading researchers from around the world.
Dean of the Faculty of Chemistry and Biology, Associate Professor Mahal Muradov spoke about the importance of May 22 - International Biodiversity Day. He noted that the decision was announced by the UN General Assembly on December 20, 2000. The main purpose of celebrating this day is to draw the world"s attention to the protection of biodiversity affected by natural and anthropogenic factors. The dean also noted that the International Convention on Biological Diversity was adopted in 1992 in Nairobi, Kenya. The Convention was established to protect the planet"s biological heritage worldwide. In order to expand international cooperation in the field of biodiversity conservation, the Republic of Azerbaijan joined the UN Convention on Biological Diversity in 2000. The dean also noted that President Ilham Aliyev always pays great attention to the protection of the environment and public health. The announcement of 2010 as the "Year of Ecology" in our country at the initiative of the President was mainly due to soil pollution and landscaping in Baku and surrounding areas. More than three million trees have been planted to clean the atmosphere of Baku as part of the "Year of Ecology". A large-scale greening campaign has been launched in our country. The actions and projects implemented by the IDEA-International Environmental Dialogue Campaign, initiated by vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva, increase the importance of this campaign. In addition, national programs and state programs on reforestation and afforestation are being implemented.
The following people delivered report in the webinar: head of the Parasitology Department of the Veterinary Research Institute under the Ministry of Agriculture, PhD in biology Aygun Azizova "Protection of biodiversity and epidemic risks in the development of animal husbandry", Professor of the Faculty of Agriculture, Erciyes University, Turkey Dr. Mehmet Ulash Chinar "Biodiversity and its importance in Turkish farm animals", Chairman of the YAP territorial organization of ANAS, Secretary of the Council of Young Scientists and Researchers, Executive Secretary of the Department of Biological and Medical Sciences of ANAS, Leading Researcher of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of ANAS, PhD in biology, Associate Professor Ulduza Gubanova –“The role of photosynthesis in formation of biodiversity in plants”, Chairman of the Council of Young Scientists and Researchers of the Institute of Animal Physiology, PhD in biology, Associate Professor Zenfira Gadimova "Man at the peak of biodiversity and factors affecting its health", Aysel Aghayeva, senior lecturer of the Department of Biology and its Teaching Methods, SSU, “Conservation of Biodiversity and International Environmental Law”, Yusuf Konca, Professor of Zootechnical Department, Faculty of Agriculture, Erciyes University, Melikgazi-Kayseri, Turkey, "Cattle-breading is the provision and insurance of agriculture." The speakers spoke about the history of biodiversity, the measures taken to protect the environment in our country and in Turkey. They noted that a number of adopted documents on nature protection and efficient use of natural resources, important practical steps taken in the field of nature protection are of great importance in terms of biodiversity conservation.
Speaking about the rich flora, fauna and natural resources of our country, the speakers noted that today a favorable ecological environment has been created in the region as a result of measures taken to protect and restore the rich biodiversity of this region.
Professors from Turkey Mehmet Ulash Chinar, Yasemin Oner, Yusuf Konca noted the importance of such meetings, stressed that this meeting is a beginning for the transformation of inter-university friendship in the future and thanked Aysel Aghayeva for organizing this webinar and establishing contacts with them. Vice-rector for Science and Innovations, Professor Ramazan Mammadov and vice-rector for Humanitarian Affairs, Associate Professor Ramiz Huseynov thanked the speakers, noting that the webinar was held as an international conference and was important for scientists and students of both countries.