Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun Kimya və biologiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə “Biomüxtəliflik qloballaşan problemlər əhatəsində” mövzusunda vebinar keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 22 May 2020 22:48
SDU-nun Kimya və biologiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə “Biomüxtəliflik qloballaşan problemlər əhatəsində” mövzusunda vebinar keçirildi
Mayın 22-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Kimya və biologiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Beynəlxalq Biomüxtəliflik Gününə həsr olunan “Biomüxtəliflik qloballaşan problemlər əhatəsində” mövzusunda vebinar keçirildi.
Tədbiri Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq, qonaqları salamladı, Ulu öndərin Azərbaycan tarixindəki əvəzsiz rolunu, dövlətimizin qurulması və möhkəmlənməsindəki xidmətlərini, eləcə də ölkəmizin ekoloji vəziyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində fəaliyyətini qeyd etdi. Vebinarın həsr olunduğu sahənin problemlərinin dünyanın nüfuzlu tədqiqatçılarının iştirakı ilə müzakirəsinin əhəmiyyətini vurğuladı.
Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradov 22 May―Beynəlxalq Biomüxtəliflik Gününün əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, bu barədə qərar 20 dekabr 2000-ci ildə BMT-nin Baş Assambleyası tərəfindən elan edilib. Bu günün qeyd edilməsində əsas məqsəd dünyanın diqqətini təbii və antropogen faktorların təsirinə məruz qalan biomüxtəlifliyin qorunmasına yönəltməkdir. Dekan onu da qeyd etdi ki, 1992-ci ildə Keniyanın Nayrobi şəhərində Bioloji müxtəliflik haqqında Beynəlxalq Konvensiya qəbul olunub. Konvensiya dünya miqyasında planetin bioloji irsinin mühafizəsi məqsədilə yaradılıb. Bioloji müxtəlifliyin qorunması sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığı genişləndirmək məqsədilə Azərbaycan Respublikası 2000-ci ildə BMT-nin "Bioloji müxtəliflik haqqında" Konvensiyasına qoşulmuşdur. Konvensiyanın təməl prinsiplərinə uyğun olaraq, respublika ərazisində bioloji müxtəlifliyin qorunması ilə bağlı xüsusi mühafizə olunan təbiət ərazilərinin mövcud şəbəkəsi genişləndirilib, yeni milli parklar, dövlət təbiət qoruqları yaradılıb, həmin ərazilərdə mühafizə rejiminin gücləndirilməsi, bu sahədə hüquqi bazanın möhkəmləndirilməsi və mövcud qanunvericiliyin beynəlxalq hüquq normalarına uyğunlaşdırılması istiqamətində müvafiq tədbirlər görülüb.
Dekan onu da bildirdi ki, Prezident cənab İlham Əliyev də ətraf mühitin mühafizəsi və əhalinin sağlamlığı məsələlərinə daim böyük diqqət yetirir. Dövlətimizin başçısının təşəbbüsü ilə 2010-cu ilin ölkəmizdə “Ekologiya İli” elan edilməsi əsasən Bakı və ətraf ərazilərdə torpaqların çirklənməsi və yaşıllaşdırma ilə bağlı olmuşdur. ”Ekologiya İli” çərçivəsində Bakı şəhərinin atmosfer havasının təmizlənməsi məqsədilə üç milyondan çox ağac əkilmişdir. Ölkəmizdə genişmiqyaslı yaşıllaşdırma kampaniyasına başlanılmışdır. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə başlanılan İDEA–Ərtaf Mühit üzrə Beynəlxalq Dialoq Kampaniyası tərəfindən həyata keçirilən aksiyalar və layihələr bu kampaniyanın əhəmiyyətini daha da artırır. Bunlarla yanaşı, meşələrin bərpa edilməsi və artırılmasına dair milli proqramlar və dövlət proqramları həyata keçirilir. Azərbaycan dövlətinin əsas hədəflərindən biri ekoloji cəhətdən dayanıqlı sosial-iqtisadi inkişafa nail olmaqdır. Biomüxtəlifliyin qorunması, yanacaq-enerji kompleksinin ətraf mühitə mənfi təsirinin neytrallaşdırılması, dənizin və onun akvatoriyasının çirklənməsinin aradan qaldırılması, yaşıl ərazilərin bərpası və mövcud resursların səmərəli mühafizəsi istiqamətində zəruri tədbirlər gələcəkdə də davam etdiriləcəkdir.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Baytarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Parazitologiya şöbəsinin müdiri b.f.d. Aygün Əzizova “Heyvandarlığın inkişafında biomüxtəlifliyin qorunması və epidemik risklər”, Türkiyənin Erciyes Universitetinin Ziraat fakültəsinin və Vaşinqton Dövlət Universitetinin Veterinar Mikrobioloji və Pataloji bölümünün Adjunt fakültəsinin professoru Dr. Mehmet Ulaş Çinar “Türkiye çiftlik hayvanlarında biyoçeşitlilik ve onun önemi”, AMEA YAP ərazi təşkilatının sədri, Gənc Alim və Tədqiqatçılar Şurasının katibi, AMEA Biologiya və tibb elmləri bölməsinin məsul katibi, AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun aparıcı elmi işçisi b.f.d., dosent Ulduzə Qubanova “Fotosintezin bitkilərdə biomüxtəlifliyin yaranmasında rolu”, AMEA-nın İnsan və Heyvan Fiziologiyası İnstitutunun Gənc alim və tədqiqatçılar şurasının sədri b.f.d., dosent Zenfira Qədimova “Biomüxtəlifliyin zirvəsində duran insan və onun saqlamlığına təsir edən amillər”, SDU-nun Biologiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Aysel Ağayeva “Biomüxtəlifliyin saxlanması və beynəlxalq ekoloji qanunçuluq”, Türkiyənin Melikgazi-Kayseri Erciyes Universitetinin Ziraat fakultəsinin Zootexniki bölməsinin professoru Yusuf Konca “Hayvancılık, tarımın teminatı ve sigortasıdır” mövzularında məruzə etdilər. Məruzəçilər biomüxtəlifliyin qeydolunma tarixindən, ölkəmizdə və qardaş Türkiyədə ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən danışdılar. Bildirdilər ki, təbiəti mühafizə və təbii ehtiyatlardan səmərəli istifadəyə dair qəbul edilən bir sıra sənədlər, təbiətin qorunması sahəsində atılan mühüm praktiki addımlar bioloji müxtəlifliyin qorunması baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Natiqlər ölkəmizin zəngin bitki örtüyü, heyvanat aləmi və təbii sərvətlərindən söz açaraq, bu diyarın zəngin büomüxtəlifliyinin qorunması və bərpası istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində bu gün regionda əlverişli ekoloji mühitin yaradıldığını bildirdilər. Qeyd etdilər ki, Azərbaycan müstəqillik əldə etdikdən sonra ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində bir çox beynəlxalq konvensiyalara və sazişlərə qoşulub, bununla bağlı üzərinə götürdüyü öhdəliklərin yerinə yetirilməsi istiqamətində zəruri addımlar atıb. Son illər bu sahədə beynəlxalq təşkilatlarla əlaqələr genişlənib, birgə layihələr hazırlanaraq həyata keçirilib, ekoloji tarazlığın təmin edilməsinə, ətraf mühitin çirkləndirilməsinin qarşısının alınmasına yönəldilmiş bir sıra dövlət proqramlarının icrasına başlanılıb, nadir və nəsli kəsilmək təhlükəsi qarşısında olan flora və fauna növlərinin qorunub-saxlanılması məqsədilə milli parklar, dövlət təbiət qoruqları və dövlət təbiət yasaqlıqları yaradılıb. Bütün bunlar Ulu öndərimiz tərəfindən həyata keçirilən ekoloji siyasətin bəhrələridir.
Türkiyədən qatılan professorlar: Mehmet Ulaş Çinar, Yasemin Öner, Yusuf Konca belə görüşlərin keçrilməsinin vacibliyini qeyd etdilər, gələcəkdə bu görüşün universitetlərarası dostluğa çevrilməsi üçün bir başlanğıc olduğunu vurğuladılar və bu vebinarın təşkil olunmasında, onlarla əlaqələrin yaradılmasında Aysel Ağayevaya təşəkkürlərini bildirdilər. Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov və Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov çıxışçılara təşəkkürlərini bildirdilər, vebinarın beynəlxalq konfrans kimi keçirildiyini və hər iki dövlətin alim və tələbələri üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğuladılar.

Главная страница | Новости | В СГУ при организационной поддержке факультета Химии и биологии был проведён вебинар на тему «Биоразнообразие в окружении глобализирующихся проблем»
В СГУ при организационной поддержке факультета Химии и биологии был проведён вебинар на тему «Биоразнообразие в окружении глобализирующихся проблем»
22 мая при организационной поддержке факультета Химии и биологии Сумгаитского государственного университета состоялся вебинар на тему «Биоразнообразие в окружении глабализирующихся проблем».
Вебинар открыл проректор по науке и инновациям профессор Рамазан Мамедов. Он поприветствовал участников и рассказал о незаменимой роли общенационального лидера в истории Азербайджана, его заслугах в строительстве и укреплении нашего государства и деятельности по улучшению экологического положения страны. Он отметил значение вебинара с точки зрения обсуждения проблемы с участием ведущих мировых исследователей.
Декан факультета Химии и биологии доц.Махал Мурадов сказал о значении 22 мая –Дня международного биоразнообразия. Он отметил, что решение об этом было объявлено 20 декабря 2000-го года Генеральной Ассамблеей ООН. Основное значение проведения этого дня состоит в привлечении внимания мировой общественности к защите биоразнообразия от влияния естественных и антропогенных факторов. Было подчеркнуто, что в 1992-ом году в городе Найроби Кении была принята Международная конвенция о биологическом разнообразии. Конвенция создана с целью защиты биологического наследия планеты в мировом масштабе. Для расширения международного сотрудничества в области защиты биологического разнообразия в 2000-ом году Азербайджан присоединился к Конвенции ООН «О биологическом разнообразии». Согласно основным принципам Конвенции на территории республики была расширена имеющаяся сеть особо защищаемых природных территорий, созданы новые национальные парки и государственные природные заповедники. На этих территориях проведены соответствующие мероприятия по усилению охранного режима, укреплению правовой базы и приведению в соответствие с международными нормами имеющегося в этой области законодательства.
Декан также отметил, что Президент Ильхам Алиев уделяет особое внимание вопросам охраны окружающей среды и защите здоровья населения. Объявление 2010-го года «Годом экологии» было связано в основном с загрязнением земель в Баку и на окружающих территориях и их озеленением. В рамках «Года экологии» с целью очищения атмосферного воздуха города Баку было высажено более трех миллионов деревьев. Была начата широкомасштабная кампания по озеленению. Значимость этой компании повышают акции и проекты, осуществляемые организацией İDEA –Международной диалог компанией по окружающей среде, начатой по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлой ханум Алиевой. Наряду с этим осуществляются национальные и государственные программы по восстановлению и увеличению лесов. Одной из главных целей государства является обеспечение устойчивого социально-экономического развития с экологической точки зрения. Работы по защите биоразнообразия, нейтрализации отрицательного влияния топливно-энергетических комплексов на окружающую среду, устранению загрязнения моря и его акватории, восстановлению зеленых насаждений и эффективной защите имеющихся ресурсов будут продолжаться и в будущем.
Выступили: зав.Отделом паразитологии Научно-исследовательского ветеринарного института при Министерстве сельского хозяйства д.ф.п.б. Айгюн Азизова с докладов «Защита биоразнообразия в развитии животноводства и эпидемические риски», профессор факультета Зираат Университета Эрджиес Турции и факультета Adjunt Ветеринарного микробиологического и патологического отдела Вашингтонского государственного университета Др.Мехмет Улаш Чинар –«Биоразнообразие сельскохозяйственных животных Турции и его значение», председатель территориальной организации Партии Новый Азербайджан НАНА, секретарь Совета молодых ученых и исследователей, ответственный секретарь Отдела биологии и медицинских наук НАНА, ведущий научный сотрудник Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА, д.ф.п.б., доц.Улдуза Гурбанова –«Роль фотосинтеза в создании биоразнообразия растений», председатель Совета молодых ученых и исследователей Института физиологии человека и животных НАНА, д.ф.п.б., доц. Зенфира Гадимова –«Вершина биоразнообразия человек и факторы, влияющие на его здоровье», ст. преподаватель кафедры биологии и методики её преподавания СГУ Айсель Агаева – «Сохранение биоразнообразия и международное экологическое законодательство», профессор отделения зоотехники факультета Зираат Университета Эрджилес и Меликгази –Кайсери Юсиф Конча –«Животноводство –обеспечение сельского хозяйства и его страхование» Докладчики рассказали об истории регистрации биоразнообразия и мерах, осуществляемых в братской Турции в области охраны окружающей среды. Они отметили, что ряд документов, принятых по эффективному использованию природных ресурсов и защите биоразнообразия имеют большое значение. Докладчики подчеркнули, что в результате мероприятий по защите биоразнообразия и его восстановлению в стране сегодня сложилась благоприятная экологическая обстановка Было отмечено, что после завоевания Азербайджаном независимости, республика присоединилась к международным конвенциям и договорам по защите окружающей среды. Начато исполнение ряда Государственных программ по восстановлению экологического равновесия и предотвращению загрязнения окружающей среды, восстановлению видов флоры и фауны, которые находятся под угрозой исчезновения. Всё это является результатом экологической политики, которая проводилась общенациональным лидером Гейдаром Алиевым.
Профессора из Турции Мехмет Улаш Чинар, Ясемин Онер и Юсиф Конча отметили, что подобные вебинары очень важны для решения экологических проблем, и эти встречи должны быть продолжены и в будущем. Они поблагодарили Айсель Агаеву за организацию этого мероприятия.
Проректор по науке и инновациям профессор Рамазан Мамедов и проректор по гуманитарным вопросам доцент Рамиз Гусейнов выразили благодарность всем участникам и отметили, что проведение международного вебинара имеет большое значение для ученых и студентов обеих стран.