Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Heydər Əliyevin qurucusu olduğu müstəqil Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisidir” mövzusunda növbəti onlayn məşğələ keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 22 May 2020 16:50
SDU-da “Heydər Əliyevin qurucusu olduğu müstəqil Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisidir” mövzusunda növbəti onlayn məşğələ keçirildi
Mayın 22-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev məktəbində “Heydər Əliyevin qurucusu olduğu müstəqil Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisidir” mövzusunda onlayn məşğələ keçirildi.
Tədbiri universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq, 28 May Respublika Günü münasibətilə kollektivi təbrik etdi və müsəlman Şərqində ilk dəfə müstəqil dövlət olaraq yaranmış və cəmi 23 ay yaşamış Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti haqqında ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti (AXC) xalqımızın dövlətçilik tarixində çox mühüm mərhələni təşkil edir. Ötən əsrin əvvəllərində müsəlman Şərqində ilk demokratik respublikanın məhz Azərbaycan xalqı tərəfindən yaradılması bizim üçün böyük qürur mənbəyi olan tarixi hadisədir. AXC-nin yaradılması xalqımızın milli kimliyinin, hansı ideallarla yaşamasının son dərəcə parlaq təcəssümü idi. Bu həm də o deməkdir ki, Şərqdə demokratiyanın əsası Azərbaycan xalqı tərəfindən qoyulub. Rektor onu da bildirdi ki, cəmi 23 ay yaşamasına baxmayaraq, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti tarixi bir missiyanı yerinə yetirərək, genişmiqyaslı demokratik islahatlar həyata keçirib. Azərbaycanın ilk parlamenti və hökuməti, dövlət aparatı təşkil edildi, ölkənin sərhədləri müəyyənləşdirildi, bayrağı, himni və gerbi yaradıldı, ana dili dövlət dili elan edildi, dövlət quruculuğu sahəsində ciddi tədbirlər həyata keçirildi. Ölkənin ərazi bütövlüyü və milli təhlükəsizliyi təmin edildi, qısa müddətdə yüksək döyüş qabiliyyətli hərbi hissələr yaradıldı, milli tələblərə və demokratik prinsiplərə uyğun dövlət orqanları quruldu, maarifin və mədəniyyətin inkişafına xüsusi diqqət yetirildi, Azərbaycanın ilk universiteti təsis olundu, təhsil milliləşdirildi, xalqın sonrakı illərdə mədəni yüksəlişi üçün zəmin hazırlayan, ictimai fikir tarixi baxımından müstəsna əhəmiyyətli işlər görüldü. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti mövcud olduğu 23 ayda həm də xalqımızı dünyaya tanıtmaqla mühüm bir tarixi missiyanı həyata keçirmişdir. Bu gün böyük qürur hissi ilə deyirik ki, müstəqil Azərbaycan Respublikası Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin bütün demokratik ənənələrini uğurla davam etdirir və yeni çalarlarla daha da zənginləşdirir. Xalqımız ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində keçmiş SSRİ-nin süqutu nəticəsində XX əsrdə ikinci dəfə öz müstəqil dövlətini qursa da, çox qısa zaman sonra yenidən öz müstəqilliyini itirmək təhlükəsi ilə üz-üzə qalmışdı. Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki,əgər 1993-cü ildə Ulu öndər xalqın təkidli tələbi ilə hakimiyyətə gəlməsə idi, müstəqil dövlətimiz əsrin əvvəllərində yaşadığı aqibətlə yenidən üz-üzə qala bilərdi. Artıq 29 ildir ki, Azərbaycan müstəqillik yolu ilə inamla irəliləyir. Azərbaycan xalqının ümummilli lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin banisi və qurucusu Heydər Əliyev Xalq Cümhuriyyətinin fəaliyyətini daim yüksək qiymətləndirərək bəyan edib ki, müasir müstəqil Azərbaycan Respublikası Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisidir. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin üçrəngli bayrağı da ilk dəfə məhz Ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi tərəfindən rəsmi olaraq qəbul edilib. Həmçinin cümhuriyyətin 80 illiyinin dövlət tərəfindən yüksək səviyyədə qeyd olunması ilə bağlı ümummilli liderin sərəncamları çox mühüm tarixi əhəmiyyətə malik idi. Hazırda isə Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixi əhəmiyyətinə, fəaliyyətinə çox yüksək qiymət verir. Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2018-ci ilin ölkəmizdə “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan olunması da bu mənada mühüm tarixi missiyanın həyata keçirilməsinə xidmət edir.
Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Heydər Əliyevin qurucusu olduğu müstəqil Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisidir”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının baş müəllimi Samin Qocayev “Heydər Əliyevin memarı olduğu Müstəqil Azərbaycan və Xalq Cümhuriyyətinin ənənələri”, Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının dosenti Cavid Məmiyev “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövrü atributlarının bərpasında Heydər Əliyevin rolu”, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri professor Avtandil Məmmədov “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin təhsil siyasəti”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Nofəl Abdullayev “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin daxili siyasəti”, Kimya və biologiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Kənan Namazov “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti beynəlxalq münasibətlər sistemində” mövzularında çıxış etdilər. Bildirdilər ki, 28 may günü Azərbaycan xalqının tarixinə parlaq səhifə kimi əbədi daxil olmuşdur. Əsrlər böyu müstəqillik, milli azadlıq həsrətində olan xalqımızın ilk demokratik respublikası çox az bir müddətdə―cəmi 23 ay yaşamasına baxmayaraq onun fəaliyyət dövrü milli dövlətçilik tariximizin ən yaddaqalan mərhələlərindən biridir. Natiqlər ölkəmizdə Xalq Cümhuriyyətinin müstəqillik ideyalarına, cümhuriyyət qurucularının adının əbədiləşdirilməsinə, bu tarixin öyrənilməsinə xüsusi önəm verildiyini vurğuladılar. Bildirdilər ki, hazırda Azərbaycan Ulu öndərimiz Heydər Əliyevin siyasi kursunun layiqli davamçısı olan Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə yeni-yeni uğurlara imza atır. Azərbaycan Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafı getdikcə sürətlənir, həyatın bütün sahələrində, daxili və xarici siyasətdə uğurlarımız ilbəil artır. İllər bir-birini əvəz etdikcə ölkəmizin iqtisadi qüdrəti möhkəmlənir, abadlıq-quruculuq işləri genişlənir, əhalinin sosial rifah halı yaxşılaşır. Bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin ətrafında birləşmiş Azərbaycan xalqı öz dövlət müstəqilliyini, respublikasını göz bəbəyi kimi qoruyur, onu daha da möhkəmləndirərək, gələcəyə doğru inamla aparır.

Главная страница | Новости | В СГУ проведено очередное онлайн занятие на тему «Суверенный Азербайджан, строителем которого является Гейдар Алиев, - преемник Азербайджанской Демократической Республики»
В СГУ проведено очередное онлайн занятие на тему «Суверенный Азербайджан, строителем которого является Гейдар Алиев, - преемник Азербайджанской Демократической Республики»
22 мая в Сумгаитском государственном университете в Школе Гейдара Алиева при Центре Гейдара Алиева было проведено занятие на тему Суверенный Азербайджан, созидателем которого является Гейдар Алиев, -преемник Азербайджанской Демократической Республики.
Занятие открыл ректор, профессор Эльхан Гусейнов. Он поздравил коллектив с 28 Мая – Днем Республики и подробно рассказал об Азербайджанской Демократической Республике – первом суверенном государстве на мусульманском Востоке, просуществовавшем лищь 23 месяца. Было сказано, что Азербайджанская Демократическая Республика (АДР) является важной вехой в истории государственности азербайджанского народа. Создание первой демократической страны на мусульманском Востоке именно нашим народом является историческим событием, вселяющим в нас гордость, воплощением идеалов, определяющих национальную принадлежность.
Несмотря на то, что АДР смогла продержаться только 23 месяца, она успела выполнить свою историческую миссию. Были созданы первый парламент и правительство, государственный аппарат, определены границы, приняты государственный флаг, гимн и герб, объявлен государственный язык и проведены широкомасштабные демократические реформы, обеспечены государственная безопасность и территориальная целостность, а также сформированы боеспособные вооруженные силы. Большое внимание стало уделяться образованию и культуре. Был учрежден первый университет, национализировано образование.
Сегодня мы с гордостью можем сказать, что Азербайджанская Республика успешно продолжает и обогащает все демократические традиции Азербайджанской Демократической Республики. С распадом СССР создалась историческая ситуация для возвращения Азербайджаном своего суверенитета в начале 90-ых годов прошлого века. И снова страна столкнулась с опасной политической ситуацией, угрожающей потерей независимости. Тогда в 1993 году по настоятельной просьбе и требованию азербайджанского народа Гейдар Алиев вновь вернулся к руководству страной. Уже 29 лет Азербайджан уверенно шагает по пути независимости и процветания. Основоположник и строитель Азербайджанской Республики общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда высоко оценивал деятельность АДР и считал Азербайджан её преемником. Трехцветный флаг АДР был принят Верховным Меджлисом Нахчиванской Автономной Республики в качестве государственного флага по инициативе Гейдара Алиева. Большое значение имело также распоряжение Гейдара Алиева о проведение на высоком государственном уровне 80-летнего юбилея АДР.
Президент Ильхам Алиев, успешно продолжающий курс общенационального лидера Гейдара Алиева, придает большое значение деятельности и исторической миссии АДР. Об этом свидетельствует то, что глава правительства объявил 2018 год « Годом Азербайджанской Демократической Республики».
Выступили: зав.кафедрой истории народов Азербайджана и Восточной Европы профессор Ширхан Селимов –с докладом «Суверенный Азербайджан, строителем которого является Гейдар Алиев, -преемник Азербайджанской Демократической Республики», ст.преподаватель Самин Годжаев –«Традиции независимого Азербайджана, строителем которого является Гейдар Алиев, и Азербайджанская Демократическая Республика», доцент кафедры философии, социологии и политологии Джавид Мамиев –«Роль Гейдара Алиева в восстановлении государственных атрибутов АДР», ст.преподаватель кафедры истории и методики её преподавания Нофель Абдуллаев –«Внутренняя политика АДР», зав.кафедрой азербайджанской и зарубежной литературы профессор Автандил Мамедов –«Политика образования АДР», студент II курса факультета Химии и биологии Кенан Намазов –«АДР в системе международных отношений». Выступающие сказали, что 28 Мая вписано в историю Азербайджана золотыми буквами. Имена создателей АДР должны быть увековечены, а их историческое наследие достойно изучения потомками. Под руководством Президента Ильхама Алиева, успешно продолжающего политический курс общенационального лидера, Азербайджан развивает экономику, культуру, расширяются работы по благоустройству городов и сел, укрепляются вооруженные силы страны. Народ поддерживает своего Президента, укрепляет, защищает суверенитет государства и уверенно смотрит в будущее.