Əsas səhifə | Xəbərlər | Əməkdaşlarımız beynəlxalq vebinarlarda iştirak etdilər
Mayın 13-dən 20-dək ölkəmizdə fəaliyyət göstərən Britaniya Şürası British Council təşkilatının təşəbbüsü ilə “Universitetlərin gələcəyi: bizə kampus lazımdırmı və ya universitetlərin gələcək vəzifələri nədən ibarət olacaq?” və “Universitetlər üçün onlayn qiymətləndirmənin gələcəyi nədir?” mövzularında vebinarlar keçirilmişdir.
Vebinarlarda Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşları: Filologiya fakültəsinin Xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova, Tarix və coğrafiya fakültəsinin baş müəllimi Sarvan Bədəlov, Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin əməkdaşları: Nigar Məmmədova və Natavan Quliyeva iştirak etdilər.
Birinci vebinarı British Council-in Qlobal Qiymətləndirmə Həlləri üzrə meneceri Dr. Victoria Clark idarə edirdi. İki günlük vebinarın məruzəçiləri: Türkiyə İzmir Texnologiya İnstitutunun rektoru prof. Yusuf Baran, Böyük Britaniya London Universitetinin Təhsil, İnnovasiya və İnkişaf Mərkəzinin direktoru Sam Brenton, Anglia Raskin Universitetinin prorektoru prof. Roderik Votkins, Açıq İsrail Universitetinin İdarəetmə və iqtisadiyyat şöbəsinin müdiri prof. Yoram Kalman oldu. Qeyd edildi ki, COVID -19 insanların həyatında bir çox hallarda müəyyən durğunluq və çaşqınlıq yaratdığı kimi, dünya universitetlərinə də öz təsirini göstərdi. Buna baxmayaraq, məhz təhsil ocaqları və xüsusilə də ali təhsil müəssisələri bu situasiyada öz çevikliyini nümayiş etdirdi. Bir sıra universitetlər onlayn təhsilə hazır idi və asanlıqla keçid aldı, çünki illər boyu məsafədən təhsil formasını həyata keçirmişlər. Lakin elə təhsil müəssisələri də var ki, bu platformanı qısa müddət ərzində quraşdırmalı və öz müəllim və tələbə kontingentini dərs prosesinə cəlb etməli idi. Bu gözlənilməz vəziyyətdə yeni yanaşmaların universitetlər tərəfindən qəbul edilməsi və onlayn təlimin qurulması işləri ilə bağlı suallar qaldırıldı. Postpandemiya erasında təhsilin bərpasının kampuslara necə təsir göstərəcəyi, kampuslarda, yoxsa evdə təhsilin daha səmərəli olması müzakirə olundu. Belə yekun qərara gəlindi ki, postpandemiya erasında müəllimlər onlayn təhsil müddətində qazandığı vərdişləri itirməsin deyə, həm onlayn həm də real təhsil sistemini birlikdə aparsınlar.
“Universitetlər üçün onlayn qiymətləndirmənin gələcəyi nədir?” mövzusunda keçirilən ikinci vebinarda onlayn qiymətləndirmə imkanları müzakirə edildi. Bildirildi ki, bu daha çox yeniliyə imkan verir. Eyni zamanda texnologiyaya çıxış problemləri, eləcə də məlumat bütövlüyü və test təhlükəsizliyi ilə bağlı problemlər ətrafında da fikir mübadiləsi aparıldı. Texnologiyanı inkişaf etdirmiş qiymətləndirmənin həm tədrisə, həm də öyrənməyə təsirinin nələrdən ibarət olduğu da nəzərdən keçirildi. Məruzəçilərə xeyli sayda suallar verildi və müxtəlif səpkili rəylər yazıldı. İştirakçılarımız da vebinar haqqında bir sıra fikirlər söylədilər. Onlar vebinarın keçirilməsinin geniş müzakirə formasında faydalı olduğunu bildirdilər.

Сотрудники СГУ приняли участие в международном вебинаре
С 13 по 20 мая по инициативе организации British Council, функционирующей в нашей стране, был проведен вебинар на темы «Будущее университетов: нужен ли нам кампус или перспективные задачи университетов» и «Будущее онлайн оценивания для университетов».
В вебинаре участвовали зав.кафедрой иностранных языков факультета Филологии СГУ профессор Нигяр Искендерова, ст.преподаватель факультета Истории и географии Сарван Бадалов, сотрудники Отдела международного сотрудничества и иностранных студентов Нигяр Мамедова и Натаван Гулиева.
Вебинаром руководила менеджер по решению глобального оценивания British Council Виктория Кларк. Докладчиками двухдневного вебинара были ректор Измирского технологического института Турции профессор Юсиф Баран, директор Центра образования, инновации и развития Лондонского университета Великобритании Сам Брентон, проректор Университета Anglia Raskin профессор Родерик Уоткинс, зав.Отделом управления и экономики Израильского открытого университета профессор Ёрам Кальман.
Было отмечено, что пандемия COVİD-19 повлияла на все сферы жизни людей, в том числе и на работу университетов. Несмотря на это, учреждения образования, а в особенности вузы, продемонстрировали большую гибкость в этой ситуации. Ряд университетов оказались готовы к онлайн образованию и легко перешли к нему, потому что многие годы осуществляли подобную форму образования. Однако были и вузы, которые должны были в кратчайшие сроки создать такую платформу и привлечь к нему преподавателей и студентов. Университетами были подняты вопросы, связанные с этой неожиданной ситуацией, по новым подходам к обучению и налаживанию онлайн образования. Были обсуждены вопросы влияния восстановления образования на кампусы в период постпандемии, эффективность образования в кампусах и домашних условиях. Участники вебинара пришли к единогласному мнению о том, что преподаватели для сохранения навыков, приобретенных при онлайн обучении, должны проводить занятия и в этой форме, и в реальном процессе обучения.
В вебинаре на тему «Будущее онлайн оценивания для университетов» были проведены обсуждения по возможностям онлайн оценивания. Было отмечено, что это дает возможность развитию новшества в образовании. Также был проведен обмен мнением по проблеме выхода на технологию, информационной целостности и безопасности тестов. Был рассмотрен вопрос влияния технологически развитого оценивания на учебу и усвоение знаний.
Докладчики ответили на многочисленные вопросы участников вебинара, которые тоже высказали свои мнения по этим вопросам. Участники отметили, что проведение вебинара в форме обсуждения принесет большую пользу в их работе.