Əsas səhifə | Xəbərlər | Əməkdaşlarımız beynəlxalq vebinarlarda iştirak etdilər
Mayın 13-dən 20-dək ölkəmizdə fəaliyyət göstərən Britaniya Şürası British Council təşkilatının təşəbbüsü ilə “Universitetlərin gələcəyi: bizə kampus lazımdırmı və ya universitetlərin gələcək vəzifələri nədən ibarət olacaq?” və “Universitetlər üçün onlayn qiymətləndirmənin gələcəyi nədir?” mövzularında vebinarlar keçirilmişdir.
Vebinarlarda Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşları: Filologiya fakültəsinin Xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova, Tarix və coğrafiya fakültəsinin baş müəllimi Sarvan Bədəlov, Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin əməkdaşları: Nigar Məmmədova və Natavan Quliyeva iştirak etdilər.
Birinci vebinarı British Council-in Qlobal Qiymətləndirmə Həlləri üzrə meneceri Dr. Victoria Clark idarə edirdi. İki günlük vebinarın məruzəçiləri: Türkiyə İzmir Texnologiya İnstitutunun rektoru prof. Yusuf Baran, Böyük Britaniya London Universitetinin Təhsil, İnnovasiya və İnkişaf Mərkəzinin direktoru Sam Brenton, Anglia Raskin Universitetinin prorektoru prof. Roderik Votkins, Açıq İsrail Universitetinin İdarəetmə və iqtisadiyyat şöbəsinin müdiri prof. Yoram Kalman oldu. Qeyd edildi ki, COVID -19 insanların həyatında bir çox hallarda müəyyən durğunluq və çaşqınlıq yaratdığı kimi, dünya universitetlərinə də öz təsirini göstərdi. Buna baxmayaraq, məhz təhsil ocaqları və xüsusilə də ali təhsil müəssisələri bu situasiyada öz çevikliyini nümayiş etdirdi. Bir sıra universitetlər onlayn təhsilə hazır idi və asanlıqla keçid aldı, çünki illər boyu məsafədən təhsil formasını həyata keçirmişlər. Lakin elə təhsil müəssisələri də var ki, bu platformanı qısa müddət ərzində quraşdırmalı və öz müəllim və tələbə kontingentini dərs prosesinə cəlb etməli idi. Bu gözlənilməz vəziyyətdə yeni yanaşmaların universitetlər tərəfindən qəbul edilməsi və onlayn təlimin qurulması işləri ilə bağlı suallar qaldırıldı. Postpandemiya erasında təhsilin bərpasının kampuslara necə təsir göstərəcəyi, kampuslarda, yoxsa evdə təhsilin daha səmərəli olması müzakirə olundu. Belə yekun qərara gəlindi ki, postpandemiya erasında müəllimlər onlayn təhsil müddətində qazandığı vərdişləri itirməsin deyə, həm onlayn həm də real təhsil sistemini birlikdə aparsınlar.
“Universitetlər üçün onlayn qiymətləndirmənin gələcəyi nədir?” mövzusunda keçirilən ikinci vebinarda onlayn qiymətləndirmə imkanları müzakirə edildi. Bildirildi ki, bu daha çox yeniliyə imkan verir. Eyni zamanda texnologiyaya çıxış problemləri, eləcə də məlumat bütövlüyü və test təhlükəsizliyi ilə bağlı problemlər ətrafında da fikir mübadiləsi aparıldı. Texnologiyanı inkişaf etdirmiş qiymətləndirmənin həm tədrisə, həm də öyrənməyə təsirinin nələrdən ibarət olduğu da nəzərdən keçirildi. Məruzəçilərə xeyli sayda suallar verildi və müxtəlif səpkili rəylər yazıldı. İştirakçılarımız da vebinar haqqında bir sıra fikirlər söylədilər. Onlar vebinarın keçirilməsinin geniş müzakirə formasında faydalı olduğunu bildirdilər.

OUR COLLABORATORS PARTICIPATED IN INTERNATIONAL WEBINARS
From 13 to 20 May, by the initiative of the British Council, which operates in our country the webinars were held on the following topics: "The Future of Universities: Do we need a campus or what will the future of universities be?" and “What is the future of online assessment for universities?” .
Employees of Sumgayit State University: Head of the Department of Foreign Languages of the Faculty of Philology, Professor Nigar Isgandarov, Senior lecturer of the Faculty of History and Geography Sarvan Badalov, employees of the Department of International Cooperation and Foreign Students Nigar Mammadova and Natavan Guliyeva took part in the webinars.
The webinar was moderated by Dr. Victoria Clark, Global Evaluation Solutions Manager of British Council. Speakers of the two-day webinar were Prof. Yusuf Baran - Rector of the Izmir Institute of Technology, Turkey, Sam Brenton Director of the Center for Education, Innovation and Development at the University of London, UK, Prof. Roderick Watkins -Vice-rector of the University of Anglia Ruskin, Professor Yoram Kalman, Director of Management and Economics Department at the Open University of Israel.
It was noted that COVID-19 has caused some stagnation and confusion in people"s lives, as well as universities in the world. Nevertheless, it was the educational institutions, and especially the higher education institutions, that showed their agility in this situation. A number of universities were ready for online education and made the transition easily because they had implemented distance learning for years. However, there were some educational institutions that had to install this platform in a short period of time and involve their teachers and students in the teaching process.
In this unexpected situation, questions were raised about the adoption of new approaches by universities and the establishment of online teaching.
It was discussed how the resumption of education in the post-pandemic era would affect campuses, and whether education on campus or at home would be more effective. It was decided that in the post-pandemic era, teachers should combine both online and real education so that they do not lose the skills they have acquired during their online education.
Online assessment opportunities were discussed in the webinar on "What is the future of online assessment for universities?". It was noted that this allows for more innovation. They also exchanged views on access to technology, as well as issues related to data integrity and test security. The impact of technology-enhanced assessment on both teaching and learning was also considered.
The speakers were asked a number of questions and various comments were written. Our participants also commented on the webinar. They noted the usefulness of the webinar in the form of a broad discussion.