Yerləşdirilmə tarixi : 21 May 2020 20:02
Rektor professor Elxan Hüseynov iclas iştirakçılarını salamlayaraq, koronavirus pandemiyası ilə mübarizədə Prezident cənab İlham Əliyevin uzaqgörənliyi, baş verənlərə dərhal ciddi reaksiya verməsi sayəsində respublikada vəziyyətin nəzarət altına alındığını, virusa yoluxanların sayının gündən-günə azaldığını bildirdi. Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargah yaradıldığını, Nazirlər Kabinetinin Sərəncamına əsasən yoluxma hallarının qarşısının alınması və ölkə ərazisində yerləşən bütün təhsil müəssisələrində tibbi-profilaktik, dezinfeksiyaedici və digər qabaqlayıcı tədbirlərin davam etdirilməsi məqsədilə 2020-ci ilin mart ayının 10-dan bütün təhsil müəssisələrində tədris, təlim-tərbiyə prosesinin dayandırıldığını və ölkə üzrə bütün kütləvi tədbirlərin təxirə salındığını qeyd etdi. Belə bir ağır, fövqəladə vəziyyətdə Prezident cənab İlham Əliyevin verdiyi düzgün qərarlar, qabaqlayıcı tədbirlər sayəsində ölkəmizdə pandemiyanın təsirinin azaldılması və miqyasının məhdudlaşdırılması istiqamətində mühüm addımlar atıldı. Dövlətimizin bütün imkanları epidemiyanın qarşısının alınmasına və fəsadların aradan qaldırılmasına yönəldildi. Məktəblərdə təhsilin dayandırılması, sərhədlərin vaxtında bağlanması, müasir tipli yeni xəstəxananın istifadəyə verilməsi, lazımi tibbi avadanlıqların ölkəyə gətirilməsi, aztəminatlı ailələrə sosial müavinət və yardımların ayrılması, sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrin üzvü olan tələbələrin təhsil haqlarının ödənilməsi, ən əsası isə, mənəvi dəstək, "Biz birlikdə güclüyük!” kimi müdrik çağırış bu vəziyyətdən ən az itki ilə çıxmağımıza səbəb oldu. Görülən bütün bu işlər sübut etdi ki, Prezident cənab İlham Əliyev hər şeydən çox, xalqın sağlamlığını düşünür. O, öz fəaliyyəti ilə ümummilli liderin başladığı işi davam etdirməyə qadir olduğunu bir daha sübut etdi. Ölkə başçısı İlham Əliyevlə bərabər Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın fəaliyyətində də Azərbaycan təhsilinin tərəqqisi xüsusi yer tutur. Başda Mehriban xanım olmaqla Heydər Əliyev Fondunun karantin dövründə yüz minlərlə aztəminatlı ailələrə ərzaq yardımı etməsi Ulu öndərin adını daşıyan fondun hər bir azərbaycan vətəndaşının yanında olduğunu bir daha sübut etdi. Respublikamızda görülən işlərin davamı olaraq karantin dövründə Sumqayıt Dövlət Universitetinin bütün kollektivi də həmişə olduğu kimi, möhtərəm Prezidentimizin daim yanında olduğunu əməli işləri ilə göstərdi. Professor-müəllim heyəti həm “Evdə qal!” çağırışına qoşuldu, həm də tələbələrə müxtəlif proqramlardan istifadə edərək, məsafədən tədrisi davam etdirdi. Rektor professor Elxan Hüseynov tədrisin gedişatına toxunaraq bildirdi ki, koronavirusla mübarizə ilə bağlı zəruri tədbirlərin görülməsilə əlaqədar dərslərin müvəqqəti dayandırıldığı nəzərə alınaraq, Təhsil Nazirliyinin göstəriş və tövsiyələrinə uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində tədris prosesinin onlayn formada “WhatsApp” mesajlaşma mübadilə sistemindən, “Zoom” onlayn konfransların keçirilməsi proqramından və “Microsoft Teams” platformasından, oflayn formada isə distant təhsilin təşkil edilməsi üçün nəzərdə tutulmuş “Moodle” sistemindən və “WhatsApp”dan istifadə olunmaqla tədris prosesi təşkil olunmuşdur.
Rektor Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin “Koronavirus (COVID-19) pandemiyasının ölkənin təhsil müəssisələrində təhsil prosesinə mənfi təsirinin aradan qaldırılması ilə bağlı bəzi tədbirlər barədə” qərara dəyişikliklər edildiyini bildirdi. Həmin dəyişikliklərdən irəli gələn tələbləri şura üzvlərinin diqqətinə çatdırdı. Bildirdi ki, 2019―2020-ci tədris ilinin yaz semestrinin onlayn rejimdə təşkili nəzərə alınaraq, imtahan sessiyasının mövcud qaydalara uyğun təşkil edilməsi, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın və obyektivliyin təmin edilməsi, imtahan sessiyasının mövcud normativ sənədlər əsasında keçirilməsi, təhsil müəssisələrində imtahan qərargahlarının yaradılması, bu qərargahlara daxil olan hər bir şikayətin qısa müddətdə çevik şəkildə araşdırılaraq, lazımi tədbirlərin görülməsi məqsədilə sessiya başlamazdan öncə fakültə dekanları, kafedra müdirləri qarşısında konkret vəzifələr qoyulub.
Gündəlikdə duran məsələlərlə bağlı Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov 2019―2020-ci tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasına hazırlığın vəziyyəti və koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar dövlət attestasiyasının və imtahan sessiyasının keçirilməsində həyata keçiriləcək dəyişikliklər barədə məlumat verərək bildirdi ki, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin “Koronavirus (COVID-19) pandemiyasının ölkənin təhsil müəssisələrində təhsil prosesinə mənfi təsirinin aradan qaldırılması ilə bağlı bəzi tədbirlər barədə” 2020-ci il 18 may tarixli 179 nömrəli qərarı ilə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin bir sıra qərarlarına dəyişikliklər edilmişdir. Həmin dəyişikliklərdən irəli gələn tələbləri şura üzvlərinin diqqətinə çatdırdı. Bildirdi ki, bakalavriat səviyyəsində tədris planının bütün şərtlərini yerinə yetirmiş, o cümlədən nəzərdə tutulmuş cari attestasiyalardan (fənlər üzrə attestasiyalardan) müvəffəqiyyətlə keçmiş tələbələr təhsil müddətində əldə etdikləri nəticələrə (Ümumi Orta Müvəffəqiyyət Göstəricisinə―ÜOMG) uyğun olaraq, yekun attestasiyadan keçmiş hesab olunurlar. ÜOMG-yə uyğun olaraq çıxarılmış yekun dövlət attestasiyasının nəticələri ilə razılaşmayan tələbələr üçün ixtisas üzrə dövlət imtahanı təşkil edilir. Bakalavriat səviyyəsində müəyyən ixtisaslar üzrə təhsilalanlara yalnız buraxılış işinin yerinə yetirilməsi tələbi qoyulduğu halda tələbələr buraxılış işini (kağız daşıyıcı və ya elektron formada) ali təhsil müəssisəsinə təqdim etməlidir. Buraxılış işinin məzmununa, yazılmasına və müdafiəsinə (onlayn və ya ənənəvi) qoyulan tələblər ali təhsil müəssisəsinin Elmi Şurası tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi ilə razılaşdırılmaqla müəyyənləşdirilir. İxtisas üzrə yekun dövlət attestasiyasının hər iki forması (buraxılış işinin müdafiəsi və ya buraxılış yekun dövlət imtahanı) nəzərdə tutulduğu halda yekun dövlət attestasiyanın forması tələbənin istəyi əsasında 1-ci və ya 2-ci bəndlərdə göstərilən şəkildə aparılır. Magistratura səviyyəsində magistrlik dissertasiyasının müdafiəsi ixtisaslaşdırılmış şuraların iclaslarında aparılır. Magistrlik dissertasiyasının məzmununa, yazılmasına, təqdim edilməsinə (kağız daşıyıcıda şəxsən və ya poçt vasitəsilə) və müdafiəsinə (onlayn və ya ənənəvi) qoyulan tələblər ali təhsil müəssisəsinin Elmi Şurası tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi ilə razılaşdırılmaqla müəyyənləşdirilir. Magistrlik dissertasiyasının müdafiəsi ilə yekunlaşmayan ixtisaslar (MBA) üzrə tədris planının bütün şərtlərini yerinə yetirmiş tələbələr ÜOMG-yə uyğun olaraq, yekun dövlət attestasiyadan keçmiş hesab olunur. ÜOMG-yə uyğun olaraq çıxarılmış yekun dövlət attestasiyanın nəticələri ilə razılaşmayan tələbələr üçün ixtisas üzrə dövlət imtahanı təşkil edilir. Bakalavriat və magistratura səviyyələrində imtahan sessiyalarının təşkili, tələbələrin biliyinin cari və aralıq qiymətləndirilməsi qaydaları ali təhsil müəssisəsələri tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi ilə razılaşdırılmaqla müəyyən edilir. Bütün hallarda tələbələrin cari (aparılıb-aparılmamasından asılı olmayaraq) və aralıq qiymətləndirilməsinin ümumi nəticələri 100 ballıq sistemlə aparılır. Tələbələrin istəyi və müraciətləri olduğu halda ( müraciətlər iyun ayının 5-nə qədər qəbul olunur) cari ilin avqust ayı ərzində (3-4 həftə müddətində) təhsil müəssisələri tərəfindən icmal mühazirələr (ödənişsiz əsaslarla) təşkil olunmalıdır. 1-6 bəndlərdə göstərilən şəkildə təşkil olunmuş attestasiyalarda (yekun attestasiya və aralıq qiymətləndirmə) iştirak edə bilməyən və ya iştirak edib qeyri-müvəffəq qiymət almış tələbələr üçün (avqust-sentyabr aylarında) növbəti semestr başlayana qədər imtahan sessiyası təşkil olunmalıdır. Əlavə olaraq tələbə hər bir semestrdə fənni (fənləri) dinləmədən akademik borcu əvvəlki semestrdə (semestrlərdə) yaranmış iki fənn üzrə (hər fəndən bir dəfə olmaqla) də imtahanda iştirak edə bilər. Bütün halllarda imtahan verən tələbənin ümumi qiymətləndirilməsi zamanı onun fənni (fənləri) dinlədiyi semestrdəki cari qiymətləndirilmənin (aparıldığı halda) nəticələri nəzərə alınır və qazandığı kreditlər tədris planı üzrə həmin fənni (fənləri) dinlədiyi semestrə aid edilir. Təkrar imtahan üçün ödəniş tələb olunmur. Yaz semestrinin nəticələrinə görə təqaüd almaq hüququ olan tələbələrin siyahısı sentyabr ayında 2020―2021-ci tədris ili başlayanadək növbəti semestrdə təqaüd almaq hüququ olan tələbələrin siyahısına daxil edilir. Bununla yanaşı, onu da diqqətə çatdırdı ki, imtahan sessiyası və ixtisaslar üzrə yekun dövlət attestasiyasının təşkili zamanı “İmtahanlar zamanı koronavirus infeksiyasının (COVID-19) profilaktikasına dair metodiki göstərişlər”ə (əlavə olunur) riayət olunması mütləqdir.
Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin 100 illiyi ilə əlaqədar keçiriləcək tədbirlər barədə Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov ətraflı məlumat verərək bildirdi ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında 6 fevral 2020-ci il tarixli 1801 nömrəli Sərəncam imzalamışdır. Sərəncama uyğun tədbirlər planının təsdiq edilməsi ilə bağlı Azərbaycan RespublikasınınTəhsil naziri 18.05.2020-ci il tarixli F-238 nömrəli əmr vermişdir. Sərəncama uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində ADNSU-nun 100 illik yubileyinin yüksək səviyyədə keçirilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Tədbirlər planı əsas götürülərək, Tədbirlər planı hazırlanıb. Hər birimizə məlumdur ki, uzun illər Sumqayıt Dövlət Universiteti indiki ADNSU-nun filialı kimi fəaliyyətə başlamışdır. Dosent Ramiz Hüseynov SDU-nun professor-müəllim heyəti adından Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin kollektivini 100 illik yubiley münasibətilə təbrik etdi. Prorektor SDU-nun fakültələrində Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin 100 illiyi münasibətilə tədbirlərin və elmi-praktik konfransların keçirilməsi, SDU-nun Heydər Əliyev Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev məktəbinin məşğələlərindən birinin Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin 100 illik yubileyinə həsr olunması, SDU-nun tələbələrindən ibarət komandanın yubileylə bağlı universitetlərarası idman yarışlarında iştirakının təmin olunması, yubiley münasibətilə ali təhsil müəssisələrinin tələbələri arasında keçiriləcək futzal üzrə respublika birinciliyində SDU-nun komandasının iştirakının təmin olunması, yubiley münasibətilə keçirilən ADNSU-nun məzunlarının Forumunda Sumqayıt Dövlət Universitetində çalışan məzunlardan ibarət nümayəndə heyətinin iştirakının təmin olunması, ADNSU-nun 100 illiyi ilə bağlı Rusiya–Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Rusiya tərəfindən üzv universitetlərinin məlumatlandırılması, yubiley tədbirində SDU nümayəndə heyətinin iştirakı, yubileylə bağlı ünvan və xatirə hədiyyəsinin hazırlanması, yubileylə bağlı tədbirlər planına uyğun görülmüş işlərin KİV-də işıqlandırılması, cari ilin sonunda görülmüş işlərlə bağlı Təhsil Nazirliyinə hesabat verilməsi nəzərdə tutulduğunu bildirdi.
Cari məsələlər barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Elmi Şuraya nəşr hüququ (qrif) verilməsi üçün bir manaqrafiya, iyirmi beş fənn proqramı daxil olub və müvafiq kafedralarda, fakültə Elmi Şuralarında, TMŞ-də və Redaksiya Şurasında baxıldıqdan sonra müsbət rəylə universitetin Elmi Şurasına təqdim olunub.

THE NEXT ONLINE MEETING OF THE SCIENTIFIC COUNCIL OF SUMGAYIT STATE UNIVERSITY WAS HELD
Welcoming the participants, Rector Professor Elkhan Huseynov said that the situation in the country was under control due to the foresight of President Ilham Aliyev in the fight against the coronavirus pandemic, his immediate response to the events, and the number of people infected with the virus is decreasing day by day. In order to prevent infections and continue medical-prophylactic, disinfectant and other preventive measures in all educational institutions located in the country, from March 10, 2020, the educational process was suspended and all public events in the country were postponed in accordance with the Order of the Cabinet of Ministers. All the opportunities of our state were aimed at preventing the epidemic and eliminating its consequences. Suspension of education in schools, timely closure of borders, commissioning of a new modern hospital, import of necessary medical equipment, allocation of social benefits and assistance to low-income families, payment of tuition fees for students from socially vulnerable groups, and most importantly, moral support , "We are strong together!" All this work has proved that President Ilham Aliyev cares about the health of the people above all else. He has once again proved that he is able to continue the work started by the national leader. Along with President Ilham Aliyev, First Vice President of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva also pays special attention to the progress of education in Azerbaijan, including the provision of food aid to hundreds of thousands of low-income families during the quarantine period. As a continuation of the work done in our country, during the quarantine period, the entire staff of Sumgayit State University, as always, showed with their practical work that they were always with our esteemed President. The teaching staff joined the call to "STAY HOME" and continued to teach students distance learning using various programs. Rector Professor Elkhan Huseynov, referring to the course of training, said that due to the suspension of classes due to the necessary measures to combat coronavirus, in accordance with the instructions and recommendations of the Ministry of Education, the teaching process at Sumgayit State University has been organized online using WhatsApp messaging system, Zoom online conference program and Microsoft Teams platform, and offline form using distance learning Moodle system and WhatsApp.
The rector noted that the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan has made changes to some measures to eliminate the negative impact of the Coronavirus (COVID-19) pandemic on the educational process in educational institutions of the country. He informed the members of the council about the requirements arising from these changes. He noted that taking into account the organization of the spring semester of the 2019/2020 academic year online, the organization of the examination session in accordance with existing rules, ensuring transparency and objectivity in the assessment of students" knowledge, conducting examination sessions on the basis of existing regulations, specific tasks have been set before the deans of faculties and heads of departments in order to promptly investigate each complaint received by the headquarters and take the necessary measures, to conduct transparent and objective examinations before the session. Natig Talibov, vice-rector for Teaching Organization and Training Technologies, informed about the state of preparation for the exam session of the spring semester of 2019/2020 academic year and changes in the conduct of the State Attestation and examination session in connection with the Coronavirus Pandemic. The Cabinet of Ministers" Resolution No. 179 of May 18, 2020 "On some measures to eliminate the negative impact of the coronavirus (COVID-19) pandemic on the educational process in the country"s educational institutions" amended a number of decisions of the Cabinet of Ministers. He informed the members of the council about the requirements arising from these changes. He noted that students who have fulfilled all the conditions of the curriculum at the undergraduate level, including those who have successfully passed the current current certifications (subject certifications), are considered to have passed the final certification in accordance with the results obtained during the study (Overall achievement indicator). In accordance with the OAI, a state exam on the specialty is organized for students who do not agree with the results of the final state certification. At the undergraduate level, students are required to submit a dissertation (on paper or in electronic form) to a higher education institution only if they are required to complete a dissertation. Requirements for the content, writing and defense of the dissertation (online or traditional) are determined by the Scientific Council of the higher education institution in coordination with the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan. If both forms of final state attestation on the specialty (defense of graduation work or final state exam) are envisaged, the form of final state attestation is carried out at the request of the student as specified in paragraphs 1 or 2. The defense of the master"s dissertation at the master"s level is carried out at the meetings of specialized councils. Requirements for the content, writing, submission of a master"s dissertation (in person on paper or by mail) and defense (online or traditional) are determined by the Scientific Council of the higher education institution in coordination with the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan. Students who have fulfilled all the conditions of the curriculum for specialties (MBA) not completed with the defense of a master"s dissertation are considered to have passed the final state certification in accordance with the OAI.
In accordance with the OAI, a state exam on the specialty is organized for students who do not agree with the results of the final state certification. The rules of organization of examination sessions at the bachelor"s and master"s levels, current and intermediate assessment of students" knowledge are determined by higher education institutions in coordination with the Ministry of Education of the Azerbaijan Republic. In all cases, the general results of the current (whether conducted or not) and intermediate assessment of students are conducted on a 100-point scale. If students have any requests and applications (applications are accepted until June 5), summary lectures (free of charge) should be organized by educational institutions during August (3-4 weeks) of the current year. For students who are unable or unable to participate in the attestations (final attestation and mid-term assessment) organized as described in paragraphs 1-6 (August-September), an examination session should be organized before the beginning of the next semester. In addition, a student may take an exam in two subjects (once per subject) arising in the previous semester (semesters) without listening to the subject (s) in each semester. In all cases, the general assessment of the student taking the exam takes into account the results of the current assessment (if any) in the semester in which he / she is studying, and the credits earned are related to the semester in which he / she studied the subject (subjects). There is no charge for re-examination. The student who canceled before the beginning of the 2020/2021 academic year in September is also included in the list of students eligible for scholarships for the next semester. At the same time, he noted that during the examination session and the organization of the final state certification of specialties, it is necessary to follow the "Guidelines for the prevention of coronavirus infection (COVID-19) during examinations" (attached).
Giving detailed information on the events to be held in connection with the 100th anniversary of the Azerbaijan State University of Oil and Industry, vice-rector for Humanitarian Affairs Ramiz Huseynov said that President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev announced the celebration of the 100th anniversary of the Azerbaijan State University of Oil and Industry Signed Order No. 1801. Approval of the action plan in accordance with the order the Minister of Education of the Republic of Azerbaijan issued an order No. F-238 dated 18.05.2020. In accordance with the order, an Action Plan was prepared based on the Action Plan of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan to hold the 100th anniversary of ASUOI at a high level at Sumgayit State University. We all know that Sumgayit State University has been operating as a branch of ASUOI for many years.
Associate Professor Ramiz Huseynov on behalf of the teaching staff of SSU congratulated the staff of the Azerbaijan State University of Oil and Industry on the 100th anniversary. He stated that it is intended to dedicate of one of the classes of the Heydar Aliyev School operating under the Heydar Aliyev Center to the 100th anniversary of the Azerbaijan State University of Oil and Industry, ensure the participation of SSU students in inter-university sports competitions on the anniversary, the Republican Futsal Championship to be held among students of higher education institutions, ensure the participation of SSU team in the championship, the participation of a delegation of graduates of Sumgayit State University in the ASUOI Alumni Forum held on the occasion of the anniversary, inform the Russian member universities of the Azerbaijan-Russian University Association on the occasion of the 100th anniversary, ensure the participation of the SSU delegation in the anniversary event, preparation of addresses and gifts on the anniversary, media coverage of the anniversary action plan.
Scientific Secretary Professor Mukhtar Samadov informed about current issues. He noted that the Scientific Council received a monograph and twenty-five subject programs for the right to publish. They were considered by departments, faculty Scientific Councils, and the Editorial Board and submitted to the University Scientific Council with a positive opinion.