SDU-da “Ali təhsil prosesində elmin kommersiyalaşdırılması və startap yanaşması” mövzusunda onlayn seminar keçirildi
Mayın 9-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin professor-müəllim heyətinin innovasiya fəaliyyətinin daha da inkişaf etdirilməsi istiqamətində Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin Sahibkarlığın İnkişafı Fondunun baş mütəxəssisi, Təhsildə İnnovativ Texnologiyalar Əlavə Təhsil Mərkəzinin icraçı direktoru İsa Qasımovun təqdimatı ilə “Ali təhsil prosesində elmin kommersiyalaşdırılması və startap yanaşması” mövzusunda onlayn seminar keçirildi.
Seminarda universitetin professor-müəllim heyəti, o cümlədən prorektorlar, fakültə dekanları, kafedra və şöbə müdirləri, doktorantlar və dissertantlar, startapçılar iştirak etdilər.
Seminarı Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov açaraq, qonaqları və iştirakçıları salamladı, 9 May Qələbə Günü, 10 may ümummilli lider Heydər Əliyev anadan olmasının 97-ci ildönümü münasibətilə kollektivi təbrik etdi. Prorektor Ulu öndər Heydər Əliyevin müstəsna tarixi xidmətlərindən, demokratik dövlət quruculuğu konsepsiyasından, böyük xilaskarlıq missiyasından söz açdı. Qeyd etdi ki, bu gün Azərbaycan xalqı bir daha Ulu öndərin əziz xatirəsinə hörmət və ehtiramını bildirir. Ümummilli lider Heydər Əliyevin elmə, təhsilə daim böyük önəm verdiyini diqqətə çatdıran prorektor Ulu öndərin ideyalarının Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirildiyini bildirdi.
Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin Sahibkarlığın İnkişafı Fondunun baş mütəxəssisi, Təhsildə İnnovativ Texnologiyalar Əlavə Təhsil Mərkəzinin icraçı direktoru İsa Qasımov özü haqqında ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, Hindistan Sahibkarlığın İnkişafı İnstitutu (EDII), Cənubi Koreyanın Elm və Texnologiya Siyasəti İnstitutu (STEPI), Stanford Universiteti Peşəkar İnkişaf Mərkəzinin (ABŞ) və digər müxtəlif təşkilatların həyata keçirdiyi ideyanın formalaşdırılması və onun kommersiyalaşdırılması istiqamətində təlim proqramlarının məzunudur. İsa Qasımov ali təhsil və elmin kommersiyalaşdırılması, eləcə də startapların formalaşdırlması və inkişafı istiqamətində 20 ilə yaxın təcrübəyə malik olduğunu söylədi. Onun təsis etdiyi “Yeni fikir” startap müsabiqəsi və “Smart Birdge” elm-innovasiya-biznes layihələri də yerli bazarın resurslarına əsaslanan fəaliyyətlərdəndir. İsa Qasımov “Ali təhsil prosesində elmin kommersiyalaşdırılması və startap yanaşması” mövzusunda slayd vasitəsilə ətraflı çıxış etdi. Slaydda: 1. İşin ciddiliyi; 2. Başlıca məqamlardan biri; 3. Ehtiyaclar - tələblər - fürsətlər; 4. İnsan kapitalı və dəyişən şərtlər; 5. Müxtəlif dövrlərdə bazar davranışı və tendensiyalar; 6. Dünya iqtisadiyyatı; 7. Araşdırma və innovativ sahibkarlığın əlaqəsi; 8. Elmin kommersiyalaşdırılması və texnologiyanın transferində potensial risklər; 9. İdeyanızın inkişafına və tətbiqinə əngəl olan amillər nədir; 10. Texnologiyanın transferi; 11. “INC” modeli (Koreya); 12. Bazara uyğun ən doğru məhsul (Stanford Universiteti); 13. “INC” modeli və “TPM”; 14. Startapın formalaşması inkişafı mərhələləri barədə geniş məlumat verilirdi. İsa Qasımov bildirdi ki, bu gün elm və təhsil dövlətin davamlı sosial-iqtisadi və mədəni inkişafını təmin edən mühüm amillərdən biridir. Müasir dövrdə davamlı inkişafın əsasında təhsilin və elmi-texniki tərəqqinin rolunu və əhəmiyyətini vurğulayaraq qeyd etdi ki, son illər ölkəmizdə elmin inkişafı, elmi-texniki potensialın və əqli mülkiyyətin qorunub-saxlanılması və modernləşdirilməsi, elm və təhsil sahəsində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, onlara daim qayğı göstərilməsi, cəmiyyətdə alimlərin, elm və təhsil işçilərinin nüfuzunun artırılması və Azərbaycanda alınmış elmi nəticələrin xaricdə tanıdılması sahəsində bir sıra mühüm qərarlar qəbul edilmişdir. Elm və təhsilin inkişafına dövlət səviyyəsində göstərilən bu qayğı, əslində, dövlətçiliyin möhkəmləndirilməsi və xalqın milli-mədəni tərəqqisinə və rifah halının yüksəldilməsinə xidmət edən siyasətin tərkib hissəsi kimi qiymətləndirilməlidir.
İsa Qasımov onu da qeyd etdi ki, gənclərin hərtərəfli inkişafı ölkənin sosial-iqtisadi və elmi-mədəni inkişafı ilə sıx əlaqədədir. Əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş gənclər siyasəti bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən böyük uğur və yeni çalarlarla davam etdirilir.
Startap layihələrin əhəmiyyətindən bəhs edən natiq bu layihələrin gənclər arasında innovasiya sahibkarlığı yanaşmasının inkişaf etdirilməsinə, texnologiya sahəsində innovativ fikirlərin ortaya çıxarılmasına və onların reallaşdırılmasına töhfə verdiyini bildirdi. Bu istiqamətdə çıxış edən natiqlər startap layihələrinin əhəmiyyətindən bəhs edərək qeyd etdilər ki, ali təhsil müəssisələrində biznes inkubatorların yaradılması heyətin təhsil, elmi-innovativ layihələrə cəlb olunması, gənc sahibkarların yetişdirilməsi baxımından olduqca önəmlidir.

Home | News | AN ONLINE SEMINAR ON "COMMERCIALIZATION OF SCIENCE AND STARTUP APPROACH IN THE PROCESS OF HIGHER EDUCATION" WAS HELD AT SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 10 May 2020 13:57
AN ONLINE SEMINAR ON "COMMERCIALIZATION OF SCIENCE AND STARTUP APPROACH IN THE PROCESS OF HIGHER EDUCATION" WAS HELD AT SSU
On May 9, an online seminar was held by the presentation of Isa Gasimov, chief specialist of the Entrepreneurship Development Fund of the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, Executive Director of the Center for Additional Education in Innovative Technologies in Education, on “Commercialization of science and startup approach in the process of higher education” to further develop innovative activities of Sumgayit State University faculty members.
The seminar was attended by faculty members, including vice-rectors, deans of faculties, heads of departments, doctoral students and PhD candidates.
Opening the seminar, vice-rector for Science and Innovations, Professor Ramazan Mammadov greeted the guests and participants, congratulated the staff on the Victory Day on May 9 and the 97th anniversary of national leader Heydar Aliyev on May 10. The vice-rector spoke about the exceptional historical services of the great leader Heydar Aliyev, the concept of building a democratic state, the great mission of salvation. He noted that today the people of Azerbaijan once again pay tribute to the memory of the great leader. Noting that national leader Heydar Aliyev always attached great importance to science and education, the vice-rector said that the ideas of the great leader were successfully implemented by President Ilham Aliyev.
Isa Gasimov, chief specialist of the Entrepreneurship Development Fund of the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, executive director of the Center for Additional Education in Innovative Technologies in Education, gave detailed information about himself. He notified that he is a graduate of training programs of the Indian Institute for Entrepreneurship Development (EDII), the South Korean Institute for Science and Technology Policy (STEPI), Stanford University's Center for Professional Development (USA) and various other organizations. Isa Gasimov said he had about 20 years of experience in the commercialization of higher education and science, as well as the formation and development of startups. The “New idea” startup competition and the “Smart Bridge” Science-Innovation-Business projects he founded are also activities based on local market resources. Isa Gasimov made a detailed presentation on "Commercialization of science and startup approach in the process of higher education." He provided extensive information on: 1. Severity of work; 2. One of the main points; 3. Needs - requirements – opportunities; 4. Human capital and changing conditions; 5. Market behavior and trends in different periods; 6. World economy; 7. The relationship between research and innovative entrepreneurship; 8. Potential risks in commercialization of science and the transfer of technology 9. What are the factors that hinder the development and application of your idea? 10. Technology transfer; 11. INC model (Korea); 12. The most accurate product on the market (Stanford University); 13. INC model and TPM; 14. The stages of development of formation of the startup. He noted that today science and education are one of the important factors ensuring the sustainable socio-economic and cultural development of the state. Emphasizing the role and importance of education and scientific and technical progress on the basis of sustainable development in modern times, he noted that in recent years the development of science in our country, preservation and modernization of scientific and technical potential and intellectual property, training of highly qualified personnel in science and education, a number of important decisions have been made in the field of increasing the prestige of scientists, and educators in the society and the promotion of scientific results obtained in Azerbaijan abroad.
Speaking about the importance of startup projects, the speaker said that they contribute to the development of innovative entrepreneurship approach among young people, the emergence of innovative ideas in the field of technology and its implementation. In this regard, the speakers spoke about the importance of startup projects, noting that the creation of business incubators in higher education is very important in terms of attracting staff to scientific and innovative projects, training young entrepreneurs.