Əsas səhifə | Xəbərlər | Fizika və elektroenergetika fakültəsində Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümünə həsr olunmuş onlayn tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 09 May 2020 13:10
Fizika və elektroenergetika fakültəsində Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümünə həsr olunmuş onlayn tədbir keçirildi
Azərbaycan dövlətinin və xalqının taleyində, ölkənin hərtərəfli tərəqqisində, uğurlar qazanmasında müstəsna xidmətləri olan ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 97-cı ildönümü respublikamızın hər yerində olduğu kimi, Sumqayıt Dövlət Universitetində də onlayn formatda silsilə tədbirlərlə qeyd olunur.
Mayın 8-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fizika və elektroenergetika fakültəsində Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümünə həsr olunmuş onlayn tədbir keçirildi.
Fakültə dekanı dosent Tamella Əhmədova çıxış edərək, Azərbaycan dövlətinin qurucusu və memarı Heydər Əliyev haqqında geniş məlumat verdi. Qeyd etdi ki, bütün mənalı ömrünü hədsiz dərəcədə sevdiyi Vətəninin tərəqqisinə həsr etməklə, Heydər Əliyev hələ sovet hakimiyyəti dövründən başlayaraq uzaqgörənliklə dövlət müstəqilliyimiz üçün zəmin hazırlamış, Azərbaycanın böyük iqtisadi, elmi və mədəni potensialını yaratmışdır. Müstəqillik yolunda ilk kövrək addımlarını atarkən xarici və daxili təzyiqlərə məruz qalan milli dövlətçiliyimiz məhz Heydər Əliyev müdrikliyinin, fədakarlığının, qətiyyətinin və yenilməz iradəsinin sayəsində xilas olmuş, yeni inkişaf dövrünə qədəm qoymuş, müstəqilliyimiz dönməz xarakter almışdır. Dekan onu da qeyd etdi ki, müasir Azərbaycanda vətəndaş cəmiyyətinin təşəkkülü, milli-mənəvi dəyərlərə qayıdış, elm, təhsil və mədəniyyətin inkişafı məhz Ulu öndərin adı ilə bağlıdır. Təməli Ulu öndər tərəfindən qoyulan dövlət siyasəti bu gün onun layiqli davamçısı İlham Əliyevin dərin və müdrik zəkası, güclü liderlik qabiliyyəti sayəsində uğurla davam etdirilir. Bu gün möhtərəm Prezidentimiz İlham Əliyevin rəhbərliyi altında ölkəmiz böyük inkişaf yolundadır.
Fizika və elektroenergetika fakültəsinin III kurs tələbəsi Məqsəd Möhsümzadə, I kurs tələbəsi Nərgiz Şahvələdova və digər natiqlər çıxış edərək, Ulu öndərin şərəfli ömür yolundan, Vətənimiz qarşısında tarixi xidmətlərindən danışdılar. Bildirdilər ki, Azərbaycanın son 30 ildən artıq bir dövrünü əhatə edən tarixi taleyi Ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə qırılmaz tellərlə bağlıdır. Bu illər ərzində xalqın ictimai-siyasi, iqtisadi və mədəni həyatının bütün sahələrində dirçəliş məhz onun adı ilə əlaqədardır. Heydər Əliyev rəhbərlik etdiyi bu dövr ərzində daim tərəqqisi üçün çalışdığı, zəngin mədəniyyəti, böyük tarixi keçmişi ilə həmişə qürur duyduğu və gələcək nəsillərinin taleyi üçün düşündüyü doğma yurdu Azərbaycanı bir dövlət kimi zamanın ağır və sərt sınaqlarından çıxarmışdır. Xalqının belə dar bir gündə onun təkidli dəvətini qəbul edən Heydər Əliyev Azərbaycanda yenidən böyük siyasətə qayıtdı. Xalqımız Ulu öndərin bu qayıdışını ümid və sevinclə qarşılayaraq, həmin günü Milli Qurtuluş Günü kimi müstəqil Azərbaycanın tarixinə yazmışdır.
Tədbirin sonunda I kurs tələbələri: Səmra Babayeva, Nisə Məmmədova ümummilli lider Heydər Əliyevə həsr olunmuş “Sönməz, əbədidir” şeirini səsləndirdilər.

Home | News | AN ONLINE EVENT DEDICATED TO THE 97TH ANNIVERSARY OF NATIONAL LEADER HEYDAR ALIYEV WAS ORGANIZED BY THE STUDENT YOUTH ORGANIZATION OF THE FACULTY OF PHYSICS AND ELECTROENERGETICS
Yerləşdirilmə tarixi : 09 May 2020 13:10
AN ONLINE EVENT DEDICATED TO THE 97TH ANNIVERSARY OF NATIONAL LEADER HEYDAR ALIYEV WAS ORGANIZED BY THE STUDENT YOUTH ORGANIZATION OF THE FACULTY OF PHYSICS AND ELECTROENERGETICS
The 97th anniversary of national leader Heydar Aliyev, who has made an exceptional contribution to the fate of the state and people of Azerbaijan, the comprehensive progress and success of the country, is marked online at Sumgayit State University with a series of events.
An online event dedicated to the 97th anniversary of National Leader Heydar Aliyev was organized by the Student Youth Organization at the Faculty of Physics and Electroenergetics of Sumgayit State University on May 8.
Dean of the Faculty, Associate Professor Tamella Ahmadova, gave detailed information about the founder and architect of the Azerbaijani state Heydar Aliyev, noting that dedicating his life to the progress of his beloved homeland, Heydar Aliyev has been preparing the ground for our state independence since the period of Soviet power. The dean also noted that the formation of civil society in modern Azerbaijan, the return to national and spiritual values, the development of science, education and culture are associated with the name of the Great Leader. The state policy, founded by the great leader, is successfully continued today thanks to the deep and wise intellect and strong leadership skills of his worthy successor Ilham Aliyev. Today, under the leadership of President Ilham Aliyev, our country is on the path of great development.
Maqsad Mohsumzade, a third-year student of the Faculty of Physics and Electroenergetics, Nargiz Shahvaladova, a first-year student, and other speakers spoke about the glorious life of the great leader and his historical services to our country. They noted that the historical destiny of Azerbaijan, which covers more than 30 years, is connected with the name of the great leader Heydar Aliyev. During these years, the revival in all spheres of socio-political, economic and cultural life of the people is associated with his name. During this period under the leadership of Heydar Aliyev, his homeland, which he always strived for progress, was always proud of its rich culture, great historical past and thought about the fate of future generations. Seeing that his people were left in such a difficult day, Heydar Aliyev accepted their invitation and returned to big politics in Azerbaijan. The people welcomed this return of the great leader with hope and joy, and wrote that day in the history of independent Azerbaijan as the Day of National Salvation.
At the end of the event, first-year students Samra Babayeva and Nisa Mammadova recited the poem "Inextinguishable is eternal" dedicated to national leader Heydar Aliyev.