Kimya və biologiya fakültəsində Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə "Heydər Əliyev və Azərbaycan təhsili" mövzusunda onlayn elmi-praktik konfrans keçirildi
Mayın 8-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Kimya və biologiya fakültəsində Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümünə həsr olunmuş "Heydər Əliyev və Azərbaycan təhsili" mövzusunda onlayn elmi-praktik konfrans keçirildi.
Konfransı giriş sözü ilə Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradov açaraq, Ulu öndər Heydər Əliyevin keçdiyi şərəfli həyat yolundan, zəngin fəaliyyətindən, xilaskarlıq missiyasından, Azərbaycan xalqının çətin günlərində göstərdiyi misilsiz xidmətlərindən danışdı. Dekan Аzərbаycаn elminin, təhsilinin inkişafının görkəmli dövlət xadimi Hеydər Əliyеvin аdı ilə bаğlı olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, ölkəyə rəhbərliyinin bütün dövrlərində Ulu öndər bu sаhəyə diqqət və qаyğısını əsirgəməmiş, dаim еlmin, təhsilin himаyədаrı kimi çıхış еtmişdir. Görkəmli dövlət xadimi Hеydər Əliyеv еlmin, təhsilin inkişаfınа milli dövlət quruculuğu prоsеsinin zəruri əsаsı kimi yаnаşmış, хаlqın intеllеktuаl səviyyəsinin аrtırılmаsını ən vаcib vəzifələrdən biri kimi qarşıya qoymuşdur. Ümummilli liderin ötən əsrin 70–80-ci illərində uzaqgörənliklə həyata keçirdiyi siyasət bu gün öz nəticələrini göstərir. Ulu öndərin layiqli davamçısı olan Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən uğurlu daxili və xarici siyasət kursu Heydər Əliyev ideyalarına söykənir və əldə edilən dinamik inkişaf, sarsılmaz ictimai-siyasi sabitlik göstərir ki, müasir müstəqil Azərbaycanın seçdiyi strateji yol milli maraqlara və xalqın ali iradəsinə əsaslanır. Bir sözlə, ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi kursu müasir dövrün aktual çağırışlarına müvafiq olaraq, Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir, Azərbaycan tərəqqi yolunda uğur və inamla irəliləyir.
Kimya və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Musa Mustafayev “Ulu öndər Heydər Əliyev və Azərbaycan təhsili”, Kimya və biologiya fakültəsininin tələbəsi Anar Güllərli “Heydər Əliyev və ana dilimiz”, fakültə üzrə TGT-nin sədri Kənan Namazov “Heydər Əliyevin azərbaycançılıq ideologiyası” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər.
Konfransın sonunda tələbələr: Elnarə Mehdizadə “Heydər Baba”, Gülnur İsgəndərli “Ulu öndər” şeirlərini səsləndirdilər.

Главная страница | Новости | На факультете Химии и биологии проведена онлайн научно-практическая конференция «Гейдар Алиев и азербайджанское образование»
Yerləşdirilmə tarixi : 08 Май 2020 23:27
На факультете Химии и биологии проведена онлайн научно-практическая конференция «Гейдар Алиев и азербайджанское образование»
8 мая на факультете Химии и биологии при организационной поддержке Студенческой молодежной организации состоялась онлайн научно-практическая конференция «Гейдар Алиев и азербайджанское образование», посвященное 97-ой годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Конференцию открыл декан факультета доц.Махал Мурадов. Он рассказал о славном жизненном пути общенационального лидера, насыщенной деятельности, его миссии спасителя азербайджанского народа.
Декан отметил, что развитие науки и образования в Азербайджане связано с именем Гейдара Алиева. Общенациональный лидер всегда уделял этой области большое внимание, считая науку и образование необходимой основой процесса государственного устройства. Гейдар Алиев считал одной из важных задач повышение интеллектуального уровня каждого члена общества. Дальновидная и мудрая политика, проводимая им с 70-80-х годов прошлого века, и сегодня дает свое плоды. Достойный приемник общенационального лидера Президент Ильхам Алиев успешно продолжает политический курс Гейдара Алиева. Внутренняя и внешняя политика, проводимая главой государства, динамическое развитие, непоколебимая общественно-политическая стабильность в стране показывают, что избранный Азербайджаном стратегический путь основывается на воле народа и служит национальным интересам. Республика уверенно движется по пути прогресса и процветания.
Выступили: зав.кафедрой химии и методики её преподавания доц.Муса Мустафаев с докладом «Общенациональный лидер Гейдар Алиев и азербайджанское образование», студент факультета Анар Гюлерли с докладом «Гейдар Алиев и наш родной язык», председатель СМО факультета Кянан Намазов – с докладом «Идеология азербайджанства Гейдара Алиева».
В заключение студентка Эльнара Мехтизаде выступила с чтением стихотворения «Гейдар баба», а Гюльнар Искендерли –«Общенациональный лидер».