Əsas səhifə | Xəbərlər | Fakültələrdə COVİD-19 pandemiyasına həsr olunmuş onlayn maarifləndirici seminar keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 29 Aprel 2020 16:43
Fakültələrdə COVİD-19 pandemiyasına həsr olunmuş onlayn maarifləndirici seminar keçirildi
Sumqayıt Dövlət Universitetinin bütün fakültələrində Tələbə Gənclər Təşkilatının təşəbbüsü ilə koronavirus pandemiyasına qarşı mübarizə tədbirləri çərçivəsində onlayn maarifləndirici tədbir keçirildi.
Seminarda çıxış edən dekan və müəllimlər ölkəmizdə bu istiqamətdə həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər və profilaktika məqsədi ilə Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən görülən işlərdən danışdı, koronavirus, o cümlədən digər qrip infeksiyaları barədə əhalinin tibbi maarifləndirilməsi ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlərin daha da genişləndirilməsi məsələlərini müzakirə etdilər. Bildirdilər ki, bütün dünyanı cənginə almış koronavirus pandemiyasının ölkəmizdə geniş yayılmasının qarşısının alınması istiqamətində Prezident cənab İlham Əliyevin atdığı addımlar, əhalinin sağlamlığının qorunması üçün gördüyü işlər vətəndaşlar tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılanır. Onu da qeyd etdilər ki, Cənab Prezidentin tapşırığı ilə ölkəmizin bütün resursları səfərbər edilərək, koronavirus epidemiyası ilə ardıcıl, sistemli, çoxşaxəli mübarizə aparılır. Sərhədlərin bağlanması, karantin rejiminə keçilməsinin təmin edilməsi, müayinə, test və laboratoriya ləvazimatlarının, eləcə də müalicə vasitələrinin alınıb gətirilməsi, Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın təşkil olunması, Koronavirusla Mübarizəyə Dəstək Fondunun yaradılması, koronavirus infeksiyasının mənfi təsirlərinin azaldılması məqsədilə dövlət büdcəsindən başlanğıc olaraq 1 milyard manat vəsaitin ayrılması, iki həftəlik sərt karantin rejiminə keçilməsi və s. kimi tədbirlər Azərbaycan dövlətinin bu ümumbəşəri bəla ilə mübarizədə nə qədər güclü və əzmkar olmasının, dövlət başçısının siyasi müdrikliyinin və qətiyyətinin göstəricisidir.
Fakültələr üzrə TGT-nin sədrləri və tələbələr də çıxış edərək bildirdilər ki, qlobal pandemiya elan olunan koronovirusun Azərbaycan ərazisində geniş yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə dövlətimiz operativ və vaxtında qabaqlayıcı tədbirlər görüb və bu işlər davam etməkdədir. Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının tövsiyə və tələblərinə ölkəmizdə ciddi əməl olunur və bu təşkilat Azərbaycan dövlətinin bu sahədə atdığı addımları yüksək qiymətləndirir.

Home | News | AN ONLINE EDUCATIONAL SEMINAR ON THE COVID-19 PANDEMIC WAS HELD AT THE FACULTIES
An online educational event was held in all faculties of Sumgayit State University at the initiative of the Student Youth Organization in the framework of measures to combat the coronavirus epidemic.
Delivering speech at the seminar, the dean and teachers spoke about the purposeful measures taken in this direction in our country and the work done by the Ministry of Health for prevention, discussed issues of further expanding measures to raise medical awareness of the population about coronavirus and other influenza infections. They noted that the steps taken by President Ilham Aliyev to prevent the spread of the coronavirus pandemic in our country, the work done to protect the health of the population are met with great sympathy by citizens. They also noted that on the instructions of the President, all the resources of our country are being mobilized to fight the coronavirus epidemic in a consistent and systematic manner. Closing borders, ensuring quarantine, importing test and laboratory equipment, as well as medical supplies, establishing an Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers, establishing a Coronavirus Support Fund, transition to a two-week strict quarantine regime and other measures are an indication of how strong and determined the Azerbaijani state is in the fight against this universal scourge, as well as the political wisdom and determination of the head of state.
The chairmen and students of the SYO on faculties also said that in order to prevent the spread of the coronavirus, which has been declared a global pandemic, in Azerbaijan, the state has taken prompt and timely preventive measures, and this work continues. The recommendations and requirements of the World Health Organization are strictly followed in our country, and this organization appreciates the steps taken by the Azerbaijani state in this area.