SDU-nun Mühəndislik fakültəsində “COVİD-19 pandemiyasi və yoluxucu xəstəliklərə qarşı mübarizə” adlı onlayn maarifləndirici seminar keçirildi
Aprelin 25-də Mühəndislik fakültəsi və Tələbə Gənclər Təşkilatı ilə birgə “COVİD-19 pandemiyası və yoluxucu xəstəliklərə qarşı mübarizə” adlı onlayn maarifləndirici seminar keçirildi.
Seminarı giriş sözü ilə Mühəndislik fakültəsinin dekanı dosent Ulduz Ağayev açaraq, son günlər bütün dünyada geniş vüsət alan koronavirus (2019-nCoV ) epidemiyası ilə bağlı ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, dünyanı koronavirus epidemiyasının bürüdüyü və hər gün müxtəlif ölkələrdə çoxlu sayda insan ölümünün baş verdiyi bir zamanda Azərbaycanda bu yoluxucu xəstəliyə qarşı ciddi mübarizənin aparılması dövlətimizin başçısının əhalinin sağlamlığının qorunmasına, insan amilinə verdiyi yüksək dəyərin bariz nümunəsidir. Bu çətin zamanda ölkədə vəziyyətin nəzarət altında olması, Koronavirusla Mübarizəyə Dəstək Fondunun yaradılması, Prezident və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın bir illik əməkhaqlarını həmin fonda ianə etməsi, pandemiyanın ölkə iqtisadiyyatına təsirinin azaldılması üçün maliyyə vəsaitinin ayrılması və həssas təbəqənin də maddi təminatı ilə bağlı göstərişi dövlət başçısının müdrik rəhbərliyinin, uğurlu siyasətinin nəticəsidir.
Dekan onu da vurğuladı ki, virusun ölkəmizdə geniş yayılmaması üçün dövlətin gördüyü tədbirlərlə bərabər, biz də əlimizdən gələni etməliyik.Təhsil Nazirliyinin göstəriş və məsləhətlərinə uyğun olaraq, təhsilin davamlılığının təmin edilməsi məqsədilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin bütün fakültələrində olduğu kumi, Mühəndislik fakültəsinin professor-müəllim və tələbə heyəti də dərsləri onlayn (məsafədən) formada davam etdirir. Bütün bunlarla yanaşı, tələbələrin asudə vaxtlarının daha səmərəli keçməsi üçün Tələbə Gənclər Təşkilatı, “Evdə qal” aksiyasına könüllü qoşularaq, fəaliyyətlərini onlayn formada davam etdirir, görüşlər təşkil edir. Onlayn psixologiya dərnəyi, intellektual oyun, kitab, conversation, rəsm klubları ilə keçirdikləri görüşlər nəticəsində təşkilatın üzvləri birliklərini, əzmkarlıqlarını nümayiş etdirirlər.
Dekan müavini Svetlana Əhmədova, Təlim-tərbiyə işləri üzrə dekan müavini Səbinə Əliyeva koronovirus, onun təsnifatı, bu virusa yoluxma halları və yoluxmanın aradan qaldırılması üçün hansı profilaktik tədbirlərin görülməsi haqqında məlumat verdilər. Çıxışlarının sonunda bu çətin günlərdə fədakar tibb işçilərinin, hər zaman bizləri qoruyan Azərbaycan polislərinin və bilik və bacarığını tələbələrdən əsirgəməyən müəllimlərin zəhmətini alqışladılar, hər kəsi ölkə başçısının verdiyi qanunlara ciddi əməl etməyə çağırdılar. “Evdə qal, sağlam qal, amma təhsildən qalma!” aksiyası çərçivəsində fakültədə təşkil olunmuş onlayn dərslərdə də tələbələrə aktiv olmağı məsləhət gördülər.
İnformasiya texnikası və proqramlaşdırma kafedrasının baş müəllimi Şəlalə Cəfərova, İnformasiya və kompüter texnikası kafedrasının baş müəllimi Könül Allahverdiyeva çıxış edərək bildirdilər ki, ölkəmizdə koronavirusun sürətlə yayılmasının qarşısının alınması məhz Prezident cənab İlham Əliyevin zamanında qəbul etdiyi doğru qərarların göstəricisidir. Dövlət başçısının göstərişi ilə Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın yaradılması, ölkədə məhdudlaşdırıcı izolyasiya tədbirlərinin və xüsusi karantin rejiminin tətbiqi yayılmanın minumum həddə salınması üçün əsas oldu. Şübhəsiz ki, bu çətin günlər tezliklə arxada qalacaq və Azərbaycan sürətli inkişafını davam etdirəcək. Biz də ölkə başçısının çağırışına qoşularaq evdə qaldıq, amma fəaliyyətimizdən geri qalmadıq.
Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının assistenti Gülnarə Gəncəliyeva orta və ali ixtisas təhsili müəssisələrində bu kimi seminarların keçirilməsinin vacibliyindən, infeksion xəstəliklərin yoluxma mexanizmlərindən və onun profilaktikasından danışdı. Qeyd etdi ki, yoluxmanın qarşısını almaq üçün tələbələr arasında sağlam həyat tərzinin təbliği məqsədilə bu kimi seminarların keçirilməsinin əhəmiyyəti olduqca böyükdür.
Fakültənin TGT üzrə sədri Şəfiqə Kazımova dünyanı cənginə alan koronovirus pandemiyası haqqında, 621-ci qrupun tələbəsi Aysel Hümbətova "COVİD-19 və yoluxucu xəstəliklər, onlara qarşı mübarizə” mövzüsunda çıxış etdilər. Müəllimlərə COVİD-19 haqqında geniş məlumat verdiklərinə görə minnətdarlıqlarını bildirdilər, maarifləndirici tədbirlərin auditoriyalarda keçirilməsini arzuladılar.

Home | News | AN ONLINE EDUCATIONAL SEMINAR “COVID-19 PANDEMIC AND THE CONTROL OF INFECTIOUS DISEASES” WAS HELD AT THE FACULTY OF ENGINEERING OF SSU
AN ONLINE EDUCATIONAL SEMINAR “COVID-19 PANDEMIC AND THE CONTROL OF INFECTIOUS DISEASES” WAS HELD AT THE FACULTY OF ENGINEERING OF SSU
On April 25, the Faculty of Engineering and the Student Youth Organization held a joint online educational seminar “COVID-19 Pandemic and the Control of Infectious Diseases”.
The seminar was opened by the dean of the faculty associate professor Ulduz Aghayev. He spoke about the COVID-19 pandemic, which has recently swept the whole world. He noted that the coronavirus epidemic led to infection of people and thousands of patients die from it every day. The Azerbaijani government is taking serious measures to protect the population from this disease. A fund to support the fight against coronavirus was created in the country, to which President Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva transferred their monthly salary. To reduce the impact of the pandemic on the economy of the republic, financial resources have been allocated, and low-income families have received and continue to receive financial assistance from the state. All this indicates that the Azerbaijani government takes care of its citizens and is doing everything to preserve their health.
The Dean emphasized that the President and the Government of Azerbaijan are taking all measures to protect the health and well-being of the country's population. We, as citizens, must also fulfill all the recommendations and instructions of our government. In accordance with the direction and recommendations of the Ministry of Education of Azerbaijan, in order to ensure the continuity of education, online classes are conducted at all faculties of SSU. Online classes cover all students of the Faculty of Engineering. Along with this, for the students' useful leisure activities, the University Student Youth Society organizes online meetings with students. Students demonstrate their knowledge and skills in a psychological online circle, intellectual games, conversation and art clubs, get acquainted with books.
Deputy dean Svetlana Ahmedova and deputy dean for educational work Sabina Aliyeva spoke about the coronavirus, about the ongoing preventive work to protect the health of students. At the end of their speech, they expressed gratitude to the doctors for their dedicated work in treating patients, police officers protecting their citizens and teachers who transmit their knowledge to students. The speakers encouraged students to be more active in online classes conducted under the motto “Stay home, but don’t stay away from education”
Senior lecturers Shalala Jafarova and Konul Allahverdiyeva in their speeches noted that due to the correct and timely measures taken by President Ilham Aliyev in our country, it was possible to take control of this dangerous disease. The work of the Operational Headquarters, established under the Cabinet of Ministers on the initiative of the head of state, special isolation and quarantine declared in the country yielded positive results. The speakers expressed confidence that the people together will overcome these difficult days and the country will continue to develop, because while staying at home, every citizen tries to conscientiously fulfill his official duties.
Assistant of the Department of Process Automation Gulnara Ganjali in her speech noted that holding such seminars in educational institutions is necessary. She spoke about the mechanisms of infection with infectious diseases and their prevention.
The chairman of the Student Youth Organization talked about the pandemic and the problems associated with coronavirus. Aysel Humbatova, a student of gr.621, spoke on the topic of the COVID-19 pandemic and methods of combating this disease. She then thanked the teachers for organizing the educational seminar.