Təhsil naziri rektorlarla videokonfrans keçirib
Aprelin 24-də Təhsil naziri Ceyhun Bayramov nazirliyin aparatının rəhbər şəxsləri və ali təhsil müəssisələrinin rektorlarının iştirakı ilə videokonfrans keçirdi.
Videokonfransı giriş sözü ilə açan Təhsil naziri koronavirus pandemiyasının təsirlərinin minimallaşdırılması istiqamətində ölkə rəhbərliyi tərəfindən verilmiş tapşırıqların icrası vəziyyəti barədə konfrans iştirakçılarına geniş məlumat verdi, həmçinin ölkə ərazisində təlim-tərbiyə prosesinin martın əvvəlindən dayandırılması ilə əlaqədar bir sıra məsələləri müzakirəyə çıxardı.
Qeyd edilib ki, mart ayından başlayaraq ali təhsil müəssisələrinə verilmiş tövsiyə və tapşırıqlara uyğun olaraq, həmin müəssisələrdə tədrisin məsafədən təşkili təmin edilib, bu məqsədlə istifadə edilən “Microsoft Teams” və bəzi digər onlayn platformalara bu günədək 95 mindən artıq tələbə qoşulub və hazırda bu prosesin əhatəlisi genişləndirilir. Tövsiyəyə uyğun olaraq, məsafədən tədris zamanı qazanılmış müsbət təcrübələr ali təhsil müəssisələri arasında paylaşılır, qarşılıqlı əməkdaşlıq şəraitində müzakirələr davam etdirilir.
Təhsil naziri qeyd edib ki, 19 mart tarixində ölkə başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən imzalanmış “Koronavirus (COVID-19) pandemiyasının və bundan irəli gələrək dünya enerji və səhm bazarlarında baş verən kəskin dalğalanmaların Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyatına, makroiqtisadi sabitliyə, ölkədə məşğulluq məsələlərinə və sahibkarlıq subyektlərinə mənfi təsirinin azaldılması ilə bağlı bir sıra tədbirlər haqqında” Sərəncamın icrası məqsədilə Nazirlər Kabineti tərəfindən tədbirlər planı təsdiq edilib. Tədbirlər planına əsasən bir sıra istiqamətlərlə yanaşı, sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrin üzvü olan tələbələrin təhsil haqqı xərclərinin dövlət tərəfindən ödənilməsi üçün 40 milyon AZN məbləğində kompensasiya nəzərdə tutulub, bu istiqamət üzrə icraçı qurumlar Təhsil və Maliyyə Nazirlikləri, icra müddəti isə 2020-ci il müəyyən edilib. Bu məqsədlə Təhsil Nazirliyi ali təhsil müəssisələrinə bu kateqoriyaya aid olan tələbələrdən müvafiq müraciətlərin toplanmasını tapşırıb. Həmin müraciətlərin “Təhsil Mərkəzləşdirilmiş İnformasiya Sistemi”ndə yaradılmış altsisteminə növbəti həftədən başlayaraq daxil edilməsi nəzərdə tutulur. Hazırda aidiyyəti dövlət orqanlarının və qurumlarının informasiya sistemlərinin və ehtiyatlarının “Təhsil Mərkəzləşdirilmiş İnformasiya Sistemi”nə inteqrasiyası işləri davam etdirilir.
Bundan əlavə, ali təhsil müəssisələrində mövcud vəziyyəti nəzərə alaraq, tələbələrin tədris ilinin ikinci yarımilliyinin nəticələrinə əsasən qiymətləndirilməsi prosesinin təşkilinə dair fikir mübadiləsi aparılıb, nazirlik tərəfindən bu istiqamətdə ümumi tövsiyələr verilib və hər bir ali təhsil müəssisəsi tərəfindən bu məqsədlə görüləcək konkret tədbirlər barədə təkliflərin qısa müddət ərzində Təhsil Nazirliyinə təqdim edilməsi tapşırılıb.
Videokonfransda gündəlikdəki məsələlərə dair təklif və tövsiyələr səsləndirilib, müzakirələr aparılıb.

Министр образования провел видеоконференцию с ректорами
24 апреля министр образования Джейхун Байрамов провел видеоконференцию с руководящими лицами аппарата министерства и ректорами учебных учреждений.
Министр образования подробно информировал участников видеоконференции о положении исполнения поручений правительства страны по минимализации влияния пандемии коронaвируса. Также он вынес на обсуждения ряд проблем, связанных с временной приостановкой учебно-воспитательного процесса на территории страны с начала марта месяца.
Было отмечено, что согласно рекомендациям и поручениям, данным с марта месяца учебным заведениям, занятия проводятся ими дистанционно. К платформам, используемым в этих целях как Microsoft Teams и некоторым другим, подсоединились до сегодняшнего дня более 95 тысяч студентов, и этот процесс продолжает расширяться. Согласно рекомендациям, учебные заведения, которые приобрели положительный опыт в дистанционном обучении, делятся им и обсуждения продолжаются в условиях взаимного сотрудничества. Министр образования подчеркнул, что с целью исполнения указа Президента Ильхама Алиева «О ряде мер по снижению негативного влияния пандемии коронавируса (covid-19) и вызванных ею резких колебаний, происходящих на мировых энергетических рынках и рынках акций, на экономику азербайджанской республики, макроэкономическую стабильность, вопросы занятости в стране и субъектов предпринимательства» Кабинет Министров подготовил план мероприятий.
Согласно плану мероприятий предусмотрена компенсация в размере 40 млн.AZN для оплаты образования студентов из малообеспеченных семей. Исполнение решения возложено на исполнительные подразделения Министерства образования и Министерство финансов, а срок исполнения -2020 год. Высшим учебным заведениям поручен сбор соответствующих обращений от студентов, принадлежащих к этой категории. Предусмотрено размещение этих обращений в подсистеме, созданной «Централизованной информационной системой образования», начиная со следующей недели.
Кроме этого, с учетом существующего положения, проведен обмен мнениями по организации процесса оценивания студентов по результатам второго учебного полугодия и министерством даны рекомендации в этом направлении. Всем высшим учебным заведениям поручено представить в Министерство образования конкретные предложения по осуществлению этих мероприятий.