Əsas səhifə | Xəbərlər | Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrası onlayn formada dərslərini davam etdirir
Yerləşdirilmə tarixi : 22 Aprel 2020 17:09
Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrası onlayn formada dərslərini davam etdirir
Bu gün dünyanı öz təsiri altına alan koronavirus pandemiyası (COVİD-19) dünya ölkələri arasında sürətlə yayılmaqdadır. Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı tərəfindən koronavirus infeksiyasının qlobal pandemiya elan olunduğunu nəzərə alaraq və virusun qarşısının alınması istiqamətində Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının tövsiyə və tələblərindən irəli gələrək, ölkə ərazisində bir sıra təxirəsalınmaz tədbirlərin həyata keçirilməsi zərurəti yaranmışdır. Koronavirus infeksiyası ilə bağlı vəziyyət dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin ciddi nəzarəti altındadır. Dövlət səviyyəsində koronavirusun Azərbaycanda yayılmaması, əhalinin sağlamlığının mühafizəsi ilə bağlı bütün lazımi addımlar atılmış, ən yüksək səviyyədə qabaqlayıcı tədbirlər görülmüşdür. Koronavirus infeksiyasının yarada biləcəyi təhlükənin qarşısının alınması və müvafiq profilaktik tədbirlərin effektivliyinin yüksəldilməsi məqsədilə Sumqayıt Dövlət Universitetində də ardıcıl işlər həyata keçirilmişdir. Təhsil dayanmayan müddətdə zəruri maarifləndirmə tədbirləri təşkil olunmuş, dezinfeksiya işləri görülmüşdür. Qabaqlayıcı tədbir kimi respublikamızın bütün ərazilərndə tədris prosesi müvəqqəti olaraq dayandırılmışdır. SDU-da “Evdə qal, təhsildən qalma” prinsipi rəhbər tutularaq, tədris prosesi WhatsApp qrupları, ERASMUS+ layihəsi çərçivəsində hazırlanmış Moodle sistemi (moodle.sdu.edu.az), Təhsil Nazirliyinin göstəriş və məsləhətlərinə uyğun olaraq “Microsoft Teams” (teams.microsoft.com) platforması, həmçinin “Zoom Cloud Meetings” üzərindən onlayn (məsafədən) formada təşkil edilmişdir. Qeyd edilən elektron proqramlarda tələbələrə tədris prosesində lazım olan bütün zəruri materiallar: mühazirə mətnləri, sillabuslar, təqvim-tematik planlar, kollokvium sualları, sərbəst iş mövzuları, imtahan sualları və fənnə dair tövsiyə olunan ədəbiyyatlar (pdf) elektron şəkildə yerləşdirilmişdir. Tarix və coğrafiya fakültəsi də yaranmış vəziyyətə uyğun olaraq, dərsləri onlayn formada davam etdirir.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrası Tarix, Tarix müəllimliyi, Tarix və coğrafiya müəllimliyi ixtisaslarının bütün qruplarında, ikinci kurs Politologiya ixtisasında müxtəlif fənlərdən tədris olunan dərsləri WhatsApp qrupları, Moodle sistemi, “Microsoft Teams” platforması, həmçinin “Zoom Cloud Meetings” üzərindən onlayn (məsafədən) formada davam etdirir.
Kafedra əməkdaşları həmçinin Tarix ixtisasının qiyabi 817-1, 818-1 və 819-1 qrupları üzrə tədrisi qeyd olunan proqramlar üzərindən həyata keçirmiş, tələbələr bütün zəruri tədris materialları ilə təmin olunmuşlar.

Главная страница | Новости | Кафедра истории и методики её преподавания продолжает проводить занятия онлайн
Yerləşdirilmə tarixi : 22 Апрель 2020 17:09
Кафедра истории и методики её преподавания продолжает проводить занятия онлайн
В связи с пандемией коронавируса, охватившего в настоящее время почти все страны мира, в Азербайджане предпринят ряд неотложных мер по защите населения от этой опасной инфекции согласно рекомендациям и .требованиям Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ). Ситуация, связанная с коронавирусом, находится под строгим контролем Президента Ильхама Алиева. Для защиты населения от опасного вируса и предотвращения его распространения в республике предприняты все необходимые опережающие меры. С целью предотвращения опасности, которую может создать коронавирус, в Сумгаитском государственном университете проводится последовательная работа по повышению эффективности соответствующих профилактических мер, просветительная работа и дезинфицирование. Как опережающая мера на всей территории республики был временно приостановлен учебный процесс во всех образовательных учреждениях. Руководствуясь принципом «Оставайся дома, но не отставай от учебы», учебный процесс в СГУ проводится в группах Whatsapp, системе Moodl, созданной в рамках проекта ERASMUS+ (Moodle.sdu.az) на платформе Microsoft Teams (teams.microsoft.com) по указанию и рекомендации Министерства образования, а также по программе Zoom Cloud Meetings в режиме онлайн.
В указанных электронных программах размещены все нужные студентам в учебном процессе материалы – тексты лекций, силлабусы, календарно-тематические планы, вопросы коллоквиумов, темы самостоятельных работ, вопросы экзаменов и рекомендуемая по дисциплинам литература (pdf) в электронном виде.
Факультет истории и географии в соответствии с создавшимся положением, проводит занятия в форме онлайн.
Кафедра истории и методики её преподавания, факультета Истории и географии проводит занятия во всех группах по специальностям «история», «учитель истории», «учитель истории и географии» и по специальности «политология» на втором курсе, в форме онлайн в группах Whatsapp, системе Moodlе, на платформе Microsoft Teams, а также с Zoom Cloud Meetings.
Также сотрудники кафедры проводят занятия по указанным программам в заочных группах 817-1, 818-1, 819-1 по специальности «история». Студенты обеспечены всеми необходимыми учебными материалами.