Əsas səhifə | Xəbərlər | Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrası onlayn formada dərslərini davam etdirir
Yerləşdirilmə tarixi : 22 Aprel 2020 17:09
Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrası onlayn formada dərslərini davam etdirir
Bu gün dünyanı öz təsiri altına alan koronavirus pandemiyası (COVİD-19) dünya ölkələri arasında sürətlə yayılmaqdadır. Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı tərəfindən koronavirus infeksiyasının qlobal pandemiya elan olunduğunu nəzərə alaraq və virusun qarşısının alınması istiqamətində Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının tövsiyə və tələblərindən irəli gələrək, ölkə ərazisində bir sıra təxirəsalınmaz tədbirlərin həyata keçirilməsi zərurəti yaranmışdır. Koronavirus infeksiyası ilə bağlı vəziyyət dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin ciddi nəzarəti altındadır. Dövlət səviyyəsində koronavirusun Azərbaycanda yayılmaması, əhalinin sağlamlığının mühafizəsi ilə bağlı bütün lazımi addımlar atılmış, ən yüksək səviyyədə qabaqlayıcı tədbirlər görülmüşdür. Koronavirus infeksiyasının yarada biləcəyi təhlükənin qarşısının alınması və müvafiq profilaktik tədbirlərin effektivliyinin yüksəldilməsi məqsədilə Sumqayıt Dövlət Universitetində də ardıcıl işlər həyata keçirilmişdir. Təhsil dayanmayan müddətdə zəruri maarifləndirmə tədbirləri təşkil olunmuş, dezinfeksiya işləri görülmüşdür. Qabaqlayıcı tədbir kimi respublikamızın bütün ərazilərndə tədris prosesi müvəqqəti olaraq dayandırılmışdır. SDU-da “Evdə qal, təhsildən qalma” prinsipi rəhbər tutularaq, tədris prosesi WhatsApp qrupları, ERASMUS+ layihəsi çərçivəsində hazırlanmış Moodle sistemi (moodle.sdu.edu.az), Təhsil Nazirliyinin göstəriş və məsləhətlərinə uyğun olaraq “Microsoft Teams” (teams.microsoft.com) platforması, həmçinin “Zoom Cloud Meetings” üzərindən onlayn (məsafədən) formada təşkil edilmişdir. Qeyd edilən elektron proqramlarda tələbələrə tədris prosesində lazım olan bütün zəruri materiallar: mühazirə mətnləri, sillabuslar, təqvim-tematik planlar, kollokvium sualları, sərbəst iş mövzuları, imtahan sualları və fənnə dair tövsiyə olunan ədəbiyyatlar (pdf) elektron şəkildə yerləşdirilmişdir. Tarix və coğrafiya fakültəsi də yaranmış vəziyyətə uyğun olaraq, dərsləri onlayn formada davam etdirir.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrası Tarix, Tarix müəllimliyi, Tarix və coğrafiya müəllimliyi ixtisaslarının bütün qruplarında, ikinci kurs Politologiya ixtisasında müxtəlif fənlərdən tədris olunan dərsləri WhatsApp qrupları, Moodle sistemi, “Microsoft Teams” platforması, həmçinin “Zoom Cloud Meetings” üzərindən onlayn (məsafədən) formada davam etdirir.
Kafedra əməkdaşları həmçinin Tarix ixtisasının qiyabi 817-1, 818-1 və 819-1 qrupları üzrə tədrisi qeyd olunan proqramlar üzərindən həyata keçirmiş, tələbələr bütün zəruri tədris materialları ilə təmin olunmuşlar.

Home | News | THE DEPARTMENT OF HISTORY AND ITS TEACHING METHODS CONTINUES ITS LESSONS ONLINE
The Coronavirus pandemic (COVID-19), which is affecting the world today, is spreading rapidly around the world. Taking into consideration that the World Health Organization has declared a coronavirus infection a global pandemic, and based on the recommendations and requirements of the World Health Organization to prevent the virus, there is a need to implement a number of urgent measures in the country. The situation with coronavirus infection is under the strict control of President Ilham Aliyev. At the state level, all necessary steps have been taken to prevent the spread of coronavirus in Azerbaijan, to protect the health of the population, and preventive measures have been taken at the highest level. In order to prevent the danger of coronavirus infection and increase the effectiveness of appropriate preventive measures, consistent work has been carried out at Sumgayit State University. Necessary enlightenment measures were organized and disinfection was carried out during the non-stop education. Guided by the principles of "Stay home, don’t stay away from education", the teaching process at SSU is organized online (remotely) based on WhatsApp groups, Moodle system developed by Erasmus + project (moodle.sdu.edu.az), Microsoft Teams (teams.microsoft.com) platform in accordance with the instructions and recommendations of the Ministry of Education, as well as via Zoom Cloud Meetings. The Faculty of History and Geography also continues its classes online in accordance with the current situation.
The Department of History and its teaching methods of the Faculty of History and Geography continues classes in all groups of specialties of History, History teaching, History and geography teaching, second year in Political Science in various subjects online (remotely) via WhatsApp groups, Moodle system, Microsoft Teams platform, as well as Zoom Cloud Meetings.
Employees of the department also conducted classes for part-time groups 817-1, 818-1 and 819-1 of the specialty of History through the above-mentioned programs, students were provided with all necessary teaching materials.