Əsas səhifə | Xəbərlər | "Microsoft Teams” proqramı bizə daha çox kömək oldu
Sumqayıt Dövlət Universitetinin (SDU) tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru Natiq Talıbov "Azərbaycan müəllimi" qəzetinə müsahibəsində ali təhsil müəssisəsində məsafədən tədrisin təşkili, istifadə olunan resurslar və prosesin gedişi barədə sualları cavablandırıb.
-Natiq müəllim, bəllidir ki, pandemiya həyatın bütün sahələrinə öz mənfi təsirini göstərdi. Xüsusilə təhsilə. Təhsildə fasilənin yaranması qaçılmaz oldu, lakin texnoloji imkanların köməyi ilə tədris prosesinin davamlılığı üçün bütün ali məktəblərdə müəyyən addımlar atılmağa başlanıb. Bu cəhətdən Sumqayıt Dövlət Universitetində vəziyyət necədir ?
- Bəli, koronavirus adlı bəla bütün dünya üçün fəlakətə çevrilib. Bir sıra dövlətlər qabaqlayıcı tədbirlər görməklə bu qlobal böhrandan az itkilərlə çıxmağa çalışır. O cümlədən, ölkəmiz sərhəd tanımayan pandemiyanın verə biləcəyi böyükmiqyaslı fəsadların qarşısını almaq məqsədilə vaxtında qəti tədbirlər görməyə başladı. Prezident İlham Əliyevin uzaqgörənliyi, baş verənlərə ciddi reaksiyası, qısa vaxtda gördüyü işlər digər ölkələr üçün nümunəyə çevrildi. Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının, BMT-nin yaydığı məlumatlara əsaslanaraq deyə bilərik ki, Azərbaycanın bir çox böyük dövlətlərdən fərqli olaraq pandemiyaya qarşı mübarizəsi effektiv nəticələr verir. Bildiyimiz kimi, Azərbaycandakı bütün təhsil müəssisələrində tədris koronavirus təhlükəsinə görə martın 3-dən 9-na qədər Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə dayandırıldı. Daha sonra bu müddət martın 27-dək, sonrakı mərhələdə isə aprelin sonuna qədər uzadıldı. Təhsil Nazirliyinin göstəriş və məsləhətlərinə uyğun olaraq, təhsilin davamlılığının təmin edilməsi məqsədilə Sumqayıt Dövlət Universitetində bütün dərslər onlayn formada təşkil edildi.
Belə ki, bu sahədə SDU-da görülmüş işləri üç mərhələyə bölmək olar. Birinci mərhələdə qərara alındı ki, WhatsApp ani mesajlaşma mübadilə sistemindən istifadə olunsun. Tədrisin təşkili üçün təyin olunan qrup rəhbəri bütün tələbələrin və tədris aparan müəllimlərin adlarını WhatsApp qrupuna daxil edir. Müəllim mühazirə materiallarını tələbənin e-mail ünvanına göndərir və nəticə etibarilə tələbə lazımi ədəbiyyatla təmin olunur.
Bu mərhələdə dərslərin universitetdə keçirilən dərs cədvəllərinə uyğun aparılması nəzərdə tutulmuşdu. Mühazirə və məşğələ müəllimlərinin birgə işləməsi nəticəsində tələbələrə dərslər aydın şəkildə başa salınırdı. İkinci mərhələdə isə distant təhsilin təşkil edilməsi üçün nəzərdə tutulmuş Moodle sistemindən istifadə edilməyə başlanıldı. Belə ki, müəllim və tələbələr universitetdə daha çox istifadə olunan sistemlərdən biri kimi dərslərin oflayn qaydada təşkilinə hədəflənən, Erasmus+ layihəsi çərçivəsində hazırlanan Moodle sistemindən istifadə etmək üçün yaradılan moodle.sdu.edu.az saytında qeydiyyatdan keçiblər. Müəllimlər dərsin mənimsənilməsi üçün tələb olunan materialları sayta yerləşdirir, tələbələr isə istədikləri vaxt bu materiallardan istifadə edərək dərslərə hazırlaşırlar.
Onu da qeyd edək ki, tədris prosesinin davamlılığını təmin etmək məqsədilə 2020-ci il 18 mart tarixində Təhsil Nazirliyi bütün ali təhsil müəssisələrinə tədris prosesinin məsafədən təşkil edilməsi ilə bağlı “Microsoft Teams” platformasından istifadəni tövsiyə etdi. SDU-da da həmin tarixdən başlayaraq, onlayn tədris prosesinin təşkili, müəllim və tələbə heyətinin “Microsoft Teams” platformasına inteqrasiyası uğurla təmin edildi. Üçüncü mərhələdə Təhsil Nazirliyinin tövsiyəsi ilə daha çox imkanlara malik “Microsoft Teams” korporativ platformadan istifadə edilməsinə başlanıldı. Universitetin tədrisdə iştirak edən bütün müəllimləri, hazırda təhsil alan əyani və qiyabi qrup tələbələri sistemdən istifadə etmək üçün yaradılan moodle.sdu.edu.az və teams.microsoft.com saytında qeydiyyatdan keçib, dərsləri onlayn formada təşkil edirlər. Dərsin mənimsənilməsi üçün tələb olunan materiallar pdf və doc formatında sayta yerləşdirilır, tələbələr də istədikləri vaxt bu materiallardan istifadə edərək dərslərə hazırlaşır, mühazirə materiallarını mənimsəyə bilirlər. Artıq qruplar üzrə bütün mühazirə, məşğələ və laboratoriya işləri yüklənib, imtahan sualları yerləşdirilib. Tələbələrin elektron ünvanlarına materiallar göndərilib, müəllimlər cədvəl üzrə WhatsApp vasitəsi ilə öz tələbələr ilə əlaqə saxlayırlar. Platformanın üstün cəhəti video konfransların təşkil edilməsinin mümkünlüyüdür. Fakültələrin əməkdaşları artıq belə bir sınaq dərsləri keçiriblər.
Onlayn formada dərslərin təşkili üçün istifadə olunan digər sistemlər “Zoom meeting online” və “Trueconf online” sistemləridir. Qeyd olunan sistemlərin üstünlüyü, eyni zamanda bütün tələbələrin iştirakı ilə onlayn dərslərin təşkilidir.
- Məsafədən təhsilə keçid tələbələriniz və müəllim heyəti üçün çətin olmadı ki?
- Düşünürəm ki, yox. Əlbəttə, məsafədən təhsilə keçid zamanı bəzi texniki çətinliklərlə də üzləşdik. Bu, əsasən müəllim – professor heyəti arasında yox, bölgələrdə yaşayan tələbələr arasında müşahidə olundu. Tədricən bu problemin də öhdəsindən gələ bildik. Dərslərin məsafədən onlayn və oflayn formada təşkil olunması valideyn və tələbələr tərəfindən razılıqla qarşılanır və gələcəkdə tədris prosesi normal vəziyyətə qaytarıldıqdan sonra da fənlərin mənimsənilməsi üçün əlavə vasitə kimi düşünülür.
- SDU-da prosesin əhatəliliyi və effektivliyi necədir?
- Görülən işlərin və təqdim olunan sistemlərin nəticəsində hər bir müəllim öz kurslarını yaradıb, tələbələr isə bu kurslara yazılaraq fənnə dair mühazirə mətnlərindən, məşğələ dərslərindən, laboratoriya işlərinin yerinə yetirilməsi üçün metodik göstərişlərdən, təqdimatlardan və s. tədris materiallarından istifadə imkanı əldə edib. Lakin bu sistemlərin nisbətən çətinliyi internetin sürəti ilə bağlıdır. Belə ki, universitetin respublikamızın 60-a yaxın bölgəsindən tələbələri var, regionlarda isə internetin sürəti ilə əlaqədar bu sistemlərdən daha az istifadə olunur. Tələbələrimiz müəllimin daha əvvəl müəyyənləşdirdiyi qrup təqdimatlarını dərsdə təqdim edə bilirlər. Çünki “Microsoft Teams” proqramı vasitəsilə həm PowerPoint, həm də Youtube üzərində bağlantı paylaşma və dərsə inteqrasiya etmək mümkündür. Bir nüansı xüsusilə vurğulaya bilərəm. Universitetin Tələbə Elmi Cəmiyyəti (TEC) son 10 gündə beşə yaxın online təlim təşkil edib; nəinki SDU tələbələri, eyni zamanda, arzu edən digər ali təhsil müəssisələrinin tələbələri də bu təlimlərə böyük maraq göstəriblər. TEC hər həftə müxtəlif sahələrin mütəxəssislərinin iştirakı ilə ən azı bir distant təlim keçirməyi planlayıb. Bu təlimlər tədqiqat metodları, xarici dil öyrənmə təlimləri, karyera təlimləri və s. istiqamətlidir.
- Tədrisin daha keyfiyyətli təmin olunması üçün daha hansı işlər diqqətdədir?
- Universitet bu gün də öz strateji inkişaf planı və keyfiyyət təminatı siyasətini həyata keçirərkən, tədrisin keyfiyyətini, göstərdiyi fəaliyyətlərin və xidmətlərin cəmiyyətin, qlobal çağırışların tələblərinə uyğunluğunu, özünün güclü, zəif tərəflərinin müəyyənləşdirilməsini, mövcud problemlərinin üzə çıxarılmasını, ehtiyacların müvafiq göstəricilər sistemi əsasında təhlil edilməsi və qiymətləndirilməsini özündə ehtiva edən “Özünütəhlil və qiymətləndirmə” hesabatını dövri olaraq həyata keçirməkdədir. Sumqayıt Dövlət Universitetinin strategiyası hər zaman yüksək təhsili hədəfləyir. Onu da qeyd edim ki, beynəlxalq əlaqələrimiz də onlayn müstəvidə uğurla davam edir. Belarus Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə Belarus Baranoviç Dövlət Universitetində təşkil edilən XI beynəlxalq elmi -praktik seminarında Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri, dosent Aytəkin Məmmədova və Beynəlxlaq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Samirə Məmmədova onlayn iştirak ediblər.
Həmçinin, bildiyiniz kimi, görkəmli Azərbaycan ədibi Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin 150 illik yubileyinin qeyd edilməsi ilə əlaqədar Prezident sərəncamına əsasən tədbirlər planı hazırlanıb. Sumqayıt Dövlət Universiteti də öz növbəsində nəzərə alınan tədbirlər planından geri qalmayıb; aprelin 20-də “Zoom.us” proqramı vasitəsilə “Realist ədəbiyyatın parlayan ulduzu” adlı onlayn elmi-praktik konfrans keçirəçək...
- Məsafədən tədris bütün ixtisasları əhatə edirmi? Xüsusən də praktikyönümlü ixisaslarda təhsil alan tələbələrin bu prosesdə iştirakının təmin olunması barədə nə demək olar?
-Tədrisin məsafədən təşkilinin məqsədi yaranmış fasilə zamanı tələbələrə tədris və metodiki dəstəyin göstərilməsinə, təhsil proqramının mənimsənilməsinə şəraitin yaradılmasıdır. Bu məqsədlə bütün ixtisaslarda tədris qrupları və kafedralar üzrə WhatsApp işçi qrupları da yaradılmışdı. Dərs cədvəlinə uyğun olaraq əvvəlcədən təyin olunmuş tarixlərdə onlayn rejimdə məşğələ dərsləri təşkil edilmişdi. Mühazirələrin mətnləri əvvəlcədən tələbələrə ötürülüb və sual-cavab şəklində müzakirə edilib. Bu zaman mühazirələrin Power Point proqramından istifadə edərək səsli təqdimatları da yaradılıb.
Praktiki məşğələlərin və laboratoriya işlərinin yerinə yetirilməsi üçün metodik göstərişlər tələbələrə verilib və nəzəri hissələrin öyrənilməsi tövsiyə edilib. Bəzi laboratoriya işlərinin simulyasiya proqramlarından istifadə edilməsini nəzərə alaraq, tələbələrə bu işləri yerinə yetirib hesabatlarını müəllimlərə təqdim etməsi təklif olunub.

Главная страница | Новости | Программа Microsoft нам очень помогла
Натиг Талыбов: «В Сумгаитском государственном университете успешно продолжается организация дистанционного обучения»
Проректор по организации учебного процесса и технологиям обучения Сумгаитского государственного университета доц. Натиг Талыбов, ответил на вопросы об организации дистанционного обучения в СГУ в интервью газете «Азербайджан Муаллими».
- Натиг муаллим, как известно пандемия оказала негативное влияние на все сферы жизни и особенно на образование. Приостановление учебного процесса было неизбежно, но с помощью технологических возможностей во всех университетах были предприняты определенные шаги для обеспечения непрерывности образовательного процесса. Какова в этом отношении ситуация в Сумгаитском государственном университете?
Да, коронавирус стал катастрофой для всего мира. Многие страны пытаются преодолеть этот глобальный кризис с минимальными потерями путем принятия превентивных мер. В частности, в нашей стране были приняты своевременные и решительные меры для предотвращения масштабных последствий пандемии. Дальновидность, Президента Ильхама Алиева, правильно оценившего серьезность ситуации и предпринявшего безотлагательные меры для защиты своих граждан, послужило примером для других стран. Основываясь на данные Всемирной организации здравоохранения и Организации Объединенных Наций, мы можем сказать, что борьба Азербайджана с пандемией, дает эффективные результаты. Как известно, из-за угрозы коронавируса решением Кабинета министров обучение во всех учебных заведениях Азербайджана было приостановлено с 3 по 9 марта. Позднее этот период был продлен до 27 марта, а затем до конца апреля. В соответствии с инструкциями и рекомендациями Министерства образования все занятия в Сумгаитском государственном университете были организованы в онлайн-режиме.
Проделанную в СГУ в этом направлении работу, можно разделить на три этапа. На первом этапе было решено использовать программу обмена мгновенными сообщениями WhatsApp. Руководитель группы, назначенный для организации занятий, вводит имена всех студентов и преподавателей в группу WhatsApp. Преподаватель отправляет лекционные материалы на электронный адрес студента, и в результате студент получает необходимую литературу.
На этом этапе занятия должны были проводиться в соответствии с расписанием занятий университета. В результате совместной работы преподавателей лекционных и семинарских занятий студенты легко усваивают материал. На втором этапе началось использование системы Moodle для организации дистанционного обучения. Для этого преподаватели и студенты зарегистрировались на сайте moodle.sdu.edu.az, который был создан для использования системы Moodle. Эта система была разработана в рамках университетского проекта Erasmus+ с целью организации занятий в оффлайн-режиме. Сейчас это одна из наиболее широко используемых систем в университете. Преподаватели размещают необходимые материалы на сайте, и студенты используют эти материалы для подготовки к занятиям в любое удобное для них время.
Следует отметить, что для обеспечения непрерывности образовательного процесса 18 марта 2020 года Министерство образования рекомендовало всем высшим учебным заведениям использовать платформу Microsoft Teams для дистанционного обучения. Начиная с этой даты, в СГУ успешно осуществляется организация процесса онлайн-обучения и интеграции преподавателей и студентов в платформу Microsoft Teams. На третьем этапе по рекомендации Министерства образования была запущена более эффективная корпоративная платформа Microsoft Teams. В настоящее время все преподаватели университета, а так же студенты дневной и заочной формы обучения зарегистрировались в moodle.sdu.edu.az и teams.microsoft.com. Материалы, необходимые для усвоения курса, размещены на сайте в формате pdf и doc, и студенты могут использовать эти материалы для подготовки к занятиям в любое время. На платформу уже загружены все лекции, практические занятия, лабораторные работы для всех групп и размещены экзаменационные вопросы. Преимуществом данной платформы является возможность организации видеоконференций. Другими системами, используемыми для организации онлайн-занятий, являются Zoom Meeting Online и Trueconf Online. Преимуществом этих систем является возможность организации онлайн-занятий с участием всех студентов.
- Не был ли сложным для ваших студентов и преподавателей переход к дистанционному обучению?
- Я так не думаю. Конечно, при переходе на дистанционное обучение мы столкнулись с некоторыми техническими трудностями. В основном это было связано со студентами, проживающими в регионах. Постепенно нам удалось преодолеть эту проблему. Родители и студенты приветствуют организацию дистанционных онлайн и оффлайн занятий и считают, что такие занятия станут дополнительным средством обучения в будущем, когда учебный процесс нормализуется.
- Каковы масштабы и эффективность процесса в СГУ?
- В результате проделанной работы и представленных систем каждый учитель создал свои собственные курсы и студенты, записавшись на эти курсы, получили возможность читать конспекты лекций, знакомиться с методическими указаниями для лабораторных работ, презентациями и другими учебными материалами. Однако относительная сложность использования этих систем связана со скоростью интернета. Так как в СГУ обучаются студенты примерно из 60 регионов страны, из-за скорости интернета в регионах эти системы используются меньше. С помощью команд Microsoft студенты могут обмениваться ссылками через PowerPoint и Youtube. Хочется особо отметить, что Студенческое научное общество университета организовало около пяти онлайн-тренингов за последние десять дней и планирует проводить один дистанционный тренинг каждую неделю по различным направлениям с участием специалистов.
- Что еще планируется сделать для обеспечения более качественного образования?
- Университет и сегодня реализует свой стратегический план развития. Мы внимательно следим за качеством образования и соответствием своей деятельности глобальным требованиям общества. Стратегия Сумгаитского государственного университета всегда нацелена на высокий уровень образования. Я также хотел бы отметить, что наши международные отношения успешно продолжаются онлайн. Заведующая кафедрой педагогики и психологии, доц. Айтекин Мамедова и руководитель отдела международного сотрудничества и иностранных студентов, д. ф.и. Самира Мамедова приняли онлайн участие в XI Международном научно-практическом семинаре, организованном Барановичским государственным университетом при поддержке Министерства образования Республики Беларусь. Также в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева «О праздновании 150-летия Абдуррагим бека Хагвердиева» 20 апреля в Сумгаитском государственном университете пройдет онлайн научно-практическая конференция «Сияющая звезда нашей реалистической литературы».
- Дистанционное обучение охватывает все специальности? Как насчет обеспечения участия студентов в этом процессе, особенно тех, кто учится на специальностях с практическим уклоном?
- Цель дистанционного обучения обеспечить непрерывность обучения на время карантина. Для этого на факультетах были созданы рабочие группы WhatsApp по всем специальностям. Онлайн-занятия были организованы по заранее составленному расписанию занятий. Тексты лекций были отправлены на электронные адреса студентов. В то же время при помощи программы Power Point были созданы аудиозаписи лекций.
Студентам были даны методические указания для выполнения практических занятий и лабораторных работ с использованием некоторых программ моделирования и рекомендовано изучить теоретические части и представить свои отчеты учителям.