Əsas səhifə | Xəbərlər | Mühəndislik fakültəsində qiyabi şöbə üzrə təhsil alan tələbələr üçün də onlayn dərslər davam etdirilir
Yerləşdirilmə tarixi : 18 Aprel 2020 17:16
Mühəndislik fakültəsində qiyabi şöbə üzrə təhsil alan tələbələr üçün də onlayn dərslər davam etdirilir
Koronavirus (COVID-19) pandemiyası ilə əlaqədar olaraq, Mühəndislik fakültəsində qiyabi şöbə üzrə təhsil alan tələbələr üçün də tədris prosesi məsafədən, onlayn şəkildə uğurla həyata keçirilməkdədir. Tələbələrin böyük əksəriyyətinin bu platformadan istifadəsi və onlayn tədrisə cəlb olunması təmin edilib.
Aprelin 1-dən qiyabi şöbə üzrə təhsil alan III kursların dərsləri də onlayn keçirilir. Hal-hazırda moodle.sdu.edu.az saytı və “Microsoft Teams” proqramı ilə paralel WhatsApp qruplarında da işlər davam etdirilir. Aprelin 16-da Mühəndislik fakültəsinin baş müəllimi Südabə Nağıyeva Kompüter sxemotexnikası və mikroprosessor sistemləri fənnindən “Mərkəzi prosessor, yaddaş qurğuları”, aprelin 17-də dosent Şəlalə Cəfərova İnternet texnologiyaları və əməliyyatların tədqiqi fənnindən “İntellektual sistemlərdə biliklərin təsvir edilməsi” , baş müəllim Təranə Səfərova Kompüter qrafikası fənnindən “Corel draw qrafics sisteminin strukturu və onun iş rejimləri” mövzularında 617-1-ci qrupda onlayn dərs keçdilər. Karantin müddəti bitənə qədər dərslərin bu şəkildə təşkil olunması tələbələr tərəfindən razılıqla qarşılanır. Ümumiyyətlə, universitetin ERASMUS+ layihəsi çərçivəsində hazırlanmış Moodle sisteminə Mühəndislik fakültəsinin 20 (bakalavr 17, magistr 3) qrupu qoşulmuşdur. Dərslərin mənimsənilməsi üçün lazım olan materiallar sayta yerləşdirilmişdir. Təhsil Nazirliyi Microsoft şirkətinin texniki dəstəyi ilə tədris prosesinin dayandırıldığı müddət ərzində təhsilalanlara təhsil proqramlarının mənimsənilməsi imkanlarının təmin edilməsi və təlim-tədris prosesinin məsafədən təşkili məqsədilə “Microsoft Teams” platformasından istifadəyə start vermişdir. Bu platformada da müəllim və tələbə heyəti aktiv iştirak edir. Fakültəmizdə dərs deyən müəllimlər bu platformada dərsləri onlayn keçir. Hal-hazırda moodle.sdu.edu.az saytı və Microsoft Teams proqramı ilə paralel WhatsApp qruplarında da işlər davam etdirilir. Bunun üçün universitetin koordinatorlar qrupu yaradılmışdır ki, buradan əldə edilən göstərişlər dərhal müəllimlərə çatdırılır. Tütorlar və qrup rəhbərləri bu işə cəlb edilmişdir. Onu da qeyd edək ki, universitetin bütün tələbələri müəyyən səbəblərdən (İnternet imkanlarının məhdudluğundan) onlayn dərslərdə iştirak edə bilmir. Belə tələbələrin sonradan həmin dərs materiallarını izləmək imkanı əldə etmələri üçün dərslərin böyük əksəriyyətinin videoçəkilişi aparılır.

Home | News | ONLINE CLASSES KEEP ON FOR CORRESPONDENCE STUDENTS AT THE FACULTY OF ENGINEERING
Due to the coronavirus (COVID-19) pandemic, the educational process is also successfully implemented online for correspondence students at the Faculty of Engineering. The vast majority of students use this platform and are involved in online learning.
From April 1, the classes of third-year part-time students are also held online. Currently, the work is underway in WhatsApp groups in parallel with moodle.sdu.edu.az and Microsoft Teams. On April 16, Sudaba Nagiyeva, senior lecturer of the Faculty of Engineering conducted online lesson on the subject of Computer Circuits and Microprocessor Systems, on April 17, docent Shalala Jafarova on the subject of Internet Technologies and Operations Research, senior lecturer Tarana Safarova on the subject of Computer graphics in group 617-1. The organization of classes in this way until the end of the quarantine period is welcomed by students. In general, 20 groups of the Faculty of Engineering (bachelor 17, master 3) joined the Moodle system developed within the framework of the university's Erasmus + project. The materials needed to master the lessons are posted on the site. The Ministry of Education, with the technical support of Microsoft, has started using the Microsoft Teams platform to provide students with the opportunity to master educational programs and organize the learning process remotely during the suspension of the educational process. Teachers and students are also actively involved in this platform. Teachers who teach at our faculty take classes online on this platform. Currently, work is underway in WhatsApp groups in parallel with moodle.sdu.edu.az and Microsoft Teams. For this purpose, a group of university coordinators has been established and the instructions obtained from it are immediately delivered to teachers. Tutors and group leaders were involved in this work. It should be noted that not all university students are able to attend online classes for certain reasons (limited access to the Internet). The vast majority of lessons are videotaped so that such students can later watch the course materials.