Riyaziyyat fakültəsində tədris prosesi onlayn formada uğurla davam etdirilir
Koronavirusun yayılması ərəfəsində tədris prosesinin davamlılığını təmin etmək məqsədilə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi və Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyi tərəfindən verilən tövsiyələrə əməl edərək, Riyaziyyat fakültəsi martın 12-dən etibarən onlayn (məsafədən) təhsilə keçmişdir.
Riyaziyyat fakültəsinin dekanı dosent Zəfər Hüseynov qeyd etdi ki, universitetin rəqəmsal ekosistemi tədris prosesini məsafədən təşkil etməyə imkan verir. Tədrisin təşkili üçün “Microsoft Teams” platformasından və Moodle sistemindən istifadə edilərək bütün fənlər üzrə tədris materialları sistemə yüklənmiş və tələbələrə həmin materialları sərbəst əldə etmək imkanı yaradılmışdır. Tələbələrin böyük əksəriyyəti qeyd olunan sistemlər üzrə qeydiyyatdan keçmişlər. Məsələn, fakültədən bakalavriat və magistratura səviyyələri üzrə 614 nəfər tələbədən 546 nəfəri qeydiyyatdan keçmişdir. Lakin bəzi tələbələr müəyyən səbəblərdən (İnternet imkanlarının məhdudluğundan) onlayn dərslərdə iştirak edə bilmir. Belə tələbələrin sonradan həmin dərs materiallarını izləmək imkanı əldə etməsi üçün dərslərin böyük əksəriyyətinin videoçəkilişi aparılır. Belə ki, fakültənin professor-müəllim heyəti tərəfindən videotexnologiyadan istifadə etməklə onlayn dərslər keçilir. Kafedralar üzrə məsul şəxslərə texniki imkanları və müvafiq metodik dəstəyi nəzərə almaqla, bütün dərslərin məsafədən keçirilməsi üçün cədvəl hazırlanıb təqdim etmək tapşırılmışdır. Hazırda müəllimlər həmin cədvələ əsasən onlayn dərslər həyata keçirirlər.
Dekan onu da əlavə etdi ki, ümumiyyətlə universitetimiz üçün bu təhsil forması ilk dəfədir ki, tətbiq olunur. Bu qaydada təhsil proqramlarının 100 faiz mənimsənilməsi mümkün olmasa da, yaranmış situasiyada ən düzgün yoldur. Dərslərin bu şəkildə təşkil olunması valideyn və tələbələr tərəfindən razılıqla qarşılanır. Tələbələr məmnunluqlarını videogörüntü vasitəsilə ifadə edirlər

Главная страница | Новости | Учебный процесс на математическом факультете успешно продолжается в режиме онлайн
Учебный процесс на математическом факультете успешно продолжается в режиме онлайн
В связи с приостановлением занятий с целью предотвращения распространения коронавирусной инфекции в нашей стране, в соответствии с инструкциями и рекомендациями Министерства образования и руководства Сумгаитского государственного университета математический факультет с 12 марта начал онлайн-обучение.
Декан математического факультета доц. Зафар Гусейнов отметил, что цифровая экосистема университета позволяет организовать учебный процесс дистанционно. Для этого были использованы платформы Microsoft Teams и систему Moodle. В систему были загружены учебные материалы по всем предметам, и студенты получили бесплатный доступ к этим материалам. Подавляющее большинство студентов были зарегистрированы в этих системах. Например, из 614 студентов, обучающихся в бакалавриате и магистратуре, 546 прошли регистрацию. Однако, некоторые студенты не могут посещать онлайн-занятия по ряду причин (ограниченный доступ в Интернет). Подавляющее большинство уроков записано на видео, чтобы впоследствии такие студенты могли просматривать материалы курса.
Таким образом, профессорско-преподавательский состав факультета проводит онлайн-занятия с использованием видеотехнологий. Ответственным лицам от каждой кафедры было поручено подготовить расписание для организации дистанционных занятий по всем предметам с учетом технических возможностей и соответствующей методической поддержки. В настоящее время преподаватели проводят онлайн-занятия по этому графику.
Декан отметил, что такая форма обучения применяется в нашем университете впервые. И хотя она не дает 100% усвоения материала, в создавшейся ситуации это наиболее правильный путь. Организация онлайн-занятий приветствуется родителями и студентами.