Sumqayıt Dövlət Universitetinin bütün fakültələrində olduğu kimi, Fizika və elektroenergetika fakültəsində də tədris prosesi onlayn davam etdirilir
Koronavirus (COVİD - 19) infeksiyasının Azərbaycan ərazisində yarada biləcəyi təhlükənin qarşısının alınması məqsədilə təxirəsalınmaz tədbirlər davam etdirilir. Koronavirusla bağlı zəruri tədbirlərin görülməsi ilə əlaqədar dərslərin müvəqqəti dayandırıldığı nəzərə alınaraq, Təhsil Nazirliyinin göstəriş və məsləhətlərinə uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetinin bütün fakültələrində olduğu kimi, Fizika və elektronergetika fakültəsində də dərslərin distant keçirilməsi üçün işlərə başlanılmış, tədris prosesi onlayn formada təşkil olunmuşdur.
Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova bildirdi ki, bu sahədə görülmüş işləri üç mərhələyə bölmək olar: birinci mərhələdə qərara alınmışdır ki, WhatsApp ani mesajlaşma mübadilə sistemindən istifadə olunsun. Bu məqsədlə tədris qrupları və kafedralar üzrə WhatsApp işçi qrupları yaradılmışdır. Dərs cədvəlinə uyğun olaraq, əvvəlcədən təyin edilmiş tarixlərdə onlayn rejimində məşğələ dərsləri təşkil edilmişdir. Mühazirələrin mətnləri əvvəlcədən tələbələrə ötürülmüş və sual-cavab şəklində müzakirə edilmişdir. Bu zaman mühazirələrin Power Point proqramından istifadə edilməklə, səsli təqdimatları da yaradılmışdır. Laboratoriya işlərinin yerinə yetirilməsi üçün tələbələrə metodik göstərişlər verilmiş və onlara nəzəri hissələrin öyrənilməsi tövsiyə edilmiş, bəzi simulyasiya proqramlarından istifadə etməklə laboratoriya işlərini yerinə yetirib, hesabatlarını müəllimlərə təqdim etmələri təklif olunmuşdur. Məsələn, Güc elektronikası və intiqalın idarə edilməsi fənnindən laboratoriya işləri EWB simulyasiya proqramı vasitəsilə yerinə yetirilmişdir.
İkinci mərhələdə distant təhsilin təşkil edilməsi üçün nəzərdə tutulmuş Moodle sistemindən istifadəyə başlanılmış, fakültənin hər bir müəllimi və tələbəsi Moodle sistemində qeydiyyatdan keçmişdir. Bunun nəticəsində hər bir müəllim öz kurslarını yaratmış, tələbələr isə bu kurslara yazılaraq, fənnə dair mühazirə mətnlərindən, məşğələ dərslərindən, laboratoriya işlərinin yerinə yetirilməsi üçün metodik göstərişlərdən, təqdimatlardan və s. tədris materiallarından istifadə etmək imkanı əldə etmişlər.
Üçüncü mərhələdə isə Təhsil Nazirliyinin tövsiyəsi ilə daha çox imkanlara malik Microsoft Teams korporativ platformasının istifadəsinə başlanılmışdır. Hal-hazırda fakültənin hər bir müəllimi artıq qeydiyyatdan keçmişdir, tələbələrin qeydiyyatı isə sona çatır. Artıq qruplar üzrə bütün mühazirə, məşğələ və laboratoriya işləri yüklənmişdir. Bu gündən artıq imtahan sualları yerləşdirilir. Tələbələrin elektron ünvanlarına materiallar göndərilib, müəllimlər cəvəl üzrə WhatsApp vasitəsi ilə tələbələr ilə əlaqə saxlayırlar . Platformanın üstün cəhəti videokonfransların təşkil edilməsinin mümkünlüyüdür. Fakültənin əməkdaşları artıq belə bir sınaq konfransı keçirmişlər.

Главная страница | Новости | Учебный процесс на факультете Физики и электроэнергетики, как и на всех факультетах Сумгаитского государственного университета, продолжается в режиме онлайн
Yerləşdirilmə tarixi : 13 Апрель 2020 13:27
Учебный процесс на факультете Физики и электроэнергетики, как и на всех факультетах Сумгаитского государственного университета, продолжается в режиме онлайн
Декан факультета Физики и электроэнергетики доц. Тамелла Ахмедова рассказала, что проделанную в этой области работу можно разделить на три этапа. На первом этапе было решено использовать программу обмена сообщениями WhatsApp. С этой целью в каждой группе были созданы рабочие группы WhatsApp. Организация онлайн-занятий велась согласно составленному расписанию. Тексты лекций были заранее переданы студентам для ознакомления. Обсуждение изученного теоретического материала проходила в форме вопросов и ответов. В то же время с помощью программы Power Point студентам были предоставлены аудиозаписи лекций. Студентам так же были даны методические указания по выполнению лабораторных работ с использованием некоторых программ моделирования. Например, лабораторные работы по силовой электронике и управлению коробкой передач были выполнены с использованием программы моделирования EWB. Студенты представили преподавателям свои отчеты по лабораторным работам.
На втором этапе началось использование системы Moodle для организации дистанционного обучения, и все преподаватели и студенты факультета были зарегистрированы в системе Moodle. В результате каждый учитель создал свой собственный курс, и студенты, записавшиеся на эти курсы, получили возможность читать конспекты лекций, знакомиться с методическими указаниями для лабораторных работ, презентациями и другими учебными материалами.
На третьем этапе по рекомендации Министерства образования была запущена более эффективная корпоративная платформа Microsoft Teams. В настоящее время на платформе уже зарегистрированы все преподаватели факультета и завершается регистрация студентов. На платформу были загружены лекции, семинарские занятия и лабораторные работы. А с сегодняшнего дня здесь же размешены и экзаменационные вопросы. Материалы были отправлены на электронные адреса студентов. Преимуществом платформы является возможность организации видеоконференций. Сотрудники факультета уже провели конференцию с использованием данной платформы.