SDU-nun tələbələri “Evdə qal” aksiyasında fəal iştirak edirlər
Koronavirus (COVİD - 19) infeksiyasının Azərbaycan ərazisində yarada biləcəyi təhlükənin qarşısının alınması məqsədilə təxirəsalınmaz tədbirlər davam etdirilir. Koronavirusla bağlı zəruri tədbirlərin görülməsilə əlaqədar dərslərin müvəqqəti dayandırıldığı nəzərə alınaraq, Təhsil Nazirliyinin göstəriş və məsləhətlərinə uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində tədris prosesi onlayn və oflayn formada təşkil olunmuşdur.Tədris olunan fənlərin xüsusiyyətindən asılı olaraq, dərslərin bir hissəsi yaradılmış WhatsApp qrupları əsasında keçirilir. Burada dərslər universitetdə keçirilən dərs cədvəllərinə uyğun aparılır, mühazirə müəlliminin mühazirəsi WhatsApp qrupuna daxil olan tələbələrinin iştirakı ilə oxunulur. Mühazirə və məşğələ müəllimlərinin birgə işləməsi nəticəsində tələbələrə dərslər aydın şəkildə izah edilir.
Universitetdə daha çox istifadə olunan sistemlərdən biri tələbələrin dərslərinin oflayn qaydada təşkilinə hədəflənən, SDU-nun da tərəfdaşı olduğu ERASMUS+ layihəsi çərçivəsində hazırlanmış Moodle sistemidir. Müəllim və tələbələr sistemdən istifadə etmək üçün yaradılmış moodle.sdu.edu.az saytında qeydiyyatdan keçirlər. Müəllimlər dərsin mənimsənilməsi üçün tələb olunan materialları sayta yerləşdirir, tələbələr isə istədikləri vaxt bu materiallardan istifadə edərək dərslərə hazırlaşırlar.
Universitetdə, həmçinin dərslərin təşkili üçün “Zoom meeting online” və “Trueconf online” sistemlərindən də istifadə edilir. Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi tərəfindən “Microsoft” şirkətinin texniki dəstəyi ilə tədris prosesinin dayandırıldığı müddət ərzində təhsilalanların təhsil proqramlarının mənimsənilməsi imkanlarının təmin edilməsi və təlim-tədris prosesinin məsafədən təşkili məqsədilə ali təhsil müəssisələrinə “Microsoft Teams” platformasından istifadə məsləhət görülmüşdür. Bunu nəzərə alaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələri “Microsoft Teams” onlayn platforması üzərindən canlı rejimdə təşkil edilən onlayn dərslərdə iştirak edirlər.
Eyni zamanda tələbələr dərsləri ilə yanaşı, asudə vaxtlarını da səmərəli keçirirlər. Tələbə Gənclər Təşkilatı, Tələbə Gənclər Klubu “Evdə qal” aksiyasına könüllü dəstək olur, onlayn formada görüşlər təşkil edirlər.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının qlobal pandemiya elan etdiyi koronavirus infeksiyasının yayılmasının qarşısının alınması tədbirləri çərçivəsində universitetin Tələbə Gənclər Təşkilatı onlayn psixologiya dərnəyi, intellektual oyunlar, şeir müsabiqəsi, kitab, conversation, rəsm klubları ilə keçirdikləri onlayn görüşlər nəticəsində təşkilatın üzvləri ilə birliklərini nümayiş etdirirlər. Universitetin “Səma” rəqs ansamblının kollektivi milli rəqsləri ilə könülləri riqqətə gətirir. Klubda fəaliyyət göstərən rəssamlıq və dekorativ sənətlər dərnəyinin üzvləri sənət nümunələrini onlayn nümayiş etdirirlər (keçirilən onlayn tədbirlərin linkləri sonda göstərilmişdir).
Bu günlərdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Gənclər Təşkilatı fəaliyyətinin 15 illik yubileyini onlayn formada qeyd etdi. Ölkəmizdə fəaliyyət göstərən Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqı və bir çox ali təhsil müəssisələrinin tələbələri Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Gənclər Təşkilatının 15 illik yubileyini onlayn formada təbrik etdilər və fəaliyyətlərinə uğurlar arzuladılar. Onu da qeyd edək ki, təşkilatın yubileyi pandemiya əleyhinə tədbirlər sona çatdıqdan sonra universitetdə geniş qeyd olunacaq.
Hazırda SDU-da Tələbə Gənclər Klubu və Tələbə Gənclər Təşkilatı gənclərin asudə vaxtının səmərəli təşkili, onların dövlətçilik ruhunda tərbiyə olunması, vətənpərvərlik ruhunun artırılması və s. istiqamətdə görülən tədbirləri onlayn formada davam etdirirlər.

Home | News | SSU STUDENTS TAKE AN ACTIVE PART IN THE "STAY AT HOME" CAMPAIGN
Urgent measures are being taken to prevent the threat of coronavirus (COVID-19) infection in Azerbaijan. Taking into account the suspension of classes due to the necessary measures related to the coronavirus, the teaching process at Sumgayit State University was organized online and offline in accordance with the instructions and recommendations of the Ministry of Education. Depending on the nature of the subjects taught, some classes are based on WhatsApp groups. Classes are held here in accordance with the schedule of classes held at the university, the lecture of the lecturer is read with the participation of students included in the WhatsApp group. As a result of the joint work of lecture and class teachers, the lessons are clearly explained to the students.
One of the most widely used systems at the university is the Moodle system developed as part of the university"s Erasmus + project, which aims to organize students" classes offline. Teachers and students register on moodle.sdu.edu.az, which was created to use the system. Teachers post the materials required for mastering the lesson on the site, and students use these materials to prepare for lessons at any time.
Other systems used to organize online classes are Zoom meeting online and Trueconf online. The Ministry of Education, with the technical support of Microsoft, advised higher education institutions to use the Microsoft Teams platform in order to provide students with the opportunity to master educational programs and distance learning during the suspension of the educational process. Taking this into account, students of Sumgayit State University participate in online classes organized live on the Microsoft Teams online platform.
At the same time, students spend their free time effectively in addition to classes. Student Youth Organization, Student Youth Club voluntarily support the "Stay at home" campaign, organize online meetings. The staff of the university"s "Sema" dance ensemble brings pity to the hearts with its national dances. Members of the club"s art and decorative arts circle demonstrate paintings and decorative arts online. Links to online events are shown at the end.
Recently, the Student Youth Organization of Sumgayit State University celebrated its 15th anniversary online. The Union of Student Youth Organizations of Azerbaijan and students of many higher education institutions operating in our country congratulated the 15th anniversary of the Student Youth Organization of Sumgayit State University online and wished success in their activities. It should be noted that the anniversary of the organization will be widely celebrated at the university after the end of anti-pandemic measures.
At present, the Student Youth Club and the Student Youth Organization at SSU continue the events online for the effective organization of leisure time of students.