Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU onlayn tədris üçün Moodle sistemini aktivləşdirdi
Koronavirus (COVİD - 19) infeksiyasının Azərbaycan ərazisində yarada biləcəyi təhlükənin qarşısının alınması məqsədilə təxirəsalınmaz tədbirlər davam etdirilir. Koronavirusla bağlı zəruri tədbirlərin görülməsi ilə əlaqədar dərslərin müvəqqəti dayandırıldığını nəzərə alaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində tədris olunan dərslər onlayn formada təşkil olunur.
Bu məqsədlə martın 22-də SDU-da Moodle sisteminin fəaliyyəti müzakirə edildi. Rektor professor Elxan Hüseynov çıxış edərək bildirdi ki, bu gün ümümbəşəri bəla, fəlakət ünvanına çevrilən koronavirus (COVİD - 19), demək olar ki, dünyanın ritmini pozub. Möhtərəm prezidentimiz cənab İlham Əliyevin göstərişi ilə virusun Azərbaycan ərazisində yarada biləcəyi təhlükənin qarşısının alınması məqsədilə təxirəsalınmaz tədbirlər davam etdirilir. Nazirlər Kabinetinin Sərəncamına əsasən yoluxma hallarının qarşısının alınması və ölkə ərazisində yerləşən bütün təhsil müəssisələrində tibbi-profilaktik, dezinfeksiyaedici və digər qabaqlayıcı tədbirlər davam etdirilir. Təhsil müəssisələrində tədris, təlim-tərbiyə prosesi dayandırılıb və bununla bağlı bütün tədbirlər təxirə salınıb. Baş vermiş bəladan xilas yolları axtarılır, vətəndaşların təhlükəsizliyi üçün mühüm addımlar atılır.
Koronavirusla bağlı zəruri tədbirlərin görülməsilə əlaqədar Sumqayıt Dövlət Universitetində tədris olunan dərslər onlayn formada aparılır. Tətbiq etdiyimiz onlayn təhsil əyani təhsilin alternativi kimi düşünülüb. Müəllim və tələbə arasında əlaqəni telekommunikasiya və kompüter şəbəkələri vasitəsilə operativ, müntəzəm dialoq, qarşılıqlı əlaqə əsasında, uzaq məsafədən həyata keçirir. Adı çəkilən təhsilin xarakterik xüsusiyyətlərinə çeviklik, modulluq, iqtisadi səmərəlilik, təhsilin keyfiyyətinə xüsusi nəzarət, müasir texnologiyalardan istifadə və s. aiddir. Rektor məsafədən öyrənmənin tələbələrin boş vaxtlarını səmərəli keçirməsinə xidmət etdiyini qeyd etdi, hazırda rayonlarda və Bakı şəhərində yaşayan tələbələrimizlə onlayn ünsiyyətin zəruruliyini vurğuladı, distant təhsilin inkişafına fokuslanan ERASMUS+LPEB layihəsi çərçivəsində 2016-cı ildə yaradılan Resurs mərkəzinin (Studio) aktivləşdirilməsi məsələsinin aktual olduğunu söylədi və bu istiqamətdə görüləcək işlərlə bağlı tapşırıqlarını verdi. Rektor gigiyenik qaydalara riayət edilməsi məsələsində də toxundu.
Daha sonra dekanlar tədrisin vəziyyəti ilə bağlı qısa hesabat verdilər. Bildirdilər ki, fakültələrdə bütün dərslər onlayn formada təşkil olunub. Qruplara dekan müavinləri, tütorlar cəlb edilərək ciddi nəzarət olunur. Tələbələr universitetin elektron kitabxanasından səmərəli istifadə edirlər. Yaranmış onlayn qruplarda tələbələr seminar müəllimləri ilə birgə xüsusi saatlar təyin edirlər ki, həmin saatlarda bütün tələbələr onlayn olaraq sorğuda iştirak edirlər. Müəllimlər də öz növbəsində tələbələrin verdikləri cavablara uyğun olaraq qeydlər aparırlar. Dərslərin bu şəkildə təşkil olunması valideyn və tələbələr tərəfindən razılıqla qarşılanır.
Sonda Moodle üzrə SDU-dan məsul şəxs Murad Hüseynli çıxış edərək, sistemin məqsədi, işlədilməsi, komandalar haqqında ətraflı məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Moodle sistemində işləmək üçün ilkin olaraq qeydiyyatdan keçmək lazımdır. İstifadəçi-müəllim və tələbənin şəxsi kabineti yaradılır. Müəllimlər bölmələrinə uyğun olaraq mühazirələri və dərsə aid digər materialları sistemdə yerləşdirirlər. Beləliklə, material tələbələr üçün əlçatan olur. Hazırda 2500 nəfər qeydiyyatdan keçmişdir. Sistemdə nəinki materiallar, həm də müəllimlər tələbələr üçün, tələbələr də müəllimlər üçün əlçatan olur. Moodle sistemi onlayn dərslər, kurslar, təlimlər keçirmək üçün olduqca faydalıdır. Sistemdə fəaliyyəti təmin etmək üçün Moodle-un işlədilməsinə dair izahlı videolar müəllim və tələbələrin WhatsAplarına göndərilib. Dərslərin bu şəkildə təşkil olunması valideyn və tələbələr tərəfindən razılıqla qarşılanıb. Məlumat üçün bildirək ki, dünyada distant təhsilin, onlayn tədrisin inkişafı üçün istifadə edilən Kanvas və Moodle məşhur sistemlərdir.
Qeyd edək ki, 2019-cu ilin dekabrında Sumqayıt Dövlət Universitetində ERASMUS+PETRA layihəsi çərçivəsində Moodle sistemi yaradılmış, iyun ayında Elektron laboratoriyanın açılışı olmuşdur. Moodle sistemi Finlandiyanın Yuvaskülə Universitetinin professorları tərəfindən keçirilən təlimlər nəticəsində öyrənilmişdir. SDU-dan iki nəfər: Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov, Beynəlxalq əməkdaşlıq və xarici tələbələr şöbəsinin müdiri t.f.d Samirə Məmmədova Yuvaskülə Universitetində Moodle üzrə təlimlərdə iştirak etmişlər. Bakıda Xəzər Universitetində təşkil edilən təlimlərdə isə SDU-nun İnformasiya Texnologiyaları Mərkəzinin proqramçısı Murad Hüseynli iştirak etmişdir.

Главная страница | Новости | СГУ активировал систему Moodle для онлайн-обучения
С этой целью 22 марта в СГУ обсуждалось использование системы Moodle. Ректор проф. Эльхан Гусейнов заявил, что коронавирус (COVID-19) стал сегодня бедой для всего человечества и нарушил ритм мира. По поручению президента Ильхама Алиева принимаются срочные меры для предотвращения угрозы распространения вируса в Азербайджане. Согласно распоряжению Кабинета Министров во всех учебных заведениях страны проводятся лечебно-профилактические, дезинфицирующие и другие предупредительные меры против опасного вируса. Учебный процесс во всех учебных заведениях был приостановлен. Предпринимаются важные шаги для обеспечения безопасности граждан.
В связи с приостановкой занятий в Сумгаитском государственном университете организовано онлайн-обучение, которое было разработано как альтернатива очной форме обучения. Оно позволяет наладить оперативную, регулярную, дистанционную связь между преподавателем и студентами через телекоммуникационные и компьютерные сети. Характерными чертами упомянутого образования являются гибкость, модульность, экономическая эффективность, особый контроль над качеством образования, использование современных технологий и т. д.
Ректор сказал, что дистанционное обучение дает возможность студентам рационально распределять свое время и подчеркнул важность онлайн-общения с нашими студентами, проживающими в регионах и в Баку. Он так же отметил актуальность проблемы активации Ресурсного центра (Studio), созданного в 2016 году в рамках проекта ERASMUS + LPEB, направленного на развитие дистанционного обучения и дал указания по работе, которая должна быть проделана в этом направлении. Ректор также затронул вопрос о соблюдении правил гигиены.
Затем деканы факультетов представили краткий отчет о состоянии учебного процесса. Они сказали, что все занятия на факультетах организованы онлайн. Заместители деканов и тюторы тщательно контролируют группы. Студенты активно используют электронную библиотеку университета. В созданных онлайн-группах все студенты принимают участие в онлайн-опросе. Родители и студенты приветствуют организацию онлайн-занятий.
После этого ответственный в СГУ за Moodle Мурад Гусейнли, дал подробную информацию о назначении системы, ее работе и командах. Он отметил, что для работы в системе Moodle необходимо сначала зарегистрироваться. Создается личный кабинет пользователя-преподавателя и студента. Учителя размещают лекции и другие материалы по предмету в системе. Таким образом, материал становится доступным для студентов. В настоящее время зарегистрировано 2500 человек. Система Moodle очень эффективна для проведения онлайн-занятий, курсов, тренингов. Преподавателям и студентам в WhatsApp были отправлены пояснительные видеоролики о том, как использовать систему Moodle. Отметим, что Canvas и Moodle являются популярными системами во всем мире, используемыми для развития дистанционного обучения и онлайн-преподавания.
Напомним, что система Moodle была создана в декабре 2019 года в Сумгаитском государственном университете в рамках проекта ERASMUS + PETRA, а в июне была открыта Электронная лаборатория. Система Moodle была изучена на тренингах, которые проводили профессора университета Ювяскюля в Финляндии. От СГУ на тренингах по системе Moodle в Ювяскюльском университете участвовали проректор по организации учебного процесса и технологиям обучения СГУ доц. Натиг Талыбов и руководитель отдела международного сотрудничества и иностранных студентов, д.ф.и. Самира Мамедова. А в тренингах организованных в университете Хазар в Баку принял участие программист Центра информационных технологий СГУ Мурад Гусейнли.