Əsas səhifə | Xəbərlər | “Xocalı soyqırımını unutma” adlı tədbir keçirildi
Azərbaycan tarixinə ən dəhşətli və faciəli səhifələrdən biri kimi daxil olan Xocalı soyqırımı təkcə xalqımıza yox, bütün bəşəriyyətə qarşı törədilən ən qəddar cinayətlər siyahısında yer alır. Bu faciə həm də əsrlər boyu ermənilərin xalqımıza qarşı törətdikləri soyqırımlarının daha bir dəhşətli təzahürüdür. Fevralın 25-də Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümü ilə əlaqədar Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə Mühəndislik fakültəsində tədbir keçirildi.
Əvvəlcə Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olundu.
Tədbiri giriş sözü ilə açan fakültə dekanı dosent Ulduz Ağayev bu soyqırımını xalqımıza qarşı həyata keçirilən qəsbkarlıq, etnik təmizləmə siyasətinin yeni qanlı səhifəsi adlandırdı. Qeyd etdi ki, bu siyasətin 200 ilə yaxın tarixi var. Bəşər tarixində daim işğalçılıq siyasəti ilə yaşayan, tarixə öz şərəfsiz imzalarını atmış erməni quldurları öz məslək və əqidə dostları ilə birlikdə həmin gecə Xocalını qan içində boğdular. Bu faciə dünyada baş verən Xatın, Sonqmi, Ruanda kimi soyqırımlarından da faciələrin ən dəhşətlisi idi. Xocalı soyqırımı isə Azərbaycan tarixinə ən dəhşətli və faciəli səhifələrdən biridir. Bu faciənin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin böyük əməyi oldu. Məhz onun təşəbbüsü ilə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisində ilk dəfə bu məsələyə siyasi qiymət verildi. Bunun nəticəsidir ki, hər il faciənin ildönümü istər respublikamızda, istərsə də onun hüdudlarından kənarda geniş qeyd olunur, soyqırımı qurbanlarının xatirəsi yad edilir, dünya ictimaiyyətinə ermənilərin əsl siması göstərilir.
Tədbirdə tələbələr çıxış edərək qeyd etdilər ki, Xocalı şəhərində ermənilər tərəfindən törədilmiş vəhşiliklər bütün bəşəriyyətə qarşı yönəldilmiş cinayətdir. Xocalı faciəsini törətməklə ermənilər xalqımızı qorxutmaq, onun mübarizə əzmini qırmaq, onu tarixi torpaqlarımızın bir qisminin itirilməsi ilə barışmağa məcbur etmək istəyirdilər. Lakin hiyləgər düşmən məqsədlərinə çata bilmədi. Xalqımız öz dövlətinin suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizədə daha da mətinləşdi, qəhrəmanlıq və dəyanət nümayiş etdirdi.

Главная страница | Новости | Проведено мероприятие «Помни о Ходжалы!»
Ходжалинский геноцид, вошедший в историю Азербайджана как самая кровавая его страница, является преступлением, совершенным против всего человечества. Эта трагедия является еще одним проявлением геноцида, совершенного армянскими националистами против азербайджанского народа. 25 февраля на факультете Инженерии было проведено мероприятие, организованное Студенческой молодежной организацией и посвященное 28-ой годовщине Ходжалинской трагедии.
Минутой молчания присутствующие почтили память жертв Ходжалинского геноцида.
Мероприятие открыл декан факультета доц. Улдуз Агаев. Он сказал, что Ходжалинский геноцид явялется ещё одним проявлением захватнической политики и политики этнической чистки, проводимой против азербайджанского народа армянскими националистами. Эта политика продолжается уже более 200 лет. Армянские националисты, для которых политика оккупации и геноцида стала нормой, при поддержке своих идейных вдохновителей учинили над жителями города кровавую расправу, убивая жирное население. Эту трагедию можно сравнить с Хатынью, Сонгми и Руандой, вошедших в историю как стертые с лица земли города. Ходжалинская трагедия является одной из самых кровавых страниц истории человечества XX века.
Общенациональный лидер Гейдар Алиев сыграл большую роль в доведении до сведения мировой общественности правды о Ходжалинском геноциде. Именно по его инициативе Милли Меджлис Азербайджанской Республики впервые дал политико–правовую оценку этому событию. В Азербайджане и за его пределами ежегодно отмечают День Ходжалинской трагедии и вспоминают её жертв.
Выступившие на мероприятии студенты отметили, что Ходжалинская трагедия–это преступление против всего человечества. Совершая это преступление, армяне хотели запугать азербайджанский народ, сломить его волю. Но коварные враги просчитались. Эти события мобилизовали волю народа к борьбе за освобождение оккупированных территорий.