Xocalı soyqırımı XX əsrin ən dəhşətli faciələrindən biridir
Fevralın 24-də Riyaziyyat fakültəsində Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümü qeyd edildi. Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olundu.
Tədbiri Riyaziyyat fakültəsinin dekan müavini dosent Məmmədəli Məmmədov açaraq bildirdi ki,1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan Silahlı Qüvvələri keçmiş SSRİ-nin Xankəndidə yerləşən 366-cı motoatıcı alayının şəxsi heyətinin və texnikasının bilavasitə iştirakı ilə Xankəndi ilə Əsgəran arasında yerləşən Xocalı şəhərini zəbt edərək, Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımı həyata keçirdi. Xalqımız Xocalı soyqırımını və digər faciələri heç zaman unutmayacaq, bu faciələr bizim qan yaddaşımızdan silinməyəcəkdir. Bu vəhşiliyi törətmiş cinayətkarlar Azərbaycan xalqı qarşısında cavab verəcək, layiq olduqları cəzalarına çatacaqlar. Tezliklə Azərbaycan işğal altında olan torpaqlarının azad edilməsinə nail olacaq, Dağlıq Qarabağ üzərində suverenliyini bərpa edəcəkdir.
TGT–nin fakültə üzrə sədri Ülkər Laçınova və digər tələbələr çıxış edərək, Xocalı dəhşətlərini tələbələrə faktlar və sənədlərlə çatdırdılar. Bildirdilər ki, amansızlığına, qəddarlığına görə bəşər tarixinə qanlı iz salmış, təkcə Azərbaycan xalqına deyil, bütün insanlığa qarşı yönəlmiş Xocalı qətliamından bizi 28 il ayırır. 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə baş verən Xocalı soyqırımı bəşər tarixində ən qanlı faciələrdən biridir. Nə qədər insan erməni silahından yayınıb meşələrə, dağlara qaçsalar da, onların çoxu soyuqdan, şaxtadan məhv oldular. Hər tərəfdə silahlı ermənilər dinc əhalini güllələmiş, onlara amansız divan tutmuşlar. Beləliklə, cinayətkar erməni qoşunlarının vəhşiliyi nəticəsində Xocalı əhalisindən 613 nəfər öldürülmüş, 487 nəfər şikəst olmuş, 1275 nəfər dinc sakin: qocalar, uşaqlar, qadınlar əsir götürülərək, ağlasığmaz erməni zülmünə, təhqir və həqarətlərinə məruz qalmışlar. 150 nəfərin taleyi hələ də məlum deyildir. Bir gecənin içərisində qədim Xocalı yerlə - yeksan edilmişdir.

KHOJALY GENOCIDE IS ONE OF THE MOST HORRIBLE TRAGEDIES OF THE XX CENTURY
On February 24, the 28th anniversary of the Khojaly genocide was marked at the Faculty of Mathematics. Victims of the Khojaly genocide are commemorated for a moment of silence.
The event was opened by the deputy dean of the Faculty of Mathematics, associate professor Mammadali Mammadov. He said, “On the night of February 25-26, 1992, the Armenian armed forces committed a massacre against the people of Khojaly with the immediate participation of personnel and equipment of the 366th Motor Forces of the former USSR settled in Khankendi. Our people will never forget the Khojaly genocide and other tragedies, these tragedies will not be erased from our memory. The criminals who committed this atrocity will be held accountable to the Azerbaijani people and will receive the punishment they deserve. Azerbaijan will soon liberate its occupied lands and restore its sovereignty over Nagorno-Karabakh”.
Then TGT faculty chair Ulkar Lachinova and other students spoke about the horrors of Khojaly. They told that the Khojaly is not only against the people of Azerbaijan, but all of humanity. The night of February 25-22, 1992 is one of the bloodiest tragedies in the history of mankind. Many people fled from Armenian weapons to forests and mountains, most of them were killed by cold and frost. Armed Armenians shoot civilians from all sides and ruthlessly fire them. Thus, as a result of the brutality of the criminal Armenian forces, 613 Khojaly people were killed, 487 were injured, 1275 civilians-old people, children and women captured and subjected to irrational insults, oppression and abasement from the Armenians. The fate of 150 people is still unknown. Ancient Khojaly was destroyed in one night.