Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisi müsabiqəsinin tarixində ilk dəfə olaraq azərbaycanlı alim - Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşı münsif qismində iştirak edəcək
11-15 may 2020-ci il tarixlərində ABŞ-ın Anahaym şəhərində Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisi (İSEF – İnternational Science and Engineering Fair) keçiriləcək. Bu il müsabiqənin tarixində ilk dəfə olaraq İSEF-in münsiflər heyətinin tərkibinə fizika və astronomiya kateqoriyası üzrə “Böyük Mükafat” münsifi qismində azərbaycanlı alim – Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşı, “Sabahın alimləri” Respublika müsabiqəsinin Elmi Ekspertiza Komitəsinin rəhbəri dosent Samir Orucov daxil edilib.
Qeyd edək ki, 1958-ci ildən etibarən ABŞ-da keçirilən İBeynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisinə hər il 70-80 ölkədən IX – XI sinif şagirdlərindən ibarət komandalar iştirak edir.
2012-ci ildən etibarən “Sabahın alimləri” Respublika müsabiqəsinin qaliblərindən ibarət komanda İSEF-də Azərbaycanı uğurla təmsil edir.

Главная страница | Новости | Впервые в истории конкурса Международной научной и инженерной выставки сотрудник Сумгаитского государственного университета будет участвовать в качестве жюри
Yerləşdirilmə tarixi : 04 Февраль 2020 11:44
Впервые в истории конкурса Международной научной и инженерной выставки сотрудник Сумгаитского государственного университета будет участвовать в качестве жюри
11-15 мая 2020 года в городе Анахайм США будет проведена Международная научная и инженерная выставка (İSEF – İnternational Science and Engineering Fair). Впервые в составе жюри конкурса в категории физики и астрономии будет участвовать сотрудник Сумгаитского университета, руководитель Комитета научной экспертизы Республиканского конкурса «Ученые завтрашнего дня» доцент Самир Оруджев.
Следует отметить, что в Международной научной и инженерной выставке, проводимой в США с 1958 года, ежегодно участвуют команды, состоящие из учеников IX-XI классов из 70-80 стран мира.
С 2012-го года команда, состоящая из победителей республиканского конкурса «Ученые завтрашнего дня», успешно представляет Азербайджан в İSEF.