Sumqayıt Dövlət Universiteti nəzdində yaradılmış FD 2.23 Dissertasiya Şurası fəaliyyətə başladı
Ölkəmizdə ali təhsilin dünya təhsil sisteminə, Avropa ali təhsil məkanına inteqrasiya olunması Sumqayıt Dövlət Universitetində də müasir tədris şəraitinin yaradılmasına, elmin inkişafına xidmət edir. Yüksək informasiya texnologiyalarına, əlverişli tədris şəraitinə, elmi potensiala malik olan universitetin qazandığı nailiyyətlər ildən-ilə artır, daha da yenilənir, zənginləşir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı ilə 2018-ci ildə universitetin tarixində ilk dəfə olaraq Sumqayıt Dövlət Universiteti nəzdində 3337.01 – İnformasiya – ölçmə və idarəetmə sistemləri (sahələr üzrə) və 3303.01 – Kimya texnologiyası və mühəndisliyi ixtisasları üzrə fəlsəfə doktoru dissertasiyalarının müdafiəsinin təşkili üçün FD.02.193 - Dissertasiya Şurası yaradılmış və müvəffəqiyyətlə fəaliyyət göstərmişdir.
Bu uğurun davamı olaraq, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası Rəyasət Heyətinin 27.12.2019- cu il tarixli (protokol 14-R) qərarına əsasən SDU nəzdində 2306.01-Üzvi kimya, 2314.01-Neft kimyası ixtisasları üzrə kimya elmləri sahəsində fəlsəfə doktoru dissertasiyalarının müdafiəsinin təşkili üçün qeydiyyat nömrəsi FD 2.23.olan Dissertasiya Şurası yaradılmışdır. Ali Attestasiya Komissiyasının 28 dekabr 2019-cu il tarixli F-156 saylı əmri ilə Dissertasiya Şurasının tərkibi 12 nəfərdən ibarət təsdiq edilmişdir. Azərbaycan Respublikasının Əməkdar müəllimi kimya elmləri doktoru, professor Əkbər Əli oğlu Ağayev Dissertasiya Şurasının sədri, kimya elmləri doktoru, professor Ağa Məmməd oğlu Mustafayev sədr müavini, kimya elmləri namizədi Musa Musa oğlu Mustafayev Elmi katib təyin edilmişlər.
Universitet rəhbərliyinin elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru proqramları üzrə elmi dərəcəli kadr hazırlığına göstərdiyi qayğı və diqqətin məntiqi davamı kimi yaradılmış üç yeni Dissertasiya Şurasından biri olan FD 2.23 Dissertasiya Şurası 01.11.2022-ci ilə qədər fəaliyyət göstərəcəkdir.
Dissertasiya Şurasının birinci iclası 31 yanvar 2020-ci il tarixində keçirildi. İclasda Dissertasiya Şurasının fəaliyyəti ilə bağlı təşkilati məsələlər geniş müzakirə olundu.

Главная страница | Новости | Начал свою деятельность Диссертационный совет FD 2.23 при Сумгаитском государственном университете
Yerləşdirilmə tarixi : 03 Февраль 2020 16:46
Начал свою деятельность Диссертационный совет FD 2.23 при Сумгаитском государственном университете
Интеграция высшего образования страны в мировую систему образования, а также в европейское образовательное пространство служит созданию современных условий для образования и развития науки в Сумгаитском государственном университете. С каждым годом вуз добивается всё новых успехов в образовании и науке.
Решением Высшей Аттестационной Комиссии при Президенте АР в 2018 году впервые в истории университета при нем создан Диссертационный совет FD-02.194 по защите диссертаций на соискание докторов философии по специальностям 3337.01-Информационно-измерительные системы и системы управления (по областям) и 3303.01 –Химическая технология и инженерия.
Позже решением Президиума Высшей аттестационной комиссии от 27.12.2019 г. (пр.№14-R) при СГУ был создан Диссертационный совет по защите диссертаций на соискание докторов философии по специальностям 2306.01 –Органическая химия и 2314.01–Нефтяная химия. На основании приказа ВАК №F-156 от 28 декабря 2019 г. в состав Диссертационного совета входят 12 человек. Председателем Диссертационного совета является заслуженный учитель АР, д.х.н. профессор Акпер Али оглу Агаев, зам. председателя –д.х.н., профессор Ага Мамед оглу Мустафаев, ученый секретарь –Муса Муса оглу Мустафаев.
Диссертационный совет FD 2.23, являющийся одним из трех, созданных при СГУ, будет осуществлять свою деятельность до 01.11.2022 года.
Первое заседание Диссертационного совета состоялось 31 января 2020 года. На заседании были широко обсуждены организационные вопросы, связанные с деятельностью Диссертационного совета.