“Heydər Əliyev Azərbaycan Dövlət gənclər siyasətinin banisidir” mövzusunda növbəti məşğələ
Yanvarın 31-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Heydər Əliyev Məktəbində “Heydər Əliyev Azərbaycan Dövlət gənclər siyasətinin banisidir” mövzusunda növbəti məşğələ keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq, ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanın inkişafı üçün gördüyü mühüm işlərdən, dövlətçiliyimizin möhkəmləndirilməsində, iqtisadiyyatımızın inkişafında əvəzsiz xidmətlərindən, Azərbaycan xalqı qarşısındakı xilaskarlıq missiyasından, fenomenal şəxsiyyət və lider kimi səciyyəvi xüsusiyyətlərindən, zəngin dövlətçilik fəaliyyətindən danışdı. Qeyd etdi ki, məhz Ulu öndərin 1993-cü ildə hakimiyyətə qayıdışından sonra ölkədə sabitlik yarandı, respublika iqtisadiyyatı dirçəlməyə başladı. Heydər Əliyevin həyata keçirdiyi uğurlu siyasət Azərbaycan gəncliyinin inkişafı üçün də yeni imkanlar yaratdı. Məhz Ulu öndərin rəhbərliyi ilə dövlət gənclər siyasətinin təməli qoyuldu və bu gün bu siyasət uğurla reallaşdırılır. Rektor onu da vurğuladı ki, Heydər Əliyevin 1969-1982-ci illərdə respublikaya rəhbərlik etdiyi dövrlərdə yüzlərlə yeni tədris ocaqları, gənclik mərkəzləri, hərbi məktəblər açıldı, minlərlə azərbaycanlı gənc keçmiş SSRİ-nin nüfuzlu ali məktəblərində təhsil aldı, müasir ixtisaslara yiyələndilər. Ulu öndərin bu sahədə həyata keçirdiyi siyasət gənc nəslin mənəvi-əxlaqi tərbiyəsinin gücləndirilməsinə, sosial rifahının yaxşılaşdırılmasına və zəngin elmi potensialın yaradılmasına xidmət edirdi. Gənclərin ictimai-siyasi həyatda fəallığını artırmaq üçün həyata keçirilən Dövlət Proqramının tətbiqi, idarəetmə orqanlarında gənc mütəxəssislərə üstünlük verilməsi ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilmiş gənclər siyasətinin uğurlu nəticəsidir. Bu gün Azərbaycan gəncliyi ictimai həyatın bütün sahələrində aktiv fəaliyyəti ilə seçilir və siyasi, iqtisadi, humanitar, sosial tədbirlərin həyata keçirilməsində mühüm rol oynayır. Gənclərin fəaliyyəti üçün dövlətin yaratdığı geniş imkanlar nəticəsində bu təbəqə cəmiyyətin aparıcı qüvvəsinə çevrildi. Ümummilli lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu rasional gənclər siyasəti bu gün Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.Ölkəmizdə təhsil sahəsində yüksək nəticələr əldə etmiş tələbələrə dövlət qayğısını gücləndirmək məqsədilə dövlət başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən imzalanan məlum sərəncamlar və fərmanlar dövlət gənclər siyasətinin məntiqi davamıdır. Doktorantlara, ali təhsil, orta ixtisas və ilk peşə-ixtisas təhsili müəssisələrinin tələbələrinə və şagirdlərinə verilən təqaüdlərin artırılması ölkə rəhbəri tərəfindən gənclərə göstərilən diqqət və qayğının bariz nümunəsidir.
Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının baş müəllimi Günel Adıgözəlova “Heydər Əliyev Azərbaycan Dövlət gənclər siyasətinin banisidir”, SDU-nun Ağsaqqallar şurasının sədri, Prezident təqaüdçüsü, Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının məsləhətçi professoru, fəlsəfə elmləri doktoru Həsən Sadıqov “Gənclərin Ali təhsil sistemində vətənpərvərlik”, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nemət İbayev “Azərbaycan dövlət gənclər siyasətində milli - mənəvi dəyərlər amili”, Mühəndislik fakültəsinin III kurs tələbəsi, Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Tayfun Hacılı “Azərbaycan dövlət müstəqilliyinin qorunmasında gənclərin rolu”, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin IV kurs tələbəsi Səadət Şirinova “Müasir Azərbaycan gənclərinə dövlət qayğısı”, Filologiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Aynur Əliyeva “Azərbaycan gəncliyi Heydər Əliyev ideologiyasına sadiqdir” mövzularında çıxış etdilər. Azərbaycan Gənclər siyasətinin banisi ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyəti dövründə gənclərə verdiyi önəm və onların inkişafı uğrunda gördüyü işlərdən danışdılar. Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan gəncliyinin hamisi olduğunu vurğulayaraq, dilimizin, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunmasına və inkişafına verdiyi töhfələrdən bəhs etdilər.
Tələbələr də çıxışlarında ölkəmizdə uğurla reallaşdırılan gənclər siyasətinin onların həyatında oynadığı roldan danışdılar.

Home | News | THE NEXT TRAINING ON “HEYDAR ALIYEV IS THE FOUNDER OF AZERBAIJAN STATE YOUTH POLICY”
Opening the event, the rector of the university Professor Elkhan Huseynov spoke about the important works carried out by national leader Heydar Aliyev for the development of Azerbaijan, his invaluable contribution to the strengthening of our statehood, our economy. He noted: “After the return of the Great Leader to power in 1993, the economy of the republic began to revive. Successful policy implemented by Heydar Aliyev opened new opportunities for the development of Azerbaijani youth. It was the foundation of the state youth policy under the leadership of the Great Leader and today the policy is being successfully implemented. During the years of Heydar Aliyev's leadership in the country in 1969-1982, hundreds of new educational institutions, youth centers and military schools were opened. The policy of the Great Leader in this field has served to strengthen the spiritual and moral education of the younger generation, to improve the social welfare and the creation of rich scientific potential. The implementation of the State Program for enhancing the activity of young people in the socio-political life, the preference for young professionals in governing bodies is a successful outcome of the youth policy set by national leader Heydar Aliyev. Today, the Azerbaijani youth are active in all spheres of public life and play an important role in the implementation of political, economic, humanitarian and social activities. As a result of the extensive opportunities created by the state for the activity of youth, this group has become a leading force in society. The rational youth policy, laid by national leader Heydar Aliyev, is successfully continued today by President Ilham Aliyev. The Decrees signed by President Ilham Aliyev in order to strengthen public care for students who have achieved high results in education in our country, are logical continuation of the state youth policy. Increasing scholarships for doctoral students, students of higher education, secondary special and vocational education is a good example of the care and attention given by the President to the youth”.
Afterwards the following people delivered speech in the event: senior lecturer of the Department of Philosophy, sociology and political science Gunel Adigozalova -"Heydar Aliyev is the founder of the Azerbaijan state youth policy", consultant professor of the Department of Philosophy, sociology and political science, presidential scholar, PhD Hasan Sadigov – “Patriotism of youth in higher education system”, senior lecturer of the Department of Azerbaijani language and
its teaching methods, PhD in Philology Nemat Ibayev – “The factor of national and spiritual values in Azerbaijan state youth policy”, III course student of the Faculty of Engineering, head of Student Youth Organization Tayfun Hajili – “The role of youth in preserving state independence of Azerbaijan”, IV course student of the Faculty of Physics and Electroenergetics Saadat Shirinova – “State care to modern Azerbaijani youth”, III course student of the Faculty of Philology Aynur Aliyeva – “Azerbaijani youth is faithful to Heydar Aliyev ideology”. They spoke about the importance given to the youth by the National Leader Heydar Aliyev, the founder of the Azerbaijani Youth Policy. They noted that the great leader Heydar Aliyev was the protector of the Azerbaijani youth and spoke about his contribution to the preservation and development of our language, national and moral values.
Students also spoke about the role of the youth policy in their lives, which has been successfully implemented in our country.