“Heydər Əliyev Azərbaycan Dövlət gənclər siyasətinin banisidir” mövzusunda növbəti məşğələ
Yanvarın 31-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Heydər Əliyev Məktəbində “Heydər Əliyev Azərbaycan Dövlət gənclər siyasətinin banisidir” mövzusunda növbəti məşğələ keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq, ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanın inkişafı üçün gördüyü mühüm işlərdən, dövlətçiliyimizin möhkəmləndirilməsində, iqtisadiyyatımızın inkişafında əvəzsiz xidmətlərindən, Azərbaycan xalqı qarşısındakı xilaskarlıq missiyasından, fenomenal şəxsiyyət və lider kimi səciyyəvi xüsusiyyətlərindən, zəngin dövlətçilik fəaliyyətindən danışdı. Qeyd etdi ki, məhz Ulu öndərin 1993-cü ildə hakimiyyətə qayıdışından sonra ölkədə sabitlik yarandı, respublika iqtisadiyyatı dirçəlməyə başladı. Heydər Əliyevin həyata keçirdiyi uğurlu siyasət Azərbaycan gəncliyinin inkişafı üçün də yeni imkanlar yaratdı. Məhz Ulu öndərin rəhbərliyi ilə dövlət gənclər siyasətinin təməli qoyuldu və bu gün bu siyasət uğurla reallaşdırılır. Rektor onu da vurğuladı ki, Heydər Əliyevin 1969-1982-ci illərdə respublikaya rəhbərlik etdiyi dövrlərdə yüzlərlə yeni tədris ocaqları, gənclik mərkəzləri, hərbi məktəblər açıldı, minlərlə azərbaycanlı gənc keçmiş SSRİ-nin nüfuzlu ali məktəblərində təhsil aldı, müasir ixtisaslara yiyələndilər. Ulu öndərin bu sahədə həyata keçirdiyi siyasət gənc nəslin mənəvi-əxlaqi tərbiyəsinin gücləndirilməsinə, sosial rifahının yaxşılaşdırılmasına və zəngin elmi potensialın yaradılmasına xidmət edirdi. Gənclərin ictimai-siyasi həyatda fəallığını artırmaq üçün həyata keçirilən Dövlət Proqramının tətbiqi, idarəetmə orqanlarında gənc mütəxəssislərə üstünlük verilməsi ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilmiş gənclər siyasətinin uğurlu nəticəsidir. Bu gün Azərbaycan gəncliyi ictimai həyatın bütün sahələrində aktiv fəaliyyəti ilə seçilir və siyasi, iqtisadi, humanitar, sosial tədbirlərin həyata keçirilməsində mühüm rol oynayır. Gənclərin fəaliyyəti üçün dövlətin yaratdığı geniş imkanlar nəticəsində bu təbəqə cəmiyyətin aparıcı qüvvəsinə çevrildi. Ümummilli lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu rasional gənclər siyasəti bu gün Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.Ölkəmizdə təhsil sahəsində yüksək nəticələr əldə etmiş tələbələrə dövlət qayğısını gücləndirmək məqsədilə dövlət başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən imzalanan məlum sərəncamlar və fərmanlar dövlət gənclər siyasətinin məntiqi davamıdır. Doktorantlara, ali təhsil, orta ixtisas və ilk peşə-ixtisas təhsili müəssisələrinin tələbələrinə və şagirdlərinə verilən təqaüdlərin artırılması ölkə rəhbəri tərəfindən gənclərə göstərilən diqqət və qayğının bariz nümunəsidir.
Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının baş müəllimi Günel Adıgözəlova “Heydər Əliyev Azərbaycan Dövlət gənclər siyasətinin banisidir”, SDU-nun Ağsaqqallar şurasının sədri, Prezident təqaüdçüsü, Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının məsləhətçi professoru, fəlsəfə elmləri doktoru Həsən Sadıqov “Gənclərin Ali təhsil sistemində vətənpərvərlik”, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nemət İbayev “Azərbaycan dövlət gənclər siyasətində milli - mənəvi dəyərlər amili”, Mühəndislik fakültəsinin III kurs tələbəsi, Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Tayfun Hacılı “Azərbaycan dövlət müstəqilliyinin qorunmasında gənclərin rolu”, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin IV kurs tələbəsi Səadət Şirinova “Müasir Azərbaycan gənclərinə dövlət qayğısı”, Filologiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Aynur Əliyeva “Azərbaycan gəncliyi Heydər Əliyev ideologiyasına sadiqdir” mövzularında çıxış etdilər. Azərbaycan Gənclər siyasətinin banisi ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyəti dövründə gənclərə verdiyi önəm və onların inkişafı uğrunda gördüyü işlərdən danışdılar. Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan gəncliyinin hamisi olduğunu vurğulayaraq, dilimizin, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunmasına və inkişafına verdiyi töhfələrdən bəhs etdilər.
Tələbələr də çıxışlarında ölkəmizdə uğurla reallaşdırılan gənclər siyasətinin onların həyatında oynadığı roldan danışdılar.

Главная страница | Новости | Состоялся очередной семинар «Гейдар Алиев - основатель государственной молодежной политики Азербайджана»
Состоялся очередной семинар «Гейдар Алиев - основатель государственной молодежной политики Азербайджана»
31 января в школе имени Гейдара Алиева в Сумгаитском государственном университете прошел очередной семинар на тему «Гейдар Алиев - основатель государственной молодежной политики Азербайджана».
Мероприятие открыл ректор университета профессор Эльхан Гусейнов. Он рассказал о политической деятельности этой феноменальной личности, о неоценимом вкладе, который внес общенациональный лидер Гейдар Алиев в развитие Азербайджана, отметив, что после возвращения общенационального лидера к власти в 1993 году в стране установилась стабильность, и экономика республики начала возрождаться. Политика Гейдара Алиева открыла новые возможности для развития азербайджанской молодежи. Эта политика стала основой государственной молодежной политики, которая и сегодня успешно реализуется президентом Ильхамом Алиевым. Ректор также сообщил, что за годы руководства Гейдаром Алиевым страной с 1969 по 1982 годы в республике были открыты сотни новых учебных заведений, молодежных центров и военных училищ, что послужило укреплению духовно-нравственного воспитания подрастающего поколения, улучшению общественного благосостояния и созданию богатого научного потенциала. Реализация Государственной программы по повышению активности молодежи в общественно-политической жизни, предпочтение молодых специалистов в органах управления является успешным результатом этой политики. Сегодня азербайджанская молодежь активно участвует во всех сферах общественной жизни, в том числе в политической, экономической, гуманитарной и социальной сферах. В результате обширных возможностей, созданных государством для молодежи, она стала ведущей силой в обществе. Увеличение стипендий для докторантов и студентов высших учебных заведений, среднего специального и профессионального образования является хорошим примером заботы и внимания, которое Президент уделяет молодежи.
С докладами выступили старший преподаватель кафедры Философии, социологии и политологии Гюнель Адигозалова «Гейдар Алиев - основатель государственной молодежной политики Азербайджана», председатель Совета аксакалов, президентский стипендиат, профессор-консультант кафедры Философии, социологии и политологии, доктор философских наук Гасан Садыгов «Патриотизм молодежи в системе высшего образования», старший преподаватель кафедры азербайджанского языка и методики преподавания, доктор философии по филологии Немет Ибаев «Фактор национально-нравственных ценностей в государственной молодежной политике Азербайджана», студент III курса инженерного факультета, председатель студенческой молодежной организации Тайфун Гаджилы «Роль молодежи в сохранении государственной независимости Азербайджана», студентка IV курса факультета физики и электроэнергетики Сеадет Ширинова «Государственная забота о современной азербайджанской молодежи», студентка III курса филологического факультета Айнур Алиева «Азербайджанская молодежь верна идеологии Гейдара Алиева».
Выступившие студенты также рассказали о той роли, которую сыграла в их жизни, реализуемая в нашей стране Государственная молодежная политика.