Əsas səhifə | Xəbərlər | Elmi şuranın növbəti iclası keçirildi
Rektor professor Elxan Hüseynov iclası giriş sözü ilə açaraq, şura üzvlərini salamladı və gündəlikdə olan məsələlərin müzakirəsinə başlamazdan öncə qeyd etdi ki, SDU-nun tarixində ən böyük nailiyyət Dissertasiya şurasının alınmasıdır. 2018-ci ildə Sumqayıt Dövlət Universitetində fəaliyyət göstərən Dissertasiya şurasında 6 nəfər dissertasiya işini müdafiə etmişdir. Onlardan 5 nəfəri artıq diplomunu almış, 1 nəfərin işi isə Ekspert şurasından keçmişdir. Hazırda universitetimizdə 6 ixtisas üzrə 3 Dissertasiya şurası fəaliyyət göstərir. Neft kimyası və üzvi kimya ixtisasları üzrə Dissertasiya şurası kimya elm sahəsi üzrə elmi dərəcələrin verilməsi, İnformasiyaölçmə və idarəetmə sistemləri (sahələr üzrə) və sistemli analiz, İdarəetmə və informasiyanın işlənməsi (səhələr üzrə) ixtisasları üzrə Dissertasiya şurası texnika elm sahəsi üzrə elmi dərəcələrin verilməsi, Azərbaycan dili və Azərbaycan ədəbiyyatı ixtisasları üzrə Dissertasiya şurası filologiya elm sahəsi üzrə elmi dərəcələrin verilməsi üçün dissertasiyaların müdafiəsini həyata keçirir.
Rektor dissertasiya şuralarının sədrlərini: professorlar Əkbər Ağayev, Ramazan Məmmədov və Aqil Hüseynovu təbrik etdi və məsul işlərində uğurlar arzuladı.
Sonra rektor elmi dərəcə və elmi ad almış əməkdaşları təbrik etdi. Qeyd etdi ki, 2019-cu ildə SDU üzrə 19 nəfər elmi dərəcə və elmi ad almışdır, onlardan 1 nəfər elmlər doktoru, 11 nəfər fəlsəfə doktoru və 7 nəfər dosent elmi adını almışdır.
İclas gündəlikdə duran məsələlərin müzakirəsi ilə davam etdi.
“SDU-nun Strateji İnkişaf Planı” (2020-2025- ci illər) haqqında İşçi qrupun rəhbəri dosent Zəfər Hüseynov çıxış etdi. Bildirdi ki, SDU-nun Strateji İnkişaf Planı” “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyası, “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”, həmçinin “2019-2023–cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət proqramı”na uyğun olaraq, insan kapitalının bilik və innovasiyalara əsaslanaraq inkişafı mühüm istiqamət kimi qəbul edilmişdir.
SDU-nun Tədris ədəbiyyatı üzrə təminatının vəziyyəti haqqında Komissiyanın sədri professor Məhəmmədəli Zərbəliyev məlumat verdi. Qeyd etdi ki, SDU-nun Elmi kitabxanasında fəaliyyət göstərən “Komplektləşdirmə və kitabişləmə”, “Xidmət (abonement, oxu zalı)”, “Məlumat-biblioqrafiya” və “Bədii ədəbiyyat” şöbələrinin fəaliyyəti, tələbələrin oxu zalından istifadəsinin intensivliyi, oxuculara xidmətin səviyyəsi, kitabların səliqəli saxlanılması və mühafizəsi, klassik və qüsurlu (köhnə) kitabların bərpa olunaraq yenidən fonda qaytarılması kifayət qədər yüksək səviyyədə həyata keçirilir.
Pedaqoji və istehsalat təcrübələrinin əsasnamələri haqqında Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru baş müəllim Faiq Şirinov çıxış edərək diqqətə çatdırdı ki, ixtisaslar üzrə təcrübələrin təşkili və keçirilməsi haqqında Əsasnamə, istehsalat təcrübəsinin təşkili və keçirilməsi haqqında Qaydalar, eyni zamanda tələbələrin pedaqoji təcrübə gündəliyi və İstehsalat təcrübəsi gündəliyi yeni formada hazırlanmışdır. Faiq Şirinov onların təsdiq olunmasını təklif etdi. Aparılan müzakirədən sonra təqdim olunan əsasnamə və qaydalar təsdiq olundu.
Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Elmi şuraya 32 adda tədris və tədris metodik vəsait daxil olub. Aparılan müzakirələrdən sonra tədris vəsaitlərinin nəşr olunmasına icazə verildi.

Home | News | THE NEXT MEETING OF THE SCIENTIFIC COUNCIL
Rector Prof. Elkhan Huseynov opened the meeting and welcomed the members of the Council and noted that the biggest achievement in the history of SSU is the institution of the Dissertation Council. 6 persons defended their dissertation works in Dissertation Council in 2018. Five of them have already received their diplomas and one has passed the Expert Council. At present 3 Dissertation Councils are functioning in 6 specialties at our university. Dissertation Council for Petrochemistry and Organic chemistry specialties carries out defense of dissertations for awarding scientific degrees in the field of chemistry; Dissertation Council for the specialties of Information measurement and management systems and System analysis, Management and information processing for awarding scientific degrees in the field of technics; Dissertation Council for the Azerbaijani language and Azerbaijani literature specialties for awarding scientific degrees in the field of philology.
The rector congratulated the chairmen of the dissertation councils, professors Akbar Aghayev, Ramazan Mammadov and Agil Huseynov and wished them success in their responsible work.
Then the rector congratulated the employees with academic degrees and titles. He noted that in 2019, 19 people received degrees and academic titles from SSU, including 1 doctor of science, 11 doctors of philosophy and 7 associate professors.
The meeting continued with discussion of issues on the agenda.
The head of the working group Zafar Huseynov made a speech on the “Strategic Development Plan of SSU” (2020-2025). He said that the development of human capital based on knowledge and innovation has been recognized as an important direction in “Strategic Development Plan of SSU” according to “Azerbaijan 2020: Looking into the Future” Development Strategy, "State Strategy for Education Development in the Republic of Azerbaijan" and "State Program for Increasing International Competitiveness of Higher Education System in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023".
Chairman of the Commission Prof. Mahammadali Zarbaliyev informed about the provision of SSU with educational literature. He spoke about the activities of the Department of "Recruiting and Bookkeeping", "Service (reading room)", "Information-bibliography" and "Artistic literature", functioning at the SSU Scientific Library, intensity of use of the reading room by students, storage and preservation of books, and the restoration and return of classic and defective (old) books.
Director of the Teaching Methodical Center Faig Shirinov said that the Regulations and rules on the organization and conduct of internships on specialties, and the diary of the students' pedagogical internship have been prepared in new forms. Faig Shirinov offered their approval. Following the discussion, the regulations and rules were approved.
Scientific secretary Prof. Mukhtar Samadov informed about granting the right of publication to the textbooks. He noted that the Scientific Council received 32 methodical means. After the discussions, the publication of teaching materials was permitted.