Əsas səhifə | Xəbərlər | Elmi şuranın növbəti iclası keçirildi
Rektor professor Elxan Hüseynov iclası giriş sözü ilə açaraq, şura üzvlərini salamladı və gündəlikdə olan məsələlərin müzakirəsinə başlamazdan öncə qeyd etdi ki, SDU-nun tarixində ən böyük nailiyyət Dissertasiya şurasının alınmasıdır. 2018-ci ildə Sumqayıt Dövlət Universitetində fəaliyyət göstərən Dissertasiya şurasında 6 nəfər dissertasiya işini müdafiə etmişdir. Onlardan 5 nəfəri artıq diplomunu almış, 1 nəfərin işi isə Ekspert şurasından keçmişdir. Hazırda universitetimizdə 6 ixtisas üzrə 3 Dissertasiya şurası fəaliyyət göstərir. Neft kimyası və üzvi kimya ixtisasları üzrə Dissertasiya şurası kimya elm sahəsi üzrə elmi dərəcələrin verilməsi, İnformasiyaölçmə və idarəetmə sistemləri (sahələr üzrə) və sistemli analiz, İdarəetmə və informasiyanın işlənməsi (səhələr üzrə) ixtisasları üzrə Dissertasiya şurası texnika elm sahəsi üzrə elmi dərəcələrin verilməsi, Azərbaycan dili və Azərbaycan ədəbiyyatı ixtisasları üzrə Dissertasiya şurası filologiya elm sahəsi üzrə elmi dərəcələrin verilməsi üçün dissertasiyaların müdafiəsini həyata keçirir.
Rektor dissertasiya şuralarının sədrlərini: professorlar Əkbər Ağayev, Ramazan Məmmədov və Aqil Hüseynovu təbrik etdi və məsul işlərində uğurlar arzuladı.
Sonra rektor elmi dərəcə və elmi ad almış əməkdaşları təbrik etdi. Qeyd etdi ki, 2019-cu ildə SDU üzrə 19 nəfər elmi dərəcə və elmi ad almışdır, onlardan 1 nəfər elmlər doktoru, 11 nəfər fəlsəfə doktoru və 7 nəfər dosent elmi adını almışdır.
İclas gündəlikdə duran məsələlərin müzakirəsi ilə davam etdi.
“SDU-nun Strateji İnkişaf Planı” (2020-2025- ci illər) haqqında İşçi qrupun rəhbəri dosent Zəfər Hüseynov çıxış etdi. Bildirdi ki, SDU-nun Strateji İnkişaf Planı” “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyası, “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”, həmçinin “2019-2023–cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət proqramı”na uyğun olaraq, insan kapitalının bilik və innovasiyalara əsaslanaraq inkişafı mühüm istiqamət kimi qəbul edilmişdir.
SDU-nun Tədris ədəbiyyatı üzrə təminatının vəziyyəti haqqında Komissiyanın sədri professor Məhəmmədəli Zərbəliyev məlumat verdi. Qeyd etdi ki, SDU-nun Elmi kitabxanasında fəaliyyət göstərən “Komplektləşdirmə və kitabişləmə”, “Xidmət (abonement, oxu zalı)”, “Məlumat-biblioqrafiya” və “Bədii ədəbiyyat” şöbələrinin fəaliyyəti, tələbələrin oxu zalından istifadəsinin intensivliyi, oxuculara xidmətin səviyyəsi, kitabların səliqəli saxlanılması və mühafizəsi, klassik və qüsurlu (köhnə) kitabların bərpa olunaraq yenidən fonda qaytarılması kifayət qədər yüksək səviyyədə həyata keçirilir.
Pedaqoji və istehsalat təcrübələrinin əsasnamələri haqqında Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru baş müəllim Faiq Şirinov çıxış edərək diqqətə çatdırdı ki, ixtisaslar üzrə təcrübələrin təşkili və keçirilməsi haqqında Əsasnamə, istehsalat təcrübəsinin təşkili və keçirilməsi haqqında Qaydalar, eyni zamanda tələbələrin pedaqoji təcrübə gündəliyi və İstehsalat təcrübəsi gündəliyi yeni formada hazırlanmışdır. Faiq Şirinov onların təsdiq olunmasını təklif etdi. Aparılan müzakirədən sonra təqdim olunan əsasnamə və qaydalar təsdiq olundu.
Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Elmi şuraya 32 adda tədris və tədris metodik vəsait daxil olub. Aparılan müzakirələrdən sonra tədris vəsaitlərinin nəşr olunmasına icazə verildi.

Yerləşdirilmə tarixi : 25 Январь 2020 12:12
24 января в Сумгаитском государственном университете состоялось очередное заседание Ученого совета .
Заседание открыл ректор проф. Эльхан Гусейнов. Прежде чем приступить к обсуждению текущих вопросов, он отметил, что создание Диссертационного совета в Сумгаитском государственном университете стало большим достижением в истории СГУ. В Диссертационном совете, начавшем свою работу в 2018 году, диссертации защитили шесть человек. Пятеро из них уже получили дипломы, а один прошел экспертный совет. В настоящее время в университете действуют 3 Диссертационных совета по 6 специальностям. В Диссертационном совете по специальностям «Нефтехимия» и «Органическая химия» проходит защита диссертаций на соискание ученых степеней в области химии, в Диссертационном совете по специальностям «Информационно-измерительные системы и системы управления» (по отраслям) и «Системный анализ, управление и обработка информации» (по отраслям) проходит защита диссертаций на соискание ученых степеней в области технических наук, а в диссертационном совете по специальностям азербайджанский язык и азербайджанская литература проходит защита диссертаций на соискание ученых степеней в области филологии.
Ректор поздравил председателей Диссертационных советов профессоров Рамазана Мамедова, Акбера Агаева и Агиля Гусейнова и пожелал им успехов в работе.
Затем ректор поздравил сотрудников с учеными степенями и званиями, отметив, что в 2019 году в СГУ 19 человек получили ученые степени и звания. Среди них 1 доктор наук, 11 докторов философии и 7 доцентов.
Встреча продолжилась обсуждением вопросов повестки дня.
Выступил руководитель рабочей группы по «Плану стратегического развития СГУ» (2020–2025) доцент Зафер Гусейнов. Он сказал, что «Стратегический план развития СГУ» был составлен в соответствии с Концепцией развития «Азербайджан 2020: взгляд в будущее», «Государственной стратегией развития образования в Азербайджанской Республике» и «Государственной программой повышения международной конкурентоспособности системы высшего образования в Азербайджанской Республике на 2019-2023 годы».
Председатель комиссии по обеспечению учебной литературой в СГУ проф. Мамедали Зарбалиев проинформировал о положении с предоставлением студентам учебной литературы. Он высоко оценил деятельность научной библиотеки СГУ, отметив, что отделы «Комплектации и каталогизации», «Сервиса» (абонемент, читальный зал), «Справочно-библиографический» и «Художественной литературы» проводят качественную работу по хранению книг, реставрации и возврату в фонд старых (бракованных) книг и уровню обслуживания читателей, о чем свидетельствует интенсивность пользования читальным залом.
Директор учебно-методического центра Фаиг Ширинов, рассказывая о педагогической и производственной практике, подчеркнул, что разработан новый формат «Положения об организации и проведении стажировок по специальностям», «Руководства по организации и проведению производственной практики», а также дневников по педагогической и производственной практике студентов и предложил утвердить их. После обсуждения представленные правила и положения были утверждены.
Ученый секретарь проф. Мухтар Самедов сообщил о предоставлении права на публикацию учебных пособий (гриф). Он отметил, что в Ученый совет поступили учебные пособия по 32 наименованиям. После обсуждения решение о публикации учебных пособий было одобрено.