Əsas səhifə | Xəbərlər | "Linko V 8.3" proqram təminatının təqdimati keçirildi
Dekabrın 29-da universitetin rektoru professor Elxan Hüseynovun təşəbbüsü və Xarici dillər kafedrasının təşkilatçılığı ilə Linqafon otaqları üçün nəzərdə tutulmuş "Linko V 8.3" proqram təminatının təqdimatı keçirildi.
Təqdimatda universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov, prorektorlar, dekanlar, Xarici dillər kafedrasının professor və müəllim heyəti iştirak etdilər.
Təqdimatda rektor professor Elxan Hüseynov çıxış edərək, Prezident cənab İlham Əliyevin uğurlu siyasəti nəticəsində həyata keçirilən səmərəli islahatlardan, o cümlədən elm və təhsilin inkişafına göstərilən dövlət qayğısından danışdı. Bildirdi ki, 2018-ci ilin sonunda Prezident cənab İlham Əliyev “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi haqqında sərəncam imzalamışdır. Bu və ya digər dövlət hüquqi-normativ aktların hədəfi Azərbaycan ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılmasını təmin etməkdir. Respublikamızın iqtisadiyyatının və qeyri-neft sektorunun yüksələn dövründə insan kapitalının hərtərəfli inkişafı zərurətə çevrilir. Bu istiqamətdə təhsilin də inkişafı və beynəlxalq rəqabətliliyinin artması təhsil sistemimizin inkişaf strategiyasının prioritetlərindəndir. Ali təhsil sisteminin modernləşdirilməsi və rəqəmsal texnologiyalardan istifadəsi dünya iş bazarının tələblərinə də cavab verir. Dünyanın ən inkişaf etmiş ölkələri bu yolda məhz ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətqabiliyyətliliyinin gücləndirilməsi sayəsində nail olublar. Bu istiqamətdə universitetimizdə təhsil ildən-ilə müasirləşdirilir, yüksək texniki tələblərə cavab verən və Avropa təhsil sisteminin standartlarına uyğun yüksək avadanlıqlarla təchiz olunmuş laboratoriyalar təşkil olunur. Ən müasir proqramlarla dərslər keçilir.
Tədbirdə Xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova çıxış edərək, Linko V 8.3 proqramı haqqında tədbir iştirakçılarına ümumi məlumat verdi. Bildirdi ki, bu proqramın xarici dillərin tədrisinin müasirləşdirilməsi yolunda mühüm addımlardan biridir. Professor Nigar İsgəndərova onu da qeyd etdi ki, 2014-cü ildən Sumqayıt Dövlət Universitetinə yeni ixtisaslara qəbul elan edilmişdir. Onların sırasında Xarici dil müəllimliyi (ingilis dili) ixtisası da var. Həmin ildən etibarən bu ixtisas üzrə artıq 50 nəfər mütəxəssis məzun olmuşdur. Universitetə bu ixtisas alınan gündən iki Linqafon kabineti tələbələrin ixtiyarına verilmişdir. Bu, doğrudan da, universitetimizdə xarici dilin tədrisi üçün çox vacib tədris imkanıdır. Professor Nigar İsgəndərova onu da qeyd etdi ki, universitetdə tədrisin və tərbiyənin innovativ istiqamətdə təşkilinin yaradıcısı rektor Elxan Hüseynovun təşəbbüsü ilə qurulmuş bu kabinetlər Sumqayıt Dövlət Universitetini digərlərindən fərqləndirən amillərdən biridir.
Daha sonra proqramın təqdimatı üçün söz Xarici dillər kafedrasının müəllimləri Aynurə Xanlarova və Lamiyə Heydərovaya verildi. Hər iki müəllim elm və texnikanın inkişaf etdiyi dövrdə “Linko V 8.3” proqramının əhəmiyyətini qeyd etdi və onun xarici dilin öyrənilməsində əvəzsiz olduğunu bildirdilər. Qeyd etdilər ki, proqram təminatı auditoriyada olan tələbələri qruplara bölməyə, sual-cavab təşkil etməyə, sualları qiymətləndirməyə, testlər, imtahan biletləri hazırlamağa, mövzu ilə bağlı müzakirələr aparmağa şərait yaradır. Təqdimatda qeyd edildi ki, bu proqramın istifadəsi dərsin vaxtının daha səmərəli bölünməsinə və biliyin ötürülməsinə səbəb olacaqdır. Linqafon otaqları üçün nəzərdə tutulmuş "Linko V 8.3" proqram təminatının təqdimatı zamanı “Linko V 8.3” proqramının işləmə mexanizmi ətraflı izah olundu. Belə ki, proqramın funksiyalarinin aktiv olması üçün vahid şəbəkə daxilində müəllim kompüterinə ən azı bir tələbə kompüteri qoşulu olmalıdır. Müəllimin idarəetmə paneli çox funksiyalıdır. Funksiyalara aşağıdakılar aiddir: 1. Ekranın translyasiyasi; 2. Tələbə ekranın nümayişi; 3. Şəbəkədaxili video; 4. Kamera 5. Rəqəmsal maqnitofon; 6. Öyrənənin kompüterinin məsafədən idarə edilməsi; 7. Qruplarla işin təşkili; 8. Mövzu üzrə söhbət; 9. İmtahan; 10. Sorğu; 11. Viktorina; 12. Faylların göndərilməsi; 13. Faylların toplanması. Bu funksiyalar müəlllimə imkan verir ki, dərsi interaktiv formada qruplarla və ya fərdi şəkildə təşkil etsin. Eyni zamanda tələbə kompüterində "üzən panel" adlanan aktiv panel mövcuddur. Bu paneldən istifadə etməklə tələbə müəllimə mövzu ilə bağlı sual vermək, əl qaldırmaq, müəllimin göndərdiyi sənədi açıb oxumaq və eyni zamanda verilən tapşırıqları müəllimə göndərək imkanının qazana bilir. Proqramın digər bir maraqlı və lazımlı funksiyalarından biri də elektron dərslik yaratmaq imkanıdır. Müəllim öncədən mövzu ilə bağlı elektron dərs yarada bilər. Belə ki, müəllim özünün video/audio yazısını hazırlamaqla dərsə hazırlaşa və vaxta qənaət edə bilər. Bu funksiya gələcəkdə distant təhsil üçün yeni imkanlar yaradır. Proqramın başlıca funksiyalarından biri də dərsi videoyazıya almaqdır. Belə ki, müəllim dərsin gedişini audio və video-yazıya ala və daha sonra bu faylı tələbə kompüterinə göndərə bilər. Bununla tələbələr yeni mövzunu evdə yenidən gözdən keçirmə bilərlər. “Linko 8.3” proqramı müəllimə yalnız sinifdaxili qrupu deyil, eyni zamanda vahid şəbəkəyə qoşulmuş digər qrupun dərsini idarə etmək imkanını verir. Proqram eyni zamanda psixoloji faktor baxımından da olduqca əlverişlidir, çünki bu proqram vasitəsilə ünsiyyətdə çətinlik çəkən tələbə fərdi şəkildə müəllimlə ünsiyyət qura və fikrini sərbəst çatdıra bilər. Bu proqram həmçinin inklüziv tələbələrin tədrisini asanlaşdıra bilər.Qrupla iş funksiyası qrup liderinin ekranının digər qrup üzvlərində görünməsini, qrup liderinin seçilməsi, multimedia fayllarının digər qrup üzvlərinə göstərilməsi, bir tələbədən digər tələbəyə şəklin kamera ilə göndərilməsi, qrup üzvlərinin kompüterlərinin səsli və səssiz rejimə keçirilməsi kimi əməliyyatları əhatə edir. Dərs zamanı mövzunun mənimsənilməsini yoxlamaq üçün müəllim "imtahan" funksiyasından istifadə edə bilər. Bu funksiya ilə müəllim "açıq sual", "çoxvariantlı sual", "doğru-yanlış", "boşluqların doldurulması" tipli yoxlama sualları hazırlaya bilər. Funksiyanın başlıca özəlliyi ondan ibarətdir ki, müəllim statistika aparmaq imkanına malikdir, belə ki, müəllim hər sual üzrə verilən doğru və yalnış cavabların nisbətinə baxmaqla tələbələrin çətin mənimsədikləri mövzunu müəyyən edir və həmin mövzu üzərində yenidən işləyə bilər.
“Linko V 8.3” proqramının təqdimatı böyük marağa səbəb oldu və tədbir iştirakçıları xeyli sayda suallarla məruzəçilərə müraciət etdilər. Müzakirə zamanı məlum oldu ki, bu proqramın istifadəsi başqa fənlərin tədrisi üçün məqsədəuyğun ola bilər.
Təqdimatın sonunda rektor professor Elxan Hüseynov bu proqramın təqdimatını və bu təqdimatda əməyi keçən müəllimləri, xüsusilə də professor Nigar İsgəndərovanın zəhmətini yüksək qiymətləndirdi və bu işdə onlara uğurlar arzuladı.

Home | News | THE "LINKO V 8.3" SOFTWARE WAS PRESENTED
On December 29, at the initiative of the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov and organization of the Department of Foreign Languages, there was held a presentation of software "Linko V 8.3" for Linguaphone rooms.
The presentation was attended by the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, pro-rectors, deans, professors and teachers of the Department of Foreign Languages.
In the presentation, rector Professor Elkhan Huseynov spoke about effective reforms implemented as a result of President Ilham Aliyev's successful policy, as well as public care for the development of science and education. He noted: “At the end of 2018, President Ilham Aliyev issued a decree on the approval of the "State Program for Increasing the International Competitiveness of Higher Education in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023". The purpose of these documents is to increase the international competitiveness of the Azerbaijani higher education system. Comprehensive development of human capital becomes a necessity during the growing period of the economy and non-oil sector of our republic. In this regard, education development and increased international competitiveness are among the priorities of our education system development strategy. Modernization of the higher education system and the use of digital technologies also meet the requirements of the global labor market. In this direction, education in our university has been modernizing from year to year. Classes are held with the most up-to-date programs”.
Speaking at the event, Professor Nigar Isgandarova, head of Foreign Languages Department, gave general information about the “Linko V 8.3” program. She said that this program is one of the important steps towards modernizing teaching of foreign languages. Professor Nigar Isgandarova also said that since 2014 new specialties have been announced for admission to Sumgayit State University like Foreign Language Teaching (English). More than 50 specialists have graduated and two Linguaphone cabinets have been handed over to students since that year. This is really a very important learning opportunity for foreign language teaching at our university. Professor also noted that these cabinets, created at the initiative of rector Elkhan Huseynov, are one of the factors that distinguishes Sumgayit State University from others.
Then the floor for the presentation of the program was given to Aynura Khanlarova and Lamiya Heydarova, teachers of the Department of Foreign Languages. Both teachers emphasized the importance of the “Linko V 8.3” in the development of science and technology, and said it was invaluable in learning a foreign language. They noted that the software allows grouping students in the classroom, organizing questionnaires, evaluating questions, preparing tests, exams, and discussing the topic. During the presentation of software "Linko V 8.3" for Linguaphone rooms, the mechanism of operation of "Linko V 8.3" was explained in detail. Thus, at least one student's computer must be connected to a teacher's computer within a single network to enable program functions. The teacher’s Control Panel is very functional. Functions include: 1. Screen broadcasting; 2. Student screen display; 3. On-line video; 4. Camera 5. Digital recorder; 6. Remote control of the learner's computer; 7. Organization of work with groups; 8. Conversation on the subject; 9. Examination; 10. Inquiry; 11. Quiz; 12. Sending files; 13. Collection of files. These features allow the instructor to organize the lesson in groups or individually. There is also an active panel called "floating panel" on the student's computer. Using this panel, the student will be able to ask the teacher questions about the subject, raise hands, read the document send by the teacher and send the exercises to the teacher at the same time. Another interesting and useful feature of the program is the ability to create an electronic textbook. A teacher can create an e-lesson on the topic beforehand so that the teacher can prepare his/her own video / audio record and save time. This feature opens up new opportunities for distance learning in the future. One of the main functions of the program is to record video lessons. This means that the teacher can record audio and video of the course and then send this file to the student's computer. In this way, students can revisit the new theme at home. The “Linko V 8.3” program allows the teacher to manage not only the classroom, but also the lessons of another group connected to a single network. The program is also very useful in terms of the psychological factor, because a student who has difficulty communicating, with this program can communicate with the teacher individually. The program can also facilitate inclusive students. The function of the group work includes screening the leader of a group leader on other members of the group, selecting a group leader, displaying multimedia files to other group members, sending camera pictures from one student to another, and switching group members' computers to silent mode. The teacher may use the "exam" function. With this feature, the teacher can prepare test questions such as "open question", "multiple choice question", "true-false", "fill in gaps". The main feature of the function is that the teacher can conduct statistics so that he/she can identify the topic that students are difficult to master by looking at the proportion of correct and incorrect answers given on each question.
The presentation of the “Linko V 8.3” program was of great interest and the participants of the event addressed the speakers with numerous questions. During the discussion it became clear that the use of this Program may be also appropriate for teaching other subjects.
At the end of the presentation, the rector Professor Elkhan Huseynov highly appreciated the presentation of the program and the hard work of the teachers, especially Professor Nigar Isgandarova, and wished them success.