Kimya və biologiya fakültəsinin məzunları 35 ildən sonra görüşdülər
Dekabrın 21-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Kimya texnologiya ixtisasını 1984-cü ildə bitirmiş məzunları 35 ildən sonra bu doğma təhsil ocağında yenidən toplaşaraq bir-birləri ilə görüşdülər. Bir daha bu günlərin bəhrəsində əziyyətləri olmuş müəllimlərini yad edərək, auditoriyada oturub, tələbəlik anlarını yaşadılar, ağarmış saçlarla ötən gənclik illərini ən kövrək hisslərlə xatırladılar.
Məzunlar öncə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynovla görüşdülər. Rektor məzunları bir arada görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi və bildirdi ki, vaxtilə universitetdə təhsil alan gənclərin əksəriyyəti bu gün ölkəmizdə müxtəlif vəzifələr tutan, müəyyən mövqeyə malik olan ixtisaslı, peşəkar kadrlardır.
Sonra məzunlar Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradovla görüşdülər. Dosent Mahal Muradov fakültəsinin keçən müddət ərzində qazandığı uğurlardan, maddi-texniki bazanın möhkəmləndirilməsindən, təhsilin dünya standartlarına çatdırılması üçün görülən işlərdən, xarici əlaqələrin genişləndirilməsindən bəhs etdi. O, məzunların uğurlarını alqışlamaqla bərabər, fakültənin ən gözəl ənənələrinin bu gün də davam etdirməsini xüsusilə vurğuladı. Məzunlar auiditoriyaları gəzdikcə universitetin son dərəcədə dəyişdiyinə şahid oldular. Laboratoriyaların yenidən qurulması, geniş tədqiqat imkanlarına malik yeni tipli laboratoriyanın yaradılması onlarda iftixar hissi yaratdı.
Məzunlar illər öncə əyləşdikləri auditoriyada oldular. SDU-nun Ekologiyası kafedrasının baş müəllimi Gülayə Seyidova, Sosial Təminat Nazirliyinin idarə rəisi Miryusif Seyidov, Etilen-Polietilen zavodunun direktor müavini Nafiq Beydullayev, “Rabitəsənaye”MMC-nin direktoru İlqar Məmmədov, Bakı Qida Yağ fabrikinin sahə müdiri Sahib İsgəndərov, Bakı şəhər 115 saylı tam orta məktəbin müəllimi Nəcibə Yusifova, SOCAR-ın təhlükəsizlik üzrə mühəndisi Mehparə Kərimova, Maliyyə şöbəsinin audit yoxlama üzrə mütəxəssisi Səməd İbrahimov, kimya müəllimi Bəsti Hacıyeva, Üzvi sintez zavodunun texniki şöbə rəisi Məqsudə Quliyeva, həmin zavodun təbiətin mühafizəsi üzrə mühəndisi Rəfiqə Həsənova və başqaları tələbəlik illərini kövrək xatirələrlə yad edərək, sonda göstərdikləri diqqətə görə universitet rəhbərliyinə dərin təşəkkürlərini bildirdilər.

Home | News | ALUMNI OF THE FACULTY OF CHEMISTRY AND BIOLOGY MET AFTER 35 YEARS
On December 21, a group of alumni of Sumgayit State University, who graduated in 1984 with a degree in chemical technology, met again after 35 years at this native institution. They once again remembered their teachers, sat in the auditorium, experiencing student moments, recalling their youthful years with grey hair.
The graduates first met with the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov. The rector said he was pleased to see the alumni together and said that most of the young people who graduated from our university are qualified and well-trained professionals with different positions in our country.
The graduates then met with the dean of the Faculty of Chemistry and Biology, associate professor Mahal Muradov. He spoke about the achievements of the faculty over the past period, the work done to bring education to world standards, and the expansion of foreign relations. While noting the success of the alumni, he emphasized that the faculty continues to maintain the most beautiful traditions. Alumni toured the auditoriums and saw how the university changed dramatically. Rebuilding the labs, creating a new type of laboratory with extensive research capabilities gave them a sense of pride.
Alumni spoke in the auditorium where they had been sitting for years. Gulaya Seyidova senior lecturer at the Department of Ecology of SSU, Miryusif Seyidov head of Office in the Ministry of Social Security, Nafig Beydullayev deputy director of Ethylene-Polyethylene Plant, Ilgar Mammadov director of “Rabitasanaye” LLC, Sahib Isgandarov head of Baku Food Fat Factory, Najiba Yusifova teacher of Baku secondary school No 115, Mehpara Karimova SOCAR security engineer, Samad Ibrahimov Audit specialist in Department of Finance, Chemistry teacher Basti Hajiyeva, Head of Technical Department of Organic Synthesis Plant Maksuda Guliyeva, environmental engineer of the plant Rafiga Hasanova and others expressed their deep gratitude to the university administration for the attention they showed.