“Oğuzlar və türk tarixi” mövzusunda dəyirmi masa
Sumqayıt Dövlət Universitetində “Elmlərarası inteqrasiya: Linqvodidaktik, Linqvokulturoloji və Psixolinqvistik aspektlər” mövzusunda keçirilən Beynəlxalq elmi konfransın davamı olaraq, Rusiya, Türkiyə və digər ölkələrdən dəvət olunmuş alimlər Filologiya fakültəsində müxtəlif seminar, dəyirmi masa və ustad dərsləri keçdilər.
Dekabrın 20-də dəyirmi masa ətrafında Türkiyənin Gazi Universitetinin professoru Necati Demir “Oğuzlar və türk tarixi” mövzusunda ətraflı çıxış etdi. Necati Demir illərdir apardığı çalışmaların bəhrəsini gördüyünü, 30 il "Oğuznamə" mövzusu üzərində çalışdığını, bu dairədə əsasən Almaniya, Fransa, İngiltərə, Rusiya, Özbəkistan, Azərbaycan, Avstriya, Monqolustan, Hindistana şəxsən gedib kitabxanalarda araşdırmalar apardığını, nəticədə "Oğuznamə" adlı 10 cildlik kitab yazdığını bildirdi. Oğuznamənin müxtəlif nüsxələri içərisində “Dədə Qorqud” dastanının müxtəlif bölümlərinin aşkara çıxdığını, dastanın Orxun yazılarından öncəyə dayandığını diqqətə çatdırdı. Professor Necati Demir “Dədə Qorqud” dastanının farscadan çevirdiyi qismi isə Oğuz türklərinin əsasən X əsr tarixi mövzusunda tayı-bərabəri olmayan bir qaynaq olduğunu söylədi. Qeyd etdi ki, “Dədə Qorqud” ilə bağlı bilgilər, türk tarixi baxımından önəmlidir.
Tədbirdə Oğuz və türk tarixi haqqında danışıldı, bu qiymətli mənbənin tədqiqi ilə əlaqədar aparılan işlər müzakirə edildi.

A ROUND TABLE ON "OGHUZ PEOPLE AND TURKISH HISTORY"
As a continuation of the International scientific conference “Interdisciplinary integration: linguodidactic, linguocultural and psycholinguistic aspects”, scientists from Russia, Turkey and other countries who took part in it conducted various seminars, round tables and master classes at the Faculty of Philology.
On December 20, Necati Demir, professor of the Gazi University of Turkey delivered speech on the topic: "Oghuz people and Turkish history". Necati Demir noted that he has been working for 30 years on the subject of "Oghuznama", has personally visited libraries in Germany, France, England, Russia, Uzbekistan, Azerbaijan, Austria, Mongolia, India, and has published 10 volumes of book "Oghuzname". He noted that different parts of the “Dede Gorgud” epos have been revealed in various copies of the book, and the epos was ahead of Orkhon writings. Professor Necati Demir said that the part of “Dede Gorgud”, which was translated from Persian, is an indispensable source of information about the history of the Oghuz Turks mainly in the 10th century. He said that knowledge about “Dede Gorgud” is important from the point of view of Turkish history.
In the event the history of Oghuz and Turk people, and the work on the study of this valuable source were discussed.