“Oğuzlar və türk tarixi” mövzusunda dəyirmi masa
Sumqayıt Dövlət Universitetində “Elmlərarası inteqrasiya: Linqvodidaktik, Linqvokulturoloji və Psixolinqvistik aspektlər” mövzusunda keçirilən Beynəlxalq elmi konfransın davamı olaraq, Rusiya, Türkiyə və digər ölkələrdən dəvət olunmuş alimlər Filologiya fakültəsində müxtəlif seminar, dəyirmi masa və ustad dərsləri keçdilər.
Dekabrın 20-də dəyirmi masa ətrafında Türkiyənin Gazi Universitetinin professoru Necati Demir “Oğuzlar və türk tarixi” mövzusunda ətraflı çıxış etdi. Necati Demir illərdir apardığı çalışmaların bəhrəsini gördüyünü, 30 il "Oğuznamə" mövzusu üzərində çalışdığını, bu dairədə əsasən Almaniya, Fransa, İngiltərə, Rusiya, Özbəkistan, Azərbaycan, Avstriya, Monqolustan, Hindistana şəxsən gedib kitabxanalarda araşdırmalar apardığını, nəticədə "Oğuznamə" adlı 10 cildlik kitab yazdığını bildirdi. Oğuznamənin müxtəlif nüsxələri içərisində “Dədə Qorqud” dastanının müxtəlif bölümlərinin aşkara çıxdığını, dastanın Orxun yazılarından öncəyə dayandığını diqqətə çatdırdı. Professor Necati Demir “Dədə Qorqud” dastanının farscadan çevirdiyi qismi isə Oğuz türklərinin əsasən X əsr tarixi mövzusunda tayı-bərabəri olmayan bir qaynaq olduğunu söylədi. Qeyd etdi ki, “Dədə Qorqud” ilə bağlı bilgilər, türk tarixi baxımından önəmlidir.
Tədbirdə Oğuz və türk tarixi haqqında danışıldı, bu qiymətli mənbənin tədqiqi ilə əlaqədar aparılan işlər müzakirə edildi.

Главная страница | Новости | Круглый стол на тему «Огузы и тюркская история»
В рамках международной научной конференции «Межнаучная интеграция: лингводидактические, лингвокультурологические и психолингвистические аспекты» ученые из России, Турции и других стран провели различные семинары, круглые столы и мастер-классы на филологическом факультете.
20 декабря профессор турецкого Университета Гази Неджати Демир участвовал в Круглом столе с докладом на тему: «Огузы и тюркская история». Неджати Демир отметил, что уже более 30 лет исследует «Огузнаме», в связи, с чем побывал в различных библиотеках Германии, Франции, Англии, России, Узбекистана, Азербайджана, Австрии, Монголии, Индии и опубликовал 10 томов книг под названием «Огузнаме». Он обратил внимание участников Круглого стола на то, что в различных списках Огузнаме были обнаружены некоторые части и эпоса «Деде Горгуд» по времени написания, опережающие Орхонские надписи. Профессор Неджати Демир сказал, что та часть «Деде Горгуд», которая была переведена с персидского языка, является незаменимым источником информации об истории тюрков огузов в 10-м веке и что знания о «Деде Горгуде» важны с точки зрения истории Турции.
На мероприятии были обсуждены события из истории огузов и тюрков, а также исследования, проведенные в этой области.