Əsas səhifə | Xəbərlər | Elmi Şuranın rəsmi hissəsində gündəlikdə olan məsələlər müzakirə olundu
Dekabrın 18-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Elmi Şuranın növbəti iclasının açılışından öncə rektor professor Elxan Hüseynov Hacəttəpə Universitetinin professoru Şükrü Haluk Akalına SDU-nun Fəxri doktoru diplomunu təqdim etdi.
Təntənəli mərasimdən sonra Elmi Şuranın rəsmi hissəsində gündəlikdə olan məsələlər müzakirə olundu.
2019 – 2020-ci tədris ilinin payız imtahan sessiyasına hazırlığın vəziyyəti barədə bakalavriat səviyyəsi üzrə Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov, magistratura səviyyəsi üzrə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov, 2019-cu ildə SDU-da yerinə yetirilmiş elmi-tədqiqat işlərinin hesabatı haqqında Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov, Sumqayıt Dövlət Universitetində tələbə-gənclərin idmana cəlb edilməsinin vəziyyəti barədə Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov, Elmi Şuranın qərarlarının yerinə yetirilməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdilər.
SDU əməkdaşlarının Belarus Respublikasının paytaxtı Minsk şəhərində keçirilmiş “MDB ölkələrinin dil siyasəti” mövzusunda Beynəlxalq konqresdə iştirakı barədə Xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova, Akademik mübadilə çərçivəsində KDEU-da keçirilmiş elmi-praktik konfransda iştirakı barədə Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova ətraflı məlumat verdilər.
Sonra İnklüziv təhsil fənninin bəzi müəllim ixtisaslarının tədris planlarına əlavə edilməsi haqqında Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent Aytəkin Məmmədova, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsi üzrə bakalavr hazırlığı üçün Dövlət imtahan proqramının təsdiqi haqqında dosent Aynurə Yəhyayeva çıxış etdilər.
Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi ilə əlaqədar elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Elmi Şuraya 44 tədris vəsaiti, 3 dərs vəsaiti, 2 metodik vəsait və 39 fənn proqramı daxil olub. Aparılan müzakirələrdən sonra tədris vəsaitlərinin nəşr olunmasına icazə verildi.

Главная страница | Новости | СОСТОЯЛОСЬ ОЧЕРЕДНОЕ ЗАСЕДАНИЕ УЧЕНОГО СОВЕТА СГУ
18 декабря в Сумгаитском государственном университете состоялось очередное заседание Ученого совета. Перед началом заседания ректор профессор Эльхан Гусейнов вручил профессору Университета Хаджеттепе Шукри Халуку Акалыну (Турция)диплом почетного доктора СГУ.
Затем Совет приступил к своей работе.
На заседании выступили директор Учебно-методического центра Фаиг Ширинов и руководитель Отдела докторантуры и магистратуры доцент Сабир Халилов, которые ознакомили членов Совета с состоянием готовности к осенней экзаменационной сессии 2019/2020 учебного года. Заведующий Научной частью доцент Самир Оруджев отчитался за выполнение научно-методической работы за 2019, проректор по гуманитарным вопросам доцент Рамиз Гусейнов доложил о ситуации с привлечением студентов к занятиям спортом в СГУ, ученый секретарь профессор Мухтар Самедов сообщил об исполнении решений Ученого совета.
На заседании Совета так же выступили заведующая кафедрой иностранных языков профессор Нигяр Искандерова с отчетом об участии на международной конференции «Языковая политика стран СНГ» в столице Беларуси Минске и декан факультета физики и электроэнергетики Тамелла Ахмедова об участии на научно-практической конференции по академическому обмену в КГЭУ.
Далее выступили заведующая кафедрой педагогики и психологии доцент Айтекин Мамедова о включении предмета Инклюзивное образование в учебный план некоторых педагогических специальностей и декан факультета Экономики и управления доцент Айнура Яхъяева об утверждении Государственной экзаменационной программы для подготовки бакалавров на факультете Экономики и управления.
Ученый секретарь профессор Мухтар Самедов сообщил о предоставлении права (гриф) на публикацию материалов. Он отметил, что в Ученый совет поступило 44 учебных пособия, 3 учебника, 2 методических пособия и 39 предметных программ. После обсуждений была разрешена публикация учебных материалов.